Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει που είσαι παραστατικότατος και επεξηγηματικός.

Επειδή δεν ξέρω τι παίζει με την S-σειρά των Dell και γέρνω ελαφρώς προς LG, λόγω παρακολούθησης σειρών/ταινιών πιο πολύ, υπάρχει κάτι καλύτερο που έχει η Dell για να την προτιμήσω;

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τόσο καλά τις λεπτομέριες, συνεπώς δεν θέλω να πάρω σαφή θέση και να σε επηρεάσω πιθανόν προς την λάθος κατεύθυνση.

 

Αν και προσωπικά θα διάλεγα Dell, για το καλύτερο support και την εργονομία, χωρίς όμως να έχω δουλέψει κάποια απο τις δυο οθόνες.

Περίμενε και άλλη γνώμη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω τι παίζει με την S-σειρά των Dell και γέρνω ελαφρώς προς LG, λόγω παρακολούθησης σειρών/ταινιών πιο πολύ, υπάρχει κάτι καλύτερο που έχει η Dell για να την προτιμήσω;

 

Ευχαριστώ :)

τελεία εταιρεία με πολύ κάλο support και ιδανική γ την χρίση π την θες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπάτζετ γύρω στα 150-180€ ποια οθόνη προτείνετε?

Στις 24"-25" θα θελα.

 

Η HP 24es στα 159€ είναι καλή επιλογή ή να κοιτάξω κάτι άλλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 27 της κατά τα άλλα φοβερής Viewsonic αρχίζουν να μου φαίνονται λιγες.

Λέω να κάνω το μεγάλο άλμα σε 34 curved.

Βλέπω καλές κριτικές για την Asus η οποία έχει 100hz plus g synch.

 

 

Nα το κανεις φιλτατε...  :-)

 

Εκανα αντικατασταση τα Apple 27'' στο οffice (στο τμημα των designers μονο) για να εχουν περισσοτερο real estate, και να μην δουλευουν με 2 monitors ..... και μεχρι στιγμης ειναι ολοι τους ευχαριστημενοι....

 

Θα πηγαινα για τα LG 27'' 5κ αλλα η μηλομαμα μας τα χαλασε στο warranty.... *

 

Eπισης, αφου πηρα 8 απο το παρακατω monitor, τελευταια στιγμη προσθεσα ακομα ενα....  :-D  (for my home office)

 

Kαι ακομα ειναι boxed στο κουτι του.

 

 

 

6E316B12-89B6-49AE-8674-4687EDB44A33_zps

 

 

 

 

*η αγορα εγινε απευθειας απο την εταιρια (ordered Τuesday, delivered Thursday morning) και μου εδωσαν +2 years extra for free απο τα ηδη 3 χρονια που δινει...  so 5 years... not bad...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα την LG 23MP68VQ. Είχα μια Asus 19'' πριν και μπορώ να πω ότι μ'άρεσε η οθόνη αρκετά.

Πλούσιο άσπρο και μαύρο χρώμα, και με το GPU scalling της AMD R270x την πήγα στα 2560x1440.

Ωραίο μενού, (έχει και software που κάνει ότι και το menu της οθόνης, καθώς και screen split εφαρμογή).

Η βάση της είναι λίγο κάπως....αλλά την κόλλησα με χαρτοταινία πάνω σε 2 βιβλία από έναν τόμο που είχα και έγινε σταθερή :P.

Κόλλησα και ένα μαύρο χαρτί από πάνω και δε φαίνεται τίποτα από την 'πατέντα'. Θα πάρω μια Vesa γραφείου σύντομα..την οποία και συνιστώ, αν θέλετε (όπως εγώ) να βάλετε την οθόνη στο ίδιο ύψος με τα μάτια.

Στις ταινίες πολύ καλή. Έβαλα το Interstellar 1080p και είχε καταπληκτικά χρώματα. Το μαύρο ήταν κανονικό μαύρο (σε σχέση με τα νερά που έβλεπα με την Asus).

Υπάρχει εδώ ένας guide για να έχετε full RGB colors με HDMI.


 

Και στα games φαίνεται να είναι super. Έπαιξα λίγο Farcry4 όλα στα High και τα χρώματα ήταν όνειρο.

Πολύ καλή οθόνη για τα 155€ guys. 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!!

 

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο οθόνες LG vs Dell

 

Το σύστημα αποτελείται από έναν G4560, 8GB Ram & R9 270 2GB. Πιο πολύ θα χρησιμοποιηθεί για σειρές και ταινίες παρά για παιχνίδια. Τα πιο απαιτητικά παιχνίδια που θα παιχτούν είναι τα NBA2k & Shadow of Mordor.

 

Ποιά να προτιμήσω;; Ευχαριστώ :)

 

Η lg εχει πιο πολλα features,η dell ειναι glossy αν τις προτιμας.Αν αλλαξεις καποια στιγμη σε πιο συγχρονη amd προτιμας ευκολα την LG.

 

Με λιγα παραπανω καλη περιπτωση για σενα ειναι και αυτη https://mustshop.gr/category-1722/othones/iiya-24-l-xb2481hs-b1-led.html?sl=el

Με μπάτζετ γύρω στα 150-180€ ποια οθόνη προτείνετε?

Στις 24"-25" θα θελα.

 

Η HP 24es στα 159€ είναι καλή επιλογή ή να κοιτάξω κάτι άλλο??

 

Χρηση;

 

Για το συστημα της υπογραφης; Λιγα χρηματα για 25αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελικά πήρα την LG 23MP68VQ. Είχα μια Asus 19'' πριν και μπορώ να πω ότι μ'άρεσε η οθόνη αρκετά.
Πλούσιο άσπρο και μαύρο χρώμα, και με το GPU scalling της AMD R270x την πήγα στα 2560x1440.
Ωραίο μενού, (έχει και software που κάνει ότι και το menu της οθόνης, καθώς και screen split εφαρμογή).
Η βάση της είναι λίγο κάπως....αλλά την κόλλησα με χαρτοταινία πάνω σε 2 βιβλία από έναν τόμο που είχα και έγινε σταθερή :P.
Κόλλησα και ένα μαύρο χαρτί από πάνω και δε φαίνεται τίποτα από την 'πατέντα'. Θα πάρω μια Vesa γραφείου σύντομα..την οποία και συνιστώ, αν θέλετε (όπως εγώ) να βάλετε την οθόνη στο ίδιο ύψος με τα μάτια.
Στις ταινίες πολύ καλή. Έβαλα το Interstellar 1080p και είχε καταπληκτικά χρώματα. Το μαύρο ήταν κανονικό μαύρο (σε σχέση με τα νερά που έβλεπα με την Asus).
Υπάρχει εδώ ένας guide για να έχετε full RGB colors με HDMI.
 
Και στα games φαίνεται να είναι super. Έπαιξα λίγο Farcry4 όλα στα High και τα χρώματα ήταν όνειρο.
Πολύ καλή οθόνη για τα 155€ guys. 

 

 

Καλημέρα,

 

Επειδή έχουμε ακριβώς την ίδια οθόνη μπορείς λίγο να μου πεις τι εννοείς όταν λες "GPU scalling της AMD R270x την πήγα στα 2560x1440"

 

Επίσης τι ρυθμίσεις χρησιμοποιείς; Φαίνεται να ξέρεις περισσότερα από μένα, που την έχω αφήσει στα μανίσια της πλην ότι έχω κατεβάσει τη φωτεινότητα στο 30%.

 

Τέλος τι είναι η VESA γραφείου; Εννοείς κάτι τέτοιο:  http://www.ebay.com/itm/Ergomax-Office-Steel-LCD-VESA-Height-Adjustable-Universal-Tilt-Desk-Mount-/142132992053?hash=item2117c95835:g:OzEAAOSw5cNYLb2s

 

Είναι πολύ ακριβή αν εννοείς αυτό πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η lg εχει πιο πολλα features,η dell ειναι glossy αν τις προτιμας.Αν αλλαξεις καποια στιγμη σε πιο συγχρονη amd προτιμας ευκολα την LG.

 

Με λιγα παραπανω καλη περιπτωση για σενα ειναι και αυτη https://mustshop.gr/category-1722/othones/iiya-24-l-xb2481hs-b1-led.html?sl=el

 

 

Χρηση;

 

Για το συστημα της υπογραφης; Λιγα χρηματα για 25αρα.

Χρηση κυρίως browsing και λίγο gaming. Ταινίες βλέπω στην 48" TV.. :D :D :D

 

Για 24" βασικά πάω αλλά άμα υπάρχει κάτι και σε 25" σε καλή τιμή να μη ξεφεύγει πολύ το βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 27 της κατά τα άλλα φοβερής Viewsonic αρχίζουν να μου φαίνονται λιγες.

Λέω να κάνω το μεγάλο άλμα σε 34 curved.

Βλέπω καλές κριτικές για την Asus η οποία έχει 100hz plus g synch.

Σαν πρωην κατοχος ultrawide οθονης μπορω να σου πω οτι εκει που πραγματικα υποστηριζεται ειναι μαγεια η οθονη.

 

Για fps παιχνιδια παντως δεν ξερω κατα ποσο βολευει το Ultrawide.

 

Βεβαια προσωπικα την εδωσα επειδη ξενερωσα οταν μερικα απο τα παιχνιδια που επαιζα τοτε(final fantasy,dark souls 3 και καποια Indie)δεν την υποστηριζαν,αλλα παλι οπως το Overwatch βγηκαν χωρις υποστηριξη ultrawide αλλα αργοτερα προστεθηκε επιλογη που μερικως την υποστηριζε και παει λεγοντας. Τελος σε youtube επισης δεν υπαρχει υποστηριξη οπως και σε ορισμενα streaming site(πχ για οποιους βλεπουν anime που διαβαζα στο εξωτερικο)και θα εισαι με μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα.

 

Ψαξτο παρα πολυ το θεμα γιατι προσωπικα το να εδινα 1200+ευρω και να παρακαλαω η οθονη μου να υποστηριζεται σε συχρονα παιχνιδια και εφαρμογες δεν θα το εκανα γιατι ειναι παρα πολλα τα λεφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Επειδή έχουμε ακριβώς την ίδια οθόνη μπορείς λίγο να μου πεις τι εννοείς όταν λες "GPU scalling της AMD R270x την πήγα στα 2560x1440"

 

Επίσης τι ρυθμίσεις χρησιμοποιείς; Φαίνεται να ξέρεις περισσότερα από μένα, που την έχω αφήσει στα μανίσια της πλην ότι έχω κατεβάσει τη φωτεινότητα στο 30%.

 

Τέλος τι είναι η VESA γραφείου; Εννοείς κάτι τέτοιο:  http://www.ebay.com/itm/Ergomax-Office-Steel-LCD-VESA-Height-Adjustable-Universal-Tilt-Desk-Mount-/142132992053?hash=item2117c95835:g:OzEAAOSw5cNYLb2s

 

Είναι πολύ ακριβή αν εννοείς αυτό πάντως.

 

Γεια σου φίλε. To GPU scalling ενεργοποιείται από το panel της AMD. Μόλις το ενεργοποιήσεις θα έχεις την δυνατότητα να βάλεις πιο υψηλές αναλύσεις στην οθόνη. Για το πως ενεργοποιείται δες εδώ:

 

ddGipXjv.jpg

OY37kojS.jpg

 

Αφού αλλάξεις την ανάλυση θα δεις τα fonts των windows είναι λίγο θολά. Για να τα προσαρμόσεις κάπως καλύτερα κάνε το ClearType setup των windows:

2utXfUba.jpg 

6mAm8ZCx.jpg

Ακολούθα τα steps και διάλεξε τα fonts που φαίνονται καλύτερα σε σένα. Μπορείς να ξανατρέξεις το ClearType αν θες να το ξανα-πειράξεις. Μπορείς επίσης να κατεβάσεις και το software menu της οθόνης από το site της LG και να πειράξεις και το ClearType και από κει. (Βρίσκεται στο μενου Settings.

BHebWllI.jpg

 

Τώρα για τα settings της οθόνης (αφού έκανα και εκεινο το tweak περί full RGB colors από το guide που έκανα post) έβαλα αυτά:

DYw6MMio.jpg

Καθώς επίσης και :

 

Στο Picture->Picture Adjust:
SuperResolution: Off
Sharpness: 70
Black Level: High
Response Time: High
Overscan: Off
DFC: Off
 
Στο Picture->Color Adjust:
Gamma: Gamma 1

 

Όλα τα άλλα default όπως ήταν.

 

Το ότι τα fonts των windows φαίνονται λίγο κάπως σε ανάλυση 2560x1440 πιστεύω ότι θα το συνηθίσεις σε μερικές ημέρες. Για την ώρα δε μπορώ να βρω κάποιο app που να το διορθώνει αυτό. Κάπου διάβασα ότι υπάρχει ένα app που τα κάνει πολύ καλύτερα, αλλά ήταν για windows 7 (δεν υπήρχε αυτό το ClearType adjust που έχουν τα win10)...που θα πάει όμως θα βρω κάτι.

Εγώ τα έχω συνηθίσει πάντως γιατί και στην Asus 19'' έτσι τα είχα.

 

Για βραχίονα σκέφτομαι να πάρω αυτόν:

http://www.skroutz.gr/s/10940113/Arctic-Z1-Basic.html  ή αυτόν http://www.skroutz.gr/s/11411210/LogiLink-BP0021.html

 

Έχω ενα θεματάκι με το backpanel του γραφείου...που είναι στα 4.5cm από την άκρη και οι περισσότεροι βραχίονες θέλουν βάθος 6cm...αν σκεφτώ καμιά πατέντα για να πιάνει καλά θα το πάρω. Αξίζει γιατί το stand της οθόνης είναι αρκετά ασταθές. (αν και με την πατέντα που έκανα με την εγκυκλοπαίδεια, έγινε πολύ σταθερό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρωην κατοχος ultrawide οθονης μπορω να σου πω οτι εκει που πραγματικα υποστηριζεται ειναι μαγεια η οθονη.

 

Για fps παιχνιδια παντως δεν ξερω κατα ποσο βολευει το Ultrawide.

 

Βεβαια προσωπικα την εδωσα επειδη ξενερωσα οταν μερικα απο τα παιχνιδια που επαιζα τοτε(final fantasy,dark souls 3 και καποια Indie)δεν την υποστηριζαν,αλλα παλι οπως το Overwatch βγηκαν χωρις υποστηριξη ultrawide αλλα αργοτερα προστεθηκε επιλογη που μερικως την υποστηριζε και παει λεγοντας. Τελος σε youtube επισης δεν υπαρχει υποστηριξη οπως και σε ορισμενα streaming site(πχ για οποιους βλεπουν anime που διαβαζα στο εξωτερικο)και θα εισαι με μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα.

 

Ψαξτο παρα πολυ το θεμα γιατι προσωπικα το να εδινα 1200+ευρω και να παρακαλαω η οθονη μου να υποστηριζεται σε συχρονα παιχνιδια και εφαρμογες δεν θα το εκανα γιατι ειναι παρα πολλα τα λεφτα.

Ευχαριστώ πολύ. Σίγουρα θα το ψάξω πολύ και δεν θα βιαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...