Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλω. :-)

 

Σαφως δυο καινουριες ειναι καλυτερα απο οτι μια καινουρια και η παλια σου. Απο την αλλη, αν οντως θελεις να δοκιμασεις και μια glossy οθονη, παρε αρχικα μια και αν σου αρεσει παρε κι αλλη, αλλιως αν κρινεις οτι δεν αξιζει τα εξτρα χρηματα παρε την φθηνοτερη LG.

 

Εσυ μήπως έχεις δοκιμάσει;

Έχεις προσωπική άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εσυ μήπως έχεις δοκιμάσει;

Έχεις προσωπική άποψη;

 

Eγω ππρος το παρον μονη glossy οθονη εχω αυτη του laptop, η οποια ομως κατα τα αλλα δεν ειναι σοι. Αντιθετα, στον υπολογιστη εχω την Dell U2410 η οποια ειναι εξαιρετικα grainy και με εκνευριζει και με κουραζει. Οι συγχρονες matte οθονες δεν ειναι τοσο grainy.

 

Oποτε δεν εχω αντικειμενικη εμπειρια να σου προσφερω, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις μια glossy απο κοντα ή να αγορασεις μια και να κρινεις αν αξιζει τα εξτρα χρηματα με βαση τα δικα σου γουστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ππρος το παρον μονη glossy οθονη εχω αυτη του laptop, η οποια ομως κατα τα αλλα δεν ειναι σοι. Αντιθετα, στον υπολογιστη εχω την Dell U2410 η οποια ειναι εξαιρετικα grainy και με εκνευριζει και με κουραζει. Οι συγχρονες matte οθονες δεν ειναι τοσο grainy.

 

Oποτε δεν εχω αντικειμενικη εμπειρια να σου προσφερω, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις μια glossy απο κοντα ή να αγορασεις μια και να κρινεις αν αξιζει τα εξτρα χρηματα με βαση τα δικα σου γουστα.

 

Έχει δίκιο, απλά επειδή είναι ακριβό ρίσκο, είπα μήπως το μείωνα. Ξέρεις, μη πάρω glossy και ανακαλύψω ότι με κουράζει και μετά τρέχω να τη δώσω σε αγγελία :-) Μου έδωσες υλικό για πολύ ψάξιμο στο θέμα της οθόνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θελω να κανω αλλαγη οθόνης στο pc μου εχω μια tv 32" Toshiba 3D και κάρτα γραφικών R9 280 oc boost sapphire ειμαι fan gamer οπότε νομίζω οτι ειναι καλύτερα ενα κανονικό monitor απο οτι μια tv τι προτείνεται? μεχρι 300euro oxi kato apo 29"ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θελω να κανω αλλαγη οθόνης στο pc μου εχω μια tv 32" Toshiba 3D και κάρτα γραφικών R9 280 oc boost sapphire ειμαι fan gamer οπότε νομίζω οτι ειναι καλύτερα ενα κανονικό monitor απο οτι μια tv τι προτείνεται? μεχρι 300euro oxi kato apo 29"ευχαριστώ

 

Καλησπερα.

Δε θα βρεις καλη οθονη για gaming που να ξεπερνα τις 27, αντε 28 ιντσες, και σιγουρα δε θα κανει 300 ευρω. Εκτος και αν εννοεις τις ultrawide 29", οι οποιες κειμενονται σε αυτη την τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι flicker free και εχει καλα color presets, οποτε ειναι μια καλη επιλογη. Πριν αποφασισεις ομως, καλο ειναι να δεις μια ultrawide απο κοντα, καθως σε μεγεθος ειναι πιο κοντα στις κλασικες 24αρες και λιγοτερο στις 27αρες 1440p. Καλο ειναι να ξερεις τι αλλο παιζει στα ~300 ευρω.

 

Oριστε μια εναλλακτικη στα 300: https://www.skroutz.gr/s/3908388/Asus-VS24AHL.html?keyphrase=Asus+VS24ahl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oριστε μια εναλλακτικη στα 300: https://www.skroutz.gr/s/3908388/Asus-VS24AHL.html?keyphrase=Asus+VS24ahl

 

 

Απο την Dell U2415 είναι καλύτερη η Asus?? (η S2415 που είναι πιο οικονομική τι λέει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι flicker free και εχει καλα color presets, οποτε ειναι μια καλη επιλογη. Πριν αποφασισεις ομως, καλο ειναι να δεις μια ultrawide απο κοντα, καθως σε μεγεθος ειναι πιο κοντα στις κλασικες 24αρες και λιγοτερο στις 27αρες 1440p. Καλο ειναι να ξερεις τι αλλο παιζει στα ~300 ευρω.

 

Oριστε μια εναλλακτικη στα 300: https://www.skroutz.gr/s/3908388/Asus-VS24AHL.html?keyphrase=Asus+VS24ahl

Ωραία φαίνεται αλλα ειναι 25"ισως να ανέβω λίγο στην τιμή για κατι καλύτερο τι προτείνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά απο τον επόμενο μήνα θα στήσω ενα καινούργιο σύστημα μιας και το υπάρχων έχει γεράσει , γενικά  το σύστημα θα βγάλει 7-10 χρόνια.

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε  - Για οθόνη 600 ευρώ
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; Multimedia  -  ανετο σερφάρισμα στο διαδίκτυο -  word  -photoshop & cubase 
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; μέχρι 27- 30 ίντσες.
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών - Λογικά θα αποτελείτε απο καλό μηχάνημα και ψάχνω καλή απόδοση χρωμάτων και καλό πανελ ,
  5. - Δεν με ενδιαφέρουν το gaming και τόσο οι γωνίες θέασης γιατί δεν θα βλέπω ουτε ταινίες ουτε παίζω ουτε κάθομαι λοξά .
  6. θα με ενδιέφερε να μπορούσε να γυρίζει και κάθετα οπως κάποια dell Που είχα δεί .
  7. θα ηθελα τα εικονίδια να είναι αρκετά μεγάλα και εμφανή και να εχει η οθόνη πολλες ρυθμίσεις , μενου στα Ελληνικά στα + και να μην έχει κουμπιά αφής .
  8. αν εχει dlna καλώς! 
  9. hdmi .

Καρτα γραφικών αν είναι απαραίτητη θα αγοράσω αν δεν μου χρειάζεται την βγάζω και με του επεξεργαστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο, απλά επειδή είναι ακριβό ρίσκο, είπα μήπως το μείωνα. Ξέρεις, μη πάρω glossy και ανακαλύψω ότι με κουράζει και μετά τρέχω να τη δώσω σε αγγελία :-) Μου έδωσες υλικό για πολύ ψάξιμο στο θέμα της οθόνης

Δε θα σε κουράζουν αυτές μην ανησυχείς, σίγουρα θα τις προτιμήσεις από τις matte. Απλώς δεν ξέρω αν θα σου αρέσουν αρκετά περισσότερο ώστε να δικαιολογήσει την διαφορά στην τιμή.

Απο την Dell U2415 είναι καλύτερη η Asus?? (η S2415 που είναι πιο οικονομική τι λέει?

Ειναι ίσως μια ιδέα καλύτερα τα color presets της από την Dell, σε συνδυασμό με matte bezel ώστε να μη μειώνει το βάθος του μαύρου όπως κάνει το frameless design της Dell την κάνουν λίγο καλύτερη επιλογη.

 

Εμένα μου αρέσει περισσότερο η Dell S2415H επειδή είναι glossy και δεν υπάρχουν glossy στα 1200p. Είναι όμως μικρότερη και στα 250 ευρώ σχετικά τσουχτερη.

Ωραία φαίνεται αλλα ειναι 25"ισως να ανέβω λίγο στην τιμή για κατι καλύτερο τι προτείνεται?

Εφόσον είσαι gamer, προτείνω την LG 24GM77. Αλλιώς την Asus που ποσταρα η την Dell S2415H. Δεν μπορείς να πάρεις 1440p οθόνη με την κάρτα γραφικών που έχεις.

Γεια σας παιδιά απο τον επόμενο μήνα θα στήσω ενα καινούργιο σύστημα μιας και το υπάρχων έχει γεράσει , γενικά το σύστημα θα βγάλει 7-10 χρόνια.

 

  • Ποίο είναι το budget (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε - Για οθόνη 600 ευρώ
  • Για τι χρήση προορίζεται ; Multimedia - ανετο σερφάρισμα στο διαδίκτυο - word -photoshop & cubase
  • Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; μέχρι 27- 30 ίντσες.
  • Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών - Λογικά θα αποτελείτε απο καλό μηχάνημα και ψάχνω καλή απόδοση χρωμάτων και καλό πανελ ,
  • - Δεν με ενδιαφέρουν το gaming και τόσο οι γωνίες θέασης γιατί δεν θα βλέπω ουτε ταινίες ουτε παίζω ουτε κάθομαι λοξά .
  • θα με ενδιέφερε να μπορούσε να γυρίζει και κάθετα οπως κάποια dell Που είχα δεί .
  • θα ηθελα τα εικονίδια να είναι αρκετά μεγάλα και εμφανή και να εχει η οθόνη πολλες ρυθμίσεις , μενου στα Ελληνικά στα + και να μην έχει κουμπιά αφής .
  • αν εχει dlna καλώς!
  • hdmi .
Καρτα γραφικών αν είναι απαραίτητη θα αγοράσω αν δεν μου χρειάζεται την βγάζω και με του επεξεργαστή!
Καλησπέρα. Από εξωτερικό η LG 27MB85R-B, από Ελλάδα η BenQ 2710PT.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tekkenm τι επίπεδο ενασχόλησης έχεις με το gaming; Τι είδη παιχνιδιών παίζεις συνήθως;

 

@originall θα μπορούσες να κοίταζες και σε Dell P2414H.


Τι διαφορες εχουν αυτα τα 2 μονιτορ ??? Η αληθεια ειναι οτι με ψηνει το BenQ GW2765HT, αν ξερω οτι η ποιοτητα εικονας ειναι στο ιδιο επιπεδο με της  dell (Dell U2515H, U2415 )

 

 

Με την BenQ BL2710PT;  Τις αναφέρει λίγο-πολύ στο link που σου δώσα. Η BL έχει usb ports,human motion sensor,touch sensitive buttons αλλά έρχεται με χειρότερα out of the box setup και χειρότερο contrast.H GW δεν δέχεται hardware calibration που είναι μείον αλλά δε ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει μιας και μιλάς για ερασιτεχνική/χομπίστικη χρήση αν κατάλαβα σωστά.Για το οτι δεν κάνει για hardware gaming δεν πιστεύω πως σε ενδιαφέρει επίσης.Το "frameless design" δεν είναι απαραίτητα αρνητικό ή dealbreaking,είναι και κάπως υποκειμενικό πιστεύω και πρέπει να το κοιτάξει ο καθένας από κοντά για να δει πως το αντιλαμβάνεται.

 

1440p 27'' που το θεωρώ συν για τη χρήση για μεγαλύτερη άνεση,λεπτομέρεια με 8 bit + FRC,100% sRGB έχουν και οι δύο και η GW είναι με semmi glossy coating.Για τη τιμή της από Ελλάδα εγώ τη βρίσκω καλή τη GW αν δεν μπορείς να ανέβεις με τίποτα στα χρήματα ειδικά.Ναι μεν με παραπάνω χρήματα παίρνεις καλύτερες WQHD αλλά προσωπικά δε γίνεται να λέω στον κάθε ενδιαφερόμενο να ανεβάζει το budget του δε γιατί 1)οι καιροί είναι δύσκολοι και κατανοώ πως δεν μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό 2)μπορεί και να μη βγει άκρη γιατί όσο ανεβαίνεις στο budget συνήθως έχεις καλύτερες επιλογές σε οθόνη.

 

Η Dell U2515H θα μπορούσε να σου κάνει αν και στη θέση σου θα προτιμούσα 27'' για την ανάλυση.Η U2415 αν σε ενδιαφέρει το 16:10 ok αν και νομίζω πως είναι σχετικά υπερκοστολογημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα απο game online  και μη fps τα αγαπημενα μου  απο pc εχω σχετικα δυνατο 8q 16r me gpu r9 280 oc boost game αρκετες ωρες καθημερινα τωρα εχω μια tv 32" 3D για οθονη pc αλλα νομιζω οτι ειναι καλυτερα να παω σε κανονικο monitor αλλα δεν θελω να παω κατω απο 29" γιαυτο ειμαι και σε σκεψη αν αξηζει να κανω αλλαγη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tekken 29'' 21:9 λες; Δε λες και budget...Δες τις προηγούμενες σελίδες για προτάσεις και γνώμες. Αν σκοπεύεις πάντως να παίζεις περισσότερο online fps καλύτερα να κοιτάξεις σε 24,27'' 1ms 144hz οθόνες.Θέλουν καλύτερη κάρτα αλλά δε πιστεύω να μείνεις με αυτή τη κάρτα για πάντα.Τη πήρες πολύ πρόσφατα; Γενικά η αγορά εξαρτάται και από το τι σχεδιάζει να κάνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή εγώ κατεύθυνα τη συζήτηση στις συγκεκριμένες οθόνες μήπως υπάρχει καμια άλλη που να μου ξεφευγει;;

 

Μια 29'' 21:9 την έχεις αποκλείσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...