Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ένα εξειδικευμένο για soundtracks. Δε ρώτησα συγκεκριμένα, αλλά πρέπει να ήταν αυτό:

http://store.intrada.com/

 

 

Τελικά νομίζω ότι παίζει ρόλο και το site, και σε κάποια μικρά και άγνωστα να "ξεφεύγουν" οι πληρωμές από Ελλάδα προς τα κει.

Είδα και αυτό:

 

Στην πράξη γνωστές ξένες διαδικτυακές πλατφόρμες και εμπορικές εταιρείες, όπως η Amazon, η Apple, η Google, το eBay και άλλες, ακόμη δεν έχουν αποφασίσει να κάνουν δεκτές κάρτες που έχουν εκδοθεί στη χώρα μας λόγω των capital controls

http://eisodimagr.blogspot.gr/2015/07/e-shops.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγουρα ισχυει το παραπανω διοτι εμενα με Prepaid Πειραιως (οπως εγραψα και σε προηγουμενο μηνυμα μου) καταφερα και εκανα αγορα κανονικοτατα απο το banggood. Μου τα εστειλαν κιολλας!

post-174586-0-55284700-1438185091_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Στην πράξη γνωστές ξένες διαδικτυακές πλατφόρμες και εμπορικές εταιρείες, όπως η Amazon, η Apple, η Google, το eBay και άλλες, ακόμη δεν έχουν αποφασίσει να κάνουν δεκτές κάρτες που έχουν εκδοθεί στη χώρα μας λόγω των capital controls

 

Αυτό που λέει είναι παραπληροφόρηση. Πρώτον, δεν είναι οι εταιρείες που μπλοκάρουν τις κάρτες, αλλά το αντίθετο, προφανώς αυτός που το έγραψε μάλλον δεν ξέρει τι είναι τα cc.

Δεύτερον, σε άλλο νήμα έχουμε επιβεβαιωμένη αγορά από amazon Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεύτερον, σε άλλο νήμα έχουμε επιβεβαιωμένη αγορά από amazon Αγγλίας.

 

Α ναι; Δεν το΄ξερα αυτό!

Τότε ακούγεται ενθαρρυντικό!

 

με τί κάρτα έγινε; Πειραιώς;

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο:

Φορτίσεις προπληρωμένων καρτών γίνονται κανονικά τώρα, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ισχυει το παραπανω διοτι εμενα με Prepaid Πειραιως (οπως εγραψα και σε προηγουμενο μηνυμα μου) καταφερα και εκανα αγορα κανονικοτατα απο το banggood. Μου τα εστειλαν κιολλας!

Σορρυ που ξαναρωταω, εμενα το bg μου βγάζει επιλογή μόνο paypal & webmoney.

Πώς πληρώνεις με πιστωτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ που ξαναρωταω, εμενα το bg μου βγάζει επιλογή μόνο paypal & webmoney.

Πώς πληρώνεις με πιστωτική;

 

Εμενα μου βγαζει 3 επιλογες, PayPal, με Πιστωτικη και με WebMoney. Τον λογαριασμο τον εκανα πριν κατι μερες.

post-174586-0-28326300-1438189298_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μόλις τώρα πέρασε η πληρωμή μου  προς Spotify για ανανέωση της συνδρομής.Χρησιμοποίησα απευθείας την πιστωτική μου Eurobank Visa χωρις Paypal.Kατι αλλάζει σιγά σιγά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μόλις τώρα πέρασε η πληρωμή μου  προς Spotify για ανανέωση της συνδρομής.Χρησιμοποίησα απευθείας την πιστωτική μου Eurobank Visa χωρις Paypal.Kατι αλλάζει σιγά σιγά

ίσως αυτό επιτρεπόταν έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν είναι ένδειξη.

 

http://www.kathimerini.gr/825224/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/orio-oi-300000-eyrw-ana-trapeza-gia-agores-me-kartes

 

Σύμφωνα με τραπεζικές πηγές, οι συναλλαγές που θα μπορούν να πραγματοποιούνται με κάρτες στο εξωτερικό αφορούν συγκεκριμένες κατηγορίες υπηρεσιών όπως πληρωμές ξενοδοχείων, αγορές αεροπορικών εισιτηρίων, ενοικιάσεις αυτοκινήτων, αγορά ψηφιακής μουσικής, βιβλίων καθώς και πληρωμή συνδρομών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά που η χρεωστική μου (Πειραιώς) λήγει τον Σεπτέμβρη (περνάει η 2ετία), θα μου κάνουν την επανέκδοση κάρτας κανονικά έτσι;

Ναι, θα σου σταλεί 1 μήνα πριν λήξει η τωρινή κάρτα στην διεύθυνση που έχεις δηλώσει στην τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

 

 Θα ήθελα κάποιον έμπειρο με τα bitcoins για βοήθεια. Στην πραγματηκοτητα είμαι στο στάδιο που κατέθεσα σε λογαριασμο της BTCGreece αλλά ακόμα δεν βλέπω τα λεφτά μου στον λογαριασμο που έκανα εκεί.

 

Εάν πετύχει η μεταφορά και δεν μου τα φάνε, σκέφτομαι να τα μεταφέρω εδώ

https://spectrocoin.com/en/account.html

να τα μετατρέψω σε ευρο και να φυγουν στην paypal.

 

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα πιστεύω πως αυτή είναι η διαδικασία. Ας μου το επικυρωσει κάποιος καθώς και ας μου πείτε πόσες μέρες/ωρες/λεπτα σας πήρε για να ολοκληρώσετε την συναλαγή σας

 

και επαναλαμβάνω τα βήματα

1. Έκανα λογαριασμό στην BTCGreece

2. Έκανα κατάθεση με τον τρόπο που μου το ζήτισε (εδώ έχει κολλήσει το θέμα από το μεσημέρι)

3. Έκανα ογαριασμο στην spectrocoin

4. Περιμένω ώστε να μεταφέρω βιτκοινσ από την btcgreece στην spectrocoin, να τα μετατρέψω εκεί σε ευρώ και να τα στείλω στην paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...