Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι άλλο που σκέφτομαι, γιατί παίζει το νεο pc να το έχω σχεδόν σε ένα χρόνο και όπως είπα δε γνωρίζω τι κάρτα θα βάλω πάνω.

Να πάρω μια αξιόλογη ips 24'' 60Hz για να κάνω τη δουλειά μου για τους επόμενους μήνες, και όταν έρθει η ώρα να αγοράσω 24'' 144Hz ανάλογα με το σύστημα μου τότε και να λειτουργώ με dual monitors. Οπότε όταν παίζω θα χρησιμοποιώ το 144Hz και το άλλο θα είναι ανοιχτό για οτιδήποτε μπορεί να θέλω να τσεκάρω κα όταν δουλεύω θα έχω dual monitors για productivity. Θα έχει νόημα μια τέτοια κίνηση? 

 

Παρακαλω.

 

G-Sync ή Freesync προτεινω γιατι κανουν μεγαλη διαφορα στο gaming. Eφοσον αγοραζεις απο την αρχη συστημα δεν υπαρχει λογος να μην τα εκμεταλλευτεις.

 

Μπορει να μην σε ενδιαφερει η απολυτη χρωματικη ακριβεια, αλλα γενικοτερα η εικονα ειναι πιο ομορφη και ζωντανη σε IPS ή ακομη και VA σε σχεση με τις TN, η διαφορα ειναι εμφανεστατη.

 

Ναι εχει νοημα να αγορασεις μια φθηνη IPS τωρα και μια πιο ακριβη gaming οθονη αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρακαλω.

 

G-Sync ή Freesync προτεινω γιατι κανουν μεγαλη διαφορα στο gaming. Eφοσον αγοραζεις απο την αρχη συστημα δεν υπαρχει λογος να μην τα εκμεταλλευτεις.

 

Μπορει να μην σε ενδιαφερει η απολυτη χρωματικη ακριβεια, αλλα γενικοτερα η εικονα ειναι πιο ομορφη και ζωντανη σε IPS ή ακομη και VA σε σχεση με τις TN, η διαφορα ειναι εμφανεστατη.

 

Ναι εχει νοημα να αγορασεις μια φθηνη IPS τωρα και μια πιο ακριβη gaming οθονη αργοτερα.

 

Οπότε κρατάω τις προτάσεις σου για το μέλλον (πιθανότατα θα πάω στη dell σε nvidia σύστημα ή στη viewsonic σε amd) και τώρα βλέπω για ips. 

Έχεις κάποια καλή πρόταση για 24'' ips μέχρι 200Ε? 

Σε περίπτωση που ανέβω στα 300 έχεις κάτι άλλο κατά νου?

Σε χαρακτηριστικά θα ήθελα μια άνετη οθόνη, 24'' 1080p για καλό ppi(αν υπάρχει κάτι σε 27'' 1440p αν και το κόβω δύσκολο), flicker free, με καλά χρώματα (αφού αυτή θα είναι λύση σε ips) και αν είναι δυνατό ένα αξιόλογο repsonse time και input lag (προφανώς όχι επίπεδα tn, αλλά να μην μου χαλάει και το gaming κομμάτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε κρατάω τις προτάσεις σου για το μέλλον (πιθανότατα θα πάω στη dell σε nvidia σύστημα ή στη viewsonic σε amd) και τώρα βλέπω για ips.

Έχεις κάποια καλή πρόταση για 24'' ips μέχρι 200Ε?

Σε περίπτωση που ανέβω στα 300 έχεις κάτι άλλο κατά νου?

Σε χαρακτηριστικά θα ήθελα μια άνετη οθόνη, 24'' 1080p για καλό ppi(αν υπάρχει κάτι σε 27'' 1440p αν και το κόβω δύσκολο), flicker free, με καλά χρώματα (αφού αυτή θα είναι λύση σε ips) και αν είναι δυνατό ένα αξιόλογο repsonse time και input lag (προφανώς όχι επίπεδα tn, αλλά να μην μου χαλάει και το gaming κομμάτι).

Σε χρόνους απόκλισης και input lag οι ips δεν υπολοιπονται των TN πλέον. Πάρε την LG 23mp68vq που έχει καλη εικόνα, gaming επιδόσεις και freesync. Αν περιμένεις να κυκλοφορήσουν οι νέες amd gpus μπορείς μετά να πάρεις μια 144hz ahva με freesync, όπως η asus mg279q,οι οποίες είναι φθηνότερες από τις αντίστοιχες με gsync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα. έχω 2x dell u2312hm και θέλω να αλλάξω το ένα ώστε να βάλω κάτι σε 27άρι gaming monitor 144hz 2k και να κρατήσω την μία την dell σε κάθετη για browsing / facebook εργασίες. οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1) θέλω να είναι σίγουρα gsynq λόγω nvidia 

2) budget limit δεν υπάρχει. απλά θέλω να είναι 2k και 144hz. αγορά μπορεί να γίνει από οπουδήποτε στην ευρώπη αν και βολεύει και amazon.co.uk και computer univerce όπως και ελλάδα.  

3) θα μπορέσει να δουλέψει ο driver της nvidia ένα monitor στα 144hz κανονικά και ένα 1920x1080 κάθετα στα 60hz δεδομένων κάποιων προβλημάτων που δημιουργήθηκαν 

4) δεν με καίει να είναι ultra wide / curved μιας και δεν με άρεσαν σαν ιδέα. απλά λόγω gaming θέλω απλά τα καλύτερα χρώματα / εικόνα, 2k, gsynq , 144hz. σκεφτόμουν για acer predator ή rog swift αλλά δεν ξέρω με tn πάνελ ή εάν αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για το ips ή εάν αξίζει να δώσεις λεφτά για το όνομα ή μια aoc θα είναι καλύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Ανάμεσα στις LG 23MP68VQ-P και BenQ GW2470H VA 23,8'' ποια προτείνετε καλύτερα για νέο σύστημα, με έμφαση στο gaming?

Θα συνδυαστεί με μία rx480.

Τέλος αν γινόταν να έχει και μία hdmi έξτρα θα ήταν ακόμα καλύτερα γιατί έχω και ένα android tv-box που θέλω να είναι συνδεδεμένο ως backup για παν τηλεοπτικό ενδεχόμενο.

Βλέπω την LG 23MP68VQ-P σε κάποια reviews να εμφανίζει 2 hdmi και σε άλλα μόνο 1. Τι ισχύει τελικά? Υπάρχουν δύο εκδόσεις (π.χ. Αμερικάνικη και Ευρωπαϊκή)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χρόνους απόκλισης και input lag οι ips δεν υπολοιπονται των TN πλέον. Πάρε την LG 23mp68vq που έχει καλη εικόνα, gaming επιδόσεις και freesync. Αν περιμένεις να κυκλοφορήσουν οι νέες amd gpus μπορείς μετά να πάρεις μια 144hz ahva με freesync, όπως η asus mg279q,οι οποίες είναι φθηνότερες από τις αντίστοιχες με gsync.

Αυτή την LG την είχα δει, φαίνεται σχεδόν πολύ καλή για να είναι αληθινή :D

Αυτή θα αγοράσω κατά πάσα πιθανότητα! 

Ευχαριστώ και πάλι XMorsX! Πολύ σημαντική η βοήθεια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα. έχω 2x dell u2312hm και θέλω να αλλάξω το ένα ώστε να βάλω κάτι σε 27άρι gaming monitor 144hz 2k και να κρατήσω την μία την dell σε κάθετη για browsing / facebook εργασίες. οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1) θέλω να είναι σίγουρα gsynq λόγω nvidia 

2) budget limit δεν υπάρχει. απλά θέλω να είναι 2k και 144hz. αγορά μπορεί να γίνει από οπουδήποτε στην ευρώπη αν και βολεύει και amazon.co.uk και computer univerce όπως και ελλάδα.  

3) θα μπορέσει να δουλέψει ο driver της nvidia ένα monitor στα 144hz κανονικά και ένα 1920x1080 κάθετα στα 60hz δεδομένων κάποιων προβλημάτων που δημιουργήθηκαν 

4) δεν με καίει να είναι ultra wide / curved μιας και δεν με άρεσαν σαν ιδέα. απλά λόγω gaming θέλω απλά τα καλύτερα χρώματα / εικόνα, 2k, gsynq , 144hz. σκεφτόμουν για acer predator ή rog swift αλλά δεν ξέρω με tn πάνελ ή εάν αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για το ips ή εάν αξίζει να δώσεις λεφτά για το όνομα ή μια aoc θα είναι καλύτερη

Σ αυτα που ζητας, αυτην ειναι η καλυτερη https://geizhals.eu/viewsonic-xg2703-gs-a1504306.html

Καλησπέρα

 

Ανάμεσα στις LG 23MP68VQ-P και BenQ GW2470H VA 23,8'' ποια προτείνετε καλύτερα για νέο σύστημα, με έμφαση στο gaming?

Θα συνδυαστεί με μία rx480.

Τέλος αν γινόταν να έχει και μία hdmi έξτρα θα ήταν ακόμα καλύτερα γιατί έχω και ένα android tv-box που θέλω να είναι συνδεδεμένο ως backup για παν τηλεοπτικό ενδεχόμενο.

Βλέπω την LG 23MP68VQ-P σε κάποια reviews να εμφανίζει 2 hdmi και σε άλλα μόνο 1. Τι ισχύει τελικά? Υπάρχουν δύο εκδόσεις (π.χ. Αμερικάνικη και Ευρωπαϊκή)?

h LG γτ εχει freesync, αλλα η benq εχει καλυτερα μαυρα λογο VA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα laptop με HD ανάλυση οθόνης και δυσκολεύομαι στην επεξεργασία των φωτογραφιών όσον αφορά την πιστότητα των χρωμάτων.

Αλλά βλέπω εκεί, αλλά στο κινητό και άλλα εκτυπώνονται.

Ψάχνω λοιπόν τον τελευταίο καιρό να πάρω μια οθόνη monitor για να κάνω σωστότερα τη δουλειά μου.

Η κάρτα γραφικών του Laptop είναι η Radeon 8750m.

Είχα κατασταλάξει στην Dell 2515h αλλά δέχομαι και άλλες προτάσεις αν υπάρχει κάτι αξιόλογο.

Θέλω λοιπόν μια οθόνη 23-25 ίντσες με ανάλυση 2560X1440 η και full HD 1920 αν αξίζει μέχρι τα 350 (και φτηνότερα σίγουρα δεν με πειράζει) το πολύ ευρώ χωρίς να χρειάζεται κάποιο έξτρα καλιμπραρισμα ή πολλές ρυθμίσεις που να μπορώ ξεκούραστα και σωστά να επεξεργαζομαι τις φωτογραφίες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες μπορει καποιος να μου πει αν ξερει την διαφορα αν υπαρχει αναμεσα σε αυτες τις δυο οθόνες γιατι με τρελανε το site αυτο...

 

http://www.mrcheap.gr/dell-monitor-p2717h-27-ips-hdmi-displayport-height-adjustable-3years-p2717h.html

 

http://www.mrcheap.gr/monitor-dell-27-p2717h-210-airy.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα laptop με HD ανάλυση οθόνης και δυσκολεύομαι στην επεξεργασία των φωτογραφιών όσον αφορά την πιστότητα των χρωμάτων.

Αλλά βλέπω εκεί, αλλά στο κινητό και άλλα εκτυπώνονται.

Ψάχνω λοιπόν τον τελευταίο καιρό να πάρω μια οθόνη monitor για να κάνω σωστότερα τη δουλειά μου.

Η κάρτα γραφικών του Laptop είναι η Radeon 8750m.

Είχα κατασταλάξει στην Dell 2515h αλλά δέχομαι και άλλες προτάσεις αν υπάρχει κάτι αξιόλογο.

Θέλω λοιπόν μια οθόνη 23-25 ίντσες με ανάλυση 2560X1440 η και full HD 1920 αν αξίζει μέχρι τα 350 (και φτηνότερα σίγουρα δεν με πειράζει) το πολύ ευρώ χωρίς να χρειάζεται κάποιο έξτρα καλιμπραρισμα ή πολλές ρυθμίσεις που να μπορώ ξεκούραστα και σωστά να επεξεργαζομαι τις φωτογραφίες μου.

Η dell u2515h μαζί με την dell p2416d είναι πολύ καλές επιλογές σε 2560x1440 ανάλυση

 

Σε 1080p η dell u2417h

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα laptop με HD ανάλυση οθόνης και δυσκολεύομαι στην επεξεργασία των φωτογραφιών όσον αφορά την πιστότητα των χρωμάτων.

Αλλά βλέπω εκεί, αλλά στο κινητό και άλλα εκτυπώνονται.

Ψάχνω λοιπόν τον τελευταίο καιρό να πάρω μια οθόνη monitor για να κάνω σωστότερα τη δουλειά μου.

Η κάρτα γραφικών του Laptop είναι η Radeon 8750m.

Είχα κατασταλάξει στην Dell 2515h αλλά δέχομαι και άλλες προτάσεις αν υπάρχει κάτι αξιόλογο.

Θέλω λοιπόν μια οθόνη 23-25 ίντσες με ανάλυση 2560X1440 η και full HD 1920 αν αξίζει μέχρι τα 350 (και φτηνότερα σίγουρα δεν με πειράζει) το πολύ ευρώ χωρίς να χρειάζεται κάποιο έξτρα καλιμπραρισμα ή πολλές ρυθμίσεις που να μπορώ ξεκούραστα και σωστά να επεξεργαζομαι τις φωτογραφίες μου.

 

Φίλε δεν ξέρω αν ασχολείσαι επαγγελματικά η ερασιτεχνικά και πόσο το έχεις ψάξει .Η οθόνη που έβαλες είναι μια καλή και σχετικά οικονομικη λύση. Το ότι βλέπεις άλλα χρώματα στο κινητο και στην εκτύπωση δεν έχει να κάνει μόνο με την οθόνη σου. Τα κινητά πχ βλέπε Samsung αλλάζουν πολύ τα χρωματα από μονα τους. Οσο για την εκτύπωση εξαρτάται και ο εκτυπωτή τι προφίλ χρωμάτων μπορεί να υποστηρίξει. Αν ο εκτυπωτης σου δεν μπορει να υποστηριξει πληρως το προφιλ των χρωμάτων που δουλεύεις με το εκάστοτε πρόγραμμα μην περιμένεις να έχεις 100% το αποτέλεσμα που θα βλέπεις σε όποια οθόνη και αν πάρεις. Επίσης παιζει ρόλο ακόμη και το χαρτί στο οποίο εκτυπώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τυπώνω στο σπίτι αλλά μόνο σε επαγγελματικά μηχανήματα κυρίως με παραγγελίες online.

 

Aν δεν το έχεις κάνει ζήτα να σου δώσουν τα icc profiles που χρησιμοποιούν οι εκτυπωτες τους.

Εγω έστελνα αφίσες και καταλογους για εκτυπωση σε cmyk και επαιρνα άλλα αντι άλλων μέχρι που μου εδωσαν το icc του εκτυπωτή και ηρθα όσο το δυνατον πιο κοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο οθόνες, κυρίως για τη σύνδεση με ps4 προς το παρόν και σε μερικούς μήνες σε pc. Τείνω προς τη dell λόγω της 1 ίντσας παραπάνω+ το ενσωμετομένο ηχείο που θα με βολέψει για τον τωρινό σκοπό της. Τι λέτε, έχει η lg κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα για να τη προτειμήσω;

https://www.skroutz.gr/s/9298040/LG-23MP68VQ-P.html

https://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...