Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. Τελικά αποφάσισα να ανεβω λίγο στο budget για να πάω σε 27αρα. Αφού με ~10 ευρώ έπαιρνα και το Freesync, επέλεξα την LG 27MP68HM. Μπορεί μεσα στα επόμενα χρόνια να ξεκινησω το gaming :P (τελευταία παιχνίδια που έχω παιξει ειναι το Age of Empires II & Rome Total War I :P ).

 

Ειρήσθω εν παρόδω ότι είμαι μόνιμος κάτοικος Ολλανδίας (Αϊντχοφεν) , οπότε οι τιμές στην Ελλάδα δε με επηρεάζουν άμεσα. Βρήκα την LG 27MP68HM στα 249 ευρώ σε ένα αντίστοιχο "σκρουτζομαγαζο" της πόλης μου εδώ, το 4launch, που είναι ένα από τα 3-4 μεγαλύτερα σχετικά σαϊτ της Ολλανδίας και τυχαίνει να έχει έδρα ~3 χιλιομετρα απ'το σπίτι μου. Για όποιον εχει τη σχετική περιεργεια, οι τιμές στην Ολλανδία για το συγκεκριμένο μοντέλο κινούνται σε αυτά τα επίπεδα.

 

Σε καμιά ωρα που θα σχολάσω απ'το εργαστηριο, θα περάσω να την παραλάβω, αφού μου ήρθε ήδη SMS και e-mail ότι η παραγγελία μου είναι έτοιμη :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας.. Σκέφτομαι να πάρω την οθόνη DELL P2416D ( μια και απο οτι βλέπω την έχουνε προτείνει αρκετά παιδιά και έχει πολύ θετικά reviews ) ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου η οποία είναι η AMD RADEON HD 6670 ;

 

Θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ αυτή την οθόνη και την ανάλυση της ; Δεν έχω για την ώρα απαιτήσεις για παιχνίδια κτλ ( ισως χρειάστω μια κάρτα γραφικών νέα μελλοντικά ;) ..

Απλά θέλω να ξέρω αν θα μπορέσει να παίζει για παράδειγμα ταίνιες..streaming κτλ κτλ χωρίς πρόβλημα..Γιατι σκέφτομαι να την αγοράσω άμεσα..

 

Και ποια είναι η ενδεδειγμένη σύνδεση οθόνης κάρτας γραφικών για καλύτερα αποτελέσματα ;

Display Port ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  • Ποίο είναι το budget (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε 200e max
  • Για τι χρήση προορίζεται ; office - internet - διάβασμα - programming
  • Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 23>=inches>=27
  • Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών AMD Phenom II X4 965, 8GB RAM, AMD 7790 OC 1GB DDR5
έχω μπανίσει 3 οθόνες

http://www.e-shop.gr/othoni-benq-gl2460-24-led-full-hd-black-p-PER.169058

http://www.you.gr/pc-printing-peripherals/othones-pc/othones/othoni-lg-23mp68vq-p

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/LG-Monitor-25-25UM58.htm

 

τι λέτε;

Επεξ/σία από @zouve@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.. Σκέφτομαι να πάρω την οθόνη DELL P2416D ( μια και απο οτι βλέπω την έχουνε προτείνει αρκετά παιδιά και έχει πολύ θετικά reviews ) ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου η οποία είναι η AMD RADEON HD 6670 ;

 

Θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ αυτή την οθόνη και την ανάλυση της ; Δεν έχω για την ώρα απαιτήσεις για παιχνίδια κτλ ( ισως χρειάστω μια κάρτα γραφικών νέα μελλοντικά ;) ..

Απλά θέλω να ξέρω αν θα μπορέσει να παίζει για παράδειγμα ταίνιες..streaming κτλ κτλ χωρίς πρόβλημα..Γιατι σκέφτομαι να την αγοράσω άμεσα..

 

Και ποια είναι η ενδεδειγμένη σύνδεση οθόνης κάρτας γραφικών για καλύτερα αποτελέσματα ;

Display Port ;

 

Συμφωνα με αυτο: http://www.game-debate.com/hardware/?gid=450&graphics=Radeon%20HD%206670

η καρτα σου επαρκει.

 

Θα προτεινα HDMI γιατι το DP εχει καποια bugs, αλλα ολες το ιδιο νομιζω οτι αποδιδουν (δεν ειναι δεδομενο αυτο σε ολες τις οθονες, καποιες ειναι καλυτερα καλιμπραρισμενες σε καποια θυρα σε σχεση με καποια αλλη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με αυτο: http://www.game-debate.com/hardware/?gid=450&graphics=Radeon%20HD%206670

η καρτα σου επαρκει.

 

Θα προτεινα HDMI γιατι το DP εχει καποια bugs, αλλα ολες το ιδιο νομιζω οτι αποδιδουν (δεν ειναι δεδομενο αυτο σε ολες τις οθονες, καποιες ειναι καλυτερα καλιμπραρισμενες σε καποια θυρα σε σχεση με καποια αλλη).

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

Μια ακόμα ερώτηση στα Specs της κάρτας αναφέρει αυτό στην σελίδα (http://www.amd.com/en-us/products/graphics/desktop/6000/6670#)

 

  • DisplayPort 1.2
    • Max resolution: 2560x1600 per display
    • Multi-Stream Transport
    • 21.6 Gbps bandwidth
    • High bit-rate audio
  • HDMI 1.4a with Stereoscopic 3D Frame Packing Format, Deep Color, xvYCC wide gamut support, and high bit-rate audio

Max resolution: 1920x1200

 

Αυτό μου λεει οτι το HDMI πάει μέχρι 1920x1200  ;

Kαι το Display Port 2560 x 1600 ή το καταλαβαίνω λάθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

Μια ακόμα ερώτηση στα Specs της κάρτας αναφέρει αυτό στην σελίδα (http://www.amd.com/en-us/products/graphics/desktop/6000/6670#)

 

  • DisplayPort 1.2
    • Max resolution: 2560x1600 per display
    • Multi-Stream Transport
    • 21.6 Gbps bandwidth
    • High bit-rate audio
  • HDMI 1.4a with Stereoscopic 3D Frame Packing Format, Deep Color, xvYCC wide gamut support, and high bit-rate audio

Max resolution: 1920x1200

 

Αυτό μου λεει οτι το HDMI πάει μέχρι 1920x1200  ;

Kαι το Display Port 2560 x 1600 ή το καταλαβαίνω λάθος ;

 

Οχι δεν καταλαβαινεις λαθος. Kανονικα η HDMI 1.4 κανει 1440p60Hz με αναλογο καλωδιο. Δε ξερω γιατι τα λεει οπως τα λεει η ΑΜD. Οπως και να εχει, αναφερεται οτι με DP καλωδιο ερχεται η οθονη. Αν σου περισσευει κανενα HDMI δοκιμασε το αν θες, αλλιως δεν πειραζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG της υπογραφής τα έπαιξε μετά από 3 χρόνια και είμαι σε αναζήτηση οθόνης. Ψάχνω κάτι σε 23"-25", 1080P, max 200Euro.Καλό θα ήταν να μην έχει glossy coating, γιατί έχω πίσω αριστερά μπαλκονόπορτα και θα γυαλίζει άσχημα. Για gaming την θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG της υπογραφής τα έπαιξε μετά από 3 χρόνια και είμαι σε αναζήτηση οθόνης. Ψάχνω κάτι σε 23"-25", 1080P, max 200Euro.Καλό θα ήταν να μην έχει glossy coating, γιατί έχω πίσω αριστερά μπαλκονόπορτα και θα γυαλίζει άσχημα. Για gaming την θέλω.

 

Καλησπερα. Η LG 23MP68VQ ειναι η οθονη που ικανοποιει καλυτερα τις απαιτησεις σου και ας μην εκμεταλλευεσαι το Freesync της. Η HP 24es ειναι απο τις αγαπημενες μου επειδη εχει σχεδον glossy coating αλλα ισως να μην σε βολεψει λογω του προβληματος που ανεφερες. Η Dell U2417Η εχει την καλυτερη βαση και ειναι μια ιδεα καλυτερη απο την LG αν δε σε ενδιαφερει το Freesync αλλα ειναι αδικαιολογητα ακριβη σε σχεση με τις εναλλακτικες.

 

Παντως το να πεφτει εντονο φως πανω στην οθονη δεν ειναι καλο οτι οθονη και να παρεις. Eπιπλεον ολες οι καινουριες οθονες εχουν ελαφρυτερα coatings για να μην θαμπωνουν την εικονα σε σχεση με την παλια σου IPS. Το καλυτερο ειναι να βαλεις μια χοντρη κουρτινα για να κοβει τις αντανακλασεις / θαμπαδες. Αν το κανεις αυτο μπορεις να παρεις και την 24es αφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Η LG 23MP68VQ ειναι η οθονη που ικανοποιει καλυτερα τις απαιτησεις σου και ας μην εκμεταλλευεσαι το Freesync της. Η HP 24es ειναι απο τις αγαπημενες μου επειδη εχει σχεδον glossy coating αλλα ισως να μην σε βολεψει λογω του προβληματος που ανεφερες. Η Dell U2417Η εχει την καλυτερη βαση και ειναι μια ιδεα καλυτερη απο την LG αν δε σε ενδιαφερει το Freesync αλλα ειναι αδικαιολογητα ακριβη σε σχεση με τις εναλλακτικες.

 

Παντως το να πεφτει εντονο φως πανω στην οθονη δεν ειναι καλο οτι οθονη και να παρεις. Eπιπλεον ολες οι καινουριες οθονες εχουν ελαφρυτερα coatings για να μην θαμπωνουν την εικονα σε σχεση με την παλια σου IPS. Το καλυτερο ειναι να βαλεις μια χοντρη κουρτινα για να κοβει τις αντανακλασεις / θαμπαδες. Αν το κανεις αυτο μπορεις να παρεις και την 24es αφοβα.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Από φθηνότερες Dell,αξίζει καμία; Κοίταζα τις SE2416H & P2317H. Σε σύγκριση με την HP 24es που ανέφερες,λένε τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Από φθηνότερες Dell,αξίζει καμία; Κοίταζα τις SE2416H & P2317H. Σε σύγκριση με την HP 24es που ανέφερες,λένε τίποτα;

 

Η SE2416H διaβασα οτι χρησιμοποιει PWM dimming και δεν εχουμε και review της, η P2317H εχει χειροτερο panel απο τις αλλες οθονες που ανεφερα. Καμια παντως δεν εχει το low-haze coating της HP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!Ειμαι σε αναζητηση οθονης και αρχικα σκεφτομουν την  LG 23MP68VQ καθως βλεπω οτι την προτεινετε αρκετα στο νημα..Ωστοσο ειδα της προαλλες στο πλαισιο την παρακατω οθονη και πραγματικα ξετρελαθηκα..Ποια ειναι η γνωμη σας για την συγκεκριμενη καθως δεν εχω πολλες γνωσεις σχετικα με τα curved panels..

 

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/Samsung-Monitor-24-LC24F396-FHUXEN.htm

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα παιδια!Ειμαι σε αναζητηση οθονης και αρχικα σκεφτομουν την  LG 23MP68VQ καθως βλεπω οτι την προτεινετε αρκετα στο νημα..Ωστοσο ειδα της προαλλες στο πλαισιο την παρακατω οθονη και πραγματικα ξετρελαθηκα..Ποια ειναι η γνωμη σας για την συγκεκριμενη καθως δεν εχω πολλες γνωσεις σχετικα με τα curved panels..

 

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/Samsung-Monitor-24-LC24F396-FHUXEN.htm

 

 

 

Καλησπερα. Η Samsung ειναι VA, και οι VA δεν ειναι τοσο ολοκληρωμενες προτασεις οσο οι καλες IPS. Aν θελεις IPS με Freesync παρε την LG που ανεφερες, αλλιως δες την ΗP 24es.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος θέλει να πάρει οθόνη για χρήση γραφείου / σειρές

σκέφτεται λέει να πάει σε ultrawide ~300+

γενικα στο γραφείο δουλεύει από μεγάλες απόστάσεις ~80-90cm

οπότε του είπα να πάει σε 27' 16:9 αρχικά, ενώ τώρα αυτός κοιτάει ultrawide επειδή ψήθηκε με το μέγεθος του workspace

θα ήταν ευπρόσδεκτες κανα δυο προτάσεις

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος θέλει να πάρει οθόνη για χρήση γραφείου / σειρές

σκέφτεται λέει να πάει σε ultrawide ~300+

γενικα στο γραφείο δουλεύει από μεγάλες απόστάσεις ~80-90cm

οπότε του είπα να πάει σε 27' 16:9 αρχικά, ενώ τώρα αυτός κοιτάει ultrawide επειδή ψήθηκε με το μέγεθος του workspace

θα ήταν ευπρόσδεκτες κανα δυο προτάσεις

ευχαριστώ

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=2J1wLlyKQOQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...