Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα στην παρεα.θα ηθελα να αγορασω καινουρια οθονη.Το ευρος τιμης να ειναι 300 ευρο max και προοριζεται για gaming/σειρες και λιγο browsing.Τα παιχνιδια που παιζω ειναι fps/mmo(cs-go-blade n soul)δεν παιζω επαγγελματικα αλλα παιζω αρκετα :D.To συστημα μου αποτελειται απο i5 4460,gtx 960 4gb,14gb ram.Η αποσταση απο το γραφειο ειναι περιπου 70-80cm,Ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα.θα ηθελα να αγορασω καινουρια οθονη.Το ευρος τιμης να ειναι 300 ευρο max και προοριζεται για gaming/σειρες και λιγο browsing.Τα παιχνιδια που παιζω ειναι fps/mmo(cs-go-blade n soul)δεν παιζω επαγγελματικα αλλα παιζω αρκετα :D.To συστημα μου αποτελειται απο i5 4460,gtx 960 4gb,14gb ram.Η αποσταση απο το γραφειο ειναι περιπου 70-80cm,Ευχαριστω!

 

Καλησπερα και σε εσενα. Για το CS:GO η καλυτερη λυση ειναι μια αξιοπρεπης 144Hz, στην περιπτωση σου η LG 24GM77 (320 ευρω). Kατα τα αλλα ομως η συνολικα καλυτερη επιλογη σου ειναι η Hp 27xw (265 ευρω), καθως συνδυαζει πολυ καλη εικονα με αριστες gaming επιδοσεις. 

 

http://www.gamerland.gr/index.php?route=product/product&product_id=3988&ref=bestprice.gr

https://www.skroutz.gr/s/8012199/HP-Pavilion-27xw.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παίζεις τόσο competitive πρέπει να ενεργοποιήσεις το fast path για να έχεις χαμηλό ping. Αυτό παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο και μετά θεωρώ το input lag της οθόνης. Το response time είναι διαφορετικό πράγμα απ' το input lag.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν κατα ποσο η 27" θα  βολεψει για τα  fps.Πιστευω η 27" ειναι καλυτερη για τα Mmo αν δεν κανω λαθος.Απο θεμα lag εχω 11αρα γραμμη με 900upload.

 

 

 

με 8ms lag στο CS θα τρώει ξύλο πολύ
 
+ το lag από το ADSL ...

 

 

Mην μπερδευετε input lag με response time. Η HP δεν εχει input lag πρακτικα και εχει αριστο overdrive για ελαχιστο ghosting. Ειναι οσο καλη μπορει να ειναι μια 60Hz ips οθονη για gaming, που σημαινει ιδανικη για καθε ειδους παιχνιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην μπερδευετε input lag με response time. Η HP δεν εχει input lag πρακτικα και εχει αριστο overdrive για ελαχιστο ghosting. Ειναι οσο καλη μπορει να ειναι μια 60Hz ips οθονη για gaming, που σημαινει ιδανικη για καθε ειδους παιχνιδιου.

δεν έχει input lag βάση? όλα τα monitor και TV δεν έχουν input lag? 

 

http://hubpages.com/technology/Top-Gaming-Monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει input lag βάση? όλα τα monitor και TV δεν έχουν input lag? 

 

http://hubpages.com/technology/Top-Gaming-Monitor

Δεν έχει πρακτικά, διότι είναι μικρότερο των 3 Ms και άρα αμελητέο. Δεν αναφέρομαι στο μικτό, το οποίο περιλαμβάνει και τα response times.

 

Διάβασε τα παρακατω.

http://www.tftcentral.co.uk/articles/input_lag.htm

https://pcmonitors.info/articles/factors-affecting-pc-monitor-responsiveness/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η HP δεν εχει input lag πρακτικα και εχει αριστο overdrive για ελαχιστο ghosting. Ειναι οσο καλη μπορει να ειναι μια 60Hz ips οθονη για gaming, που σημαινει ιδανικη για καθε ειδους παιχνιδιου.

 

Μα νόμιζα ότι η HP φτάνει στα 75Hz. Τώρα πρώτη φορά με την gtx 970 βλέπω σταθερά (σχεδόν...) κολλημένο το fraps στα 60 fps.

Με την HP δεν θα δω 75 fps; (αν κάνω χαζές ερωτήσεις απλά αγνοήστε τις ερωτήσεις μου, οι γνώσεις μου είναι αρκετά περιορισμένες  :confused: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα νόμιζα ότι η HP φτάνει στα 75Hz. Τώρα πρώτη φορά με την gtx 970 βλέπω σταθερά (σχεδόν...) κολλημένο το fraps στα 60 fps.

Με την HP δεν θα δω 75 fps; (αν κάνω χαζές ερωτήσεις απλά αγνοήστε τις ερωτήσεις μου, οι γνώσεις μου είναι αρκετά περιορισμένες  :confused: ).

Η Ηp clockaκαρεται ευκολα στα 75hz .

Απο εργοστασιο ερχεται με 60

Δες στο θέμα της αναλύονται ολα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Με 240 ευρώ αγοράζεις μόνο καλες 1080p οθονες, οπότε όλες έχουν την ίδια δυνατότητα για multitasking. Ή πιο φθηνή καλή 1440p είναι ή dell p2416d στα 270 ευρώ.

 

Ή Asus που διάλεξες δεν είναι κακή, αλλά ούτε ειναι ή καλύτερη. Ή καλύτερη 27" 1080p είναι ή HP 27xw στα 265 ευρω. Ή καλύτερη 23"-25" 1080p είναι ή Acer g257hl από εξωτερικό (180 ευρω, ~220 για να την φερεις Ελλαδα) και asus mx259h (λιγο υπερτιμημενη στα 250 ευρω) και dell s2415h/s2316h από Ελλάδα, με τις Acer και Asus να είναι λίγο καλύτερες από τις dell, και την HP να είναι καλύτερη απο ολες.

 

Αν πρέπει να είναι 27" και να κοστιζει κάτω από 240 δες την lg 27mp58vq στα 230 ευρώ.

Σε ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικότατος. Ναι θέλω να είναι 27". Η HP αν αξίζει δεν έχει και τεράστια διαφορά σε χρήματα, βλέπω οτι την αναφέρετε πολύ συχνα εδώ. Είδα οτι το πάνελ της είναι glossy γράφει κάποιος στο σκρουτζ μόνο αυτό με ψιλο κρατάει απο το να την θέσω ως επιλογή μου 1η. Ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικότατος. Ναι θέλω να είναι 27". Η HP αν αξίζει δεν έχει και τεράστια διαφορά σε χρήματα, βλέπω οτι την αναφέρετε πολύ συχνα εδώ. Είδα οτι το πάνελ της είναι glossy γράφει κάποιος στο σκρουτζ μόνο αυτό με ψιλο κρατάει απο το να την θέσω ως επιλογή μου 1η. Ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια καλή συνέχεια

Παρακαλώ. Ναι το πάνελ είναι glossy με ελάχιστο haze. Αυτό όμως είναι πλεονέκτημα, καθώς της εξασφαλιζει καθαρότερη εικόνα. Επίσης έχει καλύτερα χρωματα, overdrive και λιγότερο glow από τις άλλες 1080p από όσο γνωρίζουμε, οπότε είναι συνολικά η καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...