Προς το περιεχόμενο

Ροκ 60's - 70's


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, JennyP said:

Όταν το 1969 δημιουργούσε τέτοια τραγούδια

Arcadium - Change Me

Το είχα βάλει φίλε μου, στο "Ποιό τραγούδι ακούτε τώρα?", το 2016

Οπως καταλαβαίνεις, είναι δύσκολο να μπουν ολα τα υπέροχα τραγούδια των 60's - 70's εδώ (το έχω πεί πάμπολλες φορές)

Είχα γράψει τότε (και δεν αναιρώ), ότι είναι αντιγραφή του Tim Buckley και του Pleasant street

Εχει κάποιες αλλαγούλες, αλλά η βάση και το ρεφραίν, είναι 100% Tim Buckley

13 hours ago, JDROGAS said:

Eκανα μια αναζητηση και πιστευω δεν εχουν αναφερθει.

Ο λογος για τους

Grand Funk Railroad

https://el.wikipedia.org/wiki/Grand_Funk_Railroad

Mε συντομη σχετικα τοτε διαδρομη 1968-1976.

Διαλυθηκαν και μετά από μία διετή επανένωση στις αρχές της δεκαετιας του '80

σχηματίστηκε ξανά το 1996 και συνεχίζει μέχρι σήμερα.

Να πω την αληθεια δεν τους γνωριζα καν οταν μετα απο μια περιηγηση στο youtube επεσα καταλαθος επανω τους.

Εχω ακουσει τα παλια τους αλμπουμς κι εχω ξεχωρισει δυο κομματια.

Πιστευω οτι εαν συνεχιζαν τοτε θα μιλουσαμε γι αυτους σημερα οπως για καποια αλλα μεγαλα συγκροτηματα.

Απολαυστε......

 

 

Οι Grand Funk, ήταν (και είναι) πασίγνωστο γκρούπ

Εμείς οι παλαιότεροι, ακούγαμε το We' re An American Band και σαν μουσικό σήμα στην μουσικη εκπομπή του Γιάννη Πετρίδη στα 70's

Δεν υπήρχε ατομο που ακουει Ροκ και να μην το ξερει ή να μην του αρεσει

Σίγουρα, έλειπε από εδώ (όπως λείπουν και χιλιάδες πασίγνωστα κλασσικά κομμάτια και σ' ευχαριστώ που το έβαλες

Το Inside Looking Out, είναι διασκευή στους Animals και όχι δικό τους

Δυστυχώς, οι Grand Funk, ήταν one-hit wonder γκρούπ και μόνο το We' re An American Band έβγαλαν αξιόλογο που έκανε πάταγο

Δεν παύουν όμως, να είναι από τους θρύλους της Ρόκ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To παρακάτω είναι από τα ωραιότερα τραγούδια που έχω ακούσει στη ζωή μου!! Όχι μόνο λόγω μουσικής και ερμηνείας αλλά επίσης θεματολογίας και στίχων. Αναφέρεται σε πραγματικό γεγονός, σε μια οικολογική καταστροφή.

Είναι διασκευή ... αλλά... τόσο αυτή όσο και το πρωτότυπο ανήκουν στα '60ς. Οπότε το βάζω εδώ.  Το πρωτότυπο ανήκει στον  Paul Korda.

Love Sculpture - Seagull

Ακόμη ένα που το θεωρώ "κόσμημα"! Ίσως και να το υποτιμώ με το χαρακτηρισμό "κόσμημα". 

Poet & The One Man Band - Days I Most Remember

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 minutes ago, JennyP said:

To παρακάτω είναι από τα ωραιότερα τραγούδια που έχω ακούσει στη ζωή μου!! Όχι μόνο λόγω μουσικής και ερμηνείας αλλά επίσης θεματολογίας και στίχων. Αναφέρεται σε πραγματικό γεγονός, σε μια οικολογική καταστροφή.

Είναι διασκευή ... αλλά... τόσο αυτή όσο και το πρωτότυπο ανήκουν στα '60ς. Οπότε το βάζω εδώ.  Το πρωτότυπο ανήκει στον  Paul Korda.

Love Sculpture - Seagull

Ακόμη ένα που το θεωρώ "κόσμημα"! Ίσως και να το υποτιμώ με το χαρακτηρισμό "κόσμημα". 

Poet & The One Man Band - Days I Most Remember

Αλλα 2 αριστουργηματικά "αγνωστα" γκρούπς, της εποχής που έβγαινε πραγματική Μουσική 

Δεν τους ήξερα και είναι υπέροχοι!

Ειδικά το Days I Most Remember, είναι ΕΠΟΣ!

 

Και μιας και μπήκα, ας βάλω ένα τραγούδι που πρόσφατα ανακάλυψα

Σαν να ακούς Beastie Boys και Red hot chili Peppers, 12 χρόνια πριν (το 1974)

Τρελλοκομεία...

Alice Bowie/ Cheech and Chong - Earache my eye (1974)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Coscas είπε

Αλλα 2 αριστουργηματικά "αγνωστα" γκρούπς, της εποχής που έβγαινε πραγματική Μουσική 

Δεν τους ήξερα και είναι υπέροχοι!

Ειδικά το Days I Most Remember, είναι ΕΠΟΣ!

 

Και μιας και μπήκα, ας βάλω ένα τραγούδι που πρόσφατα ανακάλυψα

Σαν να ακούς Beastie Boys και Red hot chili Peppers, 12 χρόνια πριν (το 1974)

Τρελλοκομεία...

Alice Bowie/ Cheech and Chong - Earache my eye (1974)

 

 

Συμφωνώ με το σχόλιό σου "Σαν να ακούς Beastie Boys και Red hot chili Peppers, 12 χρόνια πριν (το 1974)". Εξάλλου πολλοί νέες καλλιτέχνες έχουν επιρροές από τους παλιούς. Εγώ χαίρομαι πάντως που νέα συγκροτήματα δημιουργούν εξαιρετικές διασκευές παλαιών τραγουδιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, JennyP said:

Συμφωνώ με το σχόλιό σου "Σαν να ακούς Beastie Boys και Red hot chili Peppers, 12 χρόνια πριν (το 1974)". Εξάλλου πολλοί νέες καλλιτέχνες έχουν επιρροές από τους παλιούς. Εγώ χαίρομαι πάντως που νέα συγκροτήματα δημιουργούν εξαιρετικές διασκευές παλαιών τραγουδιών. 

Tπτ νέο δεν έχει βγεί μετα τα 60's - 70's

Αμα κάνουν διασκευές και το λένε, είναι οκ

Οταν όμως σαμπλάρουν, βάζουν νέο τίτλο και δεν λένε τπτ, ούτε γιά τους συνθέτες, ουτε γιά τους  ερμηνευτές, είναι απλοί κλέφτες

Εχω τσακώσει στο ΥΤ πολλούς τέτοιους

Το έχω κακό άμα μπω να γράψω εδώ και δεν βάλω τραγούδι 

2 από τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες όλων των εποχών, έχουν πολύ λίγο αναφερθεί

Ο Gerry Rafferty όμως...καθόλου (να γιατί και οι Grand Funk δεν είχαν μπεί) 

Ο άλλος είναι ο Steve Miller, που άμα λέγαμε να βάλουμε τα γνωστά του, θα θέλαμε 10 σελίδες

Εχουν μπεί από τον Steve,  μόνο σπάνιες ψυχεδελικές δουλειές του στα 60's

Mεγαλούργησε όμως στα 70's (Serenade, Rock'n Me, Fly like an eagle, Winter Time και τόσα άλλα)

Ο Gerry Rafferty παρομοίως, "κέντησε" στα τέλη 70's. Με αυτόν μεγάλωσα και τα Baker Street και Right Down the Line ( οι νεώτεροι ΠΡΕΠΕΙ να τα ακούσουν οπωσδήποτε)

Ας μπουν και παλι μερικά πιό "άγνωστά" τους

Θα παραβλέψω το όριο του 1980 και θα βάλω το επόμενο που ανατριχιάζω όταν το ακούω (θα το εμπνεύστηκε σίγουρα τέλη 70's)

Gerry Rafferty - The Royal Mile (1980)

 

Γιά τον Steve...τι να πούμε...

The Steve Miller Band - Wish Upon A Star (1977)

 

Steve Miller - The Window (1976)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον  Steve ... τι να πούμε? Ακριβώς!!!

Steve Miller Band - Winter Time

Δεν τους ήθελε η μοίρα, η οποία μας στέρησε ένα συγκρότημα που θα άφηνε εποχή. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ. 

The Common People - Take from you

The Common People - Land of the Day

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή λογικά, είσαι νέο μέλος εδώ, θα ήθελα να σου εξηγήσω, ότι όποτε γράφω "αυτό έχει ξαναμπεί εδώ", δεν λέγεται με την έννοια του να το παίζω "παντογνώστης", "εξυπνάκιας" ή να κάνω "φιγούρα" 

Το λέω περισσότερο, γιατί χαίρομαι που υπάρχουν κοινά γούστα και επιλογές 

Εχουν υπάρξει παρεξηγήσεις, γι' αυτό το επεξηγώ

Tους ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ Common People, τους είχα βάλει 1η φορά και το μνημειώδες τους Land Of A Day, το 2016 στο "τι ακούτε"

Μετά, το ξαναέβαλα το 2016-17 μαζί με το Take from You, εδώ στην 31η και 19η σελίδα αντίστοιχα

Αν θέλεις να βρίσκεις τι έχει μπεί, μπορείς να γράφεις πανω δεξιά στο search το όνομα (common πχ) και μετά  το this topic

Φυσικά, δεν είναι υποχρεωτικό ε;

 

Ο φίλος με τους Grand Funk, μου θύμισε επώδυνα, πόσοι καλλιτέχνες υψηλού διαμετρήματος, δεν έχουν μπεί εδώ

Μιλάμε γιά θρύλους. Εχουν βέβαια αναφερθεί, αλλά...ούτε 1 κομμάτι τους δεν έχει μπεί

Ενας απ΄αυτούς, ο τεράστιος JJ Cale 

Kυριολεκτικά, θέλει ένα νήμα μόνος του

Το μόνο που θα πω, είναι ότι είναι το άτομο που έγραψε το Cocaine και το After Midnight και έβαλε τον Eric Clapton στα πράγματα ξανά αφού τα διασκεύασε και τα 2

Οπως και το ότι ο ήχος του (μέχρι και η φωνή του) ήταν η σηματοδότηση των Dire Straits 

Ισως, ο μόνος λόγος που δεν τον είχα βάλει, ήταν ότι με κούραζε του τι θα πρωτοβάλω. Υπάρχει κανονικά και ο περιορισμός τους ενός βίντεο σε κάθε πόστ

Θα βάλω λοιπόν 3 τραγούδια του που με σημάδεψαν

J.J. Cale - Travelin` Light (1976)

 

JJ. Cale - Anyway The Wind Blows (1974)

Thirteen Days - JJ Cale (1979)

 

Ειλικρινά...ξανακούγοντάς τον, χρειάζεται ένα νήμα

Εχει πάρα πολλά αριστουργήματα

Και είναι ίσως ο μόνος που έχω τόσα πολλά βινύλιά του και τον έχω ζήσει τόσο πολύ

Από τους λίγους που μας έφεραν κοντά στα μπλούζ, αλλά με έναν υπέροχο "pop" τρόπο

Respect Μr John Weldon Cale!!! Και μακάρι εκεί που είσαι, να βγάζεις τραγούδια

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικό άλμπουμ κατα τη γνώμη μου, με δένει μια μικρή ιστορία με αυτό.

16 χρονών όταν το πρωτοάκουσα 4 το πρωι και μεγαλο σαββατο ή παρασκευή νομιζω, το you tube εχει μπει σε autοplay και ακουω αυτο το αριστουργημα και με εντυπωσιάζει. Μηχανικά σβήνω ιστορικό παρακολουθησης και το πρωι που να το βρω! Δεν θυμομουν τιτλο, τιποτα, προσπαθω να κανω ξανα τα ιδια αλμπουμ ωστε να ξαναβγω, τιποτα. 5 χρονια μετά Μ. δευτερα βραδυ (χτες) ειμαι στον υπολογιστη και κανω δουλεια με Yt σε αυτοματο παλι ακουγωντας psychedelic. Σε μια φαση αλλάζει τραγουδι και ακουω τα ντραμς στην αρχη και μου ερχεται φλασιά. Η πιο μεγαλη συμπτωση της ζωης μου αυτο, μεγαλη εβδομαδα να τυχει παλι. (Δεν πιστευω απλα ηταν συμπτωσ-αρα να ξανασυμβει). Απολαύστε Farm με το ομοτιτλο αλμπουμ τους. Psychedelic Blues. Το Sunshine In My Window ειναι το αγαπημένο μου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, DisasterMaster said:

Εκπληκτικό άλμπουμ κατα τη γνώμη μου, με δένει μια μικρή ιστορία με αυτό.

16 χρονών όταν το πρωτοάκουσα 4 το πρωι και μεγαλο σαββατο ή παρασκευή νομιζω, το you tube εχει μπει σε autοplay και ακουω αυτο το αριστουργημα και με εντυπωσιάζει. Μηχανικά σβήνω ιστορικό παρακολουθησης και το πρωι που να το βρω! Δεν θυμομουν τιτλο, τιποτα, προσπαθω να κανω ξανα τα ιδια αλμπουμ ωστε να ξαναβγω, τιποτα. 5 χρονια μετά Μ. δευτερα βραδυ (χτες) ειμαι στον υπολογιστη και κανω δουλεια με Yt σε αυτοματο παλι ακουγωντας psychedelic. Σε μια φαση αλλάζει τραγουδι και ακουω τα ντραμς στην αρχη και μου ερχεται φλασιά. Η πιο μεγαλη συμπτωση της ζωης μου αυτο, μεγαλη εβδομαδα να τυχει παλι. (Δεν πιστευω απλα ηταν συμπτωσ-αρα να ξανασυμβει). Απολαύστε Farm με το ομοτιτλο αλμπουμ τους. Psychedelic Blues. Το Sunshine In My Window ειναι το αγαπημένο μου.

Και γιατί δεν έμπαινες εδώ στην 12η σελίδα; ;)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coscas είπε

Και γιατί δεν έμπαινες εδώ στην 12η σελίδα; ;)

 

Α θα το δω μαλλον όλο το thread 😂. Είχα δει αρκετές σελίδες αλλά εκεί δεν έφτασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tool Shed - Time and Changes

Λατρεύω την τεχνολογία. Ειδικότερα το internet, γιατί μέσω αυτού έχω ακούσει μουσικές και τραγούδια που έχω λατρέψει και που υπό άλλες συνθήκες μπορεί να μην τα είχα ακούσει ποτέ στη ζωή μου. Το παραπάνω τραγούδι ανήκει σε αυτά. 

Kathy Heideman - Stormy

 

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, DisasterMaster said:

Εκπληκτικό άλμπουμ κατα τη γνώμη μου, με δένει μια μικρή ιστορία με αυτό.

16 χρονών όταν το πρωτοάκουσα 4 το πρωι και μεγαλο σαββατο ή παρασκευή νομιζω, το you tube εχει μπει σε autοplay και ακουω αυτο το αριστουργημα και με εντυπωσιάζει. Μηχανικά σβήνω ιστορικό παρακολουθησης και το πρωι που να το βρω! Δεν θυμομουν τιτλο, τιποτα, προσπαθω να κανω ξανα τα ιδια αλμπουμ ωστε να ξαναβγω, τιποτα. 5 χρονια μετά Μ. δευτερα βραδυ (χτες) ειμαι στον υπολογιστη και κανω δουλεια με Yt σε αυτοματο παλι ακουγωντας psychedelic. Σε μια φαση αλλάζει τραγουδι και ακουω τα ντραμς στην αρχη και μου ερχεται φλασιά. Η πιο μεγαλη συμπτωση της ζωης μου αυτο, μεγαλη εβδομαδα να τυχει παλι. (Δεν πιστευω απλα ηταν συμπτωσ-αρα να ξανασυμβει). Απολαύστε Farm με το ομοτιτλο αλμπουμ τους. Psychedelic Blues. Το Sunshine In My Window ειναι το αγαπημένο μου.

 

Ξέρεις τι μπορεί να έγινε; Το ΥΤ και το google γενικά, είναι μεγάλοι "ρουφιάνοι"

Ισως, αν άκουσες κάποια τραγούδια από εδώ και επειδή υπήρχε και εδώ, σε πήγε αυτόματα μετά σε "προτεινόμενα" δεξιά

Εχω βρεί έτσι αριστουργήματα

Οπως επίσης είναι πολύ χρήσιμο, να βάζει κανείς καλλιτέχνη και τραγούδι, ώστε 1ον να ξέρει τι είχε ανέβει άμα σβηστεί και 2ον, να το βρίσκει μετά αν κατέβει απο το ΥΤ

Εχω ξαναβρεί έτσι τραγούδια που σβήστηκαν, είτε σε νέο upload η σε άλλες μηχανές

Αλλιώς...τα χάνεις γιά πάντα 

Εκτός του Gerry Rafferty, στα τέλη των 70's, μεγαλούργησε και ο Christopher Cross

Μαζί τους ακούγαμε θυμάμαι και το Sailing μαζί με το Ride Like the Wind, σηματοδότησαν μια εποχή και έμειναν κλασσικά. Πολύ καλά και πασίγνωστα και τα The Light Is On, Never Be the Same. Kαι το Poor Shirley αριστουργηματάκι

Οι καλές εποχές , που το LP, δεν είχε μόνο 1 hit

Christopher Cross - Ride Like The Wind (1979)

 

Christopher Cross - Poor Shirley (1979)

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Coscas είπε

Ξέρεις τι μπορεί να έγινε; Το ΥΤ και το google γενικά, είναι μεγάλοι "ρουφιάνοι"

Ισως, αν άκουσες κάποια τραγούδια από εδώ και επειδή υπήρχε και εδώ, σε πήγε αυτόματα μετά σε "προτεινόμενα" δεξιά

Εχω βρεί έτσι αριστουργήματα

Οπως επίσης είναι πολύ χρήσιμο, να βάζει κανείς καλλιτέχνη και τραγούδι, ώστε 1ον να ξέρει τι είχε ανέβει άμα σβηστεί και 2ον, να το βρίσκει μετά αν κατέβει απο το ΥΤ

Εχω ξαναβρεί έτσι τραγούδια που σβήστηκαν, είτε σε νέο upload η σε άλλες μηχανές

Αλλιώς...τα χάνεις γιά πάντα 

Εκτός του Gerry Rafferty, στα τέλη των 70's, μεγαλούργησε και ο Christopher Cross

Μαζί τους ακούγαμε θυμάμαι και το Sailing μαζί με το Ride Like the Wind, σηματοδότησαν μια εποχή και έμειναν κλασσικά. Πολύ καλά και πασίγνωστα και τα The Light Is On, Never Be the Same. Kαι το Poor Shirley αριστουργηματάκι

Οι καλές εποχές , που το LP, δεν είχε μόνο 1 hit

Christopher Cross - Ride Like The Wind (1979)

 

Christopher Cross - Poor Shirley (1979)

 

 

Ναι μάλλον γιατί είχα ακούσει απο τα προηγούμενα. Εκπληκτικα και τα δυο του Cross. Μαρεσει πολυ και το She told me so, ειναι απο τα αγαπημενα.

https://youtu.be/MpAQQ5B7CLY 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, DisasterMaster said:

Ναι μάλλον γιατί είχα ακούσει απο τα προηγούμενα. Εκπληκτικα και τα δυο του Cross. Μαρεσει πολυ και το She told me so, ειναι απο τα αγαπημενα.

https://youtu.be/MpAQQ5B7CLY

 

Πιό "fm rock" το She told me so και του 1988

Ευτυχώς, δεν άνοιξε εδώ το βιντεο. Ασ' το όπως είναι ε; Γιατί μετά θα πω στους συντονιστές να σε τιμωρήσουν , να σε βγάλουν off topic και να φας  μπαν...χα χα! (πλάκα κανω ε; Κάτι άλλοι τα λένε αυτά στα σοβαρά...χα χα!) 

Και πάω σε ένα άλλο καταλυτικό γκρούπ που εμφανίστηκε τέλη των 70's

Ποιός από μας τότε, δεν λάτρεψε τους Police;

Tα 2 τους LP Outlandos d'Amour του 1978 και Reggatta de Blanc του 1979, είχαν "παπάδες μέσα"

Τι να πρωτοβάλει κανείς;

110 εκατομμυρια views, μόνο αυτό το βίντεο 43 χρόνια μετά...respect

The Police - Roxanne (1978)

 

Το πιό αγαπημένο μου από τους Police πολλά χρόνια μετά το 1979

The Police - The Bed's Too Big Without You (1979)

 

Και μιας και πήγαμε στην λευκή reggae και την ίδια εποχή ακούγονταν και οι επόμενοι, ας αναφερθώ στους Clash

'Αλλα πάλι μεγαθήρια...(ρε τι ζουσαμε τότε) Αυτοί, ουτε 1 νήμα δεν τους φτάνει. Θέλουν καμμιά δεκαριά και σηκώνουμε ψηλά τα χέρια

Να γιατί τόσα χρόνια δεν αναφερόμουν στα γνωστά γκρούπς των 60's - 70's 

The Clash - Tommy Gun (1978)

 

The Clash - The Guns of Brixton (1979)

 

Toυς Sex Pistols...ας τους βάλει άλλος. Ημουν και είμαι προκατειλημμένος και δεν τους χώνευα ποτέ :mad:

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...