Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung είναι αδοκιμαστη, αν έχει το ίδιο pls panel με τη p2417h θα είναι λίγο υποδεέστερη από τις αντίστοιχες ips.

 

Η HP έχει το πλεονέκτημα του σχεδόν glossy coating.

 

Η dell έχει και η Samsung, όπως και η LG 27mp68vq έχουν freesync. Η LG ενδέχεται να καλύπτει λίγο μεγαλύτερο εύρος του srgb.

 

Αν θες freesync πάρε την LG, αλλιώς την HP.

Σε ultra-wide πρεπει να ανεβει πολυ το budget για κατι αξιολογο? (τις ειχα ξεχασει τελειως :huh: στις 29'' )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ultra-wide πρεπει να ανεβει πολυ το budget για κατι αξιολογο? (τις ειχα ξεχασει τελειως :huh: στις 29'' )

με 242€ παιρνεις τη 29um58 που ειναι αρκετα αξιολογη http://www.kotsovolos.gr/site/computing/monitors/162322-lg-29um58-ips?cmicc=skroutz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις τρεις οθονες, ξερει κανεις τα +/- ωστε να καταληξω σε καποια πιο ευκολα (gaming-movies-πολλες ωρες χρησης)?

1)Samsung S27F350FHU (220 ευρω ,2 χρονια εγγυησης,PLS)

2)HP 27es (210 ευρω, 2 χρονια εγγυησης, IPS)

3)Dell SE2717H (200 ευρω, 3 χρονια εγγυησης, IPS)
 

 

Εγώ τελικά προχώρησα σε παραγγελεία της HP χθες το βράδυ. Αν δεν βιάζεσαι μπορώ να σου πω εντυπώσεις μόλις έρθει.

 

Αν και εμπιστεύσου τον XmorsΧ, αν λέει είναι καλή, απλά είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τελικά προχώρησα σε παραγγελεία της HP χθες το βράδυ. Αν δεν βιάζεσαι μπορώ να σου πω εντυπώσεις μόλις έρθει.

 

Αν και εμπιστεύσου τον XmorsΧ, αν λέει είναι καλή, απλά είναι.

δεν ξερω μεχρι ποτε θα ειναι η προσφορα στα 209, επομενη τιμη στα 230! edit: η ultra wide 29'' ειναι σχεδον σαν να εχω 1.5χ 22'' σε πλατος και 1χ 22'' στο υψος?! ετσι μου φανηκε σε videο και εικονες που ειδα!

Επεξ/σία από tsi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω μεχρι ποτε θα ειναι η προσφορα στα 209, επομενη τιμη στα 230! edit: η ultra wide 29'' ειναι σχεδον σαν να εχω 1.5χ 22'' σε πλατος και 1χ 22'' στο υψος?! ετσι μου φανηκε σε videο και εικονες που ειδα!

 

Ειναι σαν 23" σε υψος.

 

http://www.displaywars.com/23-inch-16x9-vs-29-inch-21x9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά προχώρησα σε παραγγελεία της HP χθες το βράδυ. Αν δεν βιάζεσαι μπορώ να σου πω εντυπώσεις μόλις έρθει.

 

Αν και εμπιστεύσου τον XmorsΧ, αν λέει είναι καλή, απλά είναι.

 

Φίλε Sheogorath καλοδουλευτη. Όταν τη δουλέψεις θα με ενδιέφερε η άποψη σου αν το glossy panel είναι κουραστικό - ενοχλητικό σε εργασίες γραφείου.

 

Ευχαριστώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1080p είναι οι LG 24mp58vq, 23mp68vq και η ακριβότερη και με λίγο καλύτερα presets dell u2417h. Στα 1440p η dell p2416d. Η τελευταία αξίζει μόνο αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς scaling.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Πες μου όμως τι εννοείς με το υπογραμμισμένο, διότι δεν το 'χω με τα τεχνικά περί οθονών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς scaling είναι να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο 100% dpi των windows και όχι πχ στο 125% γιατί έτσι χάνει την αξία της

 

Έχει να κάνει με το αν υποστηρίζεται η native ανάλυση τής οθόνης από την κάρτα γραφικών, ή καμία σχέση; Δεν το 'χω καθόλου λέμε... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω σ αναζητηση 27'' μονιτορ μεχρι 250 το πολυ.Απ οτι εχω δει και απο κοντα και σε reviews το hp ειναι μαλλον οτι καλυτερο κυκλοφορει αλλα χωρις freesync.

 

Kανει τοσο πολυ δουλεια αυτη η λειτουργια??? Εχω την gtr xfx rx480 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Πες μου όμως τι εννοείς με το υπογραμμισμένο, διότι δεν το 'χω με τα τεχνικά περί οθονών...

 

Παρακαλω. Διαβασε στο review την ενοτητα "the 1440p experience in a 23,8" screen".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Sheogorath καλοδουλευτη. Όταν τη δουλέψεις θα με ενδιέφερε η άποψη σου αν το glossy panel είναι κουραστικό - ενοχλητικό σε εργασίες γραφείου.

 

Ευχαριστώ

Θα το έχω υπόψην μου, μόλις παραλάβω ;) Κυρίως κώδικα δουλεύω, αλλά και διάβασμα papers απο pdf κτλ, συνεπώς θα έχω άμεση εμπειρία για την χρήση που θες.

 

Κ εγω σ αναζητηση 27'' μονιτορ μεχρι 250 το πολυ.Απ οτι εχω δει και απο κοντα και σε reviews το hp ειναι μαλλον οτι καλυτερο κυκλοφορει αλλα χωρις freesync.

 

Kανει τοσο πολυ δουλεια αυτη η λειτουργια??? Εχω την gtr xfx rx480 

Σε μερικά παινχίδια χωρίς Vsync είναι unplayble, συνεπώς το freesync καλό είναι να υπάρχει, αφού έχεις και amd κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω σ αναζητηση 27'' μονιτορ μεχρι 250 το πολυ.Απ οτι εχω δει και απο κοντα και σε reviews το hp ειναι μαλλον οτι καλυτερο κυκλοφορει αλλα χωρις freesync.

 

Kανει τοσο πολυ δουλεια αυτη η λειτουργια??? Εχω την gtr xfx rx480 

 

Aν παιζεις παιχνιδια ναι, αξιζει να παρεις οθονη με Freesync. 

 

Δες τις Dell SE2717H και LG 23mp68vq/hm. Ειναι εξισου καλες οθονες και οι δυο (τρεις) απο οτι φαινεται, η Dell με καλυτερη εγγυηση. Παρε την φθηνοτερη η αν εχουν παρομοια τιμη την Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μενα,
οποιαδηποτε βοηθεια σε Monitor για τον αδερφο μου  ευπροσδεκτη
Χρηση: gaming(dota ,fps δε παιζει καθολου)  και surfing
τιμη: 150-160
αν παιζει απο e-shop να περασω να την παραλαβω θα ειναι τελειο

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μενα,

οποιαδηποτε βοηθεια σε Monitor για τον αδερφο μου  ευπροσδεκτη

Χρηση: gaming(dota ,fps δε παιζει καθολου)  και surfing

τιμη: 150-160

αν παιζει απο e-shop να περασω να την παραλαβω θα ειναι τελειο

 

Ευχαριστω!

 

LG 23mp68vq ή 24mp58vq. Η πρωτη με Freesync. Την φερνει το e-shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...