Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην περίπτωση του iherb ο server τους τώρα εμφανίζεται Ελλάδα,γιαυτό περνούν οι πληρωμές :mrgreen:

 

Υ.Γ.

Τα προϊόντα που είχα για αγορά στο καλάθι,τα βρήκα ανεβασμένα :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γαμώτο εμένα είναι out of stock λένε στο iherb... Έλεος... Εκτός ότι πρέπει να περιμένω τώρα μέχρι να τα ξαναφέρουν ελπίζω τουλάχιστον η κατάσταση να έχει φτιάξει μην τρωμε ακυρο μεχρι τοτε...

 

Τεσπα θετικό το ότι άνοιξε τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν ξέρει κανένας πως μπορώ μέσω του aliexpress με ελληνική κάρτα αν δέχονται καμια ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Είναι αδύνατη η πληρωμή στο Aliexpress με ελληνική κάρτα. Προσπαθώ εδώ και 4-5 μέρες καθημερινά σε διαφορετικές ώρες με 3 προπληρωμένες (ΕΤΕ, Πειραιώς και Eurobank) και δεν περνάει καμία. Έστειλα email και στις 3 τράπεζες και μου απάντησαν Εθνική και Πειραιώς, ότι οι συναλλαγές προς το εξωτερικό είναι κλειστές (εντελώς) για πληρωμές αγοράς αγαθών (πέρα δηλαδή από τους 8 λόγους που αναφέρονται στην πΝπ). Τελικά πλήρωσα την παραγγελία μου πριν λίγα λεπτά με Αγγλική προπληρωμένη VISA η οποία γεμίζει και με bitcoins.

 

Υ.Γ. Επίσης μου ανέφεραν -κάτι που δεν γνώριζα- ότι η τελευταία τροποποίηση που μιλάει για "500€ ανά πρόσωπο μηνιαίες συναλλαγές" αφορά ιδρύματα πληρωμών (Western Union και παρόμοια) και όχι πιστωτικά ιδρύματα (τράπεζες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το κολπο με το paypall πλεον σ"εμενα δε πιανει...υστερα απο 3 επιτυχημενες μεταφορες χρηματων απο χτες τρωω ολλο πορτα

(πειραιως) και μαλιστα για καθε προσπαθεια με χρεωσαν 0.90 και δεν εχουν επιστραφει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάθε φορά που διάβαζα για «χαλάρωση των CC εν όψει», με ή χωρίς λινκ, κέρδιζα ένα ευρώ, τώρα θα αγόραζα την ΕΚΤ.  :-D  Εν τω μεταξύ, ένα μήνα μετά από την πρώτη χαλάρωση, τυπικά δεν έχει αλλάξει κάτι.

Η φάση θυμίζει τον βοσκό με τον λύκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδύνατη η πληρωμή στο Aliexpress με ελληνική κάρτα. Προσπαθώ εδώ και 4-5 μέρες καθημερινά σε διαφορετικές ώρες με 3 προπληρωμένες (ΕΤΕ, Πειραιώς και Eurobank) και δεν περνάει καμία. Έστειλα email και στις 3 τράπεζες και μου απάντησαν Εθνική και Πειραιώς, ότι οι συναλλαγές προς το εξωτερικό είναι κλειστές (εντελώς) για πληρωμές αγοράς αγαθών (πέρα δηλαδή από τους 8 λόγους που αναφέρονται στην πΝπ). Τελικά πλήρωσα την παραγγελία μου πριν λίγα λεπτά με Αγγλική προπληρωμένη VISA η οποία γεμίζει και με bitcoins.

 

Υ.Γ. Επίσης μου ανέφεραν -κάτι που δεν γνώριζα- ότι η τελευταία τροποποίηση που μιλάει για "500€ ανά πρόσωπο μηνιαίες συναλλαγές" αφορά ιδρύματα πληρωμών (Western Union και παρόμοια) και όχι πιστωτικά ιδρύματα (τράπεζες).

 

 

Ποτε σου απαντησαν αν επιτρεπεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδύνατη η πληρωμή στο Aliexpress με ελληνική κάρτα. Προσπαθώ εδώ και 4-5 μέρες καθημερινά σε διαφορετικές ώρες με 3 προπληρωμένες (ΕΤΕ, Πειραιώς και Eurobank) και δεν περνάει καμία. Έστειλα email και στις 3 τράπεζες και μου απάντησαν Εθνική και Πειραιώς, ότι οι συναλλαγές προς το εξωτερικό είναι κλειστές (εντελώς) για πληρωμές αγοράς αγαθών (πέρα δηλαδή από τους 8 λόγους που αναφέρονται στην πΝπ). Τελικά πλήρωσα την παραγγελία μου πριν λίγα λεπτά με Αγγλική προπληρωμένη VISA η οποία γεμίζει και με bitcoins.

 

Υ.Γ. Επίσης μου ανέφεραν -κάτι που δεν γνώριζα- ότι η τελευταία τροποποίηση που μιλάει για "500€ ανά πρόσωπο μηνιαίες συναλλαγές" αφορά ιδρύματα πληρωμών (Western Union και παρόμοια) και όχι πιστωτικά ιδρύματα (τράπεζες).

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,και εγώ έκανα συναλλαγές  με την Αγγλική μου κάρτα απλά τώρα που δεν μπορώ να στείλω έξω χρήματα και κόλησα.Δεν έχει χρήματα η αγγλική μου κάρτα και δεν είναι προπληρωμένη είναι χρεωστική της hsbc οπότε δεν νομίζω να φορτώνει με bitcoin.Αν είναι μπορώ να το ψάξω και αυτό.Τα έχω πια ψάξει πια όλα.Όσο για τις συναλλαγές για το 500αρικο ανά πρόσωπο ανά μήνα,αφορά αυτά που είπες αλλά αφορά και τις τράπεζες απλά πρέπει να έχεις εταιρία και να σου στείλει ο προμηθευτής proforma invoice για τα προιόντα που προτίθεσε να αγοράσεις για την εταιρεία σου.Εγώ έχω Αγγλική εταιρεία,και ζήτησα από τους Κινέζους  proforma invoice αλλά έφαγα άκυρο ενώ αγόραζα από αυτούς δεν μου έστειλαν ,γιατί δεν αγοράζω χονδρική.Από παντού εμπόδια δημιουργεί αυτό το σύστημα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά από πολύ καιρό όπως είπα (δλδ πριν τα cc) δοκίμασα να κάνω αγορά από ebay (μεσω paypal) κανονικά χωρίς το κόλπο από πωλητή στην Αμερική.

Φόρτισα λεφτά την προπληρωμένη και προχώρησα μέχρι το τελευταίο στάδιο πληρωμής στον πωλητή του ebay και τελικά.........

ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΧΤΗΚΕ... Μου έγραψε card denied και κάτι τέτοια... Κοινώς  τον ήπιαμεν σκέφτηκα...

 

Λέω μετά δεν δοκιμάζω να αγοράσω από άλλο πωλητή από Ευρώπη (μην τυχον και παιζει ρολο αυτο ειπα) ένα άλλο αντικείμενο και έτσι βρήκα έναν Αγγλο... Συνέχισα και εδώ μέχρι το τελικό στάδιο πληρωμής και στο τελευταίο στάδιο πάτησα "comfirm and pay" και τελικά την δέχτηκε κανονικά!!!!

 

Η κάρτα είναι η προπληρωμένη VISA της πειραιώς μια μαύρη. Παλιά ήταν της τράπεζας κύπρου που μου την άλλαξαν όταν εγινε συγχώνευση με πειραιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερομηνία 27-08-15,παραγγελία μέσω www.amazon.it αξίας 271,89€ ΕΠΙΤΥΧΗΣ με χρήση χρεωστικής Alpha Bank Enter Visa.

 

Ημερομηνία 03-09-15, παραγγελία μέσω www.amazon.it αξίας 134,99€ ΕΠΙΤΥΧΗΣ με χρήση χρεωστικής Alpha Bank Enter Visa.

 

Ημερομηνία 15-09-15, παραγγελία από www.amazon.es αξίας 147,92€ ΑΠΕΤΥΧΕ με χρήση της παραπάνω ίδιας χρεωστικής κάρτας. Δοκίμασα και με χρεωστική Eurobank και με πιστωτική Εθνικής τράπεζας. ΆΚΥΡΟ και πάλι...

 

Εν τέλει, η παραγγελία προχώρησε με χρήση Alpha Bank American Express...

 

Τώρα τι ζόρι να τράβηξε το Amazon Ισπανίας δεν ξέρω.

 

Υπόψιν ότι η Alpha Bank Enter Visa και η American Express είναι συνδεδεμένες στον ίδιο τραπεζικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την Πειραιώς σήμερα σχετικά με τις συναλλαγές με χρήση χρεωστικών/πιστωτικών καρτών.

Γιατί εξαιρούνε τα video games; Πριν 2 εβδομάδες αγόρασα κανονικά από Nintendo shop. Από εδώ και πέρα θα τρώμε άκυρο;

post-209271-0-23279400-1442382402_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την Πειραιώς σήμερα σχετικά με τις συναλλαγές με χρήση χρεωστικών/πιστωτικών καρτών.

Γιατί εξαιρούνε τα video games; Πριν 2 εβδομάδες αγόρασα κανονικά από Nintendo shop. Από εδώ και πέρα θα τρώμε άκυρο;

ν 7 "- τυχερά παιχνίδια, στοιχηματικές εταιρείες και video games"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...