Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Για πολύωρη χρήση γραφείου κ ελαφρύ gaming τι θα προτεινατε? Σκεφτόμουν κάτι σε 24-27 ιντσες όπως αυτο https://www.skroutz.gr/s/6872629/Samsung-S27E390H.html Το eye saver mode με το πάτημα ενός κουμπιού αξίζει η είναι απλά μαρκετινγκ?

Επεξ/σία από rakeesh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ήταν 1080p χρήση gaming τωρα η απόσταση στο περίπου 50-60cm γιατι το γραφείο δεν ειναι φαρδύ τωρα απο πάνελ δεν θυμάμαι να σου πω γιατι εχει και καιρό. Επειδη είμαι κοντά στην οθόνη σχετικά ίσως αυτο να μην με βόλεψε αλλα δεν μπορω να παω πιο μακρυά.

Εγω στους 60 πόντους τη χρησιμοποιώ και με βολευει. Ή απώλεια ευκρίνειας είναι αισθητή αλλά όχι προβληματική, χαίρομαι το μεγαλύτερο μέγεθος και βέβαια την ποιότητα εικόνας της. Ανάλογα την ποιότητα της οθόνης μπορεί να σου αφήσει διαφορετικες εντυπώσεις, μία tn με gamma hift η μία παλια ips με πολύ glow δεν είναι ευχάριστες, χωρίς να σημαίνει ότι οι και οι καλές νέες οθόνες αφήνουν την ίδια εμπειρία.

 

Οι 1440p παντως είναι διαφορετικό φρούτο, στην απόσταση που κάθεσαι δουλευονται και όχι πιο μακριά καθώς τα γράμματα είναι μικρά για να τα διακρίνεις ξεκούραστες σε μεγαλύτερες αποστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Πολυ σφιχτο budget που μαλλον κατανταει αδυνατο το request

Υπαρχει κατι σε 1080p μεχρι 120e max που να μην ειναι Turbox η γενικα μεγαλη πατατα?

 

Χρηση gaming σε R9 380 4gb

 

Ευχαριστω

Καλησπέρα. Υπαρχουν οι δύο παρακάτω, αλλά εγώ θα προτιμούσα την λίγο ακριβότερη νεότερη.https://www.skroutz.gr/s/8318405/LG-22MP48D.html

https://www.skroutz.gr/s/6962578/Samsung-LS22E390H.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8296128/LG-22MP58VQ.html

http://www.skroutz.gr/s/5349061/AOC-G2460PG.html

Για αυτη τι εχεις πεις ;

Σαν την 24" acer που ποσταρα είναι αλλά λίγο χειρότερη. Καλή λύση πάντως αν ή τιμή είναι συμφέρουσα.

Καλημέρα. Για πολύωρη χρήση γραφείου κ ελαφρύ gaming τι θα προτεινατε? Σκεφτόμουν κάτι σε 24-27 ιντσες όπως αυτο https://www.skroutz.gr/s/6872629/Samsung-S27E390H.html Το eye saver mode με το πάτημα ενός κουμπιού αξίζει η είναι απλά μαρκετινγκ?

Καλησπέρα. Δεν είναι κακή η samsung και είν;ι σε καλή τιμη, αλλά οι πιο καλές επιλογές είναι οι hp 27xw πρώτα και έπειτα οι acer g257hl και asus mx259h. Αν πρέπει να είναι 27" τουλαχιστον αλλά φθηνοτερη από την hp υπαρχουν και οι lg 27mp58vq και 32mp58hq που θα είναι καλύτερες από την samaung.

 

Τα eye saving mode δεν κάνουν κάτι ιδιαίτερο παρα μόνο να μειώνουν πολύ το μπλε φως. Μπορείς να κάνεις το ίδιο από τα color controls σε κάθε οθόνη, με κάποια παραπάνω "κλίκς" βέβαια. Δεν είναι κακό να υπάρχει αλλά ούτε κάτι για να κυνηγας ενεργά. Υπόψιν ότι δεν είναι κατάλληλο mode για γενική χρήση αλλά μόνο για περιπτώσεις πολυχώρου διαβάσματος τη νύχτα κυρίως, καθώς αλλοιώνει πολύ τα χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η acer που ποστάρες μου αρεσει και το σκέφτομαι το μονο αρνητικό μου ειναι οτι όλος π υπολογιστής μου ειναι πράσινος και με χαλάει λιγο το κοκκινο που χει γι αυτο σε ρώτησα για την aoc. Ευχαριστώ πολυ πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,μετά από την έρευνα που έκανα αποφάσισα να μην πάρω μια ακριβή οθόνη με μεγάλη ανάλυση για να έχω καλύτερες απόδοσης στα games (gtx970) έτσι κιταξα για 1080p ips 27" είδα ότι ο XMorsX πρότινε αυτή την οθόνη,έψαξα για review αλλά δεν υπάρχη τίποτα καθότι είναι νέο μοντέλο (η δικυαμου είναι Α00 φεβρουάριος 2016) έτσι έφτιαξα το video που θα δήτε παρακάτω.

Η οθόνη χρονίζετε στα 74Hz μόνο μέσω HDMI καλώδιο,όμως παρατήρησα όταν έκανα restart το pc επανήλθε στην native resolution στα 60Hz αν γνωρίζη κανείς κάτι για αυτό να μου πει γιατί πρώτη φορά ασχολήθηκα.
Επίσης από pixel είναι οκ πρέπει να έχει λίγο bleeding στην κάτω δεξιά γωνιά το είδα μόνο μέσω κάμερας δεν είναι κάτι που ενοχλή.το video τραβήχτηκε από απόσταση 60-70cm (με κινητό lg g3)εγώ έχω απόσταση 80-90cm δεν με ενόχλησε η ανάλυση παρόλο που η προηγούμενη οθόνη που είχα ήταν 1200p 25.5".

Επίσης ο βασικός λόγος που αλαξα ήταν το PWM είχα φοβερούς πονοκεφάλους και τα ματιάμου υποφέραν αυτή ευτυχώς δεν έχει τετιο θέμα είναι πολύ ξεκούραστη βεβεα μόνο 2 μέρες την έχω όμως κατάλαβα διαφορά,

είναι πολύ φωτίνι έχω το brightness στο 25 και ακόμα είναι πολύ,αυτό αλαζη αν επιλέξης το read mode.έβαλα το icc profile που δίνη η lg τα χρώματα είναι πιο φυσικά από ότι δίχνουν στο video μου έκανε εντύπωση στο τεστ με τα χρώματα το κίτρινο το εδιχνε πράσινο είναι αυτό μετά το μπλε δεν ξέρω το λόγω.και το software πολύ βολικό.

Αυτά από μένα είμαι ευχαριστημένος με αυτή την επιλογή να ευχαριστήσω τον XMorsX για την βοηθεια που δινει με της γνώσης του σε αυτό το νήμα ελπίζω να βοήθησα λιγο και εγω.

https://www.youtube.com/watch?v=MKPIoTuIs9Y

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στους 60 πόντους τη χρησιμοποιώ και με βολευει. Ή απώλεια ευκρίνειας είναι αισθητή αλλά όχι προβληματική, χαίρομαι το μεγαλύτερο μέγεθος και βέβαια την ποιότητα εικόνας της. Ανάλογα την ποιότητα της οθόνης μπορεί να σου αφήσει διαφορετικες εντυπώσεις, μία tn με gamma hift η μία παλια ips με πολύ glow δεν είναι ευχάριστες, χωρίς να σημαίνει ότι οι και οι καλές νέες οθόνες αφήνουν την ίδια εμπειρία.

 

Οι 1440p παντως είναι διαφορετικό φρούτο, στην απόσταση που κάθεσαι δουλευονται και όχι πιο μακριά καθώς τα γράμματα είναι μικρά για να τα διακρίνεις ξεκούραστες σε μεγαλύτερες αποστάσεις.

https://www.asus.com/Monitors/ROG_SWIFT_PG278Q/

για αυτή τι έχεις να πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.asus.com/Monitors/ROG_SWIFT_PG278Q/

για αυτή τι έχεις να πεις?

 

Καμια 27" 1440p TN δεν ειναι καλη γιατι εχουν εξαιρετικα βαρυ grainy coating, καθως και αλλα μειονεκτηματα οπως μετρια color presets και pixel inversion artifacts. Η συγκεκριμενη ειδικα εχει και πολυ φτωχο quality control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια 27" 1440p TN δεν ειναι καλη γιατι εχουν εξαιρετικα βαρυ grainy coating, καθως και αλλα μειονεκτηματα οπως μετρια color presets και pixel inversion artifacts. Η συγκεκριμενη ειδικα εχει και πολυ φτωχο quality control.

 

Γειά σας παιδιά. Με ταβάνι τα 300€, θα ήθελα να μου προτείνετε τις καλύτερες οθόνες για gaming πιο πολύ. Βασικό χαρακτηριστικό, την καλύτερη εικόνα μέχρι τα 300€. Από χρώμα δεν με ενδιαφέρει αν είναι άσπρη, γκρι η μαύρη εξωτερικά, μέχρι και 28" ιντσες. Αλλα όχι WIDE-SCREENS, δεν βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Hp 27xw 27αρα που προτείνει ένας φίλος πιο πάνω είναι καλή για gaming?μήπως είναι λίγο μεγάλη?βέβαια βλέπω και ταινίες και ή διάσταση της θα είναι οτι πρέπει αλλά είναι εξίσου καλή και σε παιχνίδια??είμαι άσχετος εντελώς με τις οθόνες δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Με ταβάνι τα 300€, θα ήθελα να μου προτείνετε τις καλύτερες οθόνες για gaming πιο πολύ. Βασικό χαρακτηριστικό, την καλύτερη εικόνα μέχρι τα 300€. Από χρώμα δεν με ενδιαφέρει αν είναι άσπρη, γκρι η μαύρη εξωτερικά, μέχρι και 28" ιντσες. Αλλα όχι WIDE-SCREENS, δεν βολεύουν.

 

Kαλησπερα. Οι Hp 27xw και Dell P2416D εχουν την καλυτερη εικονα και ειναι καλες για gaming μεχρι τα 300 ευρω. 

H Hp 27xw 27αρα που προτείνει ένας φίλος πιο πάνω είναι καλή για gaming?μήπως είναι λίγο μεγάλη?βέβαια βλέπω και ταινίες και ή διάσταση της θα είναι οτι πρέπει αλλά είναι εξίσου καλή και σε παιχνίδια??είμαι άσχετος εντελώς με τις οθόνες δυστυχώς.

 

Ναι ειναι πολυ καλη για παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα. Οι Hp 27xw και Dell P2416D εχουν την καλυτερη εικονα και ειναι καλες για gaming μεχρι τα 300 ευρω.

 

 

Ναι ειναι πολυ καλη για παιχνιδια.

 

Η Acer και H Asus που ανέφερες παραπάνω είναι λιγότερο καλές από τις DELL ΚΑΙ HP που έβαλες τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Acer και H Asus που ανέφερες παραπάνω είναι λιγότερο καλές από τις DELL ΚΑΙ HP που έβαλες τώρα?

Οι 25" ips; Ναι είναι λίγο χειρότερες διότι δεν έχουν glossy coating όπως ή hp ούτε light matte όπως ή dell. Επίσης δε νομίζω ότι έχουν τόσο καλά color presets και overdrive όπως ή HP. Παραμένουν καλές οθόνες, αλλά αν θες τις καλύτερες πας σε μία εκ των HP η Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 25" ips; Ναι είναι λίγο χειρότερες διότι δεν έχουν glossy coating όπως ή hp ούτε light matte όπως ή dell. Επίσης δε νομίζω ότι έχουν τόσο καλά color presets και overdrive όπως ή HP. Παραμένουν καλές οθόνες, αλλά αν θες τις καλύτερες πας σε μία εκ των HP η Dell.

Η Dell ωστόσο είναι 1440P! Θα άξιζε λες η αγορά 1440Ρ έναντι του 1080Ρ? Υπάρχουν διάφορες τεράστιες η απλά αοσθητες διάφορες στην εικόνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Overclock αξιζει να κανεις σε μια οθονη να ανεβασεις τα HZ?ας πουμε να τα πας 75.ψαχνω καποια βιντεακια που ειχα στο φιφα συγκεκριμενα που η μπαλα πηγαινε τοσο φυσικα...δεν ξερω αν με καταλαβαινετε αλλα ξερετε που οφειλεται αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...