Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Da_rudakos said:

Όποιος έχει τη καλοσύνη μια γνώμη για την παρακάτω που σκέφτομαι να καταλήξω;

Μου αρέσει το srgb 99%

https://www.msystems.gr/monitors/hp-e24-g5-full-hd-23-8-wide-led-ips-75hz-5ms-6n6e9aa

Γιατί ακριβώς σου αρέσει το 99% RGB?

Οι εταιρείες γνωρίζοντας ότι οι περισσότεροι χρήστες δεν έχουν γνώσεις, γράφουν οποία χαρακτηριστικά θεωρούν ότι θα πιάσουν το ενδιαφέρον του κόσμου ενώ κανείς δεν μπορεί να αποδείξει το 99%. Αν έχεις όργανα μέτρησης και κανείς μετρήσεις θα είναι πιο κάτω.

Αλλά και 99% να είναι γιατί σε ενδιαφέρει σε 6+2frc bit panel?

Δεν λέω ότι είναι κακή επιλογή το συγκεκριμένο μόνιτορ, καθώς υπάρχουν και 8bit που είναι "καλύτερα" από τα 10bit (8+2frc)

Αλλά και 8+2frc bit να ήταν και πάλι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα καθώς η κάλυψη ενός colour space είναι απλά ένας χάρτης.

Το ποσό ακριβής και αν θα πας στον προορισμό σου, είναι άλλο θέμα. Εκεί έρχεται η χρωματική ακρίβεια.

Γενικά είναι δύσκολο σε αυτή την κατηγορία τιμής (αλλά ακόμα και στις επαγγελματικές σειρές) να καταλάβει κάποιος πιο έχει καλύτερο value for money, τα χαρακτηριστικά από μόνα τους δεν λένε σχεδόν τίποτα.

 

https://www.displayspecifications.com/en/model/0bef2f8e

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, prefuse είπε

Γιατί ακριβώς σου αρέσει το 99% RGB?

Οι εταιρείες γνωρίζοντας ότι οι περισσότεροι χρήστες δεν έχουν γνώσεις, γράφουν οποία χαρακτηριστικά θεωρούν ότι θα πιάσουν το ενδιαφέρον του κόσμου ενώ κανείς δεν μπορεί να αποδείξει το 99%. Αν έχεις όργανα μέτρησης και κανείς μετρήσεις θα είναι πιο κάτω.

Αλλά και 99% να είναι γιατί σε ενδιαφέρει σε 6+2frc bit panel?

Αλλά και 8+2frc bit να ήταν και πάλι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα καθώς η κάλυψη ενός colour space είναι απλά ένας χάρτης.

Το ποσό ακριβής και αν θα πας στον προορισμό σου, είναι άλλο θέμα. Εκεί έρχεται η χρωματική ακρίβεια.

Γενικά είναι δύσκολο σε αυτή την κατηγορία τιμής (αλλά ακόμα και στις επαγγελματικές σειρές) να δεις πιο έχει καλύτερο value for money, τα χαρακτηριστικά από μόνα τους δεν λένε σχεδόν τίποτα.

Νομίζω οτι αυτές οι οθόνες μου κάθονται καλύτερα στα μάτια, μπορεί να είναι ιδέα μου.

Τι θα πρότεινες σε τέτοιο budget;

Το laptop μου έχει oled και έχω καλό μάθει νομίζω.

Η συγκεκριμένη θα έχει χρήση 3-4 ωρες την εβδομάδα και ίσως άλλη τόση απο τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 26/01/2024 at 13:43, Da_rudakos said:

Νομίζω οτι αυτές οι οθόνες μου κάθονται καλύτερα στα μάτια, μπορεί να είναι ιδέα μου.

Τι θα πρότεινες σε τέτοιο budget;

Το laptop μου έχει oled και έχω καλό μάθει νομίζω.

Η συγκεκριμένη θα έχει χρήση 3-4 ωρες την εβδομάδα και ίσως άλλη τόση απο τα παιδιά.

Δεν έχω κάτι να προτείνω αλλά και αυτές που προτείνει πχ το rtings

1) είναι για την αμερικανική αγορά και μερικά μοντέλα διαφέρουν από τα ευρωπαϊκά

2) και πιο σημαντικό, οι κατασκευαστές (αφού δεν υπάρχει έλεγχος) σιωπηλά μπορεί να αλλάξουν τα εσωτερικά components οπότε θα αλλάξει και η συμπεριφορά του μόνιτορ.

Πχ θα διαβάσει κάποιος review για τα top monitors στο rtings θα  επιλέξει ένα από αυτά και αυτό που τελικά θα πάρει, μπορεί να είναι διαφορετικό από αυτά που έκαναν review..

Οπότε και με high quality spectrometer, να γίνει profiling κάποιο μόνιτορ και να βρεθεί ότι παρουσιάζει καλή συμπεριφορά και να στο προτείνει κάποιος (όχι βέβαια για την τιμή που ενδιαφέρεσαι) μπορεί να μην είναι ίδιο με αυτό που τελικά θα πάρεις, ειδικά στις φθηνές κατηγορίες.

Πολλοί κατασκευαστές δεν φτιάχνουν ούτε το γυαλί, ούτε τα πάνελ, ούτε τα ηλεκτρονικά parts, οπότε αν κάποιος προμηθευτής αλλάξει κάτι, αλλάζει ριζικά και η συμπεριφορά του μόνιτορ..

Οι OLED (WOLED) έχουν το γνωστό πρόβλημα του white pixel, όσο μεγαλώνει η φωτεινότητα τους τόσο χαμηλώνει και το color volume. Και ενώ έχει βαθυ μαύρο (infinity contrast) έχει μεγάλο προβλήμα με κρασαρισμα των σκούρων περιοχών κοντά στο μαύρο. Χάνεται δηλ αρκετή πληροφορία στις σκοτεινές περιοχές, επειδή όμως ο κοινός θνητός δεν έχει reference monitor ή γνώσεις να το καλιμπραρει σωστά με ανέβασμα του μαύρου (lifted blacks) δεν αντιλαμβάνεται ότι χάνει πληροφορίες και απλά απολαμβάνει το βαθύ μαύρο.

Βασικά οτιδήποτε έχει white pixel και δεν είναι καθαρό RGB έχει προβλήματα color volume.

Εξαιρούνται οι RGB OLED.

Κοινώς και οι OLED έχουν προβλήματα (πέρα από το burn in που με ορθή χρήση δεν υπάρχει θέμα) αρκεί κανείς να γνωρίζει για να τα αντιληφθεί.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, prefuse είπε

Δεν έχω κάτι να προτείνω αλλά και αυτές που προτείνει πχ το rtings

1) είναι για την αμερικανική αγορά και μερικά μοντέλα διαφέρουν από τα ευρωπαϊκά

2) και πιο σημαντικό, οι κατασκευαστές (αφού δεν υπάρχει έλεγχος) σιωπηλά μπορεί να αλλάξουν τα εσωτερικά components οπότε θα αλλάξει και η συμπεριφορά του μόνιτορ.

Πχ θα διαβάσει κάποιος review για τα top monitors στο rtings θα  επιλέξει ένα από αυτά και αυτό που τελικά θα πάρει μπορεί να είναι τελείως διαφορετικό από αυτά που έκαναν review..

Οπότε και με high quality spectrometer, να γίνει profiling κάποιο μόνιτορ και να βρεθεί ότι παρουσιάζει καλή συμπεριφορά και να στο προτείνει κάποιος (όχι βέβαια για την τιμή που ενδιαφέρεσαι) μπορεί να μην είναι ίδιο με αυτό που τελικά θα πάρεις. Πολλοί κατασκευαστές δεν φτιάχνουν ούτε το γυαλί, ούτε τα πάνελ, ούτε τα ηλεκτρονικά parts, οπότε αν κάποιος προμηθευτής αλλάξει κάτι, αλλάζει ριζικά και η συμπεριφορά του μόνιτορ..

Οι OLED (WOLED) έχουν το γνωστό πρόβλημα του white pixel, όσο μεγαλώνει η φωτεινότητα τους τόσο χαμηλώνει και το color volume. Και ενώ έχει βαθυ μαύρο (infinity contrast) έχει μεγάλο προβλήμα με κρασαρισμα των σκούρων περιοχών κοντά στο μαύρο. Χάνεται δηλ αρκετή πληροφορία στις σκοτεινές περιοχές, επειδή όμως ο κοινός θνητός δεν έχει reference monitor ή γνώσεις να το καλιμπραρει σωστά με ανέβασμα του μαύρου (lifted blacks) δεν αντιλαμβάνεται ότι χάνει πληροφορίες και απλά απολαμβάνει το βαθύ μαύρο.

Βασικά οτιδήποτε έχει white pixel και δεν είναι καθαρό RGB έχει προβλήματα color volume.

Εξαιρούνται οι RGB OLED.

Κοινώς και οι OLED έχουν προβλήματα (πέρα από το burn in που με ορθή χρήση δεν υπάρχει θέμα) αρκεί κανείς να γνωρίζει για να τα αντιληφθεί.

 

Καλημέρα, ανάμεσα στην Hp e24 G5 και την παρακάτω Aoc Q24V4EA ποια θα επέλεγες;;

Αν νομίζεις οτι είναι κοντινή η ποιότητα χρωμάτων να πάω τουλάχιστον στην aoc που είναι 2k και θα βλέπω καλύτερα σε excel κλπ και έχει και ηχεία θα γλιτώσω λίγο χώρο ακόμα γιατί είμαι στριμωχτα στο σημείο εκεί.

Εννοείται οτι αν έχεις ή οποιοσδήποτε κάποια άλλη πρόταση καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ!

 

Επεξ/σία από Da_rudakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Da_rudakos είπε

Καλημέρα, ανάμεσα στην Hp e24 G5 και την παρακάτω Aoc Q24V4EA ποια θα επέλεγες;;

Αν νομίζεις οτι είναι κοντινή η ποιότητα χρωμάτων να πάω τουλάχιστον στην aoc που είναι 2k και θα βλέπω καλύτερα σε excel κλπ και έχει και ηχεία θα γλιτώσω λίγο χώρο ακόμα γιατί είμαι στριμωχτα στο σημείο εκεί.

Εννοείται οτι αν έχεις ή οποιοσδήποτε κάποια άλλη πρόταση καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ!

 

Σε αυτη την κατηγορια τιμης δεν αναμενεις να εχεις κατι το εξαιρετικο ουτως ή αλλως.

Θεωρω οτι οι οποιες διαφορες σε ποιοτητα εικονας θα ειναι μικρες ή αμελητες.

Οποτε αφου δεν αναμενεις να κερδισεις κατι απο το panel αυτο καθ αυτο το να εχεις μεγαλύτερη αναλυση και ηχεια ειναι σημαντικο πλεονεκτημα της μιας εναντι της αλλης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για κυρτή οθόνη για δουλεια γραφείου  κυρίως με ενσωματωμένα ηχεία κοντά στα 300 ευρώ. Έχω αυτήν LG 29UM69G-B αλλά δεν με βόλεψε γιαυτό θα ήθελα να πάω σε κυρτή αν έχει να προτείνει κανείς καμία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, arisxar45 είπε

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για κυρτή οθόνη για δουλεια γραφείου  κυρίως με ενσωματωμένα ηχεία κοντά στα 300 ευρώ. Έχω αυτήν LG 29UM69G-B αλλά δεν με βόλεψε γιαυτό θα ήθελα να πάω σε κυρτή αν έχει να προτείνει κανείς καμία. 

Εγω κυρτη δεν θα προτεινα γιατι ολες οι κυρτες εχουν VA panels τα οποια οσο κι αν εχουν βελτιωθει δεν ειναι οτι καλυτερο για productivity

Πριν να αγορασεις VA panel θα προτεινα να πας να το δεις live και να αποφασισεις εαν σου κσνει. 

Τσεκαρε το σε scrolling κειμενου και συγκρινετο με IPS panel

Προσωπικη αποψη μονο IPS panel εκτος και εαν υπαρχει ενας τοσο ειδικος λογος που επιβαλει το VA.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arisxar45 είπε

Έχεις κάποια συγκεκριμένη να μ προτείνεις?

Σε τι ιντσες ψαψχνεις?

Και για ποιο λογο η συγκεκριμενη δεν σε βολεψε?

Να ξεκινησουμε απο τα βασικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 27 σκεφτόμουν. Δν με βόλεψε το wide γτ είμαι κοντά στην οθόνη δυστυχώς και τις άκρες δν με βόλεψε γιαυτό έλεγα κυρτή wide (ιδανικα) αλλά ίσως και απλή 27αρα για χρήση γραφείου και ίσως κάνα game ελαφρύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, arisxar45 είπε

Σε 27 σκεφτόμουν. Δν με βόλεψε το wide γτ είμαι κοντά στην οθόνη δυστυχώς και τις άκρες δν με βόλεψε γιαυτό έλεγα κυρτή wide (ιδανικα) αλλά ίσως και απλή 27αρα για χρήση γραφείου και ίσως κάνα game ελαφρύ 

Για γραφειο οι 27" ειναι πια το Minimum standard. 

Απο εκει και περα παιζονται και οι 32" αλλα γινονται πιο ειδικες. Το καλο με τις 32" ειναι οτι δεν ειναι και απαραιτητο να τις χρησιμοποιεις συνεχεια. Μπορεις να χωρισεις την οθονη και να δουλευεις σε μερος της.

Εμεις κατα κορον χρησιμοποιουμε 2Χ27" για την δουλεια. Τις εχεςι και σε γωνια, βαζεις και ξεχωριστα πραγματα σε καθε μια, λειτουργει μια χαρα εαν χρειαζεσαι τον επιπλεον χωρο. Αυτο το setup ομως θελει ιδιες οθονες αλλιως κουραζει η εναλλαγη.

Σε 27 θα βρεις αρκετες. 

 

Ενδεικτικα καποιες που προτεινονται κοντα στα χρηματα σου

Dell S2722QC 27-inch 4K UHD 3840 x 2160, 60 Hz, 4 ms , IPS Anti-Glare,

Dell S2722QC IPS Monitor 27" 4K 3840x2160 με Χρόνο Απόκρισης 4ms GTG | Skroutz.gr

 

Asus ProArt Display PA278CV IPS Monitor 27" QHD 2560x1440 με Χρόνο Απόκρισης 5ms GTG | Skroutz.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2024 στις 1:46 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Σε αυτη την κατηγορια τιμης δεν αναμενεις να εχεις κατι το εξαιρετικο ουτως ή αλλως.

Θεωρω οτι οι οποιες διαφορες σε ποιοτητα εικονας θα ειναι μικρες ή αμελητες.

Οποτε αφου δεν αναμενεις να κερδισεις κατι απο το panel αυτο καθ αυτο το να εχεις μεγαλύτερη αναλυση και ηχεια ειναι σημαντικο πλεονεκτημα της μιας εναντι της αλλης.

Σε σχέση με Hp e24 G5 και Aoc 2K πως θα σου φαινόταν η παρακάτω; Έχουν νόημα τα 144hertz σε σκρολάρισμα chrome ή excel;

https://www.websupplies.gr/othoni-lg-ultragear-24gn60r-b-23-8-fhd-ips-144hz-hdr10-amd-freesync-premium?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAk9itBhASEiwA1my_60BweIgFtlFQT6bDodyAKy64MnkEBpvD4if0NXIJDhw8auZvZgdQAhoC2LUQAvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Da_rudakos είπε

Σε σχέση με Hp e24 G5 και Aoc 2K πως θα σου φαινόταν η παρακάτω; Έχουν νόημα τα 144hertz σε σκρολάρισμα chrome ή excel;

https://www.websupplies.gr/othoni-lg-ultragear-24gn60r-b-23-8-fhd-ips-144hz-hdr10-amd-freesync-premium?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAk9itBhASEiwA1my_60BweIgFtlFQT6bDodyAKy64MnkEBpvD4if0NXIJDhw8auZvZgdQAhoC2LUQAvD_BwE

Τα Hz ειναι παντα καλοδεχούμενα

Αλλα επισης και η επιπλεον αναλυση ειναι καλοδεχουμενη

Απο τα δυο θα επελεγα το δευτερο. Μεγαλυτερη αναλυση γιατι αυτο θα ειναι αμεσα αναγνωρισιμο στο ματι. Αν και οι 24" δεν ειναι οι καλυτερες να αναδειξουν την αναλυση.

Τα επιπλεον Hz πιθανα να μην τα αντιληφθεις και τοσο.

 

Μια απ οτι διαβαζω αξιολογη επιλογη με σωστα χρωματα, contrast αλλα και ηχεια.

HP 24mh HSD-0044-K IPS Monitor 23.8" FHD 1920x1080 με Χρόνο Απόκρισης 5ms GTG | Skroutz.gr

HP 24mh 23.8-Inch Display Review | PCMag

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Τα Hz ειναι παντα καλοδεχούμενα

Αλλα επισης και η επιπλεον αναλυση ειναι καλοδεχουμενη

Απο τα δυο θα επελεγα το δευτερο. Μεγαλυτερη αναλυση γιατι αυτο θα ειναι αμεσα αναγνωρισιμο στο ματι. Αν και οι 24" δεν ειναι οι καλυτερες να αναδειξουν την αναλυση.

Τα επιπλεον Hz πιθανα να μην τα αντιληφθεις και τοσο.

 

Μια απ οτι διαβαζω αξιολογη επιλογη με σωστα χρωματα, contrast αλλα και ηχεια.

HP 24mh HSD-0044-K IPS Monitor 23.8" FHD 1920x1080 με Χρόνο Απόκρισης 5ms GTG | Skroutz.gr

HP 24mh 23.8-Inch Display Review | PCMag

 

 

Διαθέσιμη πουθενά δυστυχώς!

Με φοβίζει λίγο η 2Κ σε 24αρα, μην είναι όλα πολύ μικρά!

Σε 32αρα 2Κ στη δουλειά είμαι καλά, αλλά σε 24 δεν εχω δει πως παίζει.

Μήπως να πάω στην lg με τα 144hertz να είμαι σίγουρος! Θα την αξιοποιήσουν στο gaming και τα παιδιά πιστεύω σύντομα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Da_rudakos είπε

Διαθέσιμη πουθενά δυστυχώς!

Με φοβίζει λίγο η 2Κ σε 24αρα, μην είναι όλα πολύ μικρά!

Σε 32αρα 2Κ στη δουλειά είμαι καλά, αλλά σε 24 δεν εχω δει πως παίζει.

Μήπως να πάω στην lg με τα 144hertz να είμαι σίγουρος! Θα την αξιοποιήσουν στο gaming και τα παιδιά πιστεύω σύντομα 😁

Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος σε αυτο.

Ναι στο default τα γραμματα θα ειναι μικρα οποτε θα χρειαστεις μαλλον downscale ή να αυξησεις το scale τους.

Τα 144Hz σε παιχνιδια τα θελεις αλλα θα πρεπει να στα δινει και η καρτα σου. Απο την αλλη εαν αρχισεις παιχνιδια τοτε οι 24" ειναι πολυ λιγες.

Το σωστο θα ηταν να πας να δεις μερικες ζωντανα. Μονο εαν εχεις ιδια αποψη (εστω και στο περιπου) θα μπορεσεις ανσυνειδητα να αποφασισεις τι ειναι πιο βολικο για εσενα (το οποιο μπορει να ειναι το αντιθετο απ οτι για εμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...