Προς το περιεχόμενο

νέο σύστημα υπολογιστή gaming.


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σε όλους,

 

ένας φίλος μου ζήτησε να κάνω μια έρευνα αγοράς, να του προτείνω pc για gaming και να το στήσω.

 

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε:  800 ευρώ

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή (αναφέρετε επίσης αν θα ασχοληθείτε με το mining ή όχι : gaming, περιήγηση στο ίντερνετ, facebook ταινίες κλπ

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: όχι (εκτός από παιχνίδια internet browsers, media players, skype, nero κλπ)

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης?  Όχι υπάρχει μια παλιά για την ώρα (νομίζω μια 19αρα 1366*768)

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?  Όχι.

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση)  από οποιοδήποτε κατάστημα στην Αθήνα.

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δε θα συναρμολογηθεί από το κατάστημα.

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?  Όχι.

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> Δεύτερη  κάρτα γραφικών αποκλείεται να μπει, ίσως καλύτερη στο μέλλον.

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> oc δε θα γίνει.

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> oc δε θα γίνει.

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: όχι.

 

 

θα ήθελα διορθώσεις- συμβουλές πάνω στην πιο κάτω σύνθεση με amd που έχω φτιάξει και αν κάποιος μπορεί να προτείνει και μία ιντελ σύνθεση (δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα socket h97 z77 klp με μπερδεύουν απίστευτα).

 

cpu: amd fx 8320E (157,90 e-shop)

cooler: raijintek themis (27,50 e-shop)

motherboard: gigabyte ga-970a-ud3p (99,90 e-shop)

ram: kingston 8gb ddr3 1600 hyperx fury (57,00 e-shop)

psu: thermaltake berlin 630w (72,12 e-shop) - thermaltake smart se630w (69,99 msystems) - thermaltake tr2 600w gold (74,25 cosmodata)  ένα από αυτά

ssd: sandisk 128gb ultra plus (67,90 e-shop) - crucial bx100 120gb (68,70 e-shop)

hdd: seagate 1 tb 7200.14 (59,90 e-shop)

vga: xfx r9 270x (205,90 e-shop)

case: εδώ θα τον ρωτήσω τι του αρέσει αλλά λέω να προτείνω coolermaster k280 (42,65 cosmodata)  ή n400 (54,65 cosmodata) , corsair carbide spec01(you 61,52) ή zalman z9 black (53,80 e-shop)

και dvd θα τον ρωτήσω αν όντως χρειάζεται.

 

εδώ το μεγάλο δίλημμα είναι αν θα αφαιρέσω τον ssd και με το ποσό που περισσεύει να του βάλω την saphire r9 280 boost oc 3gb (252,34 ευρώ από e-shop.) ή αν αντί για 8320 βάλω 6300.

 

ευχαριστώ πολύ.

post-112914-0-64418500-1437464483_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει δίκιο, απλά 3 μαγαζιά που βλέπω στο skroutz   Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html         Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/4997340/VTX3D-Radeon-R9-280-3GB-X-Edition.html   είναι Θεσσαλονίκη και Κρήτη (με το ένα που έχει δωρεάν μεταφορικά είχα προβλήματα όποτε χρειάστηκε η εγγύηση) και δε ξέρω αν αξίζει το ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 8320E βγήκε για τους κακόμοιρους που είχαν πάρει κάποτε μητρική με μέγιστο 95W ,πολλοί λένε ότι είναι και καλύτερος στο overclock οπότε είναι και για αυτούς.

Για εσάς που δεν θέλετε overclock είναι από της χειρότερες επιλογές,πάρε επεξεργαστή με όσο το δυνατών ποιο μεγάλη συχνότητα μπορείς.

Επίσης μητρική των 100€ μου φαίνεται αρκετά overkill αφού δεν θα γίνει overclock.

Με αυτά τα 260€ πας σε i5-4460 + μητρική h97.

 

Βέβαια με την οθόνη που έχει και σε αυτήν την ανάλυση δεν θα δει και καμιά σοβαρή διαφορά ότι και να βάλεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιχνίδια δοκιμάζει τα πάντα από pro evolution, counter strike μέχρι call of duty - battlefield κλπ

 

οκ οπότε θα προτιμήσω τον fx8320 αν πάω σε amd.

είναι εύκολο να μου προτείνεις μητρική για τον i5-4460 ? θα ήθελα όμως να είναι σοβαρή  με ψύκτρα στα vrm και γι αυτό το λόγο προτιμώ στην amd σύνθεση το 8+2 pwr phase και ας μη κάνει oc.

 

για την οθόνη έχεις δίκιο, θα την αλλάξει πιο μετά  σε 22-23 ips.

 

 

αυτή είναι οκ ?  Link.png Site: http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-h97m-pro4-retail-p-PER.528748     ASROCK H97M PRO4

απλά για τον i5 θα μου βγεί +30-40 ευρώ, θα πρέπει κάτι να κόψω.

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silenzio καλύτερα αυτή την μητρική για τον 4460, δυστυχώς έχει μόνο ένα pcie 3.0 x16 ωστόσο έχει τα ίδια features και καλύτερη τιμή.

 

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-h97-anniversary-retail-p-PER.528845

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ για να το λέτε να τη προτιμήσω αν και εμφανισιακά δε μου γεμίζει το μάτι (αναφέρομαι στις ψύκτρες που έχει).

 

τώρα για τον φίλο που λέει να προσθέσω 200 ευρώ για οθόνη δε μπορώ να πιέσω τον φίλο μου, το ξέρει και λογικά θα κάνει και εκεί αναβάθμιση, ας του φτιάξω εγώ το κουτί και μετά ας τη πάρει όποτε θέλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ετσι θα εκανα. επισης πρωτα θα εβαζα ssd και μετα hdd αν χρειαστει να κοψεις απο καπου. μερικοι κανουν το αντιθετο αλλα αμαρτια ειναι να κανεις φορματ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με silenzio πόσες φορές έχω έρθει στην θέση σου :P, πολλές μητρικές είναι όντως κάπως στο μάτι, δεν το γεμίζουν εμφανισιακά, το ίδιο συμβαίνει και με την asrock, φαίνεται σαν ψεύτικη, σαν φθηνοκατασκευή. Ωστόσο αν αφήσουμε τα features να μιλήσουν, ξεκάθαρα συμπεραίνεται πως η εμφάνιση απλά αδικεί :D. Το ίδιο συνέβη με εμένα και την f2 a55m le μου, φαινόταν σαν ψεύτικη στο internet, όμως όταν την αγόρασα και την παρατήρησα καλύτερα, συνειδητοποίησα πως απλά οι φωτογραφίες την αδικούσαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με silenzio πόσες φορές έχω έρθει στην θέση σου :P, πολλές μητρικές είναι όντως κάπως στο μάτι, δεν το γεμίζουν εμφανισιακά, το ίδιο συμβαίνει και με την asrock, φαίνεται σαν ψεύτικη, σαν φθηνοκατασκευή. Ωστόσο αν αφήσουμε τα features να μιλήσουν, ξεκάθαρα συμπεραίνεται πως η εμφάνιση απλά αδικεί :D. Το ίδιο συνέβη με εμένα και την f2 a55m le μου, φαινόταν σαν ψεύτικη στο internet, όμως όταν την αγόρασα και την παρατήρησα καλύτερα, συνειδητοποίησα πως απλά οι φωτογραφίες την αδικούσαν.

Αν και το Α55 ειναι το φτηνοτερο τσιπακι και το LE στο τελος της μητρικης επισης δειχνει σχετικα φτηνη κατασκευη. :devil:  Στην θεση σου θα προσπαθουσα να βρω ενα Α88.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αντι για την 270 στα 205 ευρω μπορεις να την βρεις απο σκρουτζ (την 270χ) στα 175 ευρω, την 280 στα 200 κ την 380 στα 215.οποτε νομιζω ειναι εντελως ασυμφορο να πας στην 270 σε αυτα τα λεφτα που ειπες (205)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...