Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια sos, βοήθεια

 

κάνοντας το "κόλπο" έφτιαξα balance στον λογαριασμό μου στο paypal.

 

Το πρόβλημα είναι πως όταν πάω να πληρώσω αγορά από το ebay δεν με αφήνει να επιλέξη την χρήση του υπολοίπου αλλά με αναγκάζει να επιλέξω πιστωτική κάρτα. Τότε ακριβώς τρώω και την μούντζα των capital controls....

 

Πως θα πληρώσω κάνοντας χρήση το balance το ebay???

Τι είναι αυτό το κόλπο βρε παιδιά; Σε ποιά σελίδα μπορώ το διαβάσω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

alpha bank και ποσο 250 ευρω

Θα σε χρεώσουν €3 για ποσά μέχρι €12500. Αν θες να μάθεις και άλλες χρεώσεις της Alpha Bank, μπορείς να κοιτάξεις Link.png Site: εδώ στο "Ισχύον Τιμολόγιο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω ότι το πρωί έκανα κανονικότατα παραγγελία από i-herb με την κάρτα μου προπληρωμένη πειραιώς visa εύκολα χωρίς πρόβλημα και έγινε και shipped πριν λίγη ώρα.

 

Είναι σα να ζω καταστάσεις προ cc προσωπικά. Ebay με balance δουλεύει μια χαρά επίσης. Αμαζον  δεν θα μπορώ ακόμα αλλά κλάην μαην προς το παρών. Παραγγελίες πάλι από το νέο έτος για μένα, ήδη χάλασα αρκετά...

 

 

Τι είναι αυτό το κόλπο βρε παιδιά; Σε ποιά σελίδα μπορώ το διαβάσω;

http://www.insomnia.gr/topic/579289-αγορές-με-paypal-ebay-μέθοδος-request-money/?p=54218679

 

Eδώ είσαι...

 

Επίσης έχει ξαναναφερθεί και κάποιες σελίδες πίσω ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασα 300 στο balance αλλου λογαριασμου αλλα μου το βγαζει σαν pending "Money from payments you've received is being temporarily held in a pending balance." release date: 27 Oct 2015

τι κανουμε τωρα για να πληρωσουμε?? μια βοηθεια ρε παιδια

 

thanks in advance_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράφτηκες πρόσφατα στο paypal; Eαν ναι, μετά από 21 μέρες θα μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις. Νομίζω όμως μπορείς να ζητήσεις να τα πάρεις πίσω αν δεν θες να περιμένεις τόσες μέρες...

 

Αυτά με μια μικρή επιφύλαξη έτσι, ας σου πει και κάποιος άλλος που τα ξέρει καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο recent activity ποιού λογαριασμού, αυτού που πληρώνει ή αυτού που αποδέχεται;

Υποθέτω ότι η αποστολή χρημάτων στον λογαριασμό Α (αυτόν που πληρώνει) φαίνεται κανονικά ως κίνηση. Σε αυτή την περίπτωση τσεκάρεις

- ότι το e-mail του λογαριασμού Β (αυτός που αποδέχεται) που χρησιμοποίησες όταν έστειλες τα χρήματα είναι το σωστό. ;)

- αν στο λογαριασμό Β έχεις κάνει accept την πληρωμή.

 

Δεν εμφανιζόταν τίποτα και στους 2 λογαριασμούς. Ούτε pending ούτε τίποτα και τους έστειλα ένα e-mail. Δεν μου απάντησαν αλλά την επομένη πέρασαν τα χρήματα και εννοείται η συναλλαγή εμφανίστηκε. Δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχει δοκιμάσει κανεις να αγοράσει προσφατα απο Gearbest με Debit Mastercard της Eurobank?
Προσπαθησα να πληρωσω μεσω paypal και απευθειας με την καρτα ενα ποσο των 245 ευρω και δεν με αφηνε..
Δοκιμασα και να σπασω την παραγγελια στα δυο και να πληρωσω γυρω στα 120 παλι δεν με αφηνε...
Μιλησα με το phone banking Και μου ειπαν οτι υπαρχει οριο χρηματων αναλογα το site.
Εχω καιρο να αγορασω ,απο τοτε που εγιναν τα capital controls δεν εχω παρει κατι και ειπα να παρω κατι τωρα νομιζοντας οτι εχουν φτιαξει τα πραγματα...
Τι μπορω να κανω τωρα ?
Εχω δει μερικους τροπους εδω μεσα μεσω paypal balance  αλλα δεν θελω να πληρωσω ενα σωρο προμηθειες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχει δοκιμάσει κανεις να αγοράσει προσφατα απο Gearbest με Debit Mastercard της Eurobank?

Προσπαθησα να πληρωσω μεσω paypal και απευθειας με την καρτα ενα ποσο των 245 ευρω και δεν με αφηνε..

 

 

 

Απο Gearbest προσπαθώ απο χτες για μια μικρή αγορα (20 ευρώ) με Debit Mastercard Εθνικής και συνέχεια (7-8 προσπάθειες) με απορρίπτει. Φανι στόρι εβαλα την κάρτα στο Paypal και ενώ πέρασε η χρέωση 1,5€ για verification, πάλι μου αρνήθηκε αμέσως μετά την χρεωση οταν πήγα να πληρωσω για την ιδια παραγγελια στο Gearbest. 

 

Απο εκει και πέρα με κάρτα Visa Eurobank εκτέλεσα επιτυχώς αγορά 250€ στο Amazon.de με μολις μια προσπάθεια!

 

 

και η απορία μου:

Οταν εκανα link την κάρτα μου στο paypal, μου ηρθε η χρέωση 1,5€ με τον κωδικό και μια δεύτερη χρέωση με αιτιολογια PAYPAL MAIL ORDER ONLINE που ηταν 0,89€. Googleψα αλλα δεν βρήκα καμια σχετική αναφορά. Εχει κανεις καμια ιδέα τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,έχω μια ερώτηση. Έχω paypal account συνδεμένο με κάρτα χρεωτική visa της Πειραιώς. Σκέφτομαι να ανοίξω ένα δεύτερο account στο paypal με τα ίδια στοιχεία αλλά χωρίς να συνδέσω καμμιά κάρτα κοινώς σκέτο paypal. Έχω ένα φίλο στη Γερμανία που έχει paypal,αν μεταφέρει αυτός λεφτά από το δικό του paypal στο νέο account στο δικό μου,μπορώ να κάνω αγορές από ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Το μόνο που σκέφτομαι είναι αν γίνουν οι αγορές είναι ότι τα πράγματα θα είναι στο νέο όνομα και δεν θα μπορώ να τα παραλάβω από το ταχυδρομείο.

Εκτός και ο φίλος από το εξωτερικό μου μεταφέρει μέσω paypal στο παλιό account που είναι με κάρτα Πειραιώς και από εκεί στο νέο account που δεν έχει συνδεμένη κάρτα. Πάντα με send money λογικά?


Η ερώτηση μου που είναι και η κύρια έχει ως εξής, μπορώ να κάνω αγορές απο ebay με paypal με το τρόπο που προανάφερα πιο πάνω αλλά χωρίς χρήση της κάρτας Πειραιώς? Και αν γίνεται έχω κάποιο όριο στις αγορές πχ ανά ημέρα/μήνα ? Και προμήθεια πόσο περίπου?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...