Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, ψάχνω οθόνη 27’ ips 2k 144 ή 165hz (ή κ παραπάνω αν υπάρχει) με budget ~350€ 

είμαι ανάμεσα στις LG UltraGear 27GR75Q-B & Dell G2724D γνώμη για αυτές; Θετικά αρνητικά; Προτίμηση;

Υπάρχει κάποια άλλη στα ίδια περίπου χρήματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θετικό στο LG είναι η εγγύηση στα καμμένα Pixel ανεξαρτήτως αν είναι σκούρο η άσπρο με 1 στο κάνει αντικατάσταση ενώ η Dell θέλει από 3 και πάνω,το θετικό τού Dell είναι το πολύ καλύτερο contrast.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε αναζήτηση gaming οθόνης 4K 32 ιντσών.

Βλέπω σε όλα τα συγκριτικά να προτείνουν την Samsung Odyssey G8 Neo και ήμουν ένα βήμα πριν παραγγείλω το αμέσως κατώτερο μοντέλο, την G7 που έρχεται οικονομικότερη με τη διαφορά ότι έχει 165 Hz αντί για 240 τα οποία δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω και ποτέ.

Σήμερα όμως σκόνταψα πάνω στην ALIENWARE AW3423DWF και ενώ για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει η σκέψη της μετάβασης από 16:9 σε Ultrawide, διαβάζω παντού διθυραμβικά σχόλια για την ποιότητα της εικόνας.

Τρεις προβληματισμοί για την Alienware:

1. Παραμένω σε 1440p και ξεχνάμε το 4K. Χάνω κάτι σημαντικό;

2. QD-OLED panel. Δίνει 3 χρόνια εγγύηση οκ, αλλά μετά τί γίνεται; Ζούμε με τον φόβο του burn in; Το PC χρησιμοποιείται επί καθημερινής βάσης για browsing, word (1-2 ώρες) και gaming (4-8 ώρες, ανάλογα τον διαθέσιμο χρόνο)

3. Σε κάποιο βίντεο αναφέρθηκε ότι παρά το υψηλό refresh rate δεν κάνει για competitive FPS gaming γιατί ως Ultrawide κάνει stretching την εικόνα. Παίζω αρκετά Apex και δεν θα ήθελα να βλέπω στρετσαρισμένη εικόνα, όταν σε τέτοια παιχνίδια και η λεπτομέρεια μετράει.

Εν τέλει πέρα από τις παραπάνω υπάρχουν άλλες προτάσεις για 32" 4k monitor κοντά στο 1.000ρικο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zus είπε

Είμαι σε αναζήτηση gaming οθόνης 4K 32 ιντσών.

Βλέπω σε όλα τα συγκριτικά να προτείνουν την Samsung Odyssey G8 Neo και ήμουν ένα βήμα πριν παραγγείλω το αμέσως κατώτερο μοντέλο, την G7 που έρχεται οικονομικότερη με τη διαφορά ότι έχει 165 Hz αντί για 240 τα οποία δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω και ποτέ.

Σήμερα όμως σκόνταψα πάνω στην ALIENWARE AW3423DWF και ενώ για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει η σκέψη της μετάβασης από 16:9 σε Ultrawide, διαβάζω παντού διθυραμβικά σχόλια για την ποιότητα της εικόνας.

Τρεις προβληματισμοί για την Alienware:

1. Παραμένω σε 1440p και ξεχνάμε το 4K. Χάνω κάτι σημαντικό;

2. QD-OLED panel. Δίνει 3 χρόνια εγγύηση οκ, αλλά μετά τί γίνεται; Ζούμε με τον φόβο του burn in; Το PC χρησιμοποιείται επί καθημερινής βάσης για browsing, word (1-2 ώρες) και gaming (4-8 ώρες, ανάλογα τον διαθέσιμο χρόνο)

3. Σε κάποιο βίντεο αναφέρθηκε ότι παρά το υψηλό refresh rate δεν κάνει για competitive FPS gaming γιατί ως Ultrawide κάνει stretching την εικόνα. Παίζω αρκετά Apex και δεν θα ήθελα να βλέπω στρετσαρισμένη εικόνα, όταν σε τέτοια παιχνίδια και η λεπτομέρεια μετράει.

Εν τέλει πέρα από τις παραπάνω υπάρχουν άλλες προτάσεις για 32" 4k monitor κοντά στο 1.000ρικο; 

Από άποψη φορτίου που θα φάει η κάρτα δεν μένεις στο 1440p ,από 2560x1440 πας σε 3440x1440 μια ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ 2κ και 4κ.Παρα πολύ καλό μόνιτορ το dell αλλά και σχετικά  ακριβο,με το ultrawide να μην είναι για ολους.Για τη χρήση που περιγράφεις με word κ γενικά στατικες εικόνες καθημερινα δεν είναι ότι καλύτερο για burn in.Αν έχεις χώρο να κάθεσαι στην σωστή απόσταση η πιο λογική επιλογή στο μυαλό μου τώρα αν θες oled, είναι να κοιτάξεις την panasonic oled  tv (120hz) στις 42 ιντσες με το panel της lg  c2 που είναι στα 650 ευρο https://www.displayspecifications.com/en/model/cd5e2e6b#google_vignette και να κρατήσεις και το τωρινο μόνιτορ σου για να κάνεις τη δουλειά γραφείου σου.Εγω έχω για παράδειγμα την c2 στον τοίχο πίσω από το γραφείο και την  χρησιμοποιω αποκλειστικά για gaming/video και ένα 1440p να κάνω τη δουλειά μου.Αν δεν σε παίρνει από άποψη χώρου για όλα τα παραπάνω ,εγώ θα περίμενα να βγουν 4κ oled μόνιτορ 16:9 σε νορμάλ ιντσες και θα το ξανακοιταγα τοτε.Να δώσεις τώρα μεγάλο ποσό  να πάρεις va/ips μόνιτορ δεν μου λέει κάτι,μιας και η διαφορα εικόνας σε σχέση με oled  είναι μεγάλη ακόμη και στα δικά μου αμπαλα μάτια.Αν από την άλλη  είναι μικρόβιο αναβάθμισης που δεν μπορείς να πνιξεις ,πάσο..

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα θα πάω για αγορά dell. Εκτός από την g2724d είδα και την AW2724DM όμως πέρα από την μικρή διαφορά στο hdr (που δεν με νοιάζει) τι άλλη διαφορά έχουν;; Και προκύπτει αυτή η διαφορά τιμής.. Αξίζει να δώσω τα παραπάνω για να πάω στην AW2724DM; 

για την AW2724DM λένε ότι δεν έχει καθόλου bleed/glow, ισχύει; Η g2724d είναι στο ίδιο μήκος κύματος ή θα έχει λιγάκι bleed/glow? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Zus είπε

Είμαι σε αναζήτηση gaming οθόνης 4K 32 ιντσών.

Βλέπω σε όλα τα συγκριτικά να προτείνουν την Samsung Odyssey G8 Neo και ήμουν ένα βήμα πριν παραγγείλω το αμέσως κατώτερο μοντέλο, την G7 που έρχεται οικονομικότερη με τη διαφορά ότι έχει 165 Hz αντί για 240 τα οποία δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω και ποτέ.

Σήμερα όμως σκόνταψα πάνω στην ALIENWARE AW3423DWF και ενώ για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει η σκέψη της μετάβασης από 16:9 σε Ultrawide, διαβάζω παντού διθυραμβικά σχόλια για την ποιότητα της εικόνας.

Τρεις προβληματισμοί για την Alienware:

1. Παραμένω σε 1440p και ξεχνάμε το 4K. Χάνω κάτι σημαντικό;

2. QD-OLED panel. Δίνει 3 χρόνια εγγύηση οκ, αλλά μετά τί γίνεται; Ζούμε με τον φόβο του burn in; Το PC χρησιμοποιείται επί καθημερινής βάσης για browsing, word (1-2 ώρες) και gaming (4-8 ώρες, ανάλογα τον διαθέσιμο χρόνο)

3. Σε κάποιο βίντεο αναφέρθηκε ότι παρά το υψηλό refresh rate δεν κάνει για competitive FPS gaming γιατί ως Ultrawide κάνει stretching την εικόνα. Παίζω αρκετά Apex και δεν θα ήθελα να βλέπω στρετσαρισμένη εικόνα, όταν σε τέτοια παιχνίδια και η λεπτομέρεια μετράει.

Εν τέλει πέρα από τις παραπάνω υπάρχουν άλλες προτάσεις για 32" 4k monitor κοντά στο 1.000ρικο; 

Εγώ αν ήταν να πάρω τώρα, θα έπαιρνα την C3 στο χιλιάρικο

Τα μόνιτορς δεν είναι glossy ή στην καλύτερη είναι semi glossy. Αρα δεν θα λάμψει η oled

Πάντως θα μπορούσες να περιμένεις την CES 2024 (9-13 Ιανουαρίου) Θα εμφανιστούν τα νέα μοντέλα, μόνιτορς και TVs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, firepc είπε

Εγώ αν ήταν να πάρω τώρα, θα έπαιρνα την C3 στο χιλιάρικο

Τα μόνιτορς δεν είναι glossy ή στην καλύτερη είναι semi glossy. Αρα δεν θα λάμψει η oled

Πάντως θα μπορούσες να περιμένεις την CES 2024 (9-13 Ιανουαρίου) Θα εμφανιστούν τα νέα μοντέλα, μόνιτορς και TVs

Απόσταση από την οθόνη 1,5 μέτρο που καθιστά τις 42 ίντσες απαγορευτικές.

Ευχαριστώ για την πρόταση να περιμένω αλλά αφενός έχω πουλήσει την οθόνη μου τώρα που πιάνει ακόμα ένα αξιοπρεπές ποσό και αφετέρου φοβάμαι ότι οι οθόνες που θα εμφανιστούν στην CES 2024 θα κάνουν κανένα 6μηνο να βγουν στην ελληνική αγορά, δεν θα έχουν δοκιμαστεί αρκετά και θα είναι και σε απαγορευτικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην εύρεση αγοράς Gaming Monitor και λόγω αλλαγής και κάρτας σκέφτομαι απο το 27αρι ips που έχω τώρα να πάω σε 34 ή 32.

Η απόσταση αυτην την στιγμή που ειναι τα μάτια μου απο την οθόνη ειναι περίπου 80 cm και το monitor έχει και μια απόσταση απο τον τοίχο 10 cm καθώς πάντα monitor μου τα βάζω επιτοίχια.

Ψάχνω λοιπόν ενα monitor gaming κυρίως αλλα και το κλασσικό browsing που κάνω και ταινίες , σκέφτομαι για 32 ή 34 απλα αυτο που με προβληματίζει ειναι να πάω σε κανονικό η κυρτό .... 🤔 και τι διάσταση , με ψήνει και για 34 οπως αυτο εδώ AW3423DWF το οποίο ειναι και oled αλλα μηπως σε αυτές τις ίντσες απο 27αρι ειναι κουραστικό και για την απόσταση που κάθομαι και καλύτερα ειναι 32 ?

Οτιδήποτε προτάσεις ειναι δεκτές , απλα να αναφέρω οτι μπορώ να δώσω ενα σεβαστό ποσό μεχρι 1000 euro

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SPANK είπε

Είμαι στην εύρεση αγοράς Gaming Monitor και λόγω αλλαγής και κάρτας σκέφτομαι απο το 27αρι ips που έχω τώρα να πάω σε 34 ή 32.

Η απόσταση αυτην την στιγμή που ειναι τα μάτια μου απο την οθόνη ειναι περίπου 1.80 και το monitor έχει και μια απόσταση απο τον τοίχο 10 cm καθώς πάντα monitor μου τα βάζω επιτοίχια.

Ψάχνω λοιπόν ενα monitor gaming κυρίως αλλα και το κλασσικό browsing που κάνω και ταινίες , σκέφτομαι για 32 ή 34 απλα αυτο που με προβληματίζει ειναι να πάω σε κανονικό η κυρτό .... 🤔 και τι διάσταση , με ψήνει και για 34 οπως αυτο εδώ AW3423DWF το οποίο ειναι και oled αλλα μηπως σε αυτές τις ίντσες απο 27αρι ειναι κουραστικό και για την απόσταση που κάθομαι και καλύτερα ειναι 32 ?

Οτιδήποτε προτάσεις ειναι δεκτές , απλα να αναφέρω οτι μπορώ να δώσω ενα σεβαστό ποσό μεχρι 1000 euro

από 3 καμμένα pixels και πάνω κάνει αντικατάσταση η Dell, είπα να στο αναφέρω γιατί μέλος από εδώ που το πήρε,σε 3 εβδομάδες του έβγαλε ένα κόκκινο στο κέντρο και δεν το κάνουν αντικατάσταση., τώρα για την απόσταση όπως γράφεις 1.80 είναι αρκετά μεγάλη και δεν θα έχεις πρόβλημα σε 32 η 34 ιντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και από εμένα. 

Αγόρασα πρόσφατα μια οικονομική οθόνη 2Κ. (AOC).

Στη συσκευασία είχε όλα τα καλώδια που χρειάζονται. 

Η απορία μου είναι για το display port καλώδιο. Είναι αρκετό αυτό της συσκευασίας, ή χρειάζεται κάτι καλύτερης ποιότητας; 

Πρόβλημα δεν αντιμετωπίζω. Απλά ρωτάω για θέματα ποιότητας και αντοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2023 στις 1:55 ΜΜ, SPANK είπε

Είμαι στην εύρεση αγοράς Gaming Monitor και λόγω αλλαγής και κάρτας σκέφτομαι απο το 27αρι ips που έχω τώρα να πάω σε 34 ή 32.

Η απόσταση αυτην την στιγμή που ειναι τα μάτια μου απο την οθόνη ειναι περίπου 80 cm και το monitor έχει και μια απόσταση απο τον τοίχο 10 cm καθώς πάντα monitor μου τα βάζω επιτοίχια.

Ψάχνω λοιπόν ενα monitor gaming κυρίως αλλα και το κλασσικό browsing που κάνω και ταινίες , σκέφτομαι για 32 ή 34 απλα αυτο που με προβληματίζει ειναι να πάω σε κανονικό η κυρτό .... 🤔 και τι διάσταση , με ψήνει και για 34 οπως αυτο εδώ AW3423DWF το οποίο ειναι και oled αλλα μηπως σε αυτές τις ίντσες απο 27αρι ειναι κουραστικό και για την απόσταση που κάθομαι και καλύτερα ειναι 32 ?

Οτιδήποτε προτάσεις ειναι δεκτές , απλα να αναφέρω οτι μπορώ να δώσω ενα σεβαστό ποσό μεχρι 1000 euro

Εγω λέω ότι για gaming στο 1.80 οι 32" είναι λίγες. Ακόμη και για τις 34" θα έλεγα το ίδιο. Εγώ λέω ότι θέλεις 37-42" για να έχεις καλή εμπειρία.

Απο την άλλη η curved εχει νοημα μόνο εάν είσαι σε σχετικά κοντινή απόσταση από την οθόνη ώστε να σου δώσει μια εμπειρία into the game. Σε θελει στο κέντρο του κύκλου. Στο 1.80 το χάνεις όλο σε μικρές ίντσες. Εκτός κι αν πας σε Big TV screen.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/12/2023 at 09:36, tasvar said:

Μια ερώτηση και από εμένα. 

Αγόρασα πρόσφατα μια οικονομική οθόνη 2Κ. (AOC).

Στη συσκευασία είχε όλα τα καλώδια που χρειάζονται. 

Η απορία μου είναι για το display port καλώδιο. Είναι αρκετό αυτό της συσκευασίας, ή χρειάζεται κάτι καλύτερης ποιότητας; 

Πρόβλημα δεν αντιμετωπίζω. Απλά ρωτάω για θέματα ποιότητας και αντοχής.

Αφού δεν έχεις φαγούρα δεν το ξύνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, tasvar said:

Η ερώτηση ήταν αν σε βάθος χρόνου χρειάζομαι κάτι καλύτερο ή όχι. 

Σε βάθος χρόνου τι? Μέχρι το τότε βλέπεις.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...