Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@check2fire, τελικά είχα και λογαριασμό στο coinbase και στο kraken, ενεργοποιημένο μέχρι το tier 2 :P

 

Θα δω αν αυτός που προμηθεύομαι τα coins φορτώσει σήμερα, γιατί μου τα στέλνει αμέσως με το print screen του εμβάσματος, διαφορετικά θα κάνω μια μεταφορά χρημάτων πριν τις 12 το βράδυ με την ελπίδα να φανούν αύριο στον λογαριασμό

 

@zx1234r, μέσα στην ίδια εργάσιμη εμφανίστηκαν τα λεφτά; Με SEPA έκανες κατάθεση έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@check2fire, τελικά είχα και λογαριασμό στο coinbase και στο kraken, ενεργοποιημένο μέχρι το tier 2 :P

 

Θα δω αν αυτός που προμηθεύομαι τα coins φορτώσει σήμερα, γιατί μου τα στέλνει αμέσως με το print screen του εμβάσματος, διαφορετικά θα κάνω μια μεταφορά χρημάτων πριν τις 12 το βράδυ με την ελπίδα να φανούν αύριο στον λογαριασμό

 

@zx1234r, μέσα στην ίδια εργάσιμη εμφανίστηκαν τα λεφτά; Με SEPA έκανες κατάθεση έτσι;

 

 

Όχι SEPA. Απλή μεταφορά απο λογαριασμό Πειραιώς σε λογαριασμό Πειραιώς. Την έκανα κυριακή πρωί και τα χρήματα μπήκαν στο bitcoin wallet την ίδια μέρα το βράδυ. Spectrocoin συγκεκριμένα. Απλά στον δικαιούχο του λογαριασμού βγάζει μία θυγατρική της ChipChap ονόματι Entropy Factory Private κάτι κάτι........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο chip chap οι μεταφορές γίνονται σε λογαριασμό της Πειραιώς γιαυτό θέλει μόνο λίγες ώρες να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Από τι είχα δει όμως το chip chap σου δίνει ένα number και όχι λογαριασμό τραπέζης δλδ ένα IBAN. Κάνω λάθος?

Το κακό με το chip chap είναι ότι έχει τις χρεώσεις του ενώ σε ανταλλακτήρια όπως το kraken αγοράζεις σε τιμή ισοτιμίας του Bitcoin σχεδόν χωρίς χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο chip chap οι μεταφορές γίνονται σε λογαριασμό της Πειραιώς γιαυτό θέλει μόνο λίγες ώρες να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Από τι είχα δει όμως το chip chap σου δίνει ένα number και όχι λογαριασμό τραπέζης δλδ ένα IBAN. Κάνω λάθος?

Το κακό με το chip chap είναι ότι έχει τις χρεώσεις του ενώ σε ανταλλακτήρια όπως το kraken αγοράζεις σε τιμή ισοτιμίας του Bitcoin σχεδόν χωρίς χρεώσεις.

 

Είχα δει την διαδικασία μέσω easypay απο το blog σου και κατέβασα την εφαρμογή για να το κάνω. Ξεκίνησα την διαδικασία και στο τελευταίο βήμα μου ζήτησε να κάνω κατάθεση μέσω easypay ή κατευθείαν στο λογαριασμό. Για easypay είχε το reference number και για κατάθεση σε λογαριασμό είχε τον αριθμό λογαριασμού χωρίς IBAN. Έβαλα 30€ και έλαβα 0.05794462 btc σε 10 ώρες περίπου. Δοκιμαστικά το έκανα και στην αρχή νόμιζα πως έβαλα τα χρήματα πουθενά αλλού και ψαχνόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ οκ θα το δω. Πάντως από τι βλέπω η τιμή αγοράς του bitcoin διαφέρει αρκετά στο chip chap με την τιμή αγοράς του bitcoin στα ανταλλακτήρια. Μπορεί να είναι κανά δεκάευρω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Chip Chap σου δίνει απλά αριθμό λογαριασμού Πειραιώς, και κάνεις την κατάθεση σε αυτόν τον λογαριασμό όπως θέλεις (είτε σε μηχάνημα EasyPay, είτε από webbank Πειραιώς).

 

Στην ισοτιμία περιλαμβάνεται το 2% fee (για 1 Bitcoin στα 500 ευρώ είναι +10 ευρώ fee).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να κάνω την αγορά από Kraken τελικά. Το μόνο που με ανησυχεί είναι αν θα τα δω αύριο μέσα στο λογαριασμό μου ή όχι..  Διαφορετικά θα δώσω κάτι παραπάνω να τα καταθέσω στο chip chap για να τα δω σίγουρα αύριο. 

 

Στο kraken που μπορώ να δω τα στοιχεία λογαριασμού τραπέζης τους για να στείλω το έμβασμα; 

 

Στο account και στο funding που κοίταξα λίγο δεν βρήκα κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει πιθανότητα να μην τα δεις αύριο αλλά μεθαύριο. Γιατί αν δώσεις σήμερα την εντολή αύριο πρωί θα δωθεί η εντολή από την τράπεζα εδώ Ελλάδα προς Γερμανία και μεθαύριο θα έχουν φτάσει..

Καλώς ήρθες στο "σύγχρονο" τραπεζικό σύστημα που για να κάνει μια μεταφορά χρήματος θέλεις 2+ μέρες :D

Στο Bitcoin αυτό γίνετε μέσα σε λίγα λεπτά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τη revolut που χρειάστηκε να φορτώσω πρόσφατα τα χρήματα τα έκανα κατάθεση 12 το μεσημέρι και εμφανίστηκαν την επόμενη κατά τις 5 το απόγευμα. 

 

Και παλιότερα προ cc τα εμβάσματα που έστελνα από Εθνική φαινόντουσαν πάντα την επόμενη ημερολογιακή ημέρα. 

 

Με ανησύχησε αυτό και ψάχνομαι ήδη για chip chap :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν το κάνεις το μεσημέρι σε εργάσιμες ώρες και μέχρι τις 2 θα εμφανιστούν την επόμενη. Αυτό λέω αν τον κάνεις τώρα που είναι κλειστές οι τράπεζες δεν θα εμφανιστούν αύριο αλλά μεθαύριο το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μου χει τύχει και να το κάνω λίγο πριν τις 12 το βράδυ κι εμφανίστηκαν την επόμενη κατά τις 11 το πρωί στην ισπανία.

 

Τέσπα δοκίμασα να αγοράσω από chip chap με κάρτα και μου λέει πως δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού έκανα account στο web app του chip chap μου έβγαλε από την επιλογή easypay κάποια στοιχεία τα οποία πιθανότατα και βάζω στο easypay kiosk από τράπεζα πειραιώς υποθέτω.. Μετά από πόση ώρα εμφανίζονται στο πορτοφόλι που έδωσα;

Επεξ/σία από stimuli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο παλαιότερο post του check2fire αναφέρεται πως ο χρόνος είναι μικρός. Πόσο μικρός ακριβώς δεν ξέρω προσωπικά γιατί δεν έχω κάνει συναλλαγή με easypay αλλά η μεταφορά που έκανα στα ίδια στοιχεία πήρε καμιά 10αριά ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...