Προς το περιεχόμενο

IDC: Σημαντική αύξηση τιμής στα κινέζικα smartphones


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς φίλε. Μόνο iphone η έστω κάποια επώνυμη ναυαρχίδα

Σε λίγο καιρό που δε θα μπορούμε να αγοράσουμε Ούτε το κινέζικο να σε δω.Αλλά μάλλον Εσύ με κινέζια δε μπορείς να φιγουραρεις.Στο ένα πόδι prada Και στο αλλο τσαρούχι.Αυτός είναι ο σύγχρονος Έλληνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ας τα χαίρονται τώρα αυτοί που έδιναν λεφτά σε αμφιβόλου ποιότητας μπαχατέλες κοιτώντας μόνο τα χαρακτηριστικά. Για κάποιον που θέλει να κάνει τη δουλειά του τα κινέζικα δεν ήταν ποτέ σοβαρή επιλογή.

Σε λίγο καιρό που δε θα μπορούμε να αγοράσουμε Ούτε το κινέζικο να σε δω.Αλλά μάλλον Εσύ με κινέζια δε μπορείς να φιγουραρεις.Στο ένα πόδι prada Και στο αλλο τσαρούχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αμα αρχιζουν να ναι καλυτερα απο τα ευρωπαικα

με καλυτερες cpu οθονες κλπ.

 

Yπάρχει Ευρωπαϊκό κινητό;;;;;

στην καλύτερη η έδρα των εταιρειών είναι στην "silicon valley" και η παραγωγή στην "Νοτιοανατολική Ασία"

Κίνα , Ταϊβάν , κτλ ....

ειτε εχει σημα το δαγκωμενο μηλο ειτε οχι  ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ....

 

(μηπως το 99% απο τα σχολια ειναι "λιγο " εκτος θεματος;;;;; 

                   λεω εγω τωρα)

Επεξ/σία από galistaboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες τα καλά κινεζικα (xiaomi meizu lenovo κ.α.) μπορουν να ανταγωνιστουν και ναυαρχιδες ακομα  και στην ποιοτητα κατασκευης.

 

Αλλα πιστευω και τα lumia ειναι τελεια για οποιον θελει να κάνει τη δουλεια του.

 

Προσωπικά αν αγόραζα android θα ήταν xiaomi (ότι έχω πάρει έχει βγει το απόλυτο vfm).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα αφού βάζει μέσα όλα τα κινέζικα... Υπάρχουν κινέζικα τρομερά που ανεβάζουν τον μέσο όρο άλλα είναι καλύτερα από άλλα μη κινέζικα που είναι πανάκριβα. Κ δεύτερον οι τιμές ανέβηκαν γιατί μεγάλωσε ο ανταγωνισμός και ανέβασαν τα specs των συσκευών κατακόρυφα. Ψάχνουν οι μεγάλες εταιρίες για πρόβατα μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί λέει η είδηση (και όχι ο τίτλος):

Η μέση τιμή πώλησης ενός smartphone στη Κίνα συγκλίνει με τον παγκόσμιο μέσο όρο. Η IDC αναφέρει πως αυτό -κατά τη δική της εκτίμηση- συμβαίνει λόγω της τεράστιας επιτυχίας του iphone στη Κίνα, το οποίο όντας ακριβότερο από την μέση τιμή των smartphone που πωλούνταν μέχρι την άφιξή του στη Κίνα, ανεβάζει πλέον τον συνολικό μ.ο. τιμής πώλησης smartphone στην χώρα.

 

Υποθέτοντας ότι προτού σχολιάσουμε, συνήθως διαβάζουμε την είδηση, αν εγώ ρωτήσω τη πλειοψηφία των συμμετεχόντων με τα άκυρα σχόλια αν θα πάει να ψηφίσει τη Κυριακή, θα θεωρηθεί τρολιά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά ανεβαίνουν και σε ποιότητα και σε χαρακτηριστικά να τα λέμε όλα! μια χαρά είναι οι κινεζιές και οι ακριβές είναι κινητάρες. και δεν κάνουν 800 ευρώ σαν κατι iphone,galaxy κλπ αλλά είναι σε απλά ανεβασμένες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μήλο φίλε. lumia 735 έχω και το πλήρωσα 140 ευρώ

προφανος τοτε δεν μπορεις να κανεις αυτα που μπορεις να κανεις με ενα android..οποτε μιας και δεν ειμαστε ολοι 40+ χρονων, ζηταμε αλλα πραγματα απο ενα κινητο και η λυση των κινεζικων ειναι μακραν πολυ καλη επιλογη.

Οπως και να το δεις..ενας απαιτητικος χρηστης δεν μπορει να κανει την δουλεια του με ενα windows phone.παρολα αυτα με ενα 200$ κινεζικο κανεις την δουλεια σου σε σχεση με ενα 400+ κινητο οπως samsung,sony,lg κτλ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μήλο φίλε. lumia 735 έχω και το πλήρωσα 140 ευρώ

 

Lol κάποιος που θέλει να κάνει τη δουλειά του δεν αγοράζει windows fone.

 

Αν και η αλήθεια να λέγεται. Πριν κανα δυο χρόνια ήταν η μόνη επιλογή στα τσίπικα smartphone, γιατί το android λαγκαρε του κερατά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol κάποιος που θέλει να κάνει τη δουλειά του δεν αγοράζει windows fone.

 

Αν και η αλήθεια να λέγεται. Πριν κανα δυο χρόνια ήταν η μόνη επιλογή στα τσίπικα smartphone, γιατί το android λαγκαρε του κερατά.

πριν 1-2 χρονια τα wp ήταν πολύυυ κάτω σε αποδοτικότητα ακόμα..

 

το ανδροειδές από 2.2 και μετά ,χροοονια τώρα,πετά αρκεί να ψάχνεις για να το στήσεις..

 

καταλήγουμε στο να μην είσαι καταναλωτικά ανώριμος και όλα τα λειτουργικα σου κανουν..

εντωμεταξύ το αστείο είναι πως από τα πρώτα ανδροειδή που πετούσαν ήταν τα ξιαόμι..που ναι ειναι κινεζικα!!

 

ψιλοofftopic αλλά με την πάνω πρόταση είμαι εντός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα πω ότι όλα είναι κινεζικα. Βαρέθηκα να διαβαζω σχόλια του τύπου "Τα κινέζικα είναι χρονια μπροστά ή ακόμα πολύ πίσω στα φθηνά κλπ."

 

Ας αρχίσουμε από τα βασικά. ΟΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Αμα δώσεις 100€ τι περιμένεις να είναι; Όπως επίσης και 150€ παρόλο που μπορεί να έχει καλά specs και να βάζει κάτω κινητά των 300+ (μιλάω πάντα για σχέση απόδοσης/τιμης) δεν θα το προτιμούσαν πολλοί γιατί θα άκουγαν τη λέξη "κινεζικο". Και ρωτώ τώρα εγώ εγώ. Όλα κινεζικα δεν είναι με την ίδια λογική; Την Lenovo που ακόμα πολλοί την λένε κινεζικη υποτιμητικά είναι 4η (αν θυμάμαι καλά) εταιρία στον κόσμο. Στη εποχή της πληροφορίας ζούμε και δεν έχουμε ιδέα. Αν είναι δυνατόν.

 

Οσο για τα WP8.1 η λογική του τύπου υστερούν κλπ, έχει πάψει να ισχύει εδώ και καιρό. Έχω τι 640 σε πλήρη χρήση αρκετών εφαρμογών και ήρθα από Nexus 4. Ακόμα δεν έχω μετανιώσει την μετάβαση μου σε WP. Να πω επίσης ότι γνωρίζω πολύ καλά από android development κλπ οποτε μιλάω εμπεριστατώμενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο θα ακούσουμε αυτές τις μέρες.....!

 

Λελ, σόρρυ αν έθιξα τα wp, αλλά το μάρκετ είναι για πέταμα.

Να μη πω και για το ui και την παραμετροποιησιμότητα.

Βέβαια η αλήθεια να λέγεται. Ανάλογα τι κάνεις.

Για ιντερνετ και facebook, μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο φιλος παραπανω μαλλον η δεν καταλαβατε τι λεει το θεμα η πηγαινει αλλου γιατι θελετε να τα πειτε και αυτα

Λεει οτι στην κινα αγοραζουν περισοτερο τωρα ακριβοτερα τηλεφωνα (συμπεριλαμβανομενου και των ιphone που εχουν τρομερη επιτυχια στην κινα)

Λογω του οτι ανεβαινει το βιοτικο επιπεδο

Ακριβοτερα τηλεφωνα δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι κινεζικα (που αλλωστε το iphone δεν ειναι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...