Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

- Σε κατάστημα Πειραιώς μου είπαν σήμερα ότι γίνονται εμβάσματα μέχρι 500 € ανά μήνα και φυσικό πρόσωπο με έξοδα 10 € ανά έμβασμα. Μου είπαν ότι δεν γίνεται μέσω Winbank όπου θα είχε χρέωση μόνο 1 € (το δοκίμασα και το επιβεβαίωσα ότι δεν γίνεται).

- Στην Alpha bank μου είπαν τηλεφωνικά ότι επίσης δεν γίνονται online εμβάσματα παρά μόνο σε κατάστημα. Είδα στο site τους ότι η χρέωση για εμβάσματα προς εξωτερικό από κατάστημα είναι 12 € (το pdf είχε ημερομηνία του 2013 επομένως ίσως να έχει πέσει στα 2-3 €, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω).

 

 

Επιβεβαιώνεται αυτό που υποστήριζα, με στοιχεία, από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε το νέο για το έμβασμα των 500€ στο εξωτερικό ανά μήνα και ανά Customer ID, και γράφτηκε στο δελτίο τύπου της ΕΕΤ 1/10/15.

 

Κάποιοι, όμως, επέμεναν ότι η διαδικασία αυτή θα γινόταν και με e-banking .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδία,μηπως γνωρίζει κανείς γιατί μου εμφανίζει αυτο το μήνυμα στο paypal οταν παω να ολοκληρωσω μια αγορά στο ebay με την χρεωστικη μου καρτα της πειραιως; "We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card Visa " 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κάνετε αυτό πρέπει να προσθέσετε τον IBAN του τραπεζικού σας λογαριασμού από τον οποίο θα κάνετε τη μεταφορά. Στο μενού "Top Up" επιλέγετε "Add Money (takes a few days)" και σας εμφανίζει το πεδίο στο οποίο μπορείτε να συμπληρώστε τον IBAN σας. Στη συνέχεια θα σας εμφανίσει τον IBAN και τα στοιχεία της τράπεζας προορισμού που θα χρειαστείτε για να κάνετε το έμβασμα (έχει μάλιστα επιλογή για εκτύπωση).

Προσοχή:

- Μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία με το PayPal ότι ο παραπάνω IBAN της τράπεζας προορισμού είναι virtual και αντιστοιχεί στον συγκεκριμένο δικό σας λογαριασμό PayPal.

- Αν δεν σας εμφανίζει την επιλογή να βάλετε τον δικό σας IBAN στο μενού "Top Up" πρέπει να επικοινωνήσετε με το PayPal να σας το ξεμπλοκάρουν (έτσι είχε γίνει σ' εμένα).

- Σε κατάστημα Πειραιώς μου είπαν σήμερα ότι γίνονται εμβάσματα μέχρι 500 € ανά μήνα και φυσικό πρόσωπο με έξοδα 10 € ανά έμβασμα. Μου είπαν ότι δεν γίνεται μέσω Winbank όπου θα είχε χρέωση μόνο 1 € (το δοκίμασα και το επιβεβαίωσα ότι δεν γίνεται).

- Στην Alpha bank μου είπαν τηλεφωνικά ότι επίσης δεν γίνονται online εμβάσματα παρά μόνο σε κατάστημα. Είδα στο site τους ότι η χρέωση για εμβάσματα προς εξωτερικό από κατάστημα είναι 12 € (το pdf είχε ημερομηνία του 2013 επομένως ίσως να έχει πέσει στα 2-3 €, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω).

 

θα μπορούσες να διευκρινήσεις εάν από τα καταστήματα το έμβασμα πρέπει να φύγει από τον τραπεζικό σου λογαριασμό ή μπορείς και με μετρητά (ως πελάτης της τράπεζας)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω παω να δειχνει οτι με μεταφερει απο το ebay στο paypal και μου εμφανιζει this transaction couldnd be compliting with this card add a new card..γιατι με πεταει προν καν πατησω ολοκληρωση αγορας;

Sorry ηθελα να πω οτι ενω δειχνει οτι με μεταφερει στο paypal εμφανιζει αυτο το μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επιχείρησα σήμερα να παραγγείλω από Ebay με ένα μικροποσο και έγινε με επιτυχία.

Μετά δοκίμασα να παραγγείλω από ένα άλλο site με ένα υψηλό ποσό και δε με αφήνει. 

Ξέρετε τι ακριβώς παίζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασες και πήγαν τα χρήματα;

 

 

Ναι, τη περασμένη Κυριακή. Σήμερα χρησιμοιποίησα κανονικά τη κάρτα μου.

 

 

Επιβεβαιώνεται αυτό που υποστήριζα, με στοιχεία, από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε το νέο για το έμβασμα των 500€ στο εξωτερικό ανά μήνα και ανά Customer ID, και γράφτηκε στο δελτίο τύπου της ΕΕΤ 1/10/15.

 

Κάποιοι, όμως, επέμεναν ότι η διαδικασία αυτή θα γινόταν και με e-banking .....

O Spectaculator που λέει ότι το έκανε Κυριακή, πως το έκανε χωρίς e-banking? Τελικά τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορα απο ebay.com χθες εγινε κανονικα με χρεωση PP Balance, χωρις ομως να μου δινει επιλογη να πληρωσω με κάρτα. Επισης, πληρωμη σε pringles για το σετ καραοκε πάλι κανονικα με balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Spectaculator που λέει ότι το έκανε Κυριακή, πως το έκανε χωρίς e-banking? Τελικά τι ισχύει;

 

Είναι προφανές ότι δε βγαίνει νόημα. Είναι πιθανόν (αν εννοεί ότι έστειλε έμβασμα και δεν εννοεί ότι απλά φόρτωσε το paypal με το γνωστο τρόπο) να είχε λάβει χρήματα απο εξωτερικό μετά τις 20/7/15 στο λογαριασμό του.

 

Σε επικοινωνία που είχα με eurobank και Πειραιώς μου είπαν ότι δεν ξεκίνησε ακόμα να εφαρμόζεται αυτο με τα εμβάσματα των 500 ευρω στο εξωτερικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά:

 

Αγόρασα με paypal κανονικά το virtual dj στις 2 του μηνός.

 

Είναι η πρώτη αγορά που προσπάθησα να κάνω από τότε που μπήκαν  τα capitals.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανενας τη χρεωση εχω αν μεταφερω απο paypal balance στον τραπεζικο μου λογαριασμο;

Εξαρτάται από τη κάθε τράπεζα. Για μικρά ποσά χρεώνουν €3-4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδία,μηπως γνωρίζει κανείς γιατί μου εμφανίζει αυτο το μήνυμα στο paypal οταν παω να ολοκληρωσω μια αγορά στο ebay με την χρεωστικη μου καρτα της πειραιως; "We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card Visa " 

Και εμένα αυτό μου βγάζει από χρεωστική Πειραιώς, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...