Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο design έχουν οι crossover. Δες τις γνώριζα καν. Ναι καλιμπράρισμα γίνεται σχεδόν κάθε δίμηνο οπότε το χρειάζομαι. Θα κάνω κ μια γύρα να τις δώ απο πρώτο χέρι. Σχετικά με την 2η ερώτηση και σόρρυ αν κουράζω, δλδ η ανάλυση  2560Χ1080 ειναι απαγορευτική ή απλά δεν προτείνεται? Κάθομαι περίπου στους 60 με 70 ποντους απο το μόνιτορ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H ΗP εχει πολυ καλο service στη Βορεια Αμερικη. Στην Ελλαδα σιγουρα σαν την Dell δεν ειναι, δε γνωριζω ομως αρκετα περιστατικα για να εκφερω ολοκληρωμενη αποψη. Ενα παιδι που ειχε θεμα με την οθονη ταλαιπωρηθηκε απο την αντιπροσωπεια, αλλα και το προβλημα του ηταν σχετικα ιδιαιτερο, δεν ηταν το τυπικο προβλημα παραλαβης ελλατωματικης οθονης.

 

Στο quality control η ΗP ειναι σιγουρα καλυτερη απο την Dell, οπως και οι περισσοτερες εταιριες. Αυτο δε σημαινει ομως οτι δε μπορει να σου πετυχει ελλατωματικο κομματι, για αυτο και ειναι σημαντικο να αγορασεις απο καταστημα με doa μερικων ημερων με αμεση αντικατασταση σε περιπτωση ελλατωματος κατα την παραλαβη, ωστε να αλλαξεις αμεσα οθονη χωρις να μπλεξεις μεσα αντιρποσωπειες. Το Homelike απο οπου αγορασα (στεγαζεται στο ιδιο κτηριο με το vpn shop) υποστηριξε οτι ειχα κανονικα doa σε περιπτωση παραλαβης ελλατωματικης οθονης, αλλα δε χρειαστηκε να τους τεσταρω καθως παρελαβα καλο κομματι.

 

 

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες.

Εκτός απροόπτου αύριο πρωί θα ρίξω παραγγελία. Έλεγα από το placemall, αλλά δε ξέρω για την doa πολιτική τους, οπότε ίσως πάω στο homelike. Δε βολεύει γενικά το ότι δεν είμαι Αθήνα σε περίπτωση που κάτι στραβώσει πάντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα παρει την LG 24MP58VQ Monitor πριν 6 μηνες αλλα την εδωσα πισω γιατι μου φενοταν γενικα περιεργη στα χρωματα, νομιζα οτι τρεμοπαιζαν τα γραμματα...πριν απο αυτην ειχα την hp pavilion 22xi η οποια με ειχε βολεψει παρα πολυ ξεκουραστη και τα χρωματα οχι πολυ εντοντα οπως ηταν στην LG..τελικα μηπως εκανα λαθος? μηπως επρεπε να την συνηθισω?

 

τι γινεται τωρα, απο τοτε εχω μια samsung monitor tv 22" και ειμουν μια χαρα, μεχρι προχθες που πηρα μια 24 samsung και τελικα ουτε αυτη με βολεψε για 2 μερες την κρατησα, τωρα εβαλα παλι την παλια samsung 22" αλλα και αυτη μου φενεται καπως...τι γινεται ρε παιδια? τα ματια οταν αλλαζεις οθονες σχετικα σε συντομο χρονικο διαστημα μηπως φρικαρουν? δηλαδη τωρα οπου και αν κοιταξω μου φενεται οτι ολα τρεμοπαιζουν..μηπως τυφλωθηκα?

 

τελος,,,τελικα μηπως η καθε οθονη θελει τον χρονο της και την συνηθεια της ωστε να πεις αν ειναι καλη η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο design έχουν οι crossover. Δες τις γνώριζα καν. Ναι καλιμπράρισμα γίνεται σχεδόν κάθε δίμηνο οπότε το χρειάζομαι. Θα κάνω κ μια γύρα να τις δώ απο πρώτο χέρι. Σχετικά με την 2η ερώτηση και σόρρυ αν κουράζω, δλδ η ανάλυση  2560Χ1080 ειναι απαγορευτική ή απλά δεν προτείνεται? Κάθομαι περίπου στους 60 με 70 ποντους απο το μόνιτορ. 

 

Οχι απαγορευτικη δεν ειναι, ρωτησες αν τα 1440p ειναι καλυτερα και απαντησα πως ναι ειναι. Καλη ειναι η αποσταση που καθεσαι και για τις δυο αναλυσεις.

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες.

Εκτός απροόπτου αύριο πρωί θα ρίξω παραγγελία. Έλεγα από το placemall, αλλά δε ξέρω για την doa πολιτική τους, οπότε ίσως πάω στο homelike. Δε βολεύει γενικά το ότι δεν είμαι Αθήνα σε περίπτωση που κάτι στραβώσει πάντως....

 

Πριν παραγγειλεις επικονωνησε μαζι τους και βεβαιωσου πως σε περιπτωση doa θα σου αντικαταστησουν το προιον αμεσα, εφοσον τσεκαριστει στο καταστημα και χωρις την διαμεσολαβηση αντιπροσωπειας.

ειχα παρει την LG 24MP58VQ Monitor πριν 6 μηνες αλλα την εδωσα πισω γιατι μου φενοταν γενικα περιεργη στα χρωματα, νομιζα οτι τρεμοπαιζαν τα γραμματα...πριν απο αυτην ειχα την hp pavilion 22xi η οποια με ειχε βολεψει παρα πολυ ξεκουραστη και τα χρωματα οχι πολυ εντοντα οπως ηταν στην LG..τελικα μηπως εκανα λαθος? μηπως επρεπε να την συνηθισω?

 

τι γινεται τωρα, απο τοτε εχω μια samsung monitor tv 22" και ειμουν μια χαρα, μεχρι προχθες που πηρα μια 24 samsung και τελικα ουτε αυτη με βολεψε για 2 μερες την κρατησα, τωρα εβαλα παλι την παλια samsung 22" αλλα και αυτη μου φενεται καπως...τι γινεται ρε παιδια? τα ματια οταν αλλαζεις οθονες σχετικα σε συντομο χρονικο διαστημα μηπως φρικαρουν? δηλαδη τωρα οπου και αν κοιταξω μου φενεται οτι ολα τρεμοπαιζουν..μηπως τυφλωθηκα?

 

τελος,,,τελικα μηπως η καθε οθονη θελει τον χρονο της και την συνηθεια της ωστε να πεις αν ειναι καλη η οχι?

 

Παρε παλι την LG ή ακομη καλυτερα την hp 24es και κρατα την μεχρι να την συνηθισεις. Ειναι σημαντικο να ριξεις την αρχικη μεγαλη τους φωτεινοτητα, αποτελει τον νουμερο 1 λογο που μπορει να σου φαινονται κουραστικες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαγορευτικη δεν ειναι, ρωτησες αν τα 1440p ειναι καλυτερα και απαντησα πως ναι ειναι. Καλη ειναι η αποσταση που καθεσαι και για τις δυο αναλυσεις.

 

Ναι ναι. Απλά ήθελα να το διευκρινίσω. Μην καταλήξω με καμία πατάτα!!! Ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ψαχνω 144 hz οθονη , κυριως για cs go και λιγο overwatch,δεν ειμαι σιγουρος για το αν χρειαζομαι gsync.Εχω δει αυτες τις οθονεςhttp://www.skroutz.gr/s/2885556/Asus-VG248QE.html http://www.skroutz.gr/s/4814929/BenQ-XL2411Z.html , απο εξωτερικο εχει δει αυτη https://geizhals.eu/acer-predator-xb241hbmipr-um-fx1ee-001-a1398749.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

αλλα δεν ξερω τι παιζει με τις αγορες απο αυτο το site. 

τα λεφτα που διαθετω ειναι 300-450 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ψαχνω 144 hz οθονη , κυριως για cs go και λιγο overwatch,δεν ειμαι σιγουρος για το αν χρειαζομαι gsync.Εχω δει αυτες τις οθονεςhttp://www.skroutz.gr/s/2885556/Asus-VG248QE.html http://www.skroutz.gr/s/4814929/BenQ-XL2411Z.html , απο εξωτερικο εχει δει αυτη https://geizhals.eu/acer-predator-xb241hbmipr-um-fx1ee-001-a1398749.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

αλλα δεν ξερω τι παιζει με τις αγορες απο αυτο το site. 

τα λεφτα που διαθετω ειναι 300-450 ευρω

 

Kαλησπερα. Οι Asus και BenQ που εβαλες αν και δημοφιλεις δεν ειναι καλες επιλογες. Οι καλυτερες απο τις φθηνες 144αρες ειναι η LG 24gm77 και η Viewsonic XG2401 με Freesync. Aν θελεις G-Sync και εισαι προθυμος να δωσεις κατι παραπανω αγοραζεις την acer xb241h που ποσταρες. Tι καρτα γραφικων εχεις?

 

http://www.bestprice.gr/item/2154407820/lg-24gm77-b.html?fromq=LG+24gm77

http://www.bestprice.gr/item/2154858667/viewsonic-xg2401.html?fromq=viewsonic+xg2401

 

Το geizhals ειναι αναλογο του skroutz για καταστηματα καπoιων βορειων ευρωπαικων χωρων, κυριως της Γερμανιας. Στην περιπτωση σου σου λεει πως το alternate.de και το amazon.de πουλανε την acer οθονη στα 400 ευρω, πριν τα οποια μεταφορικα βεβαια.

 

To G-Sync δεν ειναι απαραιτητο αλλα ειναι επιθυμητο. Οπου βγαζεις σταθερα πανω απο 100fps θα προτιμουσες back-light strobbing (ULMB της nVIdia), οπως στο CS:Go.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Βρίσκομαι σε αναζήτηση οθόνης για το laptop (ASUS N751)

 

1. To budget είναι μεταξύ 200-300€

2. Πολύωρη χρήση για δουλειά (Office, ANSYS, MATLAB) και για χόμπι επεξεργασία φωτογραφίας με Lightroom

3. Μέγεθος μέχρι 24-25"

4. Το laptop έχει CPU i7-4710, GPU geforce GTX850M

 

Από την οθόνη του laptop ειμαι πολυ ικανοποιημένος απο την ποιότητα της και ειναι πολυ ξεκούραστη, αλλα το μέγεθος και οι γωνίες θέασης είναι περιορισμένα. Θα ήθελα μια οθόνη εξίσου ξεκούραστη στην χρήση.

 

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Βρίσκομαι σε αναζήτηση οθόνης για το laptop (ASUS N751)

 

1. To budget είναι μεταξύ 200-300€

2. Πολύωρη χρήση για δουλειά (Office, ANSYS, MATLAB) και για χόμπι επεξεργασία φωτογραφίας με Lightroom

3. Μέγεθος μέχρι 24-25"

4. Το laptop έχει CPU i7-4710, GPU geforce GTX850M

 

Από την οθόνη του laptop ειμαι πολυ ικανοποιημένος απο την ποιότητα της και ειναι πολυ ξεκούραστη, αλλα το μέγεθος και οι γωνίες θέασης είναι περιορισμένα. Θα ήθελα μια οθόνη εξίσου ξεκούραστη στην χρήση.

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα. Δες τις dell u2515h και p2416d αν προτιμας 1440p, αλλιώς την HP 24es αν προτιμας 1080p ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δες τις dell u2515h και p2416d αν προτιμας 1440p, αλλιώς την HP 24es αν προτιμας 1080p ανάλυση.

Η διαφορά στην τιμή ανάμεσα στην Dell U2515 και την HP ειναι αρκετά μεγάλη. Εκτος από την μια ίντσα παραπάνω και την ανάλυση υπερτερεί και αλλού η Dell? Είναι γενικά καλύτερο monitor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα. Οι Asus και BenQ που εβαλες αν και δημοφιλεις δεν ειναι καλες επιλογες. Οι καλυτερες απο τις φθηνες 144αρες ειναι η LG 24gm77 και η Viewsonic XG2401 με Freesync. Aν θελεις G-Sync και εισαι προθυμος να δωσεις κατι παραπανω αγοραζεις την acer xb241h που ποσταρες. Tι καρτα γραφικων εχεις?

 

http://www.bestprice.gr/item/2154407820/lg-24gm77-b.html?fromq=LG+24gm77

http://www.bestprice.gr/item/2154858667/viewsonic-xg2401.html?fromq=viewsonic+xg2401

 

Το geizhals ειναι αναλογο του skroutz για καταστηματα καπoιων βορειων ευρωπαικων χωρων, κυριως της Γερμανιας. Στην περιπτωση σου σου λεει πως το alternate.de και το amazon.de πουλανε την acer οθονη στα 400 ευρω, πριν τα οποια μεταφορικα βεβαια.

 

To G-Sync δεν ειναι απαραιτητο αλλα ειναι επιθυμητο. Οπου βγαζεις σταθερα πανω απο 100fps θα προτιμουσες back-light strobbing (ULMB της nVIdia), οπως στο CS:Go.

 Εχω την gtx 960 και στο overwatch πιανω 60 fps οποτε καταλαβες την θα γινεται σε ενα μονιτορ χωρις g sync  :X σκεφτομαι να παω για την acer ,αν και κυριως παιζω cs go  και overwatch για χαβαλε δεν θελω να πονανε τα ματια μ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά στην τιμή ανάμεσα στην Dell U2515 και την HP ειναι αρκετά μεγάλη. Εκτος από την μια ίντσα παραπάνω και την ανάλυση υπερτερεί και αλλού η Dell? Είναι γενικά καλύτερο monitor?

 

Εκει υπερτερει βασικα, σε αναλυση και μεγεθος (εφοσον η υποθεση οτι η HP ειναι εξισου καλη με τις αλλες νεες 1080p IPS στεκει, υποθεση που ειναι αρκετα ασφαλης παντως δεδομενου των επιδωσεων των μεγαλυτερων 1080p μοντελων της). Τοσο παει η "ταριφα" για τα παραπανω πλεονεκτηματα. Για εργασια η μεγαλυτερη αναλυση ειναι σημαντικη καθως θα σου προσφερει περισσοτερο χωρο εργασιας.

 Εχω την gtx 960 και στο overwatch πιανω 60 fps οποτε καταλαβες την θα γινεται σε ενα μονιτορ χωρις g sync  :X σκεφτομαι να παω για την acer ,αν και κυριως παιζω cs go  και overwatch για χαβαλε δεν θελω να πονανε τα ματια μ :P

 

Τα ματια σου δε θα σε πονανε οποια και να παρεις απο τις παραπανω που προτεινα, αλλα σιγουρα το G-Sync ειναι σημαντικο ατου στο Overwatch (και το ULMB στο CS:GO). H Αcer ειναι καλη επιλογη, εναλλακτικα παρε την LG 24GM77.

 

Eπισης στην Ελλαδα κυκλοφορει και η παραπακτω καινουρια 144Hz Asus με G-Sync, η οποια ειναι αρκετα καλη και μονο λιγο χειροτερη απο την Αcer XB241H (εχει λιγο υψηλοτερο gamma απο το ιδανικο, το οποιο δεν ειναι και παντα μειονεκτημα στις TN οθονες). Ειναι ομως ιδιαιτερα ακριβη, οποτε και παλι ισως προτιμουσες την Acer απο εξωτερικο.

 

http://www.skroutz.gr/s/9735330/Asus-Rog-Swift-PG248Q.html?keyphrase=Asus+PG248Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG 23MP68VQ ή Asus VC239H 23" IPS ?

Και τις 2 τις βρισκω στην ιδια τιμη στο εξωτερικο περιπου 160.

Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

 

H LG ειναι καλυτερη. 

 

Μενεις στο εξωτερικο? Γιατι αλλιως απο Ελλαδα την αγοραζεις φθηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον σημερα αγορασα την LG 23MP68VQ, ειναι μια χαρα χωρις καποιο back bleed, επισης εχει αρκετες ρυθμισεις τις οποιες και εκανα ωστε να ερθει στα μετρα μου, το μαυρο της ειναι αρκετα καλο,σε σχεση με την samsung monitor tv LT22E390EW που ειχα ειναι καλυτερη σε θεμα υπολογιστη, δηλαδη να κατσεις με τις ωρες χωρις να κουραστεις, αλλα για ps4 η samsung ηταν καλυτερη, εδειχνε τα χρωματα ποιο ζωηρα και εντονα, αλλα με ενδιεφερε καθαρα για υπολογιστη οποτε ειμαι μια χαρα, μου θυμιζει αρκετα σαν εικονα στο ματι μια HP Pavillion 22xi που ειχα η οποια ηταν απο τις καλυτερες που ειχα και αραζα με τις ωρες..κατι τελευταιο, (ισως να ειναι και θεμα στα ματια μου), τα γραμματα γενικα μου φενεται οτι ειναι λιγο λεπτα και σαν να κουνιουνται, ενω στην samsung  ηταν λιγο  ποιο μαυρα εντονα...αλλα ισως να το ρυθμισω κιολας απο τον μακ να φενονται καπως ποιο εντονες οι γραμματοσειρες, 

 

οποτε τελικο συμπερασμα, LG 23MP68VQ απο το 1 μεχρι το 10 της βαζω ενα 8 για οθονη pc και ενα 8 για video games monitor. σε καμια βδομαδα που θα εχει συνηθισει και το ματι μου σιγουρα ισως να της βαλω και ενα 9 σε θεμα υπολογιστη.

Επεξ/σία από ronaldofenomeno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...