Προς το περιεχόμενο

Ροκ 60's - 70's


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Coscas είπε

Καλό θα ήταν να υπήρχε thread με ομοιότητες στα τραγούδια, αλλά αφού δεν υπάρχει, καλά έκανες και το έβαλες

Δεν το είχα προσέξει και έχεις δίκιο

Αν και κωμικό να συγκρίνουμε Socrates με Wishbone Ash (μόνο την προφορά του Τουρκογιώργη να ακούσω και ξενερώνω)

Ο Σπάθας μετά πήγε με την...Χάρις Αλεξίου

Παρ' όλ' αυτά, οι Socrates ήταν από τους λίγους που κάτι πήγαν να κάνουν στην Ροκ. Aλλά...

Η πλάκα ξέρεις ποιά είναι; Το Te King will Come, νομίζω δεν είχε μπεί εδώ

Νήμα με Ροκ 60's-70's...και δεν έχει μπεί

Ισως με την λογική ότι είναι πασίγνωστο

Εντάξει, δεν υπάρχει σύγκριση, οι Wishbone Ash είναι ένα κορυφαίο συγκρότημα παγκόσμιου βεληνεκούς... 

αλλά για τα ελληνικά δεδομένα οι Socrates ήταν ένα πολύ καλό συγκρότημα, και προφανώς οι ομοιότητες στα κομμάτια που έβαλα δεν είναι τυχαίες, φαντάζομαι το είχαν υπόψη τους το The King will Come όταν έγραφαν το Magic Mirror :rolleyes:

Ευχαριστώ για την αφιέρωση! :-D  και εγώ με τη σειρά μουι σου αφιερώνω το αγαπημένο μου των Wishbone Ash

Wishbone Ash - Leaf And Stream

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, NovaLacertae said:

Εντάξει, δεν υπάρχει σύγκριση, οι Wishbone Ash είναι ένα κορυφαίο συγκρότημα παγκόσμιου βεληνεκούς... 

αλλά για τα ελληνικά δεδομένα οι Socrates ήταν ένα πολύ καλό συγκρότημα, και προφανώς οι ομοιότητες στα κομμάτια που έβαλα δεν είναι τυχαίες, φαντάζομαι το είχαν υπόψη τους το The King will Come όταν έγραφαν το Magic Mirror :rolleyes:

Ευχαριστώ για την αφιέρωση! :-D  και εγώ με τη σειρά μουι σου αφιερώνω το αγαπημένο μου των Wishbone Ash

Wishbone Ash - Leaf And Stream

 

Ναι βρε συ! Δεν διαφωνούμε. Τους είχα δεί και live το 1978-79. Μανία να παίζουν το Satisfaction των Stones είχαν 

Σου στέλνω τα links που έχουν μπεί τραγούδια των Wishbone Ash εδώ και στο "τι ακούτε" 

 

Εμένα, το πιό αγαπημένο μου τραγούδι μετά το The King Will Come, είναι το Throw Down The Sword (που νομίζω ΟΥΤΕ αυτό έχει μπεί εδώ...). Αν και όλα τα τραγούδια είναι ΕΠΗ!

Ακόμα με θυμάμαι στο δισκάδικο, να πορώνω τα παιδιά περιγράφοντας κάστρα με χορούς μεσαιωνικούς (η εικόνα που μου έδινε το τραγούδι)

Και φυσικά ποτέ δεν παύω να ανατριχιάζω όταν βλέπω το όνομα Argus και τον Ελληνα αρχαίο πολεμιστή στις Μυκήνες να κοιτά τον κάμπο του Αργους

Μέχρι μήνυμα στους M. Turner, A. Powell είχα στείλει να μου απαντήσουν. Δεν μου άρεσε που ποτέ δεν μου απάντησαν

Και τον Μιττεράν όταν είχα δεί στις Μυκήνες, θυμήθηκα το Argus

Ασε...μεγάλη πόρωση οι Wishbone Ash και το Argus που ακόμα ψάχνω το μυστήριό του (Μύθος των Ατρειδών κλπ)

Wishbone Ash - Throw Down the Sword (1972)

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατομα που ήταν με τον Don Henley των Eagles στο ξεκίνημά του και τους Shiloh

Ηχος Eagles και αυτοί και θα μπορούσαν να έχουν εξελιχτεί σε μεγαθήρια της Ροκ, όπως οι Eagles

Εχουν υπέροχα τραγούδια

Τι κομμάτι!!!

Uncle Jim's Music - There Was A Time (1971)

 

Uncle Jim's Music - She Came Out Of The Southwest (1971)

 

Και ένα κομμάτι από τους Shiloh με τον Don Henley

Shilo - Swamp River Country (1970)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο θέμα!Για πάντα 60s-70s!Μπράβο και στον Coscas που ανεβάζει τόσες μουσικάρες!Μαθαίνουμε και λιγότερο γνωστά συγκροτήματα εκείνης της εποχής.

Μιας και βλέπω Don Henley  ας ποστάρω 2 κομμάτια των μυθικών Eagles  που με με πωρώνουν!

 

On the Border

και αυτό το πολύ εθιστικό κάντρι τους-Midnight Flyer

 

Επίσης,τις τελευταίες μέρες ανακάλυψα και αυτήν την μπάντα του Ginger Baker των Cream,τους Baker Gurvitz Army.Σούπερ και οι άλλοι μουσικοί ,ιδίως ο κιθαρίστας!Κρίμα που διαλύθηκαν νωρίς,είχαν ωραίο μείγμα  σκληρού ροκ με ολίγον από βαρύ μέταλλο.

Μου άρεσε πολύ το The Hustler από τα κομμάτια τους.Δυνατές ροκιές,ψάξτε τους!
 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πρωτοπούμε γιά τους Εagles ε;

Πόσα τραγούδια! Από τα βασικότερα συγκροτήματα ακόμα και αν δεν είχαν το Hotel California

Από τους Baker Gurvitz Army, έχει μπεί μόνο το Inside Of Me στην 28η σελίδα κι' ευχαριστώ που μου τους ξαναθύμισες

 

Εχω ασχοληθεί πολύ με το γκρούπ που έκαναν τ' αδέρφια Gurvitz. Τους Three Man Army. Ευχομαι να μην τους ήξερες και να ακούσεις για 1η φορά τραγούδια τους. Είναι εκπληκτικά!

Μάλιστα, έχω ανεβάσει εγω 2 τραγούδια τους  στο ΥΤ, οπότε ένας παραπάνω λόγος να ...καμαρώνω...χα χα!

Και μιας και μας θύμισες γκρουπάρα, ας ακούσουμε και άλλο ένα τραγούδι τους, που απορώ γιατί δεν έχει μπεί εδώ. Ο γνωστός λόγος βέβαια που δεν έχουν μπεί, ούτε θα μπούν ποτέ χιλιάδες διαμάντια. Δεν χωράνε σε μιά ζωή όλα τα αριστουργήματα των 60's - 70's

Baker Gurvitz Army - People (1975)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
11 hours ago, NovaLacertae said:

The Motors - Airport 

 

Από τα πιό αγαπημένα μου τραγούδια και απ΄αυτά που σε ανύποπτο χρόνο τα τραγουδώ. Αθάνατη μελωδία 

Υπάρχουν φίλε μου χιλιάδες πασίγνωστα τέτοια τραγούδια που δεν έχουν μπεί εδώ. Το 1978 ήταν σημαδιακή χρονιά. Ηταν η χρονιά που οι νέοι ήχοι, ήταν σε ισορροπία με την κλασσική Ροκ και την Ποπ. Ηταν η έκρηξη του new wave

Εδώ , βλέπουμε new wave στοιχεία με επιρροές Blue Oyster Cult

Η ατυχία γιά τους ΒOC, είναι ότι έχουν τα καλύτερα τραγούδια τους στο μεταίχμιο των 80's (1981), κι΄ έτσι δεν μπήκαν (ούτε θα μπούν) εδώ οι ΥΜΝΟΙ Don't Fear the Ripper, Burnin' For You, Joan Crawford, Veteran of the Psychic Wars  κλπ

Ας μπούν τουλάχιστον αυτά τα 2 από τα 70's

Blue Oyster Cult - Flaming Telepaths (1974)

 

Blue Oyster Cult - Astronomy (1974)

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία που έβαλε ο φίλος NovaLacertae τραγούδι new wave του τέλους των 70's, θα μπορούσαν εδω να μπουν χιλιάδες επικά νέα γκρούπς αλλά και παλιοί καλλιτέχνες που μεγαλουργούσαν στα 1978-1979 

Ηταν οι Boomtown Rats με το I don't like Mondays

Εγώ, λάτρευα το Rat Trap και είχα πάει στην συναυλία τους στο Σπόρτινγκ να το ακούσω (γράφει ιστορία κανείς άμα εξιστορήσει τι έγινε στην συναυλία)

Χάλια ήχος και ο σαξοφωνίστας πάλευε να ακουστεί το σαξόφωνο. Δεν το χάρηκα

BOOMTOWN RATS - Rat Trap (1978)

 

Φυσικά το I don't like Mondays (για να μαθαίνουν οι νεώτεροι)

The Boomtown Rats - I Don't Like Mondays (1979)

 

Ηταν και οι Fischer-Z!

Με το ΕΠΟΣ των ΕΠΩΝ The Worker! 

Fischer Z - The Worker (1979)

 

Μόνο από Fischer Z, μπαίνουν άνετα εδώ άλλα 2-3 κομμάτια από το LP

Ακούστε ταχύτητα τραγουδιού!

Fischer-Z - Spiders (1979)

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα απο τα πιό όμορφα τραγούδια western

Ιταλικό "spaghetti" western

Σύνθεση του Franco Micalizzi και το τραγουδά εδώ ο David King

Υπέροχο! All time classic

They call me trinity (1970 OST theme)

 

Ολοι το ξέρουμε σαν "Comment te dire adieu" με γαλλικούς στίχους και πολλοί το άκουσαν 1η φορά από τον Jimmy Somerville το 1989

Φυσικά, το κομμάτι είναι πολύ παλαιότερο και έχει την δική του ιστορία

Πρωτοκυκλοφόρησε το 1966 και η πρώτη που το τραγούδησε με τον original αγγλικό στίχο και με τον original τίτλο "It Hurts to Say Goodbye", ήταν η Margaret Whiting

1 χρόνο μετά, το 1967, το τραγούδησε η  Vera Lynn. Πάλι στα αγγλικά

Το 1968, το είπε η Françoise Hardy σαν "Comment te dire adieu" και έκανε πάταγο

Εμένα μου αρέσει και στις 2 εκδόσεις. Ισως λίγο παραπάνω η original 

Μεγάλη στόφα τραγουδιού και απ' αυτά που βγαίνουν κάθε 100 χρόνια

Σύνθεση Arnold Goland και Jack Gold

Margaret Whiting - It Hurts to Say Goodbye (1966)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχές 70's, είχαμε το Glam Rock. Από τις λίγες φορές που ένα τραγούδι και ένας καλλιτέχνης, ονόμασε ολόκληρο είδος Μουσικής. Μπορεί να διαφωνώ ως προς τον Gary Glitter και την αρνητική δημοσιότητά του αργότερα, αλλά το κομμάτι είναι ο ορισμός του Glitter Rock και μεγάλη έλλειψη που δεν έχει μπει εδώ

GARY GLITTER - ROCK & ROLL PART 1 & 2 (1972)

 

Ακούγοντας το Gary Glitter – Rock And Roll Part 1 & 2, αποκλείεται να μην έρχεται στο μυαλό το Can the Can της Suzi Quatro

Εχει αναφερθεί η Suzie, αλλά κομμάτια της δεν έχουν μπεί...Αν αυτό δεν είναι ιεροσυλία, τότε ποιό είναι;

Suzi Quatro - Can The Can (1973)

 

Θα μπορούσα να βάλω πολλά κομμάτια της, αλλά τι να πρωτομπεί; Ας μπεί μόνο το επόμενο 

Αφιερωμένο στους άντρες που πλησιάζουν τα 48...Περαστικά παίδες!

SUZI QUATRO - 48 CRASH (1973)

 

Και ίσως το σημαντικότερο γκρούπ της Glam Rock (μαζί με τους Sweet)

Το ότι δεν έχουν μπει τα, Get It On, Metal Guru, Telegram Sam, Children of the revolution, 20th Century Boy, Life's a gas, Hot love, Jeepster, αν δεν αποτελούν τουλάχιστον ιεροσυλία, αποτελούν λόγο απόλυσης του οp (εμένα δλδ) αν δεν μπούν άμεσα 

Επειδή όμως δεν χωράνε εδώ, θα μπουν σε επόμενο πόστ

Τι μνήμες! Τι σηματοδότηση εποχής! 27 εκατομμύρια views μόνο αυτό το βίντεο το 2021! Τι χρώματα των 70's! Σαν να ακούω ξανά μεσαία στο ράδιο!

T. Rex - Get It On (1971)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως υποσχέθηκα (και γλυτώνω και την αυτοαπόλυση), μερικά ακόμα τραγούδια των T.Rex και του Μarc Bolan που μας άφησε το 1977

Το Children of the Revolution, είχε πρωτοηχογραφηθεί το 1972 και πριν την έκδοση του LP, μαζί με τους...Elton John και Ringο Starr γιά το film "Born to Boogie"

Τι να λέμε τώρα...Ο καλύτερος πιανίστας της Ροκ (Elton John) και ο μεγαλύτερος ντραμίστας (Ringo Starr), μαζί με τον Βolan!

Tι συνεργασία! Και τι κομμάτι!

Marc Bolan \ Elton John \ Ringo Starr - Children Of The Revolution (1972)

 

Αμ εδώ που τραγουδά με την θρυλική Cilla Βlack (Anyone Who Had A Heart,  You're My World) και αγαπημένη των Beatles, το υπέροχο Life's A Gas

Marc Bolan & Cilla Black - Life's A Gas (1973)

 

To Telegram Sam (από τα καλύτερα τραγούδια του), το έκαναν διασκευή μέχρι και οι Bauhaus

T. Rex - Telegram Sam (1972)

 

To Metal Guru, είναι από τα πιό αγαπημένα και το μιμήθηκαν οι Smiths στο Panic 

T. Rex - Metal Guru (1972)

 

To 20th Century Boy, το είπαν οι Placebo με τον David Bowie το 1999, oι Def Leppard, οι Replacements και άλλοι

Μέχρι σε διαφήμιση του Levi's με τον Brad Pitt ήταν

T.Rex - 20th Century Boy (1973)

 

Και το πιό αγαπημένο μου όλων (ίσως γιατί αργότερα το λάτρεψα και έχοντας "λιώσει" όλα τα άλλα τραγούδια του)

T. Rex - Monolith (1971)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Eκανα μια αναζητηση και πιστευω δεν εχουν αναφερθει.

Ο λογος για τους

Grand Funk Railroad

https://el.wikipedia.org/wiki/Grand_Funk_Railroad

Mε συντομη σχετικα τοτε διαδρομη 1968-1976.

Διαλυθηκαν και μετά από μία διετή επανένωση στις αρχές της δεκαετιας του '80

σχηματίστηκε ξανά το 1996 και συνεχίζει μέχρι σήμερα.

Να πω την αληθεια δεν τους γνωριζα καν οταν μετα απο μια περιηγηση στο youtube επεσα καταλαθος επανω τους.

Εχω ακουσει τα παλια τους αλμπουμς κι εχω ξεχωρισει δυο κομματια.

Πιστευω οτι εαν συνεχιζαν τοτε θα μιλουσαμε γι αυτους σημερα οπως για καποια αλλα μεγαλα συγκροτηματα.

Απολαυστε......

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, JennyP είπε

Όταν το 1969 δημιουργούσε τέτοια τραγούδια

 

Arcadium - Change Me (Breathe Awhile 1969)

Ανατριχιασα μονο με την ιδεα οτι θα μπορουσε να χαθει και απο εδω μεσα τετοιο διαμαντι!

Βαλτε τιτλο τραγουδιου, ονομα καλλιτεχνη παιδια.

Τι κομματι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...