Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H LG ειναι καλυτερη.

 

Μενεις στο εξωτερικο? Γιατι αλλιως απο Ελλαδα την αγοραζεις φθηνοτερα.

Ευχαριστω, ναι εξωτερικο μενω, και εγω στην LG εκλεινα, εχει και freesync..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκει υπερτερει βασικα, σε αναλυση και μεγεθος (εφοσον η υποθεση οτι η HP ειναι εξισου καλη με τις αλλες νεες 1080p IPS στεκει, υποθεση που ειναι αρκετα ασφαλης παντως δεδομενου των επιδωσεων των μεγαλυτερων 1080p μοντελων της). Τοσο παει η "ταριφα" για τα παραπανω πλεονεκτηματα. Για εργασια η μεγαλυτερη αναλυση ειναι σημαντικη καθως θα σου προσφερει περισσοτερο χωρο εργασιας.

Ωραια, εαν η συνδεση γινει με HDMI η miniDP εχει καμια διαφορα;

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, εαν η συνδεση γινει με HDMI η miniDP εχει καμια διαφορα;

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Όχι δεν έχει, η HDMI είναι ασφαλέστερη όμως, η άλλη μπορεί να έχει κάποια bugs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα θελω να αγορασω μια dell 24αρα ειμαι αναμεσα σε u2414h u2415 και u2417h. Καμια αποψη?

Καλησπερα. Ή u2417h είναι ή καλυτερη, αλλά είναι και αυτή υπερτιμημενη, όπως όλες οι dell σειράς u. Είναι ή καλύτερη 1080p με καλή βάση, αλλά με τα ίδια χρήματα αγοράζεις την 1440p dell p2416d, με όλα τα προφανή πλεονεκτήματα που δίνει ή μεγαλύτερη αναλυση, χωρις ουσιαστικό μειονεκτημα. Στα 1080p, ή lg 23mp68 έχει freesync και ή HP 24es έχει ελαφρύ σχεδόν glossy coating. Δεν έχουν το ίδιο καλή βάση, αλλά κοστίζουν 100 ευρώ λιγοτερα, σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι σχεδόν τα μισά χρήματα, και δεν χάνουν σε ποιότητα εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ή u2417h είναι ή καλυτερη, αλλά είναι και αυτή υπερτιμημενη, όπως όλες οι dell σειράς u. Είναι ή καλύτερη 1080p με καλή βάση, αλλά με τα ίδια χρήματα αγοράζεις την 1440p dell p2416d, με όλα τα προφανή πλεονεκτήματα που δίνει ή μεγαλύτερη αναλυση, χωρις ουσιαστικό μειονεκτημα. Στα 1080p, ή lg 23mp68 έχει freesync και ή HP 24es έχει ελαφρύ σχεδόν glossy coating. Δεν έχουν το ίδιο καλή βάση, αλλά κοστίζουν 100 ευρώ λιγοτερα, σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι σχεδόν τα μισά χρήματα, και δεν χάνουν σε ποιότητα εικόνας.

η hp μαρεσει αλλα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα.Κοιτα εγω εχω την samsung t23b350. Θα αξιζει να παω στην u2417h?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η hp μαρεσει αλλα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα.Κοιτα εγω εχω την samsung t23b350. Θα αξιζει να παω στην u2417h?

Ναι είναι αναβάθμιση. Ορίστε όμως ή HP 24es από καταστήματα που έχει διαθεσιμότητα.

 

http://www.bestprice.gr/item/2154907809/hp-24es.html?fromq=HP+24es

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι αναβάθμιση. Ορίστε όμως ή HP 24es από καταστήματα που έχει διαθεσιμότητα.

 

http://www.bestprice.gr/item/2154907809/hp-24es.html?fromq=HP+24es

Τα παραπανω καταστηματα που προτεινεις ξερεις τι ρολο βαρανε οσον αφορα το after sales support τους και ποσο μαλλον απο εταιριες περαν των Dell και LG που δεν χρειαζεται καν να απασχολει καποιον αυτο λογω του αψογου service που εχουν?

 

Καλησπερα. Ή u2417h είναι ή καλυτερη, αλλά είναι και αυτή υπερτιμημενη, όπως όλες οι dell σειράς u. Είναι ή καλύτερη 1080p με καλή βάση, αλλά με τα ίδια χρήματα αγοράζεις την 1440p dell p2416d, με όλα τα προφανή πλεονεκτήματα που δίνει ή μεγαλύτερη αναλυση, χωρις ουσιαστικό μειονεκτημα. Στα 1080p, ή lg 23mp68 έχει freesync και ή HP 24es έχει ελαφρύ σχεδόν glossy coating. Δεν έχουν το ίδιο καλή βάση, αλλά κοστίζουν 100 ευρώ λιγοτερα, σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι σχεδόν τα μισά χρήματα, και δεν χάνουν σε ποιότητα εικόνας.

Επισης και στο παραπανω εισαι λαθος.Ναι στα ιδια χρηματα υπαρχει η Dell p2416 που ειναι 1440p monitor αλλα δεν ειναι σωστη η συγκριση.Αν το παμε συγκριση ιδανικων ιντσων οπως η U2417(γιατι 24αρες οθονες υπαρχουν και με 140-150ευρω)για δες αντιστοιχα σε 27ιντσες 1440p ποσο πανε οι τιμες.

Υπαρχει λογος γιατι η 27αρα Dell κοστιζει οσο κοστιζει σε σχεση με την 24αρα που ειναι σχεδον μιση τιμη....

Επισης μονο και μονο η παραπανω αναλυση(απαιτησεις)και οι μικρες ιντσες ειναι προφανως αρνητικο για να μην την προτιμησει καποιος. Γραφτηκαν αυτα και στο αντιστοιχο θεμα εν λογω οθονης αλλωστε.

 

Αντικειμενικα αν η οθονη προοριζεται για το παραπανω συστημα και για χρηση gaming τοτε κανονικα καμια απο αυτες τις οθονες δεν ειναι σοβαρη αναβαθμιση αλλα τεσπα.  Ισως η καλυτερη επιλογη μεταξυ των 3 να ειναι η 2414Η λογω της τιμης που εχει(ή η S2415 που ειναι αισθητα φθηνοτερη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Homelike και VPNshop υποστηριζουν οτι εχεις κανονικα αμεση εξυπηρετηση σε περιπτωση doa. Δεν τα εχω τεσταρει προσωπικα βεβαια, αν και αγορασα την δικη μου αψεγαδιαστη προς το παρον οθονη απο αυτα. Παντως η HP γενικα εχει καλο service στα προιοντα της, δεν ειναι Dell αλλα η Dell ειναι μοναδικη στο ειδος της, ουτε η LG προσφερει αντιστοιχη υποστηριξη. 

 

Σε αυτη την περιπτωση ομως η υποστηριξη Dell ερχεται με καπελο 100 ευρω, τα οποια δικαιολογουν ελαχιστα πραγματα ακομη, ενω αντιθετα η 24es εχει ιδιαιτερο coating για καθαροτερη εικονα, χαρακτηριστικο που δε βρισκεις σε αλλη ανταγωνιστικη οθονη.

 

Η LG εχει το Freesync, οπου αν το χρειαζεσαι μετραει, αλλιως ειναι περιττο.

 

Η P2416D ειναι γενικα ανωτερη. Η μεγαλυτερη αναλυση στην ιδια τιμη χωρις αλλα αρνητικα την καθιστουν καλυτερη αγορα. Η περιπτωση να θελεις να παιξεις με αδυναμη gpu ειναι εξαιρεση που πρεπει να ληφθει υποψιν και για αυτο ανεφερα τις 1080p εναλλακτικες, αλλα δεν ειναι ο κανονας.  Η 1070 ειναι μια χαρα για 1440p αναλυση, οποτε σε αυτη την περιπτωση δε βλεπω γιατι να μετρησει αρνητικα. 

 

Οι 24" δεν ειναι υπερβολικα μικρες για 1440p, σιγουρα καποιοι δεν τις προτιμουν και οι 27" 1440p ειναι καλυτερες, αλλα η μεγαλυτερη αναλυση αρνητικο δεν ειναι για την πλειοψηφια των αγοραστων. Η συγκεκριμενη οθονη παντως κανει καλο scaling και τα 1080p.

 

Οι U2414H και S2415H εχουν υποδεεστερο panel σε σχεση με τις νεοτερες εναλλακτικες. 

 

Ολες οι συγχρονες IPS ειναι σοβαρες αναβαθμισεις εναντι της παλιας Samsung, για gaming συμπεριλαμβανομενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπανω καταστηματα που προτεινεις ξερεις τι ρολο βαρανε οσον αφορα το after sales support τους και ποσο μαλλον απο εταιριες περαν των Dell και LG που δεν χρειαζεται καν να απασχολει καποιον αυτο λογω του αψογου service που εχουν?

 

Επισης και στο παραπανω εισαι λαθος.Ναι στα ιδια χρηματα υπαρχει η Dell p2416 που ειναι 1440p monitor αλλα δεν ειναι σωστη η συγκριση.Αν το παμε συγκριση ιδανικων ιντσων οπως η U2417(γιατι 24αρες οθονες υπαρχουν και με 140-150ευρω)για δες αντιστοιχα σε 27ιντσες 1440p ποσο πανε οι τιμες.

Υπαρχει λογος γιατι η 27αρα Dell κοστιζει οσο κοστιζει σε σχεση με την 24αρα που ειναι σχεδον μιση τιμη....

Επισης μονο και μονο η παραπανω αναλυση(απαιτησεις)και οι μικρες ιντσες ειναι προφανως αρνητικο για να μην την προτιμησει καποιος. Γραφτηκαν αυτα και στο αντιστοιχο θεμα εν λογω οθονης αλλωστε.

 

Αντικειμενικα αν η οθονη προοριζεται για το παραπανω συστημα και για χρηση gaming τοτε κανονικα καμια απο αυτες τις οθονες δεν ειναι σοβαρη αναβαθμιση αλλα τεσπα.  Ισως η καλυτερη επιλογη μεταξυ των 3 να ειναι η 2414Η λογω της τιμης που εχει(ή η S2415 που ειναι αισθητα φθηνοτερη).

τωρα πηγα και την πειρα μολις την u2417h, ωραια ειναι αλλο πραγμα απο αυτο που ειχα,δεν ξερω αν εκανα μαλακια αλλα μαρεσει και για το συστημα που εχω θελει 600 ευρω οθονη κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα πηγα και την πειρα μολις την u2417h, ωραια ειναι αλλο πραγμα απο αυτο που ειχα,δεν ξερω αν εκανα μαλακια αλλα μαρεσει και για το συστημα που εχω θελει 600 ευρω οθονη κανονικα.

Μπα δεν θελει τοση αλλα τεσπα. Η διαφορα που βλεπεις απο την οθονη σου κυριως αφορα το οτι η δικια σου ηταν ενα παλιο tn panel,χωρις ρυθμιζομενη βαση,και με μεγαλα bezzel.Δεν εκανες λαλακια που την πηρες αλλα θα μπορουσες να κοιταζες και αλλου(μιας και δεν εδωσες πολλες πληροφοριες για χρηση οθονης/badget κλπ)

 

 

Tα Homelike και VPNshop υποστηριζουν οτι εχεις κανονικα αμεση εξυπηρετηση σε περιπτωση doa. Δεν τα εχω τεσταρει προσωπικα βεβαια, αν και αγορασα την δικη μου αψεγαδιαστη προς το παρον οθονη απο αυτα. Παντως η HP γενικα εχει καλο service στα προιοντα της, δεν ειναι Dell αλλα η Dell ειναι μοναδικη στο ειδος της, ουτε η LG προσφερει αντιστοιχη υποστηριξη. 

 

Σε αυτη την περιπτωση ομως η υποστηριξη Dell ερχεται με καπελο 100 ευρω, τα οποια δικαιολογουν ελαχιστα πραγματα ακομη, ενω αντιθετα η 24es εχει ιδιαιτερο coating για καθαροτερη εικονα, χαρακτηριστικο που δε βρισκεις σε αλλη ανταγωνιστικη οθονη.

 

Η LG εχει το Freesync, οπου αν το χρειαζεσαι μετραει, αλλιως ειναι περιττο.

 

Η P2416D ειναι γενικα ανωτερη. Η μεγαλυτερη αναλυση στην ιδια τιμη χωρις αλλα αρνητικα την καθιστουν καλυτερη αγορα. Η περιπτωση να θελεις να παιξεις με αδυναμη gpu ειναι εξαιρεση που πρεπει να ληφθει υποψιν και για αυτο ανεφερα τις 1080p εναλλακτικες, αλλα δεν ειναι ο κανονας.  Η 1070 ειναι μια χαρα για 1440p αναλυση, οποτε σε αυτη την περιπτωση δε βλεπω γιατι να μετρησει αρνητικα. 

 

Οι 24" δεν ειναι υπερβολικα μικρες για 1440p, σιγουρα καποιοι δεν τις προτιμουν και οι 27" 1440p ειναι καλυτερες, αλλα η μεγαλυτερη αναλυση αρνητικο δεν ειναι για την πλειοψηφια των αγοραστων. Η συγκεκριμενη οθονη παντως κανει καλο scaling και τα 1080p.

 

Οι U2414H και S2415H εχουν υποδεεστερο panel σε σχεση με τις νεοτερες εναλλακτικες. 

 

Ολες οι συγχρονες IPS ειναι σοβαρες αναβαθμισεις εναντι της παλιας Samsung, για gaming συμπεριλαμβανομενου.

Η Hp μπορει να εχει γενικα καλο service στα υπολοιπα προιοντα της ή σε αλλες χωρες ,αλλα σε οθονες στην Ελλαδα δεν ακουγονται γενικα καθολου καλα λογια.Το Service της LG στις οθονες/Monitor ειναι γνωστο εδω και χρονια,και ειναι πλεον η μοναδικη εταιρια αυτη τη στιγμη που παρεχει εγγυηση 0 καμμενου Pixel.Επισης μην ξεχναμε οτι τα panel που χρησιμοποιουν οι περισσοτερες εταιριες ειναι της LG κυριως.

 

Στα υπολοιπα για 1080p 60hz gaming και οι δυο παραπανω οθονες ειναι πανακριβες για αυτα που προσφερουν απο τις πιο απλες ips οθονες των 150ευρω ουτως ή αλλως.gaming δεν ειναι και στα χρηματα αυτα παιζουν πλεον και Ultrawide οθονες που οπως και να εχει ξεφευγουν απο τι κλασσικο 1920x1080p gaming.

 

Επισης το ξαναλεω οσον αφορα την παραπανω Dell οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο τα περιγραφεις. Μονο σε 27ιντσες αξιζει αυτη η αναλυση κυριως με μικρη εξεραιση την 25αρα dell πιο πολυ λογω οικονομικου(κοινως αν ο αλλος δεν μπορει για ακριβοτερα μοντελα δεν εχει και πολλες απαιτησεις).Μιλαω εκ προσωπικης πειρας με την Dell u2713 που ειχα για ενα διαστημα δοκιμασμενη σε αρκετα παιχνιδια.

 

Στα υπολοιπα στο εχω ξαναπει οτι δυστηχως δεν συμφωνω εκει που δινεις παραπανω εμφαση οπως πχ παραπανω για το panel γιατι ολες τα ιδια χαλια ειναι αντικειμενικα.

 

Εχουν περασει αρκετες οθονες απο τα χερια μου και εχω προσωπικη εμπειρια και στα παιχνιδια οπως γνωριζω και ξερω αυτα που λεω που βασιζονται.

Στο τελευταιο που γραφεις φυσικα εχεις απολυτο δικιο.

 

Τωρα βεβαια αφου εγινε η επιλογη οθονης δεν εχουν νοημα ολα αυτα αλλα καλο ειναι οταν προκειται για απλες οθονες να δινεται παραπανω βαση στον κατασκευαστη και καταστημα γιατι δεν ειναι απιθανο να χρειαστει καποιος να κανει χρηση της εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα πηγα και την πειρα μολις την u2417h, ωραια ειναι αλλο πραγμα απο αυτο που ειχα,δεν ξερω αν εκανα μαλακια αλλα μαρεσει και για το συστημα που εχω θελει 600 ευρω οθονη κανονικα.

 

Mαλακια οπως λες δεν εκανες, σιγουρα ειναι αναβαθμιση. Το οτι θα μπορουσες να παρεις και οθονη των 800 ευρω με ahva 144hz και gsync αν διεθετες τα χρηματα ειναι αλλο θεμα.

 

Fulgore ας συμφωνησουμε απλως οτι διαφωνουμε σε καποια σημεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλακια οπως λες δεν εκανες, σιγουρα ειναι αναβαθμιση. Το οτι θα μπορουσες να παρεις και οθονη των 800 ευρω με ahva 144hz και gsync αν διεθετες τα χρηματα ειναι αλλο θεμα.

ουτε καν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλακια οπως λες δεν εκανες, σιγουρα ειναι αναβαθμιση. Το οτι θα μπορουσες να παρεις και οθονη των 800 ευρω με ahva 144hz και gsync αν διεθετες τα χρηματα ειναι αλλο θεμα.

 

Fulgore ας συμφωνησουμε απλως οτι διαφωνουμε σε καποια σημεια.

Οκ αλλα αλλο πραγμα να διαφωνω με καποιον που οντως εχει προσωπικη εμπειρια και προτεινει οτι προτεινει και αλλο με καποιον που εχει αποψη μονο με βαση τα reviews.

 

Για το μονο που γενικα δεν γνωριζα(γιατι δεν ειχα ασχοληθει κιολας)και καλα ειχες κανει και μου το ειχες αναφερει ειναι γενικα για το gsync(δεν υπαρχει και διαφημιση για αυτο αλλωστε στην Ελλαδα),αλλα σε ολα τα αλλα ειναι ή ασπρο ή μαυρο.

 

Κοινως αν καποιος θελει οθονη για παιχνιδια και διαθετει τα χρηματα υπαρχει συγκεκριμενη κατηγορια οθονων.Οταν ομως καποιος δεν τα διαθετει τα χρηματα αυτα,τι να παρει μια οθονη LG των 150ευρω τι την παραπανω Hp ή την ακριβοτερη Dell σαν εμπειρια ειναι ακριβως τα ιδια,οτι panel και να φοραει η καθε μια. Ακουγεται λιγο απολυτο το παραπανω αλλα δυστηχως ετσι ειναι στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δε σε ενδιαφερει η ποιοτητα εικονας δεν κανουν διαφορα ναι. Αν ομως σε ενδιαφερει, τοτε κανουν διαφορα, καθως η καλυτερη οθονη εχει πιο καθαρη εικονα ή πιο ζωντανα ή ακριβη χρωματα.

 

Η διαφορα αναμεσα στις παραπανω σιγουρα ειναι μικρη. Το freesync ομως της LG ή το καθαροτερο coating της HP γινονται αμεσως αντιληπτα και κανουν σημαντικη διαφορα. Αυτο ειναι αδιαπραγματευτο, γιατι οπως λες και εσυ ειναι ασπρο-μαυρο. Το ποση σημασια εχει για τον καθενα αυτη η διαφορα ειναι προσωπικο ζητημα.

 

Ποιος σου ειπε οτι εχω εμπειρια μονο απο reviews? Σιγουρα δεν εχω δοκιμασει τα περισσοτερα προιοντα που προτεινω, αλλα εχω αρκετη προσωπικη εμπειρια ωστε να μπορω να κρινω αυτα που διαβαζουμε στο διαδικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...