Προς το περιεχόμενο

OS X El Capitan


γροσερισοπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Roll back σε yosi ή σε άλλο σύστημα πως κάνουμε; 

 

εχει γίνει καθαρή εγκατάσταση .. Disk utility δεν υπάρχει και το diskmaker x ντεν ντουλεύει.. 

 

καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 675
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτό με τα lag σε μηχανήματα των 2000 δεν το καταλαβαίνω..

Ποιο μηχάνημα 2000 και σε τι κολλάει το yosemit;

γιατί στο δικό μου mbpr 13 2014 16gb ram δε lagαρε ποτε τίποτα.

 

Ούτε στης κοπέλας μου το air 13  2014 8gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τα lag σε μηχανήματα των 2000 δεν το καταλαβαίνω..

Ποιο μηχάνημα 2000 και σε τι κολλάει το yosemit;

γιατί στο δικό μου mbpr 13 2014 16gb ram δε lagαρε ποτε τίποτα.

 

Ούτε στης κοπέλας μου το air 13  2014 8gb ram

 

Λογικό να μην το καταλαβαίνεις δεδομένου οτι δεν κολάει σε σένα. Κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τα lag σε μηχανήματα των 2000 δεν το καταλαβαίνω..

Ποιο μηχάνημα 2000 και σε τι κολλάει το yosemit;

γιατί στο δικό μου mbpr 13 2014 16gb ram δε lagαρε ποτε τίποτα.

 

Ούτε στης κοπέλας μου το air 13  2014 8gb ram

Ολοκληρα αρθρα εχουν γραφτει, πχ:

Retina Display: Scrolling & UI Performance 

 

With the first Retina MacBook Pro I noticed UI performance in certain applications degraded considerably compared to previous, non-Retina MBPs. Browsing my Facebook news feed in Safari and scrolling down as well as just scrolling through a long email thread in Mail both caused frame rates to drop below 30 fps. Performing the same tests on my 2011 15-inch MBP yielded UI frame rates closer to 60 fps.

The move to Mountain Lion improved UI performance, but it's still an issue. Switching between Retina and non-Retina MacBook Pros results in a very noticeable difference in UI frame rates, especially in problematic applications.

 In every situation where UI frame rate drops significantly on the rMBP, the offending application usually ends up consuming 100% of a single CPU core. This is true in Safari, Mail and other applications where I notice drops in scrolling frame rate.

 

Το ιδιο λενε και αρκετοι χρηστες στο forum μας ,πχ:

 

Εχω αγοράσει 3 φόρες μέχρι σήμερα το Retina 13 με Haswell και άλλες τόσες το έδωσα για να επιστρέψω στο Air. (βλ.αγγελίες μου   :) )

Θα συμφωνήσω ότι διαθέτει εντυπωσιακή οθόνη και ότι η φορητότητα του έχει βελτιωθεί σημαντικά, λόγω του ακόμη μικρότερου form factor. Επίσης θα συμφωνήσω ότι τα 220-230 γρ. διαφοράς βάρους, όπως και τις 2-3 ώρες μικρότερης αυτονομίας σε σχέση με το Air μπορείς να τα θυσιάσεις στο βωμό της εντυπωσιακής οθόνης.

Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα του Retina προέρχεται από την ίδια την οθόνη του. Δυστυχώς η Apple δεν κατάφερε να βρει ακόμη (2 χρόνια μέτα) την χρυσή τομή μεταξύ hardware και software ώστε το μηχάνημα να σταματήσει να λαγκάρει. Το Retina δεν είναι smooth όσο το Air και οποιαδήποτε ανωτερότητα του (μικρή βέβαια) σε CPU & GPU πάει περίπατο. Ίσως η Apple πρέπει  να δοκιμάσει κάποια στιγμή μια quadcore CPU στο 13αρι...δεν βλέπω άλλη λύση. Είναι πραγματικά κρίμα ότι το Pro του 2014 λαγκάρει περισσότερο ακόμη και από το Pro του 2011. Αυτά είναι γεγονότα αντικειμενικά.

 

Αν παραβλέψεις το lag, τότε το Retina είναι ένα εκπληκτικό μηχάνημα. Θεωρώ όμως ότι το Air προσφέρει συνολικά μια καλύτερη και πιο απροβλημάτιστη εμπειρία χρήσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Final Cut αρνείται να ανοίξει (βασικά ανοίγει και κλείνει με τη μία). Από όσο θυμάμαι σε κάθε πρώτη beta του λειτουργικού, πάντα είχα θέμα με το FC... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μηχανήματα ακόμα και macbook pros του 2013 εχουν προβλημα με το σύστημα γραφικών(ευτυχώς όχι το δικό μου). Mάλιστα δεν έχει να κάνει μόνο με nvndia αν δείτε το πρόγραμμα επισκευής έχει να κάνει και με AMD. Πιστεύω οτι το σύστημα γραφικών πολλών macbook pro είναι ελαττωματικό. Δεν το λέω για να δικαιολογήσω το yosemite το οποίο έχει αρκετά bugs, άλλα δεν γίνεται ακριβώς τα ίδια μηχανήματα με το ιδιο λειτουργικό να έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Ακόμα ψάχνω να βρω στο δικό μου lag σαν αυτό που παρουσιαζεται σε άλλους χρήστες με το ίδιο μηχάνημα με μένα. Επίσης φίλος με 13' retina του 2012 δεν είχε και ουτε έχει προβλημα με yosemite. ΠΙστεύω οτι η ποιοτητα του hardware έχει πέσει δραματικά σε σχέση με το παρελθόν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το εξηγείς λίγο παραπάνω αυτό;

Tι να πω? απο καλωδιωταινιές, συστήματα ψύξης που δεν δουλεύουν σωστά, οχι επαρκές quality control με τις γνωστές συνέπειες. Θες να μιλήσω μηπως για τους σκληρούς δίσκους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ βρηκα τα καλώδια απο το airport ξεκούμπτωα πάντως μετά απο 2 χρόνια. δεν μου χει ξανασυμβει αυτό στα 8 χρόμια που εχω mac hwardware.

 

τι αλλο να μιλήσουμε;

 

μάπα panels? που μπάζουν σκόνες εδώ και 5-6 χρόνια?
μάπα WiFi? παιζουν και δεν παίζουν?

κάρτες γραφικών που τις αλλάζει μετά απο 3-4 χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Roll back σε yosi ή σε άλλο σύστημα πως κάνουμε; 

 

εχει γίνει καθαρή εγκατάσταση .. Disk utility δεν υπάρχει και το diskmaker x ντεν ντουλεύει.. 

 

καμια ιδέα;

 

 

Ποιο diskmaker εχεις; 

 

Εμενα δούλεψε από την πρωτη beta. (έχω το Diskmaker X 4b4 )

 

Υπάρχει και μανούαλ τρόπος βεβαια να φτιάξεις ένα bootable usb με Yosemite η ότι άλλο εσύ θέλεις.

 

Πας για κλιν ινσταλ, εκτος και αν έχεις κρατήσει back up με time machine, external disk, etc. 

 

Ελπίζω μονο το back up να μην το έκανες όταν ήσουν El Capitan, γιατί θα σε πάει πάλι σε αυτό! (10.11)

 

link1

link2

link3

 

 

 

Και εγώ πρωτη φορα που δεν θα περάσω beta. Με τρόμαξε με αυτά τα λαγκ, και γύρισα πίσω. Θα την περιμένω με το καλό το φθινόπωρο.  ;-)

 

(αν και το bootable usb στικακι το έχω ήδη μεσα στο Μακ με την public release του El Capitan, και ώρες ώρες με τρώει το χέρι μου)! :Ρ

Επεξ/σία από iLuxus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τα κατάφερα διότι είχα παλιότερη έκδοση σε ενα σκληρό δίσκο.. 

 

Δεν ειναι για εγκατάσταση η EI Capitan γιατι λαγκάρει και κρασάρει ξαφνικά..

 

Επίσης δεν αναγνωρίζει τον δευτερο σκληρό που έχω στη θέση του dvd..

 

Ωστόσο  οταν λειτουργεί ομαλά φαίνεται υποσχόμενο και μου έδωσε την αίσθηση οτι θα είναι πιο ελαφρί απο το γιοσεμίτι στην τελική του έκδοση. Θα δούμε όμως.

 

Σταθερά πίσω λοιπόν σε maverics 10.9.4 που ρολάρουν σωστά και ειναι "ανάλαφρα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, το spotlight σας δουλευει; συγκεκριμενα με ενδιαφερουν οι αναζητησεις στο ιντερνετ.

Στο yosemite δεν δουλευε, ειχα βρει την υγεια μου με το flashlight plug in, αλλα  δεν υποστηριζεται πλεον στο 10.10.4 και απο οτι διαβασα ο τυπος που το ξεκινησε επιασε δουλεια στην apple..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα κακό που υπάρχει σε os x 10.11 dp4 δεν δουλεύουν τα proofing tools - Γλωσσικά εργαλεία 1.4 και αν γίνει απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση ως είθισται σε κάθε μεταβολή στο Λ.Σ.  "κολλάει" η διαδικασία.

 

Αν  έχει κάποιος να προτείνει κάποια εναλλακτική λύση - ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κακό που υπάρχει σε os x 10.11 dp4 δεν δουλεύουν τα proofing tools - Γλωσσικά εργαλεία 1.4 και αν γίνει απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση ως είθισται σε κάθε μεταβολή στο Λ.Σ.  "κολλάει" η διαδικασία.

 

Αν  έχει κάποιος να προτείνει κάποια εναλλακτική λύση - ευπρόσδεκτη!

Είτε να κανεις υπομονή να βγει από beta το λειτουργικό και να αναβαθμίσουν την εφαρμογή, είτε roll back στο yosemite. Το να αγοράσεις γλωσσικά εργαλεία δεν θα δουλέψει γιατί πάλι η neurolingo τα βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...