Προς το περιεχόμενο

IDC: Σημαντική αύξηση τιμής στα κινέζικα smartphones


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λελ, σόρρυ αν έθιξα τα wp, αλλά το μάρκετ είναι για πέταμα.

Να μη πω και για το ui και την παραμετροποιησιμότητα.

Βέβαια η αλήθεια να λέγεται. Ανάλογα τι κάνεις.

Για ιντερνετ και facebook, μια χαρά είναι.

 

Μάλλον δεν εχεις χρησιμοποιήσει wp, εχω lumia 920 εδω και σχεδον 2 χρονια, το εχω γεμίσει εφαρμογές (πανω απο 100) δεν λαγκαρει ποτε και δεν το εχω φορμάρει πότε, έχει πάρει 8.1 και θα πάρει και 10αρια (μαζι με ολα τα αλλα μοντελα ακομα και το lumia 520).

Θα συμφωνήσω ότι υπάρχει έλλειψη εφαρμογών στο μάρκετ και αυτό ειναι και το μοναδικό μειονέκτημα που βλέπω εγώ τουλάχιστον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μάλλον δεν εχεις χρησιμοποιήσει wp, εχω lumia 920 εδω και σχεδον 2 χρονια, το εχω γεμίσει εφαρμογές (πανω απο 100) δεν λαγκαρει ποτε και δεν το εχω φορμάρει πότε, έχει πάρει 8.1 και θα πάρει και 10αρια (μαζι με ολα τα αλλα μοντελα ακομα και το lumia 520).

Θα συμφωνήσω ότι υπάρχει έλλειψη εφαρμογών στο μάρκετ και αυτό ειναι και το μοναδικό μειονέκτημα που βλέπω εγώ τουλάχιστον

Το οτι θα παρει τα Windows 10 ειναι μηπως επιτευγμα που πρεπει να βαραμε παλαμακια????Και το Iphone 4s κινητο του 2011 θα παρει το επομενο Ios9 το Σεπτεμβριο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί λέει η είδηση (και όχι ο τίτλος):

Η μέση τιμή πώλησης ενός smartphone στη Κίνα συγκλίνει με τον παγκόσμιο μέσο όρο. Η IDC αναφέρει πως αυτό -κατά τη δική της εκτίμηση- συμβαίνει λόγω της τεράστιας επιτυχίας του iphone στη Κίνα, το οποίο όντας ακριβότερο από την μέση τιμή των smartphone που πωλούνταν μέχρι την άφιξή του στη Κίνα, ανεβάζει πλέον τον συνολικό μ.ο. τιμής πώλησης smartphone στην χώρα.

 

Υποθέτοντας ότι προτού σχολιάσουμε, συνήθως διαβάζουμε την είδηση, αν εγώ ρωτήσω τη πλειοψηφία των συμμετεχόντων με τα άκυρα σχόλια αν θα πάει να ψηφίσει τη Κυριακή, θα θεωρηθεί τρολιά;;

 

 

Επιτέλους ρε φίλε, μετά από 20 μηνύματα ένας το είπε! Περίμενα πιο μετά να είμαι ειλικρινής!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί λέει η είδηση (και όχι ο τίτλος):

Η μέση τιμή πώλησης ενός smartphone στη Κίνα συγκλίνει με τον παγκόσμιο μέσο όρο. Η IDC αναφέρει πως αυτό -κατά τη δική της εκτίμηση- συμβαίνει λόγω της τεράστιας επιτυχίας του iphone στη Κίνα, το οποίο όντας ακριβότερο από την μέση τιμή των smartphone που πωλούνταν μέχρι την άφιξή του στη Κίνα, ανεβάζει πλέον τον συνολικό μ.ο. τιμής πώλησης smartphone στην χώρα.

 

Υποθέτοντας ότι προτού σχολιάσουμε, συνήθως διαβάζουμε την είδηση, αν εγώ ρωτήσω τη πλειοψηφία των συμμετεχόντων με τα άκυρα σχόλια αν θα πάει να ψηφίσει τη Κυριακή, θα θεωρηθεί τρολιά;;

 

 

Επιτέλους ρε φίλε, μετά από 20 μηνύματα ένας το είπε! Περίμενα πιο μετά να είμαι ειλικρινής!

Ακριβως, κανενας δεν διαβασε προσεκτικα την ειδηση.

 

 

Πρεπει νομιζω να βγαλουμε αρθρο με τιτλο:

IDC: Σημαντική αύξηση τιμής στα ελληνικά smartphones

 

(αντι για τιτλο "Σημαντική αύξηση τιμής στα  smartphones που πωλουνται σε Ελλαδα ή Κινα αντιστοιχα")

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι θα παρει τα Windows 10 ειναι μηπως επιτευγμα που πρεπει να βαραμε παλαμακια????Και το Iphone 4s κινητο του 2011 θα παρει το επομενο Ios9 το Σεπτεμβριο.....

το lumia 520 έκανε 60 ευρω όμως φιλε μου, δεν εχουν όλοι τα φράγκα για iphone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως στην όλη υπόθεση υπάρχει ένα μεγάλο  λάθος.

Η μέση τιμή έχει αυξηθεί σημαντικά γιατί έχουν αυξηθεί πολύ τα κινέζικα μοντέλα με High End χαρακτηριστικά τα οποία και φυσικά κοστίζουν ακριβότερα από τα Mid και Low rage smartphones που παρήγαγε κυρίως μέχρι πριν 1-2 χρόνια η Κίνα. Η αύξησή των High End μοντέλων ανεβάζει και την τιμή του μέσου όρου. Ωστόσο οι τιμές στα Mid και Low μοντέλα όχι μόνο παρέμειναν οι ίδιες αλλά αυξήθηκε σημαντικά και η αξιοπιστία τους.

Τις προάλλες αγόρασα ένα δίκαρτο iNew v7 για έναν φίλο από Κίνα με 125 ευρώ και αφού το δοκίμασα αποφάσισα να μην ξαναγοράσω επώνυμη ναυαρχίδα. Το μαραφέτι δούλευε στην εντέλεια σε όλα του τα υποσυστήματα και δεν κολλούσε σε κανένα από τα βαριά παιχνίδια.  Η οθόνη του σε ανάλυση stantard HD ήταν φωτεινή και ευδιάκριτη χωρίς ίχνος πιξελιάσματος. Ήταν ένα τέλειο τετραπύρηνο Android τηλέφωνο που μπορούσε να κάνει κυριολεκτικά τα πάντα απροβλημάτιστα. Σαφώς και οι κινέζικες εταιρίες ξεκίνησαν να παράγουν ανώτερα μοντέλα με υψηλότερες τιμές καθώς απέκτησαν την απαραίτητη τεχνογνωσία. Ωστόσο συνεχίζουν να παράγουν φτηνές συσκευές με πολύ καλή σχέση κόστους/εξοπλισμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει φίλε μου.

Κάθισε εσύ με το μήλο σου που το πλέρωσες μια περιουσία κι άσε μας εμάς με τις αμφιβόλου ποιότητας μπακατέλες να κάνουμε τη δουλειά μας έχοντας δώσει το 1/4 των χρημάτων.

Την είπες την παπαρια της ημέρας φίλε μου. Και αν έχει iphone με για του και χαρά του... δεν λέω πως η apple είναι καλύτερη αλλά έχεις δει γενικά τη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία των κινητών από την Κίνα; Κάποιοι σκέφτονται την υγεία τους όπως εγώ και προτιμώ να έχω πιο "αδύνατο" cpu από εσένα ο οποίος βέβαια με καλύπτει για τη δουλειά που κάνω αλλά να είμαι βέβαις πως δεν με βλάπτει. Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες και τις επιθυμίες του. Επίσης μη μου πεις πως δεν χάλανε πιο γρήγορα τα κινητά από την Κίνα γιατί 4 φίλους μου έχουν πάρει κινέζικα... από τους 3 το κινητό χάλασε μετά από 1,5-2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είπες την παπαρια της ημέρας φίλε μου. Και αν έχει iphone με για του και χαρά του... δεν λέω πως η apple είναι καλύτερη αλλά έχεις δει γενικά τη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία των κινητών από την Κίνα; Κάποιοι σκέφτονται την υγεία τους όπως εγώ και προτιμώ να έχω πιο "αδύνατο" cpu από εσένα ο οποίος βέβαια με καλύπτει για τη δουλειά που κάνω αλλά να είμαι βέβαις πως δεν με βλάπτει. Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες και τις επιθυμίες του. Επίσης μη μου πεις πως δεν χάλανε πιο γρήγορα τα κινητά από την Κίνα γιατί 4 φίλους μου έχουν πάρει κινέζικα... από τους 3 το κινητό χάλασε μετά από 1,5-2 χρόνια.

Τα iphone πάντα είχαν τραγικό Sar και ειναι ακόμα τα χειρότερα σε αυτό το θέμα. Μην λέμε μόνο για τα κινεζικα για το Sar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...