Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν 2-3 ώρες έκανα παραγγελία από Amazon.de μια κάρτα γραφικών αξίας 472€ μαζί με μεταφορικά. Δέχτηκε κανονικά την κάρτα μου (Χρεωστική Πειραιώς) και έχει δεσμεύσει τα χρήματα. Βέβαια περιμένω με μετριασμένη αισιοδοξία γιατί και πριν 2 βδομάδες που είχα παραγγείλει από τρίτο πωλητή μέσω Amazon φαινόταν να προχωράει κανονικά και πάλι είχε δεσμεύσει το ποσό, και μετά από μία βδομάδα μου ακύρωσαν την παραγγελία με κάποια ηλίθια δικαιολογία. Αλλά το Amazon είναι τουλάχιστον σοβαρή εταιρεία, οπότε ελπίζω ότι θα μου έρθει κανονικά αυτή τη φορά.

 

ΥΓ : Μου λέει ότι εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης είναι 22 Σεπτέμβρη. Παίζει να αργήσει τόσο ή απλά λένε μακρινές ημερομηνίες για να πέσουν μέσα? Νόμιζα ότι στέλνουν αρκετά γρήγορα. Είμαι και ανυπόμονος... :P

  να σε ρωτησω στο amazon.de πως περνας τη χρεωστικη; δηλαδη πας στο λογαριασμο και περνας σαν νεα καρτα τροπο πληρωμης πχ ; αν καποιος γνωριζει ας μου απαντησει παρακαλω γιατι θελω και εγω να δοκιμαςω με χρεωστικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  να σε ρωτησω στο amazon.de πως περνας τη χρεωστικη; δηλαδη πας στο λογαριασμο και περνας σαν νεα καρτα τροπο πληρωμης πχ ; αν καποιος γνωριζει ας μου απαντησει παρακαλω γιατι θελω και εγω να δοκιμαςω με χρεωστικη

 

Αν είσαι ήδη μέλος στο amazon.co.uk παίρνει τις ρυθμίσεις από εκεί, Δηλαδή ότι κάρτες και username και password έχει περασμένα στο co.uk ισχύουν και στα υπόλοιπα και vice versa!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ήδη μέλος στο amazon.co.uk παίρνει τις ρυθμίσεις από εκεί, Δηλαδή ότι κάρτες και username και password έχει περασμένα στο co.uk ισχύουν και στα υπόλοιπα και vice versa!

σε ευχαριστω φιλε μου ναι ειμαι και εκει απλα σε ρωτησα επειδη δεν εχει επιλογη ''debit'' οποτε την περναω τη χρωστικη σαν  visa/mastercard ? εσεις ειχατε επιτυχια απο οτι βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Θελω να κανω μια αγορα απο minideal με το κλασικο τροπο προ cc με τη καρτα,σε περιπτωση

που δε γινει δεκτη η παραγγελια τι επιπτωσεις μπορει να εχω,γινεται π.χ καποια ακυρωση κλπ απο paypal στη συγκεκριμενη καρτα η κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειμένου να κάνω μια αγορά από Ελλάδα μέσω paypal που την επιτρέπει σαν συναλλαγή, υπάρχει τρόπος να πληρωθεί το ποσό κατευθείαν από την κάρτα και να μη γίνει χρήση του balance που έχω κρατήσει μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Θελω να κανω μια αγορα απο minideal με το κλασικο τροπο προ cc με τη καρτα,σε περιπτωση

που δε γινει δεκτη η παραγγελια τι επιπτωσεις μπορει να εχω,γινεται π.χ καποια ακυρωση κλπ απο paypal στη συγκεκριμενη καρτα η κατι αλλο?

 

Καμία επίπτωση. Απλά δε θα γίνει η αγορά

Προκειμένου να κάνω μια αγορά από Ελλάδα μέσω paypal που την επιτρέπει σαν συναλλαγή, υπάρχει τρόπος να πληρωθεί το ποσό κατευθείαν από την κάρτα και να μη γίνει χρήση του balance που έχω κρατήσει μέσα;

Aν εχεις balance θα τραβηξει απο εκεί πρώτα και αν δε φτανει τότε θα δοκιμάσει να πάρει από την κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία επίπτωση. Απλά δε θα γίνει η αγορά

Aν εχεις balance θα τραβηξει απο εκεί πρώτα και αν δε φτανει τότε θα δοκιμάσει να πάρει από την κάρτα

Αυτό ρωτάω, αν μπορώ κάπως να το "κλειδώσω" για να μην το χρησιμοποιήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια ρε παιδια τα 0.90 απο της αποτυχιμενες προσπαθειες ποτε μπαινουν ?

γιατι στην μια πιστωτηκη (alpha bank)που εχω μετα απο πεντε λεπτα τα επιστρεφει, ενω μια χρεωστηκη (alpha bank) δεν μου τα εχει επιστρεφει το ποσο που εχει μαζευτη, και μου κανει εντειπωση οτι δεν μου εχει επιστεφει το ποσο τμηματικα οπως της χρεωσεις.

το ιδιο και με το παραπανω αλλα με μια προπληρωμενη της πειραιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα reguest δοκιμαστικά με virtual ΕΤΕ, χρεωστική debit ΕΤΕ 4φορές με δύο διαφορετικά mail σποστολής, όλες τις φορές δούλεψε κανονικά. Ευχαριστώ τα παιδιά για το κόλπο αλλά το paypal σίγουρα αφήνει να δουλεύει έτσι για να μην ακυρώνονται οι αγορές μέσω καρτών και να μην χρεώνεται αυτό την αδυναμία αγορών λογω cc με αποτέλεσμα να χάνει μέρος της αξιοπιστίας του έναντι των πωλητών-καταστημάτων που μπορεί και να μην ξέρουν τι γίνεται στην Ελλάδα, και φυσικά είναι και οι προμήθειες του balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...