Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το kraken έχει λογαριασμό στην fidor bank της γερμανίας όπου εκεί κάνεις τα εμβάσματα μέσω sepa. Το έχω κάνει άπειρες φορές και χωρίς ποτέ το παραμικρο πρόβλημα. Τα εμβάσματα εμφανίζονται 2-3 μέρες πάντα 2 μέρες αν τα πραγματοποιήσεις πρωί και τρεις αν το κάνεις απόγευμα εκτός από σ/κ που δεν είναι εργάσιμες για τις τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από τι διαβάζω σύντομα θα μπορούμε να κάνουμε εμβάσματα 500 ευρώ στο εξωτερικό. Μια χαρά και πλέον θα μπορούμε να αγοράσουμε bitcoin σε τιμές αγοράς. Τα περισσότερα ανταλλακτήρια στο εξωτερικό πουλάνε σε τιμές αγοράς και με fee 0.05% 

Το ποιο καλό για μένα φερέγγυο και χωρίς πολλές απαιτήσεις για register είναι το kraken

https://www.kraken.com/

Καλύτερο από την Coinbase;

 

το kraken έχει λογαριασμό στην fidor bank της γερμανίας όπου εκεί κάνεις τα εμβάσματα μέσω sepa. Το έχω κάνει άπειρες φορές και χωρίς ποτέ το παραμικρο πρόβλημα. Τα εμβάσματα εμφανίζονται 2-3 μέρες πάντα 2 μέρες αν τα πραγματοποιήσεις πρωί και τρεις αν το κάνεις απόγευμα εκτός από σ/κ που δεν είναι εργάσιμες για τις τράπεζες.

Επειδή διαβάζω για SEPA, παιδιά, κι έχω απορία, πώς δηλαδή; Απλώς με webbanking σε IBAN λογαριασμό, ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά με webbanking σε λογαριασμό όπως κάνεις τις μεταφορές και στα Ελληνικά ανταλλακτήρια. Η sepa μεταφορά είναι πανευρωπαική. Για το kraken το θεωρώ καλύτερο γιατί δεν θέλει στοιχεία για να κάνεις τις αγορές σου. Εχει tier ανάλογα με τα ποσά που θέλεις να αγοράσεις. Μέχρι το τρίτο tier δεν σου ζητάει αυτό το proof of residence που είναι και το μεγαλύτερο αγκάθι για εμάς με τους λογαριασμούς στα Ελληνικά που δεν τους δέχεται κανείς.


Πάντως αυτό με τα 500 ευρώ μην νομίζετε ότι θα περνάνε όλα τα εμβάσματα. Και εκεί θα είναι λόταρία καθώς έχουν όριο

 

Μετά την παράγραφο 5 του άρθρου πρώτου της από 18 Ιουλίου 2015 πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α ́ 84) προστίθεται παράγραφος 5α ως ακολούθως:
«Κατά παρέκκλιση των προβλεπομένων στην παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τα εποπτευόμενα από την Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύματα πληρωμών, συμπεριλαμβανομένων των αντιπροσώπων αυτών, έως του ποσού των ευρώ πεντακοσίων (500) ανά συναλλασσόμενο φυσικό πρόσωπο ανά μήνα, και μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των ανωτέρω ιδρυμάτων πληρωμών, το οποίο θα ορίζει και θα κατανέμει, ανά ίδρυμα πληρωμών, με απόφασή της η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το spectro είναι ευρώπη. Ναι ξέχασα ότι και το spectrocoin δέχεται κανονικά εμβάσματα μέσω sepa άρα δεν υπάρχει λόγος να τα πάμε πρώτα σε κάποιο άλλο ανταλλακτήριο και μετά εκεί. Το θέμα είναι ότι και σε αυτά τα εμβάσματα υπάρχουν όρια που είναι τελείως random αν τα έχουν πιάσει να σε αφήσουν να στείλεις λεφτά η όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όριο που έδειξε σε μένα τουλάχιστον το ebank της ETE ηταν 0.00 απο το "confirmation" που μου πέταξε.

Που θα περιμενε κανείς οτι οι τραπεζες θα ριχναν d20 για να εγκρίνουν συναλλαγές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια bitcoin ATM; Μάς δουλεύουνε;!;

 

http://cointelegraph.com/news/115143/greece-to-receive-1000-bitcoin-atms-as-trust-in-banks-long-gone
Bitcoin service provider and exchange Cubits has partnered with Greek bitcoin exchange BTCGreece to install 1000 bitcoin ATMs and help small and medium sized businesses move money.

http://www.zerohedge.com/news/2015-08-18/seeking-alternatives-1000-bitcoin-atms-are-coming-greece
Seeking Alternatives? 1000 Bitcoin ATMs Are Coming To Greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Από χθες (!) με έπιασε να διαβάζω περί bitcoins. Μάλιστα, επειδή είμαι στο Ελσίνκι για δουλειά αυτές τις μέρες, πρόσεξα και ένα Bitcoin ATM μέσα σε ένα κοντινό εμπορικό κέντρο. Φωτογραφία εδώ: https://goo.gl/photos/5pwiz8uqkQNYhkiL8. Μπήκα στον άμεσο πειρασμό να το χρησιμοποιήσω, αλλά έχω κάποιες απορίες και θεώρησα σκόπιμο να απευθυνθώ στους ειδικούς πρώτα!

 

1. Αν προσέξετε στη φωτογραφία λέει οτι η ισοτιμία είναι 1 BTC ίσον 230 ευρώ. Σύμφωνα όμως με τις σημερινές ισοτιμίες είναι ίσον 210 ευρώ. Ακόμα και το site της εταιρίας του ATM το 1/210ευρώ αναφέρει σαν ισοτιμία: https://bittiraha.fi/content/kampin-kauppakeskukseen-bitcoin-automaatti. Άρα το πουλάνε ακριβότερα για να βγάλουν κέρδος; Είναι η προμήθειά τους; Αλλά δεν είναι λίγο υπερβολικό το 9,5% παραπάνω; Στο ίδιο link πάνω δεξιά έχει buy (https://bittiraha.fi/osta) και πάλι φαίνεται να υπολογίζει την ισοτιμία με 1/211, αλλά σα να κρατάει και μια προμήθεια, η οποία δεν είναι αναλογική αν βάλω 30 ευρώ ή 100 ευρώ (με 100 φαίνεται μόνο 4%).

 

2. Εδώ λέει οτι το μηχάνημα αυτό έχει προμήθεια 5%: http://coinatmradar.com/bitcoin_atm/363/bitcoin-atm-bitxatm-helsinki-kamppi-center/, αλλά μπορεί αυτή η πληροφορία να είναι και ξεπερασμένη. Αλλιώς, δεν ξέρω πώς συνδυάζεται το 5% με τα παραπάνω.

 

3. Αν προσπαθήσω σε sites όπως το kraken θα έχω καλύτερες αποδόσεις; Πόσο πρέπει να προσπαθήσω για να έχω καλύτερες αποδόσεις; :). Δεν είμαι γεννημένος χρηματιστής και λόγω οικογένειας έχω λίγο ελεύθερο χρόνο.  :-D

 

4.  Γενικά αυτές οι προμήθειες μου φαίνονται απογοητευτικές αν είναι πάνω από 5%. Για εμένα που δε θέλω να κάνω επένδυση αλλά κάποιες απλές αγορές με μικροποσά σε filehosters, κτλ, το bitcoin μου φαίνεται πολύ χειρότερο από e-prepaid visa ή το paypal.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όλα τα παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι στο εξωτερικό άσε τα BTM  και απλά αγόρασε από ανταλλακτήριο. Εκεί βρισκεις τιμές αγοράς. Τα BTM έχουν fee και τις περισσότερες φορές αρκετά fee. Πάντως αυτά τα μηχανήματα είναι και τι ενημέρωση έχουν. Τώρα που το Bitcoin μπήκε σε περίοδο αστάθειας και έχουμε μεγάλη διακύμανση στην ισοτιμία του δεν ξέρω κατά πόσο προλαβαίνουν να ενημερωθούν και βασικά από ποιο ανταλλακτήριο παίρνουν την ενημέρωση τους. 


Δείτε εδώ για τον κώδικα του BitcoiinXT και τα έργα τους εκεί.

 

Το επόμενο βήμα θα είναι να βάλουν κατευθείαν report στην NSA
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα εμβάσματα είναι ακριβώς στην ίδια κατηγορία με τις αγορές με πιστωτικές κάρτες. Ενώ θεωρητικά επιτρέπονται μέχρι ένα ποσό υπάρχει ένα αόριστο όριο για τις τράπεζες που κανείς δεν γνωρίζει πότε το ξεπερνάνε και πόσο είναι. Δλδ η όλη κατάσταση είναι τελείως random.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Εγώ με bit-x card στις συναλλαγές paypal που με ενδιαφέρει έχω ικανοποιηθεί πάρα πολύ.!!

Λίγο προσοχή και όχι βιασύνη για να αποσβέσεις τα έξοδα αγοράς bitcoin και κυλούν όλα ομαλά !!!!....

και ούτε capital controls !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...