Προς το περιεχόμενο

Ενεργοποίηση φορητότητας από ON σε Ηol


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σήμερα έγινε η φορητότητα από την Ον στην hol και αγόρασα και ένα νέο mode το d-link n300.

 

 

Όσο είχα την σύνδεση της hol πάνω στο modem της Οn telecom το snr ήταν 8 και το attenetion 11. Γιατί στο dlink είναι πιο μεγάλα? 

 

πως την βλέπετε την σύνδεση?

 

post-219161-0-33486600-1434566755_thumb.png

 

4439967926.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Η γραμμή σου είναι εντάξει άλλα σίγουρα πάει και λίγο παραπάνω κοντά στα 18-19 mbps ίσως και λίγο παραπάνω αν κατεβάσεις το snr στα 6... Φυσικά αν η καλωδίωση σου είναι εντάξει θα είσαι και σταθερός. Η απάντηση στην ερώτηση σου για το snr είναι πως η κάθε εταιρεία βάζει δικό της για παράδειγμα ο ΟΤΕ βάζει 9 η forthnet βάζει 6 κλπ... για το attenuation δεν μετράνε όλα τα ρουτερ με ακρίβεια άρα μπορεί να υπάρχει μια μικρή απόκλιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με την hol και η περιοχή μου πάει μέχρι τόσο και με την on telecom περίπου εκεί ήμουν. Μου κάνει εντύπωση εντύπωση η διαφορά στο margin και attenuation από το ένα modem στο άλλο. Με την On telecom τόσο ήταν.

post-219161-0-60564200-1434569404_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με την hol και η περιοχή μου πάει μέχρι τόσο και με την on telecom περίπου εκεί ήμουν. Μου κάνει εντύπωση εντύπωση η διαφορά στο margin και attenuation από το ένα modem στο άλλο. Με την On telecom τόσο ήταν.

Ο κάθε πάροχος έχει τον δικό του χώρο μέσα στο κτίριο του ΟΤΕ άρα με την αλλαγή παρόχου αλλάζει και ο εξοπλισμός για αυτό και αυτή η αύξηση

Edit: Αν έχεις όρεξη για διάβασμα δες αυτά

http://www.insomnia.gr/topic/468701-snrnoise-marginprofiles-%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%87%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-profiles-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/

http://www.insomnia.gr/topic/424884-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-adslvdsl-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF-dslam-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μεσημέρι που μίλαγα μαζί τους επέμενα να μου το βάλουν 6 αλλά μου είπαν ότι μου άφησαν τελείως ελεύθερη την γραμμή για να δούμε που θα κλειδώσει και κλείδωσε όσο ανέφερα.

 

 

Επίσης με το νέο modem έχω ένα πρόβλημα. Μόλις περάσει κάποια ώρα λειτουργίας πχ 10 λεπτά (δεν είναι standar κάθε φορά) πετάει το παρακάτω και το πρόβλημα λύνεται με επανεκκίνηση του modem. Να τονίσω δεν σβήνει ούτε το ethernet, ούτε το dsl, ούτε το internet.

 

post-219161-0-05955200-1434570363_thumb.png

 

 Εννοείται ότι του έκανα hard reset

 

Τι μπορεί να φταίει. Όλο το μεσημέρι που είχα το modem της On δεν είχα κάποιο πρόβλημα και το ξανά έβαλα τώρα για να δω. Παρεπιπτόντος το dlink δεν δείχνει σωστά το snr και το attenuation γιατί μόλις έβαλα το modem της On τα έδειχνε σωστά, δλδ snr 8 και attenuation 11

 

 


Ο κάθε πάροχος έχει τον δικό του χώρο μέσα στο κτίριο του ΟΤΕ άρα με την αλλαγή παρόχου αλλάζει και ο εξοπλισμός για αυτό και αυτή η αύξηση

Edit: Αν έχεις όρεξη για διάβασμα δες αυτά

http://www.insomnia.gr/topic/468701-snrnoise-marginprofiles-%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%87%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-profiles-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/

http://www.insomnia.gr/topic/424884-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-adslvdsl-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF-dslam-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB/

Μάλιστα, θα τα τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update firmware έκανες στο ρούτερ. Το snr μπορείς να το αλλάξεις και μόνος σου με κάποιο εργαλειο οπως το DMT tool, orbmt (αν έχει συμβατότητα με το ρουτερ σου φυσικά)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα στο site της dlink για f. Update καθ μου λέει να επιλέξω revision b ή d. Εγώ δεν ξέρω πιο να επιλέξω. To modem είναι το dsl 2750b αλλά revision b ή d. Πως το βρίσκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτω από το ρουτερ έχει αυτό τι γράφει;

Δες και αυτό

http://www.insomnia.gr/topic/532352-dlink-n300-2750b-%CF%83%CE%B5-wind/

Επεξ/σία από mafiozoskotsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Γράφει d1οπότε κατεβάζω για το revision d σωστά? Το θέμα είναι ότι έχει μόνο το 1,01 δλδ αυτό που έχω τώρα.

 

Το έιχα όλο το βράδυ το odem πάνω στην γραμμή και το πρόβλημα δεν το έκανε. Θα το παρακολουθώ και αν το ξανά κάνει θα το πάω πισω.

 

Εγώ τις ρυθμίσεις τις έκανα με την βοήθεια της τεχνικής υποστήριξης της hol και συγχρόνισε αμέσως και έμπαινε στο net απλά μετά από 20 ~ έκανε το πρόβλημα; και έκανα restart και έφτιαχνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ρωτήσω και κάτι άλλο. Με το usb του modem μπορώ να συνδέσω σε αυτό τον εκτυπωτή (έτσι λέει το manual) οπότε θα μπορώ να τον χειρίζομαι και από τα δύο pc ε? Έχω πάει εκεί που λέει usb setup και στην επιλογή printer και έχω βάλει το όνομα του εκτυπωτή αλλά όταν πατά ω next με πάει στην ίδια σελίδα πάλι. Το εκτυπωτή τον έχω συνδέσει στο modem. Ξέρεις πως να το setaro?

post-219161-0-43013100-1434607625_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...