Προς το περιεχόμενο

Ροκ 60's - 70's


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγαλείο των 60's, αναδεικνύεται ξανά!

Τους 1910 Fruitgum Company, τους έχω βάλει εδώ, μόνο με το The Train. Δεν έβαλα κάν το πασίγνωστό τους Simon Says (το διασκεύασαν τότε οι Ελληνες, Charms. Το γνωστό  "Τρελλοκόριτσο")

Κάνω σήμερα ένα μικρό search στην δισκογραφία τους...και πέφτω πάνω σ' αυτό το ΕΠΟΣ!

Β' πλευρά του Simon Says και δεν κυκλοφόρησε ποτέ σε LP...

Eπιπέδου Zombies, Hollies, Kinks κλπ

Από ένα γκρούπ που ήταν Bubblegum μουσική...

Tα έχει όλα και πλησιάζει την τελειότητα

Μακάρι να έβγαζαν τέτοιο τραγούδι "μη bubblegum" καλλιτέχνες

Nα γιατί τα 60's/70's πάντα θα με εκπλήσσουν

Respect!

1910 Fruitgum Company - Reflections From The Looking Glass (1967)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελληνικής καταγωγής (φυσικό...αφού είναι ο γιός του θρυλικού Ελληνα Johnny Otis και Φιλιππινέζας μητέρας)

Το άτομο, έχει συνθέσει το Strawberry Letter 23 που το έχουν διασκευάσει και κάνει επιτυχία οι Brothers Johnson

Και επειδή αυτά είναι soul, θα μπούν στο Soul 60's - 70's

Τρομερός κιθαρίστας και μεγάλη γκάμα Μουσικής (Rock, Soul)

Shuggie Otis - Jennie Lee (1970)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Pacific Sound - Erotic Blues

 

Ένας μοναδικής ομορφιάς δίσκος καθίστε αναπαυτικά και απολαύστε τον. Προσωπικά έχω φτιάξει ελληνικό καφέ και τον ακούω τώρα που το ποστάρω.

Roger Rodier - Upon Velveatur (full album)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασαν 10 χρόνια ίσως και παραπάνω για να μπει πάλι στο πικάπ ο δίσκος Shady Grove 1969  των Quicksilver Messenger Service συγκρότημα τεράστιου βεληνεκούς με καταπληκτικούς μουσικούς. Τι να πει κανείς για τον κιθαρίστα τραγουδιστή John Cipollina και τον πολυτάλαντο πιανίστα και όχι μόνο Nicky Hopkins που έπαιξε στα περισσότερα συγκροτήματα εκείνης της εποχής όπως  the kinks,the who the rolling stones,the Beatles και το σόλο του δίσκο the tin man was a dreamer 1973...

 Στο δίσκο αυτό υπάρχει ένα τραγούδι το the flute song όπου οι στίχοι είναι σκέτη ποίηση,συνειδητοποιώ ότι και η ερμηνεία έχει να κάνει με τον τίτλο αφού τραγουδιούνται κάθε φορά οι στιχοι με διαφορετικό ηχόχρωμα με Breathy singing δίνοντας σε κάθε φράση διαφορετική βαρύτητα, ενώ ο πιανίστας δεν ακομπανιαρει απλά τον τραγουδιστή, αλλά γίνεται ένας διάλογος με αποκορύφωμα τα πιανιστικα σολο και περάσματα μέσα στο τραγούδι. Κόλλησε η βελόνα πάνω του το άκουσα πάνω από πενήντα φορές . Μπαίνει κατευθείαν στους δύο πρώτους στίχους και με τον τρόπο της ερμηνείας τους καταλαβαίνεις αν όχι από την αρχή ότι είναι σαν να μιλάει η καρδιά με το μυαλό.δεν θα γράψω περισσότερα βρείτε τους στίχους και ακούστε τι γίνεται σε αυτό το αριστουργηματικό τραγουδι

Είναι από τα τραγούδια που γράφονται μια φορά στα πενήντα χρόνια για να μην πω παραπάνω και είναι από αυτά που εγώ προσωπικά δε νομίζω να μπορώ να ακούσω cover με άλλη εκτέλεση. 

Dolly τι τραγουδάρα είναι αυτή 

 

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, XrysaKakou είπε

Πέρασαν 10 χρόνια ίσως και παραπάνω για να μπει πάλι στο πικάπ ο δίσκος Shady Grove 1969  των Quicksilver Messenger Service συγκρότημα τεράστιου βεληνεκούς με καταπληκτικούς μουσικούς. Τι να πει κανείς για τον κιθαρίστα τραγουδιστή John Cipollina και τον πολυτάλαντο πιανίστα και όχι μόνο Nicky Hopkins που έπαιξε στα περισσότερα συγκροτήματα εκείνης της εποχής όπως  the kinks,the who the rolling stones,the Beatles και το σόλο του δίσκο the tin man was a dreamer 1973...

 Στο δίσκο αυτό υπάρχει ένα τραγούδι το the flute song όπου οι στίχοι είναι σκέτη ποίηση,συνειδητοποιώ ότι και η ερμηνεία έχει να κάνει με τον τίτλο αφού τραγουδιούνται κάθε φορά οι στιχοι με διαφορετικό ηχόχρωμα με Breathy singing δίνοντας σε κάθε φράση διαφορετική βαρύτητα, ενώ ο πιανίστας δεν ακομπανιαρει απλά τον τραγουδιστή, αλλά γίνεται ένας διάλογος με αποκορύφωμα τα πιανιστικα σολο και περάσματα μέσα στο τραγούδι. Κόλλησε η βελόνα πάνω του το άκουσα πάνω από πενήντα φορές . Μπαίνει κατευθείαν στους δύο πρώτους στίχους και με τον τρόπο της ερμηνείας τους καταλαβαίνεις αν όχι από την αρχή ότι είναι σαν να μιλάει η καρδιά με το μυαλό.δεν θα γράψω περισσότερα βρείτε τους στίχους και ακούστε τι γίνεται σε αυτό το αριστουργηματικό τραγουδι

Είναι από τα τραγούδια που γράφονται μια φορά στα πενήντα χρόνια για να μην πω παραπάνω και είναι από αυτά που εγώ προσωπικά δε νομίζω να μπορώ να ακούσω cover με άλλη εκτέλεση. 

Dolly τι τραγουδάρα είναι αυτή 

 

 

2 λεπτά πριν, mike panos είπε

 

 

5 λεπτά πριν, mike panos είπε

 

 

 

Συγχωρείστε με για τις επαναλήψεις, προσπαθώ να μάθω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@mike panos γιατί μου έκανες quote δεν κατάλαβα. Θέλεις κάτι να ρωτήσεις η κατ άλλο; διαφωτισε με αν θέλεις🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fred - Four Evenings (1971)

Fred - A love Song (1971)

 

23 ώρες πριν, mike panos είπε

Συγχωρείστε με για τις επαναλήψεις, προσπαθώ να μάθω.

 

Καλησπερα φιλε καλος ηρθες στην ροκ παρεα, μπορεις να κανεις οτι θελεις, και μιας και το αναφερεις οτι προσπαθεις να μαθεις, δεν νομιζω να ενοχλεις καποιον.

Εχει πολλα μουσικα τοπικ εδω στο insomnia που μπαινουν και κλασικα κομματια οπως τα παραπανω.

Και εδω στο ''ροκ-60s-70s'' θα βρεις κλασικα αλλα πολυ λιγα που καποια απο αυτα μπηκαν απο μερικα ατομα πριν ψαξουν λιγο τις πισω σελιδες. Αν κοιταξεις πισω θα δεις οτι τα περισσοτερα ειναι καπως αγνωστα κομματια, τι κομματια δηλαδη... μονο διαμαντια θα βρεις εδω.

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, XrysaKakou είπε

@mike panos γιατί μου έκανες quote δεν κατάλαβα. Θέλεις κάτι να ρωτήσεις η κατ άλλο; διαφωτισε με αν θέλεις🙂

Κατά λάθος... είμαι αρχάριος και προσπαθώ να μάθω.Συγγνώμη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Erik Heller - Look where I am 1967 Aπο τα πολύ αγαπημένα μου βινύλια 

Sweet eyes of 

Dead afternoon  song

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδες μπαλαντα απ τις λιγες, οτι καλυτερο! Θα σου βαλω να ακουσεις ενα ακομη πολυ ομορφο κομματι που εχει γραφτει απο εναν μουσικο (δεν θυμαμαι ονομα) και το αφιερωσε στον Lennon. Θα κανω edit σε λιγο.

Εδω ειναι: 

David Howard Faircloth - The Dream Is Over (1980) 

 

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...