Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η προμηθεια της καρτας ειναι στο 4% απο κει και περα σιγουρα εχει καποια παρακρατηση αν η αγορα γινει μεσου παυπαλ για πληροφοριες στο σαιτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από την αρχή των cc η moneysafe δούλευε κανονικά σε όλα τα σάιτ του εξωτερικού.Είχε μόνο πρόβλημα στο paypal για λίγο αλλά τώρα δουλεύει κανονικά. Έχω κάνει πολλές αγορές από aliexpress,bangood,amazon για μένα και για φίλους(άνω των 5000 ευρώ σύνολο).Είναι κάρτας τράπεζας εξωτερικού και δεν την πιάνουν τα cc.Έχει κάποιες παραπάνω χρεώσεις αλλά κάνεις την δουλειά σου χωρίς κολπάκια και χωρίς τον φόβο θα πιάσει η δεν θα πιάσει η θα μου φάνε τα λεφτά η θα φανούνε μετά 21 μέρες.Κάποιοι την σνομπάρουν επειδή έχει 1.5 ευρώ προμήθεια τον μήνα αλλά και με το κολπάκι σου τρώει η paypal και οι τράπεζες κοντά στο 5%. Η ουσία είναι ότι κάνω τις αγορές μου απροβλημάτιστα και ελληνικές τράπεζες και  cc τους έχω χεσμένους.

Μην νομίζετε πως τις κάνω διαφήμιση απλά κάνω την δουλειά μου και έχω εξυπηρετήσει και πολλούς φίλους που δεν θα μπορούσα αλλιώς

και το βασικο ειναι προς το παρον δεν φενονται πουθενα οι αγορες που κανεις ( εννοω στο κρατος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μόλις έκανα αγορά από IHerb με PayPal. Ναι άρχισε να δέχεται και PayPal το IHerb με την προϋπόθεση ότι έχεις χρήματα στο Balance σου. Αυτό βέβαια ταχτοποιείται με το γνωστό κολπάκι.

Επιβεβαιώνω κι εγώ αγορά iHerb με paypal (καιρός ήταν!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αρχή των cc η moneysafe δούλευε κανονικά σε όλα τα σάιτ του εξωτερικού.Είχε μόνο πρόβλημα στο paypal για λίγο αλλά τώρα δουλεύει κανονικά. Έχω κάνει πολλές αγορές από aliexpress,bangood,amazon για μένα και για φίλους(άνω των 5000 ευρώ σύνολο).Είναι κάρτας τράπεζας εξωτερικού και δεν την πιάνουν τα cc.Έχει κάποιες παραπάνω χρεώσεις αλλά κάνεις την δουλειά σου χωρίς κολπάκια και χωρίς τον φόβο θα πιάσει η δεν θα πιάσει η θα μου φάνε τα λεφτά η θα φανούνε μετά 21 μέρες.Κάποιοι την σνομπάρουν επειδή έχει 1.5 ευρώ προμήθεια τον μήνα αλλά και με το κολπάκι σου τρώει η paypal και οι τράπεζες κοντά στο 5%. Η ουσία είναι ότι κάνω τις αγορές μου απροβλημάτιστα και ελληνικές τράπεζες και  cc τους έχω χεσμένους.

Μην νομίζετε πως τις κάνω διαφήμιση απλά κάνω την δουλειά μου και έχω εξυπηρετήσει και πολλούς φίλους που δεν θα μπορούσα αλλιώς

Μπα τι μας λες;

Με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι όταν φορτώνεις την moneysafe κρατάει 4% από το συνολικό ποσό που φορτώνεις, άρα νάτη η προμήθεια που μας κρύβεις.

h t t p : //www.moneysafecard.com/en/prices.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηκαρτα κραταει το 4%απο κει και περα δεν υπαρχει χρεωση και σε αγορα που εκανα μεσω παυπαλ μου κρατησε 3 ευρω για επιβεβαιωση .νομιζω οτι στην παρουσα φαση αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω και εδώ, έκανα το γνωστό τρικ και χτες μετέφερα λεφτά σε μένα αλλά όσο ήταν σε κατάσταση pending review σήμερα επέλεξα full refund..ωστόσο ακόμα δεν μου έχει επιστραφεί στο λογαριασμό το ποσό..περίπου πόσες μέρες κάνει να επιστραφεί?

τέλος θα μου επιστραφεί και το fee του paypal ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω κι εγώ αγορά iHerb με paypal (καιρός ήταν!!!!)

 

Tο IHerb είπε ότι θα προσφέρει PayPal αλλά σε επιλεγμένες χώρες αρχικά.

Αφου συμπεριέλαβε και εμάς .. άρα έρχεται η ανάκαμψη...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολο αυτο τον χαμο μπορει καποιος να μου πει το τρικ η το link για να στειλω λεφτα στο balance.

Το ψαχνω καμποση ωρα

 

Υ.Γ. iherb κανονικα και με εμενα απο την καρτα κατευθειαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολο αυτο τον χαμο μπορει καποιος να μου πει το τρικ η το link για να στειλω λεφτα στο balance.

Το ψαχνω καμποση ωρα

 

Υ.Γ. iherb κανονικα και με εμενα απο την καρτα κατευθειαν

 

http://www.insomnia.gr/topic/579289-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5-paypal-ebay-%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-request-money/?do=findComment&comment=54218679

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαρεθηκα να πολεμάω να περασει μια κωλοπαραγγελια ειτε με paypal ειτε απευθειας στο gearbest με κάρτα... οποτε σήμερα εκανα το γνωστο κόλπο φορτισης. Η Mastercard debit που δεν περνουσε πουθενα, πέρασε τουλάχιστον για την φορτιση paypal και σωθηκε η παρτιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σχεδόν 3 μήνες δλδ από τότε που μπήκαν τα capital control σήμερα είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με ελληνικές κάρτες και συγκεκριμένα να γίνω backer στο kickstarter.

Εφαγα πόρτα και με την visa της eurobank πιστωτική και με μια maestro. 

Ετσι και αλλιώς ψωνίζω με τις κάρτες με bitcoin αλλά είπα μπας και.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο IHerb είπε ότι θα προσφέρει PayPal αλλά σε επιλεγμένες χώρες αρχικά.

Αφου συμπεριέλαβε και εμάς .. άρα έρχεται η ανάκαμψη...  :P

 

 

Πώς γίνεται η αγορά μέσω pp στο iherb; Προχωράω για πληρωμή και δεν το βρίσκω κάπου...

 

 

Edit: Άκυρο το βρήκα, ήταν στα payment methods.. Η πλάκα είναι ότι έκανα αγορά πριν 2 μέρες από iherb και δεν το πρόσεξα γαμώτο...

 

Αυτό θα παρέχει σφάλεια στις αγορές μας αν το δέμα πχ δε φτάσει ποτέ στα χέρια μας, επιστροφή χρημάτων ας πούμε ή reship με δικά τους έξοδα; οπως γινεται δλδ συνηθως με το ebay... Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να ισχύει και για iherb όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο δεν υπάρχει θέμα με iherb. Έχουν παρά πολύ φθηνα μεταφορικά και είναι πολύ γρήγορη ή παραλαβή με ΕΛΤΑ. Είναι πιο αξιόπιστο και από το ebay τηρουμένων των αναλογιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...