Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι σε έρευνα αγοράς για PC - MONITOR από 120Hz και πάνω. To PC μου είναι i7-9700, F4-3600C16D-16GVK με XMP 2.0 τρέχει στα 3867MHz , GIGABYTE GeForce RTX™ 3080 Ti GAMING OC 12G, 970 EVO Plus NVMe® M.2 SSD 1TB. Οθόνη QLED qe55q9fn με AMD FREESYNC ULTIMATE, SAMSUNG https://www.displayspecifications.com/en/model/42ff120a.
Με ενδιαφέρει μόνο 4K GAMING. Η συγκεκριμένη σε 4Κ έχει maximum 60fps.Τα 120Hz τρέχουν μόνο σε ανάλυση 2560x1440. Με Gsync ultimate δε βρίσκω. Οι περισσότερες είναι Gsync compatible. Oι περισσότερες είναι AMD FREESYNC ULTIMATE μόνο. Έχει κανείς καμία άλλη υπόψην του;

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Αγόρασα μόλις ένα mac mini και ψάχνω οθόνη. Μου προτείνανε την Dell S2722QC IPS Monitor 27" 4κ, αλλά διαβάζω αυτό το σχόλιο κάποιου από skoutz: 

Το έχω συνδεδεμένο με macbook pro m2 14 στα 2κ ανάλυση με την εφαρμογη better display και τις απαραίτητες ρυθμίσεις (hdpi, font smooth κλπ) . Η εικόνα είναι καλή αλλά μπορείς να καταλάβεις διαφορά στην ποιότητα της ανάλυσης σε σχέση με το macbook , προφανώς χρειάζεται monitor πάνω από 1κ για να έχεις αντίστοιχη ποιότητα .   Τι εννοεί 1K? Η οθόνη 4κ δεν είναι;

 

 

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; Η εργασία μου είναι photo editing και ίσως στο μέλλον και video 

budget max 500 αν είναι κάτι που αξίζει με διαφορά θα φτάσω και 600

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanoskfr είπε

προφανώς χρειάζεται monitor πάνω από 1κ για να έχεις αντίστοιχη ποιότητα .   Τι εννοεί 1K? Η οθόνη 4κ δεν είναι;

 

 

 

Προφανώς εννοεί πάνω από 1000€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stefanoskfr είπε

Καλησπέρα,

Αγόρασα μόλις ένα mac mini και ψάχνω οθόνη. Μου προτείνανε την Dell S2722QC IPS Monitor 27" 4κ, αλλά διαβάζω αυτό το σχόλιο κάποιου από skoutz: 

Το έχω συνδεδεμένο με macbook pro m2 14 στα 2κ ανάλυση με την εφαρμογη better display και τις απαραίτητες ρυθμίσεις (hdpi, font smooth κλπ) . Η εικόνα είναι καλή αλλά μπορείς να καταλάβεις διαφορά στην ποιότητα της ανάλυσης σε σχέση με το macbook , προφανώς χρειάζεται monitor πάνω από 1κ για να έχεις αντίστοιχη ποιότητα .   Τι εννοεί 1K? Η οθόνη 4κ δεν είναι;

 

 

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; Η εργασία μου είναι photo editing και ίσως στο μέλλον και video 

budget max 500 αν είναι κάτι που αξίζει με διαφορά θα φτάσω και 600

Ευχαριστώ.

Αυτό που σε ενδιαφέρει πρωτιστα είναι η πιστότητα των χρωμάτων και η δυνατότητα για σωστό calibration.

Μπες και διάβασε.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/by-usage/photo-editing-graphic-design

Τσέκαρε προς το τέλος όλη την λίστα και βαθμολογίες από τα Monitors που έχουν τεστάρει.

Κάνε κλικ και διάβασε το πιο αναλυτικό review για το κάθε ένα που σε ενδιαφέρει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, SeNNinhA said:

Αυτό που σε ενδιαφέρει πρωτιστα είναι η πιστότητα των χρωμάτων και η δυνατότητα για σωστό calibration.

Μπες και διάβασε.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/by-usage/photo-editing-graphic-design

Τσέκαρε προς το τέλος όλη την λίστα και βαθμολογίες από τα Monitors που έχουν τεστάρει.

Κάνε κλικ και διάβασε το πιο αναλυτικό review για το κάθε ένα που σε ενδιαφέρει

 

Καλός γενικός μπουσουλας το rtings αλλά από calibration δεν έχει ούτε τις απαιτούμενες γνώσεις αλλά κυρίως τον χρόνο για να κάνει σωστό calibration, οπότε τα δεδομένα που δίνει είναι σχετικά πρόχειρα και γενικά. Χρησιμοποιούν δωρεάν εκδόσεις του CalMan (τις παρέχει η portrait displays δωρεάν σε reviewers για διαφημιστικους λόγους) και δεν έχουν τις γνώσεις να το αξιοποιήσουν στο μέγιστο, τα dE που παρουσιάζουν είναι αρκετά χειρότερα από έναν μέσο enthusiast YouTuber. Τα ίδια και οι monitors unboxing, artisright και πολλοί άλλοι που αυτό βαπτίζονται "ειδικοί" . Φυσικά και έχει αξία να δεις τα βίντεο τους για να πάρεις μια γενική ιδέα αλλά όχι για κάτι εξειδικευμένο.

Ακόμα πιο σημαντικό όμως είναι ότι το rtings δεν κάνει review μάρκες, όπως BenQ, Eizo αλλά και πιο εξειδικευμένες που ενδιαφέρουν πολύ συγκεκριμένο κοινό.

Τα BenQ (γενικά) έχουν καλύτερο QC και συνάμα uniformity, από τα dell. Τα eizo είναι σε άλλο level καθώς κάνουν cherry pick τα panel ένα ένα και μόνο τα καλύτερα γίνονται eizo monitor γι'αυτό και οι διπλάσιες τιμές.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, prefuse είπε

Καλός γενικός μπουσουλας το rtings αλλά από calibration δεν έχει ούτε τις απαιτούμενες γνώσεις αλλά κυρίως τον χρόνο για να κάνει σωστό calibration, οπότε τα δεδομένα που δίνει είναι σχετικά πρόχειρα και γενικά. Χρησιμοποιούν δωρεάν εκδόσεις του CalMan (τις παρέχει η portrait displays δωρεάν σε reviewers για διαφημιστικους λόγους) και δεν έχουν τις γνώσεις να το αξιοποιήσουν στο μέγιστο, τα dE που παρουσιάζουν είναι αρκετά χειρότερα από έναν μέσο enthusiast YouTuber. Τα ίδια και οι monitors unboxing, artisright και πολλοί άλλοι που αυτό βαπτίζονται "ειδικοί" . Φυσικά και έχει αξία να δεις τα βίντεο τους για να πάρεις μια γενική ιδέα αλλά όχι για κάτι εξειδικευμένο.

Ακόμα πιο σημαντικό όμως είναι ότι το rtings δεν κάνει review μάρκες, όπως BenQ, Eizo αλλά και πιο εξειδικευμένες που ενδιαφέρουν πολύ συγκεκριμένο κοινό.

Τα BenQ (γενικά) έχουν καλύτερο QC και συνάμα uniformity, από τα dell. Τα eizo είναι σε άλλο level καθώς κάνουν cherry pick τα panel ένα ένα και μόνο τα καλύτερα γίνονται eizo monitor γι'αυτό και οι διπλάσιες τιμές.

Εννοείται ότι πρώτον δεν παίρνεις όλα τα review της μετρητοίς και δεύτερον δεν διαβάζεις ένα μόνο review.

Ωφειλεις να κάνεις μια έρευνα αγοράς και να αποφασίσεις με τα δικά σου κριτηρια. Αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσεις να ξετυλιγεις το κουβάρι και το ένα φέρνει το άλλο.

Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι άπειρες οι επιλογές και κάποια θα σου ταιριάξει αλλά το πως θα την ανακαλύψεις δεν είναι και το πιο εύκολο.

Μία συμβουλή είναι να βρεις ένα φίλο φωτογράφο ή γραφίστα και να σου δώσει αυτός τα φώτα του (όσο γνωρίζει κι αυτός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, SeNNinhA said:

Εννοείται ότι πρώτον δεν παίρνεις όλα τα review της μετρητοίς και δεύτερον δεν διαβάζεις ένα μόνο review.

Ωφειλεις να κάνεις μια έρευνα αγοράς και να αποφασίσεις με τα δικά σου κριτηρια. Αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσεις να ξετυλιγεις το κουβάρι και το ένα φέρνει το άλλο.

Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι άπειρες οι επιλογές και κάποια θα σου ταιριάξει αλλά το πως θα την ανακαλύψεις δεν είναι και το πιο εύκολο.

Μία συμβουλή είναι να βρεις ένα φίλο φωτογράφο ή γραφίστα και να σου δώσει αυτός τα φώτα του (όσο γνωρίζει κι αυτός).

Συμφωνώ στα περισσότερα αλλά επειδή είμαι πολύ κοντά σε φωτογράφους, γραφίστες οι περισσότεροι ΔΕΝ έχουν ιδέα και εννοείται ΔΕΝ κάνουν calibration, ειδικά οι γραφίστες. Στην καλύτερη περίπτωση διαλέγουν ένα monitor στο οποίο έχει γίνει εργοστασιακό calibration (το οποίο ποτέ δεν είναι σωστό) και θεωρούν ότι δεν χρειάζεται ποτέ ξανά.. ακόμα χειρότερα, διαλέγουν apple display και νομίζουν ότι τα έτοιμα preset, είναι calibration. Ενώ για να γίνει calibration σε apple display γίνεται μόνο με πανάκριβα spectro/colorimeter ενώ είναι ένα πολύ μέτριο panel.

Το tftcentral κάνει πολύ αναλυτικά και προσφέρει έγκυρη ενημέρωση αλλά κυρίως απευθύνεται σε gamer's. Νομίζω αξίζει περισσότερη προσοχή.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ 2x Dell S2716DG και νομίζω ήρθε η ώρα να πάω σε καινούρια οθόνη 32''+. Η οθόνη θα χρησιμοποιείται καθημερινά για δουλειά μαζί με macbook m2 και μετά στον σταθερό υπολογιστή με μια 3080. Απο παιχνίδια τίποτα το ιδιαίτερο, warzone, wow.

Θα ήθελα να δοκιμάσω curved ultrawide αλλα πραγματικά δεν ξέρω τι θα βολέψει και τί όχι καθώς δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω κάποια παρόμοια.

Όποιος έχει εμπειρίες, θα χαρώ να τις ακούσω!

Budget 600-800

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα σας. Θέλω να αγοράσω μια νέα οθόνη ή tv μέχρι 42' κυρίως για ταινίες και κανένα παιχνίδι (assassins creed, star wars survivor κλπ). Εχω δει απο κοντά την LG OLED42C37LA στα 800$ και έπαθα πλάκα, αξίζει ή να κοιτάξω για οθόνη?
κάρτα γραφικών έχω RX7900xtx και AMD 7800x3d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους. Ενδιαφερομαι να αντικαταστησω την παλια 22αρα οθονη στο σπιτι μου με μια 27αρα γιατι πλεον μου φαινεται μικρη. Γραφικα εχω απο επεξεργαστη (ryzen 4600g) και οι αναγκες μου ειναι περισσοτερο για δουλειες γραφειου (word, excel etc) κανενα βιντεακι youtube και καποιο basic gaming. Το μπατζετ ειναι μικρο (100 - max 120 ευρω) και μεχρι τωρα με τραβηξαν τη προσοχη αυτες οι 2:

https://www.skroutz.gr/s/31190314/Xiaomi-Mi-Desktop-IPS-Monitor-27-FHD-1920x1080-me-CHrono-Apokrisis-6ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/48746923/Xiaomi-A27i-IPS-Monitor-27-FHD-1920x1080-me-CHrono-Apokrisis-6ms-GTG.html

Κυριως με ενδιαφερει η αξιοπιστια και να ειναι ξεκουραστη στο ματι με λογικη αποδοση χρωματων για αυτα τα λεφτα φυσικα.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις σκεψεις - προτασεις σας.

Επεξ/σία από default
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, default είπε

Καλημερα σε ολους. Ενδιαφερομαι να αντικαταστησω την παλια 22αρα οθονη στο σπιτι μου με μια 27αρα γιατι πλεον μου φαινεται μικρη. Γραφικα εχω απο επεξεργαστη (ryzen 4600g) και οι αναγκες μου ειναι περισσοτερο για δουλειες γραφειου (word, excel etc) κανενα βιντεακι youtube και καποιο basic gaming. Το μπατζετ ειναι μικρο (100 - max 120 ευρω) και μεχρι τωρα με τραβηξαν τη προσοχη αυτες οι 2:

https://www.skroutz.gr/s/31190314/Xiaomi-Mi-Desktop-IPS-Monitor-27-FHD-1920x1080-me-CHrono-Apokrisis-6ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/48746923/Xiaomi-A27i-IPS-Monitor-27-FHD-1920x1080-me-CHrono-Apokrisis-6ms-GTG.html

Κυριως με ενδιαφερει η αξιοπιστια και να ειναι ξεκουραστη στο ματι με λογικη αποδοση χρωματων για αυτα τα λεφτα φυσικα.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις σκεψεις - προτασεις σας.

Γνώμη μου, βάλε κάτι παραπάνω και πάρε 1440p. Πιο ξεκούραστη στο μάτι στις 27 ίντσες.

Παράδειγμα: https://www.websupplies.gr/othoni-philips-v-line-275v8la-00-27-qhd-va-75hz?ref=bestprice.gr

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tasvar είπε

Γνώμη μου, βάλε κάτι παραπάνω και πάρε 1440p. Πιο ξεκούραστη στο μάτι στις 27 ίντσες.

Παράδειγμα: https://www.websupplies.gr/othoni-philips-v-line-275v8la-00-27-qhd-va-75hz?ref=bestprice.gr

 

 

Σε ευχαριστω πραγματικα για την προταση αλλα ηδη τα 120 ειναι υπερβαση γιατι αγορασαμε επιπλα για τον μικρο πρεπει να αγορασω media player για τη μια τηλεοραση και το μπατζετ ειναι σφικτο. Αν το αφησω για μετα θα προκυψουν αλλα εξοδα οποτε το οριο πρεπει να τηρηθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...