Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην fidor bank της Γερμανίας με αυτή την τράπεζα δλδ έχει και επίσημη συνεργασία δεν έχουν μόνο λογαριασμό εκεί. Αν στείλεις χρήματα Δευτερα μέχρι και Τετάρτη την επόμενη τα βλέπεις στον λογαριασμό σου στο kraken.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στην fidor bank της Γερμανίας με αυτή την τράπεζα δλδ έχει και επίσημη συνεργασία δεν έχουν μόνο λογαριασμό εκεί. Αν στείλεις χρήματα Δευτερα μέχρι και Τετάρτη την επόμενη τα βλέπεις στον λογαριασμό σου στο kraken.

Ευχαριστω. Τι επίπεδο πρέπει να είσαι για να στείλεις χρήματα στο λογαριασμό; 3?

Τι δικαιολογητικά απαιτεί για το επίπεδο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι νομίζω και με το 2 μπορείς άνετα. Κάνε register και σου έχει αναλυτικό πίνακα με το τι δικαιολογητικά θέλει το κάθε επιπεδο και το τι μπορείς να κάνεις με αυτό και το όριο των χρημάτων που μπορείς να χρησιμοποιήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι νομίζω και με το 2 μπορείς άνετα. Κάνε register και σου έχει αναλυτικό πίνακα με το τι δικαιολογητικά θέλει το κάθε επιπεδο και το τι μπορείς να κάνεις με αυτό και το όριο των χρημάτων που μπορείς να χρησιμοποιήσεις

Στο  ζητά Address verification. Μήπως ξέρεις τι δικαιολογητικά ζητάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας λογαριασμός οικιακός που να αποδεικνύετε η διεύθυνση κατοικίας σου αλλά αυτό το ζητάει στα μεγάλα επίπεδα. Στα ποιο μικρά δεν χρεάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χρόνο μπορεί να πάρει μια συναλλαγη με Bitcoin για να επιβεβαιωθει; Υπάρχει τρόπος να επισπευστει απο τη μεριά του αγοραστη μιας υπηρεσίας με πληρωμη σε bitcoin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα αν χρησιμοποιείς ένα wallet που βάζει δυναμικά τα fee και τα προσαρμόζει ανάλογα την κίνηση στο δίκτυο η πρώτη επιβεβαίωση έρχεται ως συνήθως στο πρώτο block. Τέτοια wallet είναι το copay.

Υπάρχουν και wallet όπως το greenaddress η το electrum που σου δίνουν την δυνατότητα να μεγαλώσεις τα fee σε μια συναλλαγή που σου έχει κολήσει και δεν παίρνει γρήγορα επιβεβαίωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα αν χρησιμοποιείς ένα wallet που βάζει δυναμικά τα fee και τα προσαρμόζει ανάλογα την κίνηση στο δίκτυο η πρώτη επιβεβαίωση έρχεται ως συνήθως στο πρώτο block. Τέτοια wallet είναι το copay.

Υπάρχουν και wallet όπως το greenaddress η το electrum που σου δίνουν την δυνατότητα να μεγαλώσεις τα fee σε μια συναλλαγή που σου έχει κολήσει και δεν παίρνει γρήγορα επιβεβαίωση. 

Ευχαριστω. Η spectrocoin τι χρησιμοποιεί μήπως ξέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ανταλλακτήρια όπως είναι στην ουσία και η spectrocoin φυσικά και χρησιμοποιεί δυναμικά fee. Το θέμα είναι οτι αν αποθηκεύεις εκεί τα bitcoin σου όπως και σε κάθε ανταλλακτήρια απλά δεν σου ανήκουν στην ουσία όπως δεν σου ανήκει το χρήμα που έχεις μέσα στις τράπεζες.

Η διαφορά με τις τράπεζες είναι ότι αν για κάποιο λόγο πάθει κάτι το ανταλλακτήριο θα χάσεις και τα bitcoin σου. 

γιαυτο γράφω πάντα τα bitcoin μας τα αποθηκεύουμε πάντα σε δικό μας wallet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο από bitcoin atm αυτό νομίζω που είναι στην Συγγρού έχει καλή ισοτιμία και όχι και τόσο μεγάλα fee. Τωρα και η λύση από το localbitcoins χέρι με χέρι συναλλαγές αλλά εκεί οι περισσότεροι που πουλάνε είναι αγιογδύτες και πρέπει να ξέρεις τι κάνεις για να μην σε σκαμάρουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ερωτήσεις και από μένα σαν νέος που είμαι στις bitcoin αναζητήσεις.

Που είναι προτιμότερο να κάνεις account, kraken ή poloniex?

Γιατί στα προτεινόμενα bitcoin atm που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν συμφέρει και η chip-chap με κατάθεση σε easypay μηχάνημα; Έχει παραπάνω fees; απ'ότι κατάλαβα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι ενα sign up με email και να εκτυπώσεις ένα χαρτάκι που θα έχει στοιχεία από το πορτοφόλι σου και το ποσό που έχεις επιλέξει με το οποίο θα πας στο μηχάνημα και θα βάλεις τα χρήματα.

Αγοράζοντας και έχοντας bitcoin σε app πορτοφόλι όπως το copay πως γίνεται η μεταφορά σε hardware wallet (ledger);

Γενικά δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ακριβώς το hardware wallet, στο να περνάς ή να βγάζεις μέσα από αυτό bitcoin.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. chek2fire έχω προσδοκίες από σένα (όσον αφορά τις παραπάνω ερωτήσεις) γιατί βλέπω ότι είσαι αρκετά διαβασμένος και ενημερωμένος! αν θα μπορούσες να με κατατοπίσεις λίγο θα ήμουν ευγνώμων. 

ps. έχω ήδη διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του θέματος απλά συνεχίζω να έχω κάποια κενά και ερωτήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάθε μεταφορά σε άλλο wallet γίνετε όπως όταν στέλνεις bitcoin. Δλδ στο ledger wallet θα πατήσεις στην επιλογή recieve θα σου βγάλει μια bitcoin διεύθυνση με ένα qr code και μετά από το Copay το Kraken η οποιοδήποτε άλλο δικό σου wallet θα στείλεις τα bitcoin σου σε αυτή την διεύθυνση.

Για μένα για αγορά bitcoin είναι πολύ ποιο καλήτερο το kraken και δεν υπάρχει καμία σύγκριση σε αξιοπιστία, ισοτιμία με το poloniex.

To poloniex είναι το χρηματιστήριο των altcoin των εναλλακτικών δλδ ψηφιακών νομισμάτων. Τα περισσότερα από αυτά είναι απλά σαβούρες αλλά αρκετοί παίζουν σε αυτό καθώς μπορείς να βγάλεις κέρδος με τις αγοραπωλησίες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση chek2fire! Παρακολουθώ την τιμή εδώ και μέρες και δεν λέει να πέσει με τίποτα. Έχει πάρει την ανηφόρα, απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν θα σταματήσει κάπου ή αν αξίζει ακόμη και τώρα να αγοράσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...