Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θέμα είναι αν χαλαρώσουν τα controls, να γίνουμε πάλι δεκτοί απο το paypal.

 

γιατί και controls να μην έχεις, το paypal μπορεί να πει, ότι δεν θέλει να συνεργαστεί με το παράρτημα της βόρειας αφρικής,που ειναι η ελλάδα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το θέμα είναι αν χαλαρώσουν τα controls, να γίνουμε πάλι δεκτοί απο το paypal.

 

γιατί και controls να μην έχεις, το paypal μπορεί να πει, ότι δεν θέλει να συνεργαστεί με το παράρτημα της βόρειας αφρικής,που ειναι η ελλάδα.

 

Οπως ειχε πει κι ο μοναδικος Χαρρυ Κλυνν, 'η Ελλαδα ειναι η μοναδικη αφρικανικη χωρα με λευκους κατοικους'!!!!!

Ανεπαναληπτος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωση capital controls, μάλλον σήμερα. Στείλτε ότι άλλο ξέρετε.

http://sknews.gr/permalink/33948.html

Ενημέρωση από Πειραιώς. Δεν ισχύει η άρση ακόμη, ούτε ξέρουν κάτι. Μου είπαν να μπω εδώ.

 

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes

 

Πάμε στο Σημαντική Ενημέρωση.

Ενημερωθείτε ποιες συναλλαγές επιτρέπονται μέσω πιστωτικών, χρεωστικών και προπληρωμένων καρτών μετά τη λήξη της Τραπεζικής Αργίας.

 

http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/epitrepomenes-synallages

 

Δεν ισχύει η χρέωση 0,90 ευρώ για αποτυχημένη συναλλαγή που δεν εγκρίνεται. Έτσι μου είπαν, ούτε εξαρτάται από το είδος της κάρτας. Μου είπε ότι οι συναλλαγές αφορούν επαγγελματίες, όχι ιδιώτες.

Σε κατηγορία ηλεκτρονικά (gadgets) που ενδιαφέρει εμένα και άλλους πολλούς, μου λέει δεν εγκρίνεται

(fuck !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδες εχθες ζητησα απο τον αδερφο μου να μου στειλει 100 ευρω απο το δικο του το paypal στο δικο μου , τα λεφτα μπηακανε στο balance και αγορασα κατι με 80 ευρω!! Τελικα δουλεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι αν χαλαρώσουν τα controls, να γίνουμε πάλι δεκτοί απο το paypal.

 

γιατί και controls να μην έχεις, το paypal μπορεί να πει, ότι δεν θέλει να συνεργαστεί με το παράρτημα της βόρειας αφρικής,που ειναι η ελλάδα.

Όχι το paypal έχει ξεμπλοκάρει κανονικά τις ελληνικές κάρτες εδώ και 1 εβδομάδα. Μάλιστα μπορούμε πλέον να κάνουμε και αγορές μέσω paypal για τις ειδικές κατηγορίες που ορίζονται από την ΠΝΠ (πχ αεροπορικά εισητήρια, βιβλία-περιοδικά κλπ, online υπηρεσίες κλπ)

 

Παλιότερα, όντως, είχε μπλοκαρισμένες τις κάρτες όλων των Ελλήνων για αγορές στο εξωτερικό και κανείς δεν μπορούσε να αγοράσει τίποτα με paypal και χρέωση σε πιστωτική/χρεωστική κάρτα. Από τη στιγμή που τις ξεμπλόκαρε δεν υπάρχει καμία περίπτωση να προκύψει οποιδήποτε άλλο θέμα/εμπλοκή. Τώρα είναι καθαρά θέμα ελληνικών τραπεζών να ξεμπλοκάρουν τις κάρτες για όλα τα είδη των συναλλαγών με το εξωτερικό. 

 

Αντιθέτως, αυτό που λές ισχύει ίσως για την paysafecard, που ακόμη μας έχει "μπαναρισμένους" σαν χώρα και αμφιβάλλω για το πότε και αν θα επαναλειτουργήσει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η viva payment γινεται δεκτη σε bet365....

Εγω που θελω ρε παιδια να αγορασω απο alie τι γινεται εχετε καμια λυση?


Όχι το paypal έχει ξεμπλοκάρει κανονικά τις ελληνικές κάρτες εδώ και 1 εβδομάδα. Μάλιστα μπορούμε πλέον να κάνουμε και αγορές μέσω paypal για τις ειδικές κατηγορίες που ορίζονται από την ΠΝΠ (πχ αεροπορικά εισητήρια, βιβλία-περιοδικά κλπ, online υπηρεσίες κλπ)

 

Παλιότερα, όντως, είχε μπλοκαρισμένες τις κάρτες όλων των Ελλήνων για αγορές στο εξωτερικό και κανείς δεν μπορούσε να αγοράσει τίποτα με paypal και χρέωση σε πιστωτική/χρεωστική κάρτα. Από τη στιγμή που τις ξεμπλόκαρε δεν υπάρχει καμία περίπτωση να προκύψει οποιδήποτε άλλο θέμα/εμπλοκή. Τώρα είναι καθαρά θέμα ελληνικών τραπεζών να ξεμπλοκάρουν τις κάρτες για όλα τα είδη των συναλλαγών με το εξωτερικό. 

 

Αντιθέτως, αυτό που λές ισχύει ίσως για την paysafecard, που ακόμη μας έχει "μπαναρισμένους" σαν χώρα και αμφιβάλλω για το πότε και αν θα επαναλειτουργήσει κανονικά.

εγω εκανα παλι request με πιστωτικη alpha bank εφαγα πιστολι.Πηγα να αγορασω λαμπες με πιστωτικη παλι πιστολι.Μηπως και το ebay επιτρεπει μονο αφορες για αυτες τις ειδικες κατηγοριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα με mastercard prepaid πειραιως 

εφαγα ακυρο απο sportsdirect 

εβαλα λεφτα στο Balance με το request εκανα την αγορα

110ευρω 

εκανα αγορα μεσο εφαρμογης στο android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η viva payment γινεται δεκτη σε bet365....

Εγω που θελω ρε παιδια να αγορασω απο alie τι γινεται εχετε καμια λυση?

εγω εκανα παλι request με πιστωτικη alpha bank εφαγα πιστολι.Πηγα να αγορασω λαμπες με πιστωτικη παλι πιστολι.Μηπως και το ebay επιτρεπει μονο αφορες για αυτες τις ειδικες κατηγοριες?

Ακριβώς. Και στο ebay ισχύει ο κανόνας. Επειδή στην κίνηση της κάρτας δηλώνεται και αναγράφεται η επίσημα δηλωμένη στο ebay εταιρεία/όνομα του κάθε πωλητή του ebay με τον οποίο κάνεις την αντίστοιχη συναλλαγή, αφήνουν συναλλαγές μόνο με όσους έχουν δηλωθεί στις ειδικές κατηγορίες.

 

Πχ εγώ τις μόνες αγορές που έχω μπορέσει να κάνω από ebay είναι από 1 μεγάλο πωλητή/εταιρεία με εξειδίκευση στο λογισμικό (επιτρέπεται η αγορά λογισμικού) και 3 αγορές από έναν άγγλο πωλητή που είναι δηλωμένος ως newsagent (επιτρέπεται η αγορά εφημερίδων-περιοδικών). Προσπάθησα να αγοράσω από διάφορους πωλητές με εξειδίκευση: gadget, ανταλλακτικά ποδηλάτων, γραμματόσημα, μοντελισμό, σε όλα άκυρο. Άρα, τουλάχιστον στις δικές μου απόπειρες αγορών από ebay, φαίνεται ξεκάθαρα ότι γίνεται ο ίδιος διαχωρισμός και ανάμεσα στους πωλητές του ebay. Όλα αυτά με κάρτα χρεωστική visa πειραιώς συνδεδεμένη στο paypal, με μηδενικό υπόλοιπο paypal.

 

Επίσης οι λάμπες που λες δεν επιτρέπονται, γιαυτό δεν μπόρεσες να ολοκληρώσεις την συναλλαγή.

 

Ευελπιστώ ότι σύντομα θα επιτρέπονται οι αγορές προϊόντων και από άλλες κατηγορίες, έστω και με αυστηρό ημερήσιο ή μηνιαίο όριο.

 

Έχουμε κανένα νέο από την ανακοίνωση της χαλάρωσης των μέτρων που έλεγαν ότι θα γινόταν το αργότερο σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εκλογες στην μεση το χαλαρωμα δυσκολα το βλεπω

Δυστυχώς το ίδιο πιστεύω και εγώ... Ίσως ήταν ράδιο αρβύλα αυτά που έγραφαν κάποια σάιτς χθες. Εδώ και 2 εβδομάδες λένε ότι θα υπάρξει χαλάρωση (εντός ημερών) και μας πάνε από μέρα σε μέρα δίχως κανένα αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρτα Πειραιως prepaid απο χθες το μεσημερι μουλαρωσε και δεν με αφηνει να φορτωσω το PayPal balance!

Εδω λεμε για καλυτερευση και παμε στο χειροτερο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι κανεις λαθος, εκει που ψωνιζεις οι τιμες ειναι σε δολαδια

οκ φιλε μου ειναι σε δολ αλλα στο balance ειχαμε παραπανω απο οσα χρειαζοτανε

το τλφ ειναι αυτο(http://www.to2c.com/lenovo-k3-note-2g-ram-16g-rom.html)

και σε δολ και σε ευρω το καλυπταμε με το balance

εκτος εαν επρεπε να μετατρεψουμε το balance μας στο paypal σε δολ

αλλα και παλι δεν το συναντησα αυτο πουθενα!

τελικα πηραμε απο το Banggood ενα ιδιο σε χαρακτηριστικα τλφ(δυστυχως για εμας δεν ειχε το ιδιο) :shock: και τελειωσε η περιπετεια μας αλλα για μενα ειναι ακομα αξιο αποριας γιατι δεν τα καταφερναμε!!!

τι να πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το request money για 350€ αλλα όταν πάω να αγοράσω από το to2c.com μου βγάζει να βάλω κάρτα.μπήκα στο PayPal κ μου βγάζει ενα κόκκινο σημαιάκι κ μου λέει under review.ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ προσπαθώ να κάνω μία ηλ.αγορά απο ebay συγκεκριμένα 1 arduino κ 1 πολύμετρο και στο Paypal μου λέει οτι η συναλλαγή δεν μπορεί να γίνει. Πήρα στην τράπεζα μου τηλ και μου είπαν οτι υπάρχει 1 λίστα με συγκεκριμένου τύπου αγαθά που επιτρέπεται να αγοράσει κάποιος.

Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Τα έχω δοκιμάσει όλα και κατάφερα κάτι.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση.

 

Ας πούμε ότι έχω 1000€ στο balance του paypal και ότι αυτά τα χρήματα τα μεταφέρω στην ελληνική κάρτα που έχω συνδεδεμένη με αυτό.

 

Μετά τη μεταφορά θα μπορέσω (ένα μέρος) από αυτά τα χρήματα να τα χρησιμοποιήσω για αγορές από το εξωτερικό;

 

Γνωρίζει κανείς;

εαν τα βγαλεις απο το paypal balance δεν μπορεις μετα να τα επαναχρησιμοποιησεις για εξαγωγη συναλλαγματος χρησιμοποιωντας την πιστωτικη σου απ`ευθειας (αγορα προιοντος).

αστα μεσα στο balance σου και κανε πληρωμη μεσω paypal προκειμενου να μπορεσεις να εξαγεις συναλλαγμα για αγορα προιοντος...

Έκανα το request money για 350€ αλλα όταν πάω να αγοράσω από το to2c.com μου βγάζει να βάλω κάρτα.μπήκα στο PayPal κ μου βγάζει ενα κόκκινο σημαιάκι κ μου λέει under review.ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω;;

 

προσευχη να σου εγκρινουν την μεταφορα ....

Παιδιά εγώ προσπαθώ να κάνω μία ηλ.αγορά απο ebay συγκεκριμένα 1 arduino κ 1 πολύμετρο και στο Paypal μου λέει οτι η συναλλαγή δεν μπορεί να γίνει. Πήρα στην τράπεζα μου τηλ και μου είπαν οτι υπάρχει 1 λίστα με συγκεκριμένου τύπου αγαθά που επιτρέπεται να αγοράσει κάποιος.

Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Τα έχω δοκιμάσει όλα και κατάφερα κάτι.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

ορθα σου απαντησαν απο την τραπεζα ... Η paypal τραβαει λεφτα απο τις πιστωτικες μονο για συγκεκριμενα ειδη α`αναγκης και οχι οτιδηποτε αλλο (εν μεσω capital controls)

 

Η λυση ειναι απλη ...

φτιαξε εναν 2o paypal account χωρις να συνδεσεις πιστωτικες κτλ (εντος 5 λεπτων ειναι ετοιμος)

απο αυτο το account στειλε χρηματα στο παλιο σου το οποιο χρησιμοποιουσες ως τωρα ..

εντος1 λεπτου το παλιο account θα εχει πιστωθει με το ποσο που εστειλες απο το νεο ...

Αυτοματα το balance του παλιου account στο paypal θα εχει το πιστωμενο ποσο...

τωρα πλεον θα μπορεσεις μεσω του balance να πληρωσεις αυτα που θες απο το παλιο account ...

 

κοστος ? 10 λεπτα απο τον χρονο σου και το κοστος προμηθειας που θα σου χρεωσει η paypal για την μεταφορα ...

μικρο το κακο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...