Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

Ψαχνω για gaming monitor 20-27 ιντσων (δεν εχω θεμα στο μεγεθος).Θα συνδεθει με ps4 και υπολογιστη.Τα hz δεν με απασχολουν και τοσο.Προτιμω οσο χαμηλοτερο input lag γινεται και οτι θα μου αποδωσει οσο το δυνατο καλυτερα τα games.Αρχικα για 1080,δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να ανεβω σε αναλυση για την συγκεκριμενη χρηση.Ο υπολογιστης ειναι με gtx 970/i5 6600.

 

Απο panel/ips κλπ δεν γνωριζω πολλα πραγματα οποτε...

 

δεν ειμαι ακομα σιγουρος που θα παει ο ηχος,αν τον ριξω στην οθονη με hdmi ή αν θα παρω ξεχωριστο ηχοσυστημα.

 

το bugdet ειναι μεχρι 500 ευρω.

 

Απο το λιγο που κοιταξα μου φανηκε καλη η asus http://www.skroutz.gr/s/2885556/Asus-VG248QE.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα,

 

Ψαχνω για gaming monitor 20-27 ιντσων (δεν εχω θεμα στο μεγεθος).Θα συνδεθει με ps4 και υπολογιστη.Τα hz δεν με απασχολουν και τοσο.Προτιμω οσο χαμηλοτερο input lag γινεται και οτι θα μου αποδωσει οσο το δυνατο καλυτερα τα games.Αρχικα για 1080,δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να ανεβω σε αναλυση για την συγκεκριμενη χρηση.Ο υπολογιστης ειναι με gtx 970/i5 6600.

 

Απο panel/ips κλπ δεν γνωριζω πολλα πραγματα οποτε...

 

δεν ειμαι ακομα σιγουρος που θα παει ο ηχος,αν τον ριξω στην οθονη με hdmi ή αν θα παρω ξεχωριστο ηχοσυστημα.

 

το bugdet ειναι μεχρι 500 ευρω.

 

Απο το λιγο που κοιταξα μου φανηκε καλη η asus http://www.skroutz.gr/s/2885556/Asus-VG248QE.html

Καλησπέρα. Για console use τα πολλά hz είναι σχεδόν αχρηστα και οι αναλύσεις πάνω από τα 1080p έχουν χειρότερα αποτελέσματα. Ή Asus που εβαλες είναι δημοφιλής αλλά όχι καλή οθόνη, έχει pwm dimming και απαίσια εικόνα. Ή καλύτερη λύση σου είναι ή HP 27xw, καθώς έχει την καλύτερη εικόνα + overdrive που θα βρεις σε 1080p IPS.

 

Ηχεία καλό είναι να πάρεις ξεχωριστα, αλλιώς θα έχεις χαλιά ήχο. Μην πάρεις έτοιμο σετακι για πισι εφόσον έχεις τα χρήματα, παρε ξεχωριστούς δορυφόρους από εταιρίες που ασχολούνται με τον ήχο αποκλειστικα (παθητικά + ενισχυτής είναι ή καλύτερη λύση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ. 


 


Μου χάλασε η οθόνη η οποία την χρησιμοποιούσα σαν δεύτερη και ψάχνομαι για καινούργια. Το budget μου κυμαίνεται γύρο στα 120 ευρώ για 22 ιντσών οθόνη χρήσης ταινιών, youtube, facebook, chat κτλ. Ο υπολογιστής μου αποτελείται από κάρτα γραφικών: AMD Radeon R9 390 CPU: AMD FX 8350 και ram: 12 GB


 


 


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι την βοήθειά σας. Θέλω να αγοράσω μια καλή οθόνη από 23" έως 27'' με σκοπό την πολύωρη χρήση για δουλειές γραφείου. Μιλάμε για 6-10 ώρες την ημέρα. Αυτή που έχω κουράζει πολύ τα μάτια μου. Ένας οφθαλμίατρος μου είπε πως αυτό που κουράζει τα μάτια είναι τα λίγα Hz (60 έχει αυτή που έχω). Ψάχνω λοιπόν για μια οθόνη με τουλάχιστον 120Hz, ανάλυση 2Κ έως 4Κ, ενσωματωμένο ηχείο αν είναι δυνατόν ή έστω προσαρμόσιμη μπάρα ήχου (μου τη δίνουν τα πολλά καλώδια και περιφερειακά γύρω από το PC), φωτεινή όσο δυνατόν περισσότερο, με  ακριβή χρωματική κλίμακα (μια από τις δουλειές μου είναι επεξεργασία φωτο για εκτυπώσεις), ασύρματη τεχνολογία σύνδεσης και γενικά μέγιστη δυνατή συνδεσιμότητα. Η κάρτα που έχω είναι μια παλιά ASUS ΕΑΗ 5750 με 1gb DDR5 αλλά αν χρειαστεί να την αλλάξω θα την αλλάξω. Από μπάτζετ εάν χρειαστεί είμαι πρόθυμος να δώσω ακόμα και 1500 ευρώ εάν αυτό που θα πάρω αξίζει τα λεφτά του και δικαιολογεί την τιμή του. Έχω κοιτάξει την EIZO FORIS F2735 (144Hz) αλλά δεν έχω ιδέα εάν θα μου κάνει την δουλειά. Επίσης δεν ξέρω εάν μπορείς να έχεις από  μια απλή HDMI σύνδεση 144Hz και με μια τόσο παλιά κάρτα.

Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπέρα στο φόρουμ. 

 

Μου χάλασε η οθόνη η οποία την χρησιμοποιούσα σαν δεύτερη και ψάχνομαι για καινούργια. Το budget μου κυμαίνεται γύρο στα 120 ευρώ για 22 ιντσών οθόνη χρήσης ταινιών, youtube, facebook, chat κτλ. Ο υπολογιστής μου αποτελείται από κάρτα γραφικών: AMD Radeon R9 390 CPU: AMD FX 8350 και ram: 12 GB

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Καλησπερα. Παρε την καλυτερη 1080p lg ips που αντεχεις οικονομικα.

 

https://www.skroutz.gr/s/8296128/LG-22MP58VQ.html

https://www.skroutz.gr/s/6233844/LG-22MP57VQ.html

https://www.skroutz.gr/s/8318405/LG-22MP48D.html

 

Mε καρτα γραφικων των 350+ ευρω παντως ειναι κριμα να διαθετεις τοσο μικρο ποσο για οθονη. Θεωρω το ελαχιστο να δωσεις 200 ευρω και να παρεις την Acer G257HL που ειναι σημαντικα καλυτερη απο τις παραπανω.

 

Για να μην αναφερεις χρηση gaming ενω εχεις την 390 υποπτευομαι οτι μπορει να την θελεις για δευτερη οθονη ενω εχεις καποια 144Hz TN για gaming. Οπως και να εχει, οι προτασεις μου δεν αλλαζουν. EDIT: Για καποιο λογω αγνοησα οτι αναφερεις πως ειναι δευτερη οθονη, λογω κουρασης ισως?

τα 8 ms response time Δεν είναι πολλά? Ρωτάω χωρίς να ξέρω πολλά

 

To response time που γραφουν οι κατασκευαστες ειναι συνηθως ψεματα και αδιαφορο. Αν σε ενδιαφερουν οι πραγματικες επιδοσεις της οθονης κοιτας reviews και μετρησεις.

 Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι την βοήθειά σας. Θέλω να αγοράσω μια καλή οθόνη από 23" έως 27'' με σκοπό την πολύωρη χρήση για δουλειές γραφείου. Μιλάμε για 6-10 ώρες την ημέρα. Αυτή που έχω κουράζει πολύ τα μάτια μου. Ένας οφθαλμίατρος μου είπε πως αυτό που κουράζει τα μάτια είναι τα λίγα Hz (60 έχει αυτή που έχω). Ψάχνω λοιπόν για μια οθόνη με τουλάχιστον 120Hz, ανάλυση 2Κ έως 4Κ, ενσωματωμένο ηχείο αν είναι δυνατόν ή έστω προσαρμόσιμη μπάρα ήχου (μου τη δίνουν τα πολλά καλώδια και περιφερειακά γύρω από το PC), φωτεινή όσο δυνατόν περισσότερο, με  ακριβή χρωματική κλίμακα (μια από τις δουλειές μου είναι επεξεργασία φωτο για εκτυπώσεις), ασύρματη τεχνολογία σύνδεσης και γενικά μέγιστη δυνατή συνδεσιμότητα. Η κάρτα που έχω είναι μια παλιά ASUS ΕΑΗ 5750 με 1gb DDR5 αλλά αν χρειαστεί να την αλλάξω θα την αλλάξω. Από μπάτζετ εάν χρειαστεί είμαι πρόθυμος να δώσω ακόμα και 1500 ευρώ εάν αυτό που θα πάρω αξίζει τα λεφτά του και δικαιολογεί την τιμή του. Έχω κοιτάξει την EIZO FORIS F2735 (144Hz) αλλά δεν έχω ιδέα εάν θα μου κάνει την δουλειά. Επίσης δεν ξέρω εάν μπορείς να έχεις από  μια απλή HDMI σύνδεση 144Hz και με μια τόσο παλιά κάρτα.

Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ

 

Καλησπερα. Ο οφθαλμιατρος ειναι μαλλον ημιμαθης οσον αφορα τις οθονες. Ο μεγαλος ρυθμος ανανεωσης μειωνει το motion blur, το οποιο μπορει να σε ξεκουραζει οταν παιζεις παιχνιδια με υψηλα fps, αλλα παιζει δευτερευοντα ρολο στη δουλεια γραφειου. Μια καλη 60Ηz οθονη με σωστα ρυθμισμενο overdrive δεν δημιουργει κανενα προβλημα κουρασης.

 

Τα ματια σου κουραζονται κυριως λογω των συνθηκων φωτεινοτητας μεταξυ της οθονης και του περιβαλλοντος και ενδεχoμενως λογω της χρησης pwm dimming χαμηλης συχνοτητας απο την οθονη. 

 

Το πρωτο το λυνεις χαμηλωνοντας την φωτεινοτητα και διαμορφωνοντας καταλληλα τον περιβαλλοντα φωτισμο. Eιναι λαθος να θεωρεις οτι θελεις φωτεινη οθονη. Θελεις γυρω στο 90cd/m2 φωτεινοτητα οθονης σε σκοτεινο δωματιο. Αν βαλεις bias lighting, το οποιο κανει τη χρηση της οθονης εξαιρετικα πιο ξεκουραστη, η αν απλως εχεις χαμηλο φωτισμο στο δωματιο, θελεις φωτεινοτητα οθονης 120-140cd/m2 αναλογα με τον περιβαλλοντα φωτισμο. Το low blue light ισως να βοηθαει, ισως να ειναι marketing gimmick, αλλα οπως και να εχει τα παραπανω ειναι σημαντικοτερα.

 

Tο δευτερο το λυνεις αγοραζοντας οθονη που χρησιμοποιει dc dimming, δηλαδη συνεχη φωτισμο. Η παλια σου οθονη κατα 99% χρησιμοποιει pwm, το οποιο δημιουργει motion artifacts και σε καποιους προβληματα υγειας οπως πονοκεφαλους και κοπωση ματιων. Οσες οθονες σου προτεινω ειναι flicker-free.

 

Η F2735 ειναι καλη οθονη, αλλα ειναι υπερκοστολογημενη ακομη και για gamers που θα εκμεταλλευτουν ολα τα χαρακτηριστικα της, ποσο μαλλον για εσενα. Τα ηχεια παλι θεωρω οτι πρεπει να τα αγνοησεις, τα ενσωματομενα ειναι παντα χαλια ετσι κι αλλιως και υπαρχουν σημαντικοτεροι παραγοντες αξιολογησης μιας οθονης. 

 

Στις προτασεις τωρα. Η καλυτερη "2Κ" οθονη που μπορεις να αγορασεις ειναι η Lg 29MB85R, καθως εχει αριστα color presets, γκρι matte bezel που αυξανει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου και ελαχιστο ghosting, καθως επισης γινεται hardware calibration και ερχεται μαζι με ενα colorimeter (η κατι παρομοιο) στη συσκευασια.

https://www.skroutz.gr/s/7283234/LG-27MB85R-B.html?keyphrase=LG+27MB85R

 

Η καλυτερη 4Κ που μπορεις να αγορασεις ειναι η BenQ BL3201PT, καθως ειναι αρκετα μεγαλη για να εχει νοημα η 4Κ αναλυση (στις 27" δεν εχει παραμονω για φωτογραφους ως δευτερη οθονη, θα μου πεις οτι ειναι στα ενδιαφεροντα σου αλλα δεν την ψαχνεις για δευτερη οθονη, ετσι?) και εχει αριστα color presets, ελαχιστο ghosting και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. Αυτη θεωρω πως ειναι και η καλυτερη οθονη που αξιζει να αγορασεις, εκτος και αν χρειαζεσαι wide-gamut οθονη γιατι χρησιμοποιεις color-managed προγραμματα (θεωρω οτι δεν χρειαζεσαι, το srgb ειναι το στανταρ προτυπο εκτυπωσεων). Μπορει ομως να προτιμησεις να αγορασεις δυο 1440p οθονες για μεγαλυτερο real estate ή να μην χωρανε 32" στο χωρο σου, για αυτο και προτεινα την προηγουμενη LG. 

https://www.skroutz.gr/s/6319937/BenQ-BL3201PT.html?keyphrase=BL3201PT

Επεξ/σία από XMorsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XmorsX σε ευχαριστώ πολύ για την διαφωτιστικότατη και άμεση απάντησή σου! Θα χρειαζότανε να διαβάζω 3 μέρες για να μάθω όλα αυτά που μου γράφεις και πάλι δεν θα μπορούσα να καταλήξω εύκολα σε σωστά συμπεράσματα. Σε άλλους τομείς της τεχνολογίας έχω καλές γνώσεις αλλά στις τεχνολογίες οθονών δεν ξέρω τίποτα. Θα λάβω πολύ σοβαρά υπόψη μου τις προτάσεις σου.

Θα πάω μάλλον για την LG καθώς η Benq είναι αρκετά μεγάλη για μένα.

Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου ειδικά για την διευκρίνιση του pwm και dc dimming για τα οποίο δεν είχα ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XmorsX σε ευχαριστώ πολύ για την διαφωτιστικότατη και άμεση απάντησή σου! Θα χρειαζότανε να διαβάζω 3 μέρες για να μάθω όλα αυτά που μου γράφεις και πάλι δεν θα μπορούσα να καταλήξω εύκολα σε σωστά συμπεράσματα. Σε άλλους τομείς της τεχνολογίας έχω καλές γνώσεις αλλά στις τεχνολογίες οθονών δεν ξέρω τίποτα. Θα λάβω πολύ σοβαρά υπόψη μου τις προτάσεις σου.

Θα πάω μάλλον για την LG καθώς η Benq είναι αρκετά μεγάλη για μένα.

Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου ειδικά για την διευκρίνιση του pwm και dc dimming για τα οποίο δεν είχα ιδέα.

 

Παρακαλω. Και απο e-shop.

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-27mb85r-b-27-ips-led-quad-hd-p-PER.157550

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις προτασεις τωρα. Η καλυτερη "2Κ" οθονη που μπορεις να αγορασεις ειναι η Lg 29MB85R, καθως εχει αριστα color presets, γκρι matte bezel που αυξανει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου και ελαχιστο ghosting, καθως επισης γινεται hardware calibration και ερχεται μαζι με ενα colorimeter (η κατι παρομοιο) στη συσκευασια.

https://www.skroutz.gr/s/7283234/LG-27MB85R-B.html?keyphrase=LG+27MB85R

 

Γιατι αναπαραγετε συνεχως το 2Κ (εστω και σε εισαγωγικα) απο τη στιγμη που ειναι λαθος? Τοσος κοπος ειναι να το λετε 2.5Κ? Απορια το'χω και δεν περιμενα να το δω να το γραφει ο Νο1 ειδικος στο νημα με της οθονες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αναπαραγετε συνεχως το 2Κ (εστω και σε εισαγωγικα) απο τη στιγμη που ειναι λαθος? Τοσος κοπος ειναι να το λετε 2.5Κ? Απορια το'χω και δεν περιμενα να το δω να το γραφει ο Νο1 ειδικος στο νημα με της οθονες.

 

 

Mην αρπαζεσαι, το εγραψα ετσι για να με καταλαβει καλυτερα ο anax και να μην νομιζει οτι αναφερομαι σε αλλη αναλυση. Γενικα το 1440p χρησιμοποιω αλλα στην τελικη σημασια εχει να μην γινεται παρεξηγηση.

 

Καλα κανεις και το αναφερεις παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην αρπαζεσαι, το εγραψα ετσι για να με καταλαβει καλυτερα ο anax και να μην νομιζει οτι αναφερομαι σε αλλη αναλυση. Γενικα το 1440p χρησιμοποιω αλλα στην τελικη σημασια εχει να μην γινεται παρεξηγηση.

 

Καλα κανεις και το αναφερεις παντως.

Το καταλαβα απο τα εισαγωγικα αλλα "στην ειπα" γιατι εχει καταντησει νορμα το 2Κ να εννοουν 2.5Κ. Χθες σε ενα αλλο νημα ελεγε ο θεματοθετης οτι παιζει σε 2Κ και εμενα ολες μου οι προτασεις γυρω απο το συστημα που ηθελε νε φτιαξει ηταν με βαση οτι παιζει σε 2Κ και οχι σε 2.5Κπου οπως αποδειχτηκε τελικα επαιζε.

Και ολο αυτο αναπαραγεται απο ολους χωρις να επισημαινεται απο πουθενα οτι ειναι λαθος και τελικα απλα δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Παρε την καλυτερη 1080p lg ips που αντεχεις οικονομικα.

 

https://www.skroutz.gr/s/8296128/LG-22MP58VQ.html

https://www.skroutz.gr/s/6233844/LG-22MP57VQ.html

https://www.skroutz.gr/s/8318405/LG-22MP48D.html

 

Mε καρτα γραφικων των 350+ ευρω παντως ειναι κριμα να διαθετεις τοσο μικρο ποσο για οθονη. Θεωρω το ελαχιστο να δωσεις 200 ευρω και να παρεις την Acer G257HL που ειναι σημαντικα καλυτερη απο τις παραπανω.

 

Για να μην αναφερεις χρηση gaming ενω εχεις την 390 υποπτευομαι οτι μπορει να την θελεις για δευτερη οθονη ενω εχεις καποια 144Hz TN για gaming. Οπως και να εχει, οι προτασεις μου δεν αλλαζουν. EDIT: Για καποιο λογω αγνοησα οτι αναφερεις πως ειναι δευτερη οθονη, λογω κουρασης ισως?

 

 

Και σκεφτόμουν τι φάση αφού είπα πως είναι δεύτερη οθόνη....μήπως έπρεπε να το διευκρινίσω περισσότερο :P anyway ευχαριστώ φίλε για την βοήθεια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι την αγορά μιας Dell U3415W για corel και photoshop (πολλές φορές ταυτόχρονα). Σκεφτόμουν τη λύση dual monitor αλλά πιστεύω οτι είναι καλύτερα όλα σε ένα desktop. Υπ'όψιν, θέλω να έχει και καλά χρώματα σαν οθόνη, αφού θα δουλεύει με ένα iMac 27", άρα θέλω κάτι αντίστοιχο. Τις γνώμες σας παρακαλώ  :-)

     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι την αγορά μιας Dell U3415W για corel και photoshop (πολλές φορές ταυτόχρονα). Σκεφτόμουν τη λύση dual monitor αλλά πιστεύω οτι είναι καλύτερα όλα σε ένα desktop. Υπ'όψιν, θέλω να έχει και καλά χρώματα σαν οθόνη, αφού θα δουλεύει με ένα iMac 27", άρα θέλω κάτι αντίστοιχο. Τις γνώμες σας παρακαλώ  :-)

     

 

 

Καλησπερα. Καλη οθονη ειναι, αλλα αφου ηδη δινεις πολλα, δεν παιρνεις καλυτερα την μεγαλυτερη 4Κ BenQ BL3201PT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...