Προς το περιεχόμενο

Ροκ 60's - 70's


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Jiakometi said:

Ναι κρίμα δεν «συναντηθήκαμε» .......

Το Free Shop ήταν ένα μικρό δισκάδικο στην Κηφισιά με αρκετά εξεζητημένες επιλογές. 

Το αγαπημένο μου πάντως ο ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ (πριν τις κασέτες). 

Να σαι καλά. Εκτιμώ πολύ τις επιλογές σου εδώ .......

Εγώ σ' ευχαριστώ γιά τα τόσα likes τόσο καιρό και μπράβο και για τις δικές σου επιλογές που είναι κορυφαίες. Εχεις μεγάλη γκάμα αξιόλογων ακουσμάτων

Bubblegum το έλεγα (ξέχασα να στο πω) αλλά σαν "Κώστα" με ήξεραν όλοι

Bubblegum το έβγαλα από το είδος Μουσικής που έπαιζε το παιδικό μου ίνδαλμα. Ο David Cassidy! Λίγοι το καταλάβαιναν τότε. Ηταν bubblegum και οι Herman's Hermits, Archies, Ohio Express, Monkeys, Sweet , κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Jiakometi said:

Τι μου θύμησες τώρα ...

Herman’s Hermits

Αξεπέραστο!!! Σύνθεση του Graham Gouldman των μετέπειτα 10cc. Θεός!

Αθωότητα στην Μουσική με επιρροές κάποιων τραγουδιών των Beatles (που επηρέασαν τα πάντα στην pop Μουσική) ήταν η bubblegum

Να μας συγχωρέσει ο φίλος blueaegean που "κεντάει" στις ροκιές, αλλά πέσαμε στις ιδιαίτερες συμπάθειες

OHIO EXPRESS - Yummy Yummy Yummy (1968)

 

DAVID CASSIDY - I THINK I LOVE YOU (1970)

 

 

Θα έχει φρίξει ο blueaegean. Χα χα! Θα μου περάσει λίαν συντόμως. Ο Jiakometi φταίει!!! (σε έδωσα στεγνά φίλε Χα χα!) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Coscas είπε

Αξεπέραστο!!! Σύνθεση του Graham Gouldman των μετέπειτα 10cc. Θεός!

Αθωότητα στην Μουσική με επιρροές κάποιων τραγουδιών των Beatles (που επηρέασαν τα πάντα στην pop Μουσική) ήταν η bubblegum

Να μας συγχωρέσει ο φίλος blueaegean που "κεντάει" στις ροκιές, αλλά πέσαμε στις ιδιαίτερες συμπάθειες

OHIO EXPRESS - Yummy Yummy Yummy (1968)

DAVID CASSIDY - I THINK I LOVE YOU (1970)

Θα έχει φρίξει ο blueaegean. Χα χα! Θα μου περάσει λίαν συντόμως. Ο Jiakometi φταίει!!! (σε έδωσα στεγνά φίλε Χα χα!) 

+ 1 για τους partridge family ......

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Jiakometi said:

+ 1 για τους partridge family ......

Εχεις πέσει σε "επιστήμονα" με τον Cassidy. Μετά τους Beatles, τον ξέρω και τον έχω αναλύσει όσο κανείς (σχεδόν παγκόσμια. Το κανάλι μου στο YouTube, είναι από τα δημοφιλέστερα για τον Cassidy και τα uploads του). Δεν φαντάζεσαι τι έχει γράψει και τραγουδησει. Μόνο που επειδή τον προωθησε η μητριά του Shirley Jones , το "έφερε βαρέως" και επαναστάτησε στην pop εικόνα του. Το πλήρωσε. Οπως πλήρωσε και το ότι αμφισβητησε τις δισκογραφικές εταιρείες που έβγαζαν λεφτά απ' αυτόν

Και Partridge Family...δεν υπήρχαν. Μόνο ο Cassidy (άντε και λίγο στα φωνητικά η Shirley Jones) ήταν. Οι υπόλοιποι ήταν κορυφαίοι session μουσικοί που δεν το ήξερε ο κόσμος ότι αυτοί παίζουν

Ενα ροκ  κομμάτι αφιερωμένο στον φίλο μας blueaegean και σε σένα φυσικά

Είναι μιά σπάνια εκτέλεση που λίγοι (ούτε εγώ) ήξεραν ότι έχει ηχογραφήσει ο Cassidy και παίζει ο ίδιος απίστευτη κιθάρα

Το πιό δημοφιλές μου upload στο YouTube και ειδικά ακούστηκε πολύ όταν πέθανε ο David το 2017

Διασκευή σε Buffalo Springfield

Περιμενω την γνώμη του blueaegean

David Cassidy - For What It's Worth (Live 1974)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Coscas είπε

Εχεις πέσει σε "επιστήμονα" με τον Cassidy. Μετά τους Beatles, τον ξέρω και τον έχω αναλύσει όσο κανείς (σχεδόν παγκόσμια. Το κανάλι μου στο YouTube, είναι από τα δημοφιλέστερα για τον Cassidy και τα uploads του). Δεν φαντάζεσαι τι έχει γράψει και τραγουδησει. Μόνο που επειδή τον προωθησε η μητριά του Shirley Jones , το "έφερε βαρέως" και επαναστάτησε στην pop εικόνα του. Το πλήρωσε. Οπως πλήρωσε και το ότι αμφισβητησε τις δισκογραφικές εταιρείες που έβγαζαν λεφτά απ' αυτόν

Και Partridge Family...δεν υπήρχαν. Μόνο ο Cassidy (άντε και λίγο στα φωνητικά η Shirley Jones) ήταν. Οι υπόλοιποι ήταν κορυφαίοι session μουσικοί που δεν το ήξερε ο κόσμος ότι αυτοί παίζουν

Ενα ροκ  κομμάτι αφιερωμένο στον φίλο μας blueaegean και σε σένα φυσικά

Είναι μιά σπάνια εκτέλεση που λίγοι (ούτε εγώ) ήξεραν ότι έχει ηχογραφήσει ο Cassidy και παίζει ο ίδιος απίστευτη κιθάρα

Το πιό δημοφιλές μου upload στο YouTube και ειδικά ακούστηκε πολύ όταν πέθανε ο David το 2017

Διασκευή σε Buffalo Springfield

Περιμενω την γνώμη του blueaegean

εκστασιασμένος!!! τι παίζει ο άνθρωπος!!! ακούω τα σόλο και ανατριχιάζω!!! δεν το είχα ακούσει ποτέ, ακούω τη κιθάρα και με αγγίζει στην καρδιά, χτύπησες φλέβα, σου βγάζει αυτή τη "ροκοσύνη", τρομέρο συναίσθημα. Ευχαριστώ Κώστα.

David Cassidy - For What It's Worth (Live 1974)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, Jiakometi said:

Paul Simon & Geοrge Harrison- Here Comes The Sun

2 Τιτάνες μαζί! Πού να βρεθούν τώρα τέτοια συνθετικά ταλέντα; 

Θα αναφερθώ στον Paul Simon αργότερα, μιας και ήταν ο 20ος μου δίσκος

7 hours ago, blueaegean said:
20 hours ago, Coscas said:

Ενα ροκ  κομμάτι αφιερωμένο στον φίλο μας blueaegean και σε σένα φυσικά

Είναι μιά σπάνια εκτέλεση που λίγοι (ούτε εγώ) ήξεραν ότι έχει ηχογραφήσει ο Cassidy και παίζει ο ίδιος απίστευτη κιθάρα

Το πιό δημοφιλές μου upload στο YouTube και ειδικά ακούστηκε πολύ όταν πέθανε ο David το 2017

Διασκευή σε Buffalo Springfield

Περιμενω την γνώμη του blueaegean

εκστασιασμένος!!! τι παίζει ο άνθρωπος!!! ακούω τα σόλο και ανατριχιάζω!!! δεν το είχα ακούσει ποτέ, ακούω τη κιθάρα και με αγγίζει στην καρδιά, χτύπησες φλέβα, σου βγάζει αυτή τη "ροκοσύνη", τρομέρο συναίσθημα. Ευχαριστώ Κώστα.

David Cassidy - For What It's Worth (Live 1974)

Πολύ χάρηκα που σου άρεσε. Ηταν ροκάς ο David (μέχρι το Hush των Purple είπε αργότερα). Πάντα ήταν. Και τα τραγούδια που τραγούδησε με τους Partridge Family που τον έκαναν παγκόσμιο φαινόμενο, δεν ήταν τόσο. Αν και ήταν λευκή soul με στοιχεία Wall OF Sound του Phil Spector. Ηταν όμως τόσο παθιασμένος ροκάς, που τα υποτίμησε. Μόνο στο τέλος αναθεώρησε και τα ξανατραγούδησε

Εχει γράψει υπέροχα και λευκά soul και μπαλλάντες, αλλά η τρέλλα του ήταν η Ροκ (όπως τότε όλων των νέων μετά την εμφάνιση των Beatles)

Θα σου αφιερώσω μιά δικιά του σύνθεση. Αυτοβιογραφικό

Ακουσέ το από το 1:08 και μετά. Νομίζω "κεντάει"

Και στο 2:50  και μετά, κιθαριές 

Ελπιζω να σου αρέσει

David Cassidy - When I'm a Rock 'n' Roll Star (1975)

Σε έναν φίλο άρεσε κι΄αυτό πολύ. Πάλι δική του σύνθεση. Λίγοι ηξεραν ότι συνέθετε

Πολύ καλό riff νομίζω

Δικό μου upload ε; 

David Cassidy - Fix of your Love (1975)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Coscas είπε

2 Τιτάνες μαζί! Πού να βρεθούν τώρα τέτοια συνθετικά ταλέντα; 

Θα αναφερθώ στον Paul Simon αργότερα, μιας και ήταν ο 20ος μου δίσκος

Πολύ χάρηκα που σου άρεσε. Ηταν ροκάς ο David (μέχρι το Hush των Purple είπε αργότερα). Πάντα ήταν. Και τα τραγούδια που τραγούδησε με τους Partridge Family που τον έκαναν παγκόσμιο φαινόμενο, δεν ήταν τόσο. Αν και ήταν λευκή soul με στοιχεία Wall OF Sound του Phil Spector. Ηταν όμως τόσο παθιασμένος ροκάς, που τα υποτίμησε. Μόνο στο τέλος αναθεώρησε και τα ξανατραγούδησε

Εχει γράψει υπέροχα και λευκά soul και μπαλλάντες, αλλά η τρέλλα του ήταν η Ροκ (όπως τότε όλων των νέων μετά την εμφάνιση των Beatles)

Θα σου αφιερώσω μιά δικιά του σύνθεση. Αυτοβιογραφικό

Ακουσέ το από το 1:08 και μετά. Νομίζω "κεντάει"

Και στο 2:50  και μετά, κιθαριές 

Ελπιζω να σου αρέσει

υπέροχα και τα δύο, το fix of your love έχει και φάνκι στοιχεία, το when I'm a rock 'n' roll star πιο ροκ, με τα ριφς και τα σόλο του και φωνητικά είναι άψογος, σίγουρα αξίζει προσοχής!

David Cassidy - When I'm a Rock 'n' Roll Star (1975)

Σε έναν φίλο άρεσε κι΄αυτό πολύ. Πάλι δική του σύνθεση. Λίγοι ηξεραν ότι συνέθετε

Πολύ καλό riff νομίζω

Δικό μου upload ε; 

David Cassidy - Fix of your Love (1975)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αναφερόμενος σε εσάς αγαπητοί @Coscas  και @blueaegean  θέλω να πω ότι απολαμβάνω τα μουσικά posts σας εδώ , και εκτιμώ τις γνώσεις σας και τις λεπτομέρειες για την ιστορία των κομματιών και των συντελεστών. Εγώ σε καμμία περίπτωση δεν μπορώ να εμβαθύνω το ίδιο οπότε απλώς διαβάζω, ότι ενδιαφέρον βάζετε.  Είμαι λιγό πιό ‘mainstream” όχι από πεποίθηση μόνο αλλά και γιατί δεν έτυχε να έχω όλη αυτή τη γνώση.

Σας απολαμβάνω ‘όμως και θα ποστάρω που και που ότι μου φέρνει η μνήμη ή η νοσταλγία αυτής της περιόδου.  

 

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, blueaegean said:

υπέροχα και τα δύο, το fix of your love έχει και φάνκι στοιχεία, το when I'm a rock 'n' roll star πιο ροκ, με τα ριφς και τα σόλο του και φωνητικά είναι άψογος, σίγουρα αξίζει προσοχής!

Και να σκεφτείς φίλε μου, ότι τον είχαν γιά άχρηστο 

Μέχρι gay 100% τον είχαν και τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν 100% αρσενικό. Αυτό το είπε η Λολομπρίτζιντα (ΤΙ ΓΥΝΑΙΚΑ!!! Κτήνος του σεξ τον έλεγε. Χα χα!)  με την οποία τα είχε το 1974

Οι 2 πιό όμορφοι άνθρωποι που πέρασαν από τον πλανήτη Γη

spacer.png

198754048_LOLO2.jpg.c2e26a2e7368e1e6cfd610cd572fb7e3.jpg

Εδώ την κουβάλησε στο live του στην Μελβούρνη το 1974

LOLO.jpg.4cdeff8f70cd7b87222a79aee9036842.jpg

 

Είναι ο ορισμός του underrated μουσικά. Αν και έφταιγε και ο ίδιος όπως προείπα επειδή ήθελε να τραγουδάει και να ζεί Ροκ

Επειδή σε ζάλισα με τον Cassidy, θα βάλω το τελευταίο τραγούδι και δεν θα επεκταθώ στα δεκάδες διαμάντιά του. Σε άλλο φόρουμ , είχα ανοίξει ειδικό thread. Νομίζω , το αξίζει

Glam εμφάνιση (ήταν από τους πρωτοπόρους), "θηλυκές", μελετημένες κινήσεις καθώς ήταν ηθοποιός, γιά να ζαλίζει τις teens αφου υπήρξε και ο πιό όμορφος τραγουδιστής ever.

David Cassidy - Rock me Baby (1972)

 

Κι΄έτσι έγινε πιό δημοφιλής από τους Beatles (το Fan Club του, ήταν μεγαλύτερο από των Βeatles και του Presley που τον κάλεσε να τον δεί, αφού η κόρη του ήταν φαν του Cassidy)

spacer.png

Eχει κάνει ο Presley και διασκευή στον Cassidy. Οπως και ο Barry Manilow και άλλοι (το επικό, I Write the songs είναι του Cassidy κι όχι του Manilow). Και πολλά άλλα

Elvis Presley Sings David Cassidy - I Am A Clown

 

 

22 hours ago, Jiakometi said:

Καλησπέρα,

Αναφερόμενος σε εσάς αγαπητοί @Coscas  και @blueaegean  θέλω να πω ότι απολαμβάνω τα μουσικά posts σας εδώ , και εκτιμώ τις γνώσεις σας και τις λεπτομέρειες για την ιστορία των κομματιών και των συντελεστών. Εγώ σε καμμία περίπτωση δεν μπορώ να εμβαθύνω το ίδιο οπότε απλώς διαβάζω, ότι ενδιαφέρον βάζετε.  Είμαι λιγό πιό ‘mainstream” όχι από πεποίθηση μόνο αλλά και γιατί δεν έτυχε να έχω όλη αυτή τη γνώση.

Σας απολαμβάνω ‘όμως και θα ποστάρω που και που ότι μου φέρνει η μνήμη ή η νοσταλγία αυτής της περιόδου.  

Neil Young & Willie Nelson - Heart of Gold

Mainstream είμαι κι' εγώ φίλε μου Jiakometi που σ' ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια. Εδώ ακους Κλασσική Μουσική (Κάλλας κλπ) και λες δεν έχεις γνώσεις; 

Εξειδικευμένες γνώσεις είναι οι δικές μου. Τπτ σπουδαίο. 

Στο μόνο που θα διαφωνήσω,  είναι ότι εκείνη η εποχή είναι νοσταλγία και μας έρχεται στην μνήμη. ΔΕΝ πέρασε ποτέ και δεν ξεχάστηκε λεπτό εκείνη η εποχή και κάθε χρόνο είναι και πιό επίκαιρη στους νεώτερους. Κρατά και εμάς νέους

ΔΕΝ θα ξεπεραστεί ποτέ και δεν θα παλιώσει. Ούτε θα μπεί σε χρονοντούλαπα

Εβαλες ένα από τα πιό ιστορικά Rock τραγούδια

Εχει μεγάλη ιστορία γιά μένα η αγορά του σε σινγκλάκι. Νομίζω, 1980 ήταν και είχα πάρει σβάρνα τους εισαγωγείς να βρώ το Harvest που δεν κυκλοφορούσε τότε σε ελληνικό βινύλιο. Προπαραγγελίες έκανε ένας εισαγωγέας (ούτε θυμάμαι ποιός και πού...Κάπου στην Κυψέλη πρέπει να ήταν σε κάποια αποθήκη). Το LP Harvest, πρέπει να ήταν πανάκριβο μιάς και δεν το πήρα και πήρα ακριβά το single Heart Of Gold με β' πλευρά το Old Man (σπάνια έκδοση). Είχε τρομερά δισκάκια ο εισαγωγέας αλλά δεν συνέφερε οικονομικά.

Τι να λέμε γιά το Ηeart Of Gold...Από τα ιστορικότερα και ομορφότερα τραγούδια όλων των εποχών

Σ' ευχαριστώ

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λοιπόν το Harvest μας αρέσει τόσο πολύ,  βάζω το δικό μου αγαπημένο κομμάτι από το album.

Είναι λίγο «σκοτεινό»  αλλά στα δικά μου αυτιά είναι η μουσική υπογραφή του Υoung για μια μεγάλη περίοδο. 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Jiakometi said:

Επειδή λοιπόν το Harvest μας αρέσει τόσο πολύ,  βάζω το δικό μου αγαπημένο κομμάτι από το album.

Είναι λίγο «σκοτεινό»  αλλά στα δικά μου αυτιά είναι η μουσική υπογραφή του Υoung για μια μεγάλη περίοδο. 

Neil Young - A Man Needs A Maid

Μιλάμε γιά έναν από τους καλύτερους δίσκους όλων των εποχών

Τι ενορχηστρώσεις ε; Κανονική Κλασσική Μουσική, Ισως ο μόνος λόγος που δεν στράφηκα αποκλειστικά στην Κλασσικη, ήταν η Ροκ.

Εμένα με συγκλόνισε πολλά χρόνια μετά που άκουσα όλo το Harvest, τα Words και Alabama

Aν και το Old Man ήταν το 2ο που αγάπησα μετά το Heart Of Gold

Δεν υπάρχει τραγούδι μέσα στο Harvest που να μην αξίζει

Τέτοιοι δίσκοι έβγαιναν στα 70's!

Δεν μπορώ να μην συνεχίζω με Neil Young και άλλα κομμάτια από κει μέσα, όταν αναφέρεται το Harvest

Neil Young - Words (1972)

 

 

Neil Young - Alabama (1972)

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Caravan · Virgin On The Ridiculous

Το πρώτο live άλμπουμ των Caravan που βγήκε το 1974 ηχογραφημένο στο Theatre Royal, όπου οι Caravan έπαιξαν με την The New Symphonia Orchestra. Canterbury Scene και progressive rock με συμφωνικά ορχηστρικά περάσματα. Το τραγούδι του post, που δεν βρίσκεται σε άλλο δίσκο τους, θυμίζει σύνθεση του Bach. Αν μη τι άλλο το να "δέσει" μία μπάντα με μία 39μελή ορχήστρα δεν ήταν και το πιό εύκολο πράγμα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steeleye Span · Cam Ye O'er Frae France

Ας βαδίσουμε σε αχαρτογράφητα μονοπάτια... 

θα το λατρέψεις @Coscas

Οι Steeleye Span είναι ένα καταπληκτικό φολκ ροκ γκρουπ, ηλεκτρικό, που θα μπορούσε να ακουμπήσει και το progressive rock, δημιουργήθηκε το 1969 και μαζί με τους Fairport Convention ήταν υπεύθυνοι για μια αναβίωση της φολκ σκηνής εκείνα τα χρόνια, φολκ σκηνή που έχει γυρίσει ξανά στο προσκήνιο από το 2010 με διαφορετικούς ήχους βέβαια από νεότερα συγκροτήματα.

Θα ακούσουμε το Cam Ye O'er Frae France από την καταπληκτική φωνή της Μάντι Πράϊορ

 

 

Steeleye Span · Gaudete

το κορυφαίο τους

 

 

και το υπέροχο

Steeleye Span · All Around My Hat

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...