Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λοιπον, εχω την  LG 23MP68VQ-P εδω και 2 μηνες περιπου, ειναι μια χαρα η οθονη αλλα τελικα πλεον θελω 27", ποια απο τις παρακατω θα ειναι η καλυτερη για οθονη υπολογιστη αλλα και να παιζω και ps4 ή xbox one...παντως εχω βολευτει με την LG 23MP68VQ-P γιατι πετυχα και μοντελο καταμαυρο χωρις καν λιγο backlighting αλλα απο ο,τι φενεται θα την πουλησω...το 3ο μοντελο στο παρακατω λινκ ειναι curved με πανελ va, απο ο,τι εχω διαβασει θα ειναι χειροτερο γενικα, αλλα με δελεαζει πολυ το curved γιατι θα ηθελα να εχω και αυτην την εμπειρια, τοσα χρονια flat....θα μπορουσα βεβαια να παρω και αυτην που εχω ειδη αλλα στο 27'' μοντελο της, παρολα αυτα ενα απο τα παρακατω link, θελω γνωμη...ευχαριστω!

 

http://www.you.gr/pc-printing-peripherals/othones-pc/othones/othoni-lg-led-27-27mp48hq-p

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/Samsung-Monitor-27-LS27F350-LS27F350FHUXEN.htm

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-lc27f390fhuxen-1182888.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω οθόνη για hp 550 νομίζω 14ινστες είναι 10 χρόνων δεν είχε βγάλει υποκατηγορία η εταιρεία το πολύ 30€ αν έχει κάποιος θα τον ευχαριστουσα πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, εχω την  LG 23MP68VQ-P εδω και 2 μηνες περιπου, ειναι μια χαρα η οθονη αλλα τελικα πλεον θελω 27", ποια απο τις παρακατω θα ειναι η καλυτερη για οθονη υπολογιστη αλλα και να παιζω και ps4 ή xbox one...παντως εχω βολευτει με την LG 23MP68VQ-P γιατι πετυχα και μοντελο καταμαυρο χωρις καν λιγο backlighting αλλα απο ο,τι φενεται θα την πουλησω...το 3ο μοντελο στο παρακατω λινκ ειναι curved με πανελ va, απο ο,τι εχω διαβασει θα ειναι χειροτερο γενικα, αλλα με δελεαζει πολυ το curved γιατι θα ηθελα να εχω και αυτην την εμπειρια, τοσα χρονια flat....θα μπορουσα βεβαια να παρω και αυτην που εχω ειδη αλλα στο 27'' μοντελο της, παρολα αυτα ενα απο τα παρακατω link, θελω γνωμη...ευχαριστω!

 

http://www.you.gr/pc-printing-peripherals/othones-pc/othones/othoni-lg-led-27-27mp48hq-p

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/Samsung-Monitor-27-LS27F350-LS27F350FHUXEN.htm

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-lc27f390fhuxen-1182888.html

η curvet va samsung δεν αξίζουν σαν οθόνες η καλύτερη λύση σου για οθόνη υπολογιστή και για ps4 είναι αυτή και αυτή καλύτερες λόγο πάνελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις την ειδα στο παρακατω βιντεο...και το πανελ της ειναι σαν καθρεφτης, ναι ξερω οτι αυτα τα πανελ εχουν ποιο ζωντανα χρωματα αλλα δυστηχως πισω εχω παραθυρο και γενικα ειχα παλια τον imac2008 ο οποιος ηταν ετσι καθρεφτιζε και με κουρασε, εχω συνηθισει πλεον το πανελ που δεν γυαλιζει, παντως παρολα αυτα ωραια φενεται...τελοσπαντων θα δω τι θα κανω.ευχαριστω!

 

https://youtu.be/uQTb19qe34o?t=234

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις την ειδα στο παρακατω βιντεο...και το πανελ της ειναι σαν καθρεφτης, ναι ξερω οτι αυτα τα πανελ εχουν ποιο ζωντανα χρωματα αλλα δυστηχως πισω εχω παραθυρο και γενικα ειχα παλια τον imac2008 ο οποιος ηταν ετσι καθρεφτιζε και με κουρασε, εχω συνηθισει πλεον το πανελ που δεν γυαλιζει, παντως παρολα αυτα ωραια φενεται...τελοσπαντων θα δω τι θα κανω.ευχαριστω!

 

https://youtu.be/uQTb19qe34o?t=234

Είναι  glossy γι αυτό. Το μειονέκτημα είναι αυτό ότι καθρεπτίζει αν πίσω της υπάρχει πολύ έντονο φως όπως ο ήλιος. Αν τραβήξεις την κουρτίνα όμως δεν θα έχεις πρόβλημα. Το πλεονέκτημα των glossy είναι ότι πιο καθαρότερα χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, καμια συμβουλή για αγορά οθόνης επειδή η παλιά τα έπαιξε? πραγματικα γίνεται χάος και δεν ξέρω ποια να διαλέξω :-D
Κόστος γύρο στα 150, μεγιστο 200 euro,23-24inches

η κάρτα γραφικών ειναι gtx770(αν παιζει ρόλο) και ειναι κυρίως για παιχνίδια.
επίσης θα ήθελα αν γίνετε να συνδέω και το ps3,έστω και αν βάζω-βγάζω καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, εχω την  LG 23MP68VQ-P εδω και 2 μηνες περιπου, ειναι μια χαρα η οθονη αλλα τελικα πλεον θελω 27", ποια απο τις παρακατω θα ειναι η καλυτερη για οθονη υπολογιστη αλλα και να παιζω και ps4 ή xbox one...παντως εχω βολευτει με την LG 23MP68VQ-P γιατι πετυχα και μοντελο καταμαυρο χωρις καν λιγο backlighting αλλα απο ο,τι φενεται θα την πουλησω...το 3ο μοντελο στο παρακατω λινκ ειναι curved με πανελ va, απο ο,τι εχω διαβασει θα ειναι χειροτερο γενικα, αλλα με δελεαζει πολυ το curved γιατι θα ηθελα να εχω και αυτην την εμπειρια, τοσα χρονια flat....θα μπορουσα βεβαια να παρω και αυτην που εχω ειδη αλλα στο 27'' μοντελο της, παρολα αυτα ενα απο τα παρακατω link, θελω γνωμη...ευχαριστω!

 

http://www.you.gr/pc-printing-peripherals/othones-pc/othones/othoni-lg-led-27-27mp48hq-p

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/Samsung-Monitor-27-LS27F350-LS27F350FHUXEN.htm

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-lc27f390fhuxen-1182888.html

 

Aυτες που σου ειπε ο gregory ειναι οι καλυτερες επιλογες, η LG αν θελεις Freesync και η HP αν δε θελεις. Οι VA εχουν εντονο ghosting, δεν ειναι τοσο καταλληλες για gaming οσο οι IPS.

 

Η HP σε καμια περιπτωση δεν ειναι καθρεφτης, εχει ιδιαιτερο glossy coating με λιγο haze ωστε να μην δημιουργουνται αντανακλασιες τοσο ευκολα οσο στις τυπικες glossy οθονες. Αφενως το βιντεο ξεγελαει γιατι δειχνει το φαινομενο πιο εντονο απο οτι το βλεπουμε με τα ματια μας, αφετερου σε περιπτωση που ο ηλιος πεφτει στην οθονη απευθειας το αποτελεσμα ειναι εξισου κακο και στις matte οθονες, καθως σε αυτες αντι να καθρεφτιζεται διαχεεται πανω στην οθονη και δημιουργει λευκη θαμπαδα που βεβαια σε εμποδιζει να δεις απο πισω της.

Καλησπέρα, καμια συμβουλή για αγορά οθόνης επειδή η παλιά τα έπαιξε? πραγματικα γίνεται χάος και δεν ξέρω ποια να διαλέξω :-D

Κόστος γύρο στα 150, μεγιστο 200 euro,23-24inches

η κάρτα γραφικών ειναι gtx770(αν παιζει ρόλο) και ειναι κυρίως για παιχνίδια.

επίσης θα ήθελα αν γίνετε να συνδέω και το ps3,έστω και αν βάζω-βγάζω καλώδια.

 

Kαλησπερα. Δες την LG 23mp68VQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Θελω να συνδεσω μια οθονη στο λαπτοπ για χρηση κυριως σε programming, internet/browsing/office και ελαχιστα ταινιες, και κυριως καθολου games!!

Κοιταω κυριως τις Dell, και συγκεκριμενα την Link.png Site: U2414H . Στα υποψην ειναι και το νεοτερο μοντελο Link.png Site: U2417H που τσιμπαει λιγο η τιμη του, ενω η Link.png Site: U2515H δυστυχως ξεφευγει.

Αυτο που δεν ξερω ειναι εαν αξιζει να δωσω λεφτα για την U σειρα, η να παω στην P σειρα, που με τα ιδια λεφτα σχεδον παιρνεις 27αρα, π.χ. Link.png Site: P2717H , ή σε 24αρα με κατω απο €200.

Απο οτι ειδα IPS ειναι και αυτες και με καλη εικονα, και δεν εχω και τεραστιες απαιτησεις στη χρωματικη αποδοση.

Ποια σειρα θα προτεινατε ? U ή P ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Θελω να συνδεσω μια οθονη στο λαπτοπ για χρηση κυριως σε programming, internet/browsing/office και ελαχιστα ταινιες, και κυριως καθολου games!!

Κοιταω κυριως τις Dell, και συγκεκριμενα την Link.png Site: U2414H . Στα υποψην ειναι και το νεοτερο μοντελο Link.png Site: U2417H που τσιμπαει λιγο η τιμη του, ενω η Link.png Site: U2515H δυστυχως ξεφευγει.

Αυτο που δεν ξερω ειναι εαν αξιζει να δωσω λεφτα για την U σειρα, η να παω στην P σειρα, που με τα ιδια λεφτα σχεδον παιρνεις 27αρα, π.χ. Link.png Site: P2717H , ή σε 24αρα με κατω απο €200.

Απο οτι ειδα IPS ειναι και αυτες και με καλη εικονα, και δεν εχω και τεραστιες απαιτησεις στη χρωματικη αποδοση.

Ποια σειρα θα προτεινατε ? U ή P ???

 

Καλησπερα. H U2417Η ειναι η μονη που αξιζει να παρεις απο αυτες που λες, καθως ξεχωριζει στην κατηγορια της για την ποιοτητα εικονας της + καλη βαση. Επισης η U2515H αξιζει αν τα διαθετεις.

 

Αν θες να παρεις φθηνοτερη δες την LG 23MP68VQ που εχει καλυτερη εικονα απο τις 1080p Dell σειρας P, καθως και τις παλαιοτερες σειρας U.

 

Mπορεις ομως με τα χρηματα της U2417H να αγορασεις την P2416D, η οποια εχει επισης πολυ καλη εικονα (λιγο χειροτερα presets αλλα η διαφορα ειναι αμελητεα αν δεν εισαι επαγγελματιας) αλλα με μεγαλυτερη αναλυση για μεγαλυτερο real estate και ευκρινεια. Εχει και αυτη καλη βαση.

 

Οι 27" 1080p δεν ειναι ιδανικες για δουλεια γραφειου, καλυτερα δες καποια αλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. H U2417Η ειναι η μονη που αξιζει να παρεις απο αυτες που λες, καθως ξεχωριζει στην κατηγορια της για την ποιοτητα εικονας της + καλη βαση. Επισης η U2515H αξιζει αν τα διαθετεις.

 

Αν θες να παρεις φθηνοτερη δες την LG 23MP68VQ που εχει καλυτερη εικονα απο τις 1080p Dell σειρας P, καθως και τις παλαιοτερες σειρας U.

 

Mπορεις ομως με τα χρηματα της U2417H να αγορασεις την P2416D, η οποια εχει επισης πολυ καλη εικονα (λιγο χειροτερα presets αλλα η διαφορα ειναι αμελητεα αν δεν εισαι επαγγελματιας) αλλα με μεγαλυτερη αναλυση για μεγαλυτερο real estate και ευκρινεια. Εχει και αυτη καλη βαση.

 

Οι 27" 1080p δεν ειναι ιδανικες για δουλεια γραφειου, καλυτερα δες καποια αλλη.

 

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Μου κανει εντυπωση που η συγκεκριμενη LG εχει καλυτερη εικονα απο P2417H & U2414H.

Θα την βαλω στα υποψην παντως γιατι ειναι αρκετα οικονομικη.

 

Για την P2416D εχω δει καλες κριτικες αλλα δεν ξερω ποσο βολικη θα ειναι τοσο υψηλη αναλυση σε 24''.

Υποψην οτι θα εχω extended desktop με την 14'' 1080p touch του λαπτοπ! 

 

Δεν εχω δουλεψει ποτε 27αρα με 1080p, αρα καλυτερα να μην τις κοιταω για τη χρηση που θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να κάνεις την υπέρβαση για την dell u2515h (αν μπορείς φυσικά)  είναι η καλύτερη απ' αυτές που κοιτάς  και γενικά θα εντυπωσιαστείς με την οθόνη αυτή για την δουλειά που την θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να κάνεις την υπέρβαση για την dell u2515h (αν μπορείς φυσικά)  είναι η καλύτερη απ' αυτές που κοιτάς  και γενικά θα εντυπωσιαστείς με την οθόνη αυτή για την δουλειά που την θες

 

Αν κανει κανενα μαγαζι την υπερβαση να την βαλει σε black friday deal, τοτε θα την κανω κι εγω :D

Αλλιως χλωμο το κοβω να δινω ενα 300αρι για οθονη!

Αρχικα ελεγα να μην δωσω πανω απο 200, μονο για την U2414H το σκεφτομουν.

Αν ειναι τοσο καλη η LG, η τιμη της ειναι δελεαστικη. Κι απο οτι διαβαζω εχει βγει και στα 138 σε προσφορα καποια στιγμη!

Ειναι και το οτι δε θα γινεται πολυωρη καθημερινη χρηση, γι αυτο δε θελω να ξοδεψω πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα το συστημα μου αποτελείται απο i5 6600k και rx480 4gb

Θα ήθελα να αγοράσω οθόνη αλλά μονο από τον κωτσοβολο και ενα budget μέχρι και τα 250 βαριά βαριά 300 αν αξίζει τόσο πολυ ,το συστημα γενικά είναι για gaming και ταινίες (θα προτιμούσα απο 24 και πανω και αν γίνεται και φτανει το budget για κάτι καλό ultrawide)

Ευχαριστώ

Με γεια σου https://www.lambda-tek.gr/LG-29UM68-P~sh/B2822584 εχει και freesync για τη καρτα σου.

Στο κοτσοβολο εχει μονο την um58 στα 300€ ενω στο εξωτερικο εχει 220€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gaming ο καλύτερος συνδυασμός είναι η LG 23mp68vq και rx 480 για το freesync. Με nvidia πάλι αξίζει η LG αλλά η dell u2417h έχει λίγο καλύτερη εικόνα και καλύτερη βάση και εγγύηση. Είναι πολύ ακριβότερη όμως.

 

Δε θα πρότεινα VA για gaming λόγω ghosting.

 

Για την ultrasharp u2515h ποια η γνωμη σου; Αξιζει να ανεβω τοσο σε budget; ips ειναι ετσι;

Φιλε gregory83 εχεις προσωπικη εμπειρια; επειδη λες οτι αξιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...