Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@desdenova αν κοιτάς για 1080p τότε η 24'' 144hz είναι καλύτερη επιλογή αν και στο budget σου και για τα είδη παιχνιδιών που παίζεις μπορεί να σου κάνε και μια ultra wide 29''.Καλό θα ήταν να έβλεπες από κοντά και να το σκεφτόσουν.

 

@pantelismor για το hardware calibration σχύει οτι λέει ο Xmors πιο πίσω.Δε νομίζω να το χρειάζεσαι στη περίπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Desdenova Μόλις πρόσεξα ότι θέλεις ταυτόχρονα HDMI και DVI. Σκοπεύεις να συνδέσεις και κονσόλα?

 

όχι κονσόλα, σκοπεύω να συνδέσω δορυφορικό δέκτη στο μέλλον (ote tv) 

 

EDIT: ακόμα και να μην συνδέσω τον δέκτη όμως,καθώς η οθόνη θα συνδέετε με το PC με DVI, καλό είναι όμως να υπάρχει και μια HDMI θύρα για κάποια μελλοντική σύνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 27άρα με τις απαιτήσεις που έχω τι θα προτείνατε?

Οι 70 πόντοι είναι μικρή απόσταση για 27αρα 1080p, η εικόνα θα δειχνει χειρότερη από ότι σε μια 24αρα. Οι 1440p οθόνες όμως ξεφεύγουν από το budget σου, και επιπλέον δεν προσφέρουν 144 ΗZ ρυθμό ανανέωσης (εκτός και αν ξεφύγει ακόμη περισσότερο).

 

Αν όμως σου αρέσουν οι 27αρες 1080p, πρώτη μου επιλογη είναι η glossy Dell S2715H. Δεν έχω δει αν την έχει το e-shop.

 

Τις απαιτήσεις συνδεσιμοτητας σου τις καλύπτεις με την και LG 27MP37VQ.

 

EDIT:Εσβησα την Samsung γιατί δε νομίζω πως το μοντέλο που έγραψα είναι αυτό που εννοούσα, είχα στο νου μου την 27αρα PLS με λευκό bezel και δυο HDMI, αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι σίγουρος αν έχει βγάλει τέτοια έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 27άρα με τις απαιτήσεις που έχω τι θα προτείνατε?

 

Αν μιλάς για 27'' 1080 δεν αξίζουν καθόλου για την χρήση που θες ,και για την απόσταση που θα κάθεσαι ένας λόγος παραπάνω να μη πας σε κάτι τέτοιο.Αν πάρεις το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να το μετανιώσεις και να κοιτάς για άλλη οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@XMorsX , δεδομένου ότι τώρα κάθομαι σε απόσταση 115cm από την 32άρα TV και η εικόνα είναι μια χαρά και διαβάζω τα γράμματα μια χαρά, πιστεύω ότι σε 27άρα σε απόσταση 70cm θα είναι κομπλέ. Δεν είμαι ειδικός βέβαια.. Σκέφτομαι επίσης ότι ίσως η 27άρα είναι υπερβολή και να προσανατολιστώ σε μια ποιοτική 24άρα μάλλον..

 

η DELL S2715H δυστυχώς δεν έχει DVI είσοδο :( . Μπορώ από έξοδο DVI της κάρτας γραφικών του PC να συνδέσω σε είσοδο HDMI της οθόνης με κάποιο αντάπτορα? Θα έχει απώλειες?

 

Eπίσης τα 144hz δεν είναι η top προτεραιότητα μου και σκέυτομαι μηπως υπάρχει προβλημα με το setup στα windows αν έχω μια οθόνη στα 144hz και την TV στα 60hz όταν θα είναι σε duplicate mode 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη ευκρίνειας περιμένεις από την TV, άλλη από την οθόνη. Αν ήσουν σε αυτην την απόσταση για τις 27 ίντσες, δε θα σε αποθαρρυνα.

 

Από dvi σε HDMI δεν χάνεις τπτ σε ποιότητα εικόνας, αλλά δεν έχεις ήχο. Υπάρχουν adapters.

 

Δε νομίζω να έχεις θέμα με τα 144ΗZ. Ειδικα απο την στιγμή που μπορείς να χρησιμοποιείς διαφορά προφίλ τιμών ανανέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω οθόνη η οποία θα είναι μέρος της αναβάθμησης που έχω προγραμματίσει για τον χειμώνα, οπότε έχετε υπόψην και ότι πρόκειτε να βγεί. Προτείνετε 3-4 να έχω στο μυαλό μου.

 

Με ενδιαφέρουν τα παρακάτω

 

- TN panel 144hz με πολύ χαμηλό ms

- 27 inches, ίσως και 24 άλλα ποιό πολύ 27, αν υπάρχει καλή εναλλακτική στις 24 να κάνετε αναφορά

- Αξιοπρεπή χρώματα

- Μαύρο πλαίσιο

 

Δεν με ενδιαφέρουν

 

- γωνίες θέασης, θα είναι κύριο monitor

- γενική χρήση, μόνο για το PC την θέλω

- 3D

 

Χρήση για competitive online gaming με gtx 980 SLI/ 980ti/titan X και i7

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Ψάχνω και γω οθόνη μπάς και αλλάξω το χρέπι που έχω τώρα

 

 

 

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε.Γύρω στα 250€ με πολύ top τα 300€
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;Χρήση All around αλλα θα έχει και gaming.Titanfall,Sniper 3, Battlefield
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24+
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών.Προορίζεται για το σύστημα της υπογραφής μου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο δεν πεφτει απευθειας ηλιος πανω τους θα εισαι ενταξει, καθως οι glossy που προτεινω δεν εχουν edge-to-edge glass, το οποιο δημιουργει τις μεγαλες αντανακλασεις. Κατα τα αλλα, εχουν και αυτες επεξεργασια για μειωση αντανακλασεων.

 

Εγω ποτε δεν νιωθω οτι με ενοχλουν οι αντανακλασεις στην οθονη του λαπτοπ μου, ακομη και οταν βρισκομαι στο πλεον φωτεινο δωματιο. Μια δυο φορες που το χρησιμοποιησα σε εξωτερικο χωρο με ηλιοφανεια με ενοχλησε μονο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη βοήθειά σου - απολύτως κατανοητή η άποψή σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά θέλω να αγοράσω μια οθόνη για το pc της υπογραφής έχω δει μερικά μοντέλα της samsung 24ρι απλά θέλω γνώμες 

έως 200 ευρώ αλλά θα ήθελα να έχει και τv! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω οθόνη η οποία θα είναι μέρος της αναβάθμησης που έχω προγραμματίσει για τον χειμώνα, οπότε έχετε υπόψην και ότι πρόκειτε να βγεί. Προτείνετε 3-4 να έχω στο μυαλό μου.

 

Με ενδιαφέρουν τα παρακάτω

 

- TN panel 144hz με πολύ χαμηλό ms

- 27 inches, ίσως και 24 άλλα ποιό πολύ 27, αν υπάρχει καλή εναλλακτική στις 24 να κάνετε αναφορά

- Αξιοπρεπή χρώματα

- Μαύρο πλαίσιο

 

Δεν με ενδιαφέρουν

 

- γωνίες θέασης, θα είναι κύριο monitor

- γενική χρήση, μόνο για το PC την θέλω

- 3D

 

Χρήση για competitive online gaming με gtx 980 SLI/ 980ti/titan X και i7

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Kαλησπερα. Μεχρι το χειμωνα μπορει να αλλαξουν τα δεδομενα, αλλα αυτη τη στιγμη η καλυτερη gaming οθονη ειναι η Acer XB270HU, 144Ηz AHVA με G-Sync. Η δευτερη καλυτερη ειναι η Asus MG279Q, αναλογη αλλα με Freesync σε μικροτερο ευρος fps. Αυτες ειναι οι δυο κορυφαιες και οι μονες που συνδυαζουν IPS-like panel με υψηλο ρυθμο ανανεωσης και G/F-Sync τεχνολογια.

 

Καλημέρα σε όλους.Ψάχνω και γω οθόνη μπάς και αλλάξω το χρέπι που έχω τώρα

 

 

 

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε.Γύρω στα 250€ με πολύ top τα 300€
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;Χρήση All around αλλα θα έχει και gaming.Titanfall,Sniper 3, Battlefield
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24+
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών.Προορίζεται για το σύστημα της υπογραφής μου

 

 

Kαλησπερα. Ως πρωτη επιλογη θα προτεινα την LG 24GM77, ειναι flicker free 24αρα με 144Hz ρυθμο ανανεωσης, back-light strobbing και καλα χρωματα και contrast για TN panel.

https://www.skroutz.gr/s/5631229/LG-24GM77.html?keyphrase=LG+24GM77

Καλημέρα παιδιά θέλω να αγοράσω μια οθόνη για το pc της υπογραφής έχω δει μερικά μοντέλα της samsung 24ρι απλά θέλω γνώμες 

έως 200 ευρώ αλλά θα ήθελα να έχει και τv! :)

 

Καλημερα. Οπως εχω πει και παραπανω, προτεινω να αγορασεις pc monitor και ξεχωριστο tv tuner.

@XMorsX , δεδομένου ότι τώρα κάθομαι σε απόσταση 115cm από την 32άρα TV και η εικόνα είναι μια χαρά και διαβάζω τα γράμματα μια χαρά, πιστεύω ότι σε 27άρα σε απόσταση 70cm θα είναι κομπλέ. Δεν είμαι ειδικός βέβαια.. Σκέφτομαι επίσης ότι ίσως η 27άρα είναι υπερβολή και να προσανατολιστώ σε μια ποιοτική 24άρα μάλλον..

 

η DELL S2715H δυστυχώς δεν έχει DVI είσοδο :( . Μπορώ από έξοδο DVI της κάρτας γραφικών του PC να συνδέσω σε είσοδο HDMI της οθόνης με κάποιο αντάπτορα? Θα έχει απώλειες?

 

Eπίσης τα 144hz δεν είναι η top προτεραιότητα μου και σκέυτομαι μηπως υπάρχει προβλημα με το setup στα windows αν έχω μια οθόνη στα 144hz και την TV στα 60hz όταν θα είναι σε duplicate mode 

 

Aπο οτι βλεπω εδω, η συνδεσμολογια του TV tuner δεν απαιτει παραπανω inputs στην οθονη.

http://www.wikihow.com/Connect-an-External-TV-Tuner-Card-to-a-Desktop

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...