Προς το περιεχόμενο

Ροκ 60's - 70's


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό τώρα είναι κατηγορία έρωτας από τη πρώτη νότα αλλά ανήκει στο παρελθόν. ☺️

Pandora - Μeasures of Time 

Y.Γ. Υπάρχει περίπτωση κάποιο  μέλος να το έχει αναρτήσει ήδη. Έκανα ένα search και δεν το βρήκα. Όπως και να έχει είναι υπέροχο κομμάτι.

5' και 13'' pure bliss.

Out of Focus - Fly Bird Fly

 

Στις 23/8/2019 στις 7:53 ΜΜ, HALF EVIL είπε

Από το 1976 , post rock πριν το post rock. 

Ωραίο. Συμφωνώ ότι ήταν μπροστά από την εποχή του. Εμένα μου βγάζει συνδυασμό  punk και  post rock. Είναι αρκετά "άγριο".☺️

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σπανιο και θεωρω αρκετα υποτιμημενος δισκος. Ο δισκος Fun Palace (1969) απο Music Box κυκλοφορησε περιπου 20 αντιτυπα (συμφωνα με το google ηταν private press) και πωλουνται χρυσαφι (1000-4300£) στο ebay. Εχει μια πιο psychedelic εκδοχη του Scarborough Fair και cover του light my fire. Πολυ καλο αλμπουμ, το love in the summer ισως μαρεσει λιγο παραπανω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/04/2021 at 00:28, JennyP said:

Αυτό τώρα είναι κατηγορία έρωτας από τη πρώτη νότα αλλά ανήκει στο παρελθόν. ☺️

Pandora - Μeasures of Time 

Υπέροχο!!!

On 29/04/2021 at 14:33, DisasterMaster said:

Σπανιο και θεωρω αρκετα υποτιμημενος δισκος. Ο δισκος Fun Palace (1969) απο Music Box κυκλοφορησε περιπου 20 αντιτυπα (συμφωνα με το google ηταν private press) και πωλουνται χρυσαφι (1000-4300£) στο ebay. Εχει μια πιο psychedelic εκδοχη του Scarborough Fair και cover του light my fire. Πολυ καλο αλμπουμ, το love in the summer ισως μαρεσει λιγο παραπανω.

Music Box - Fun Palace (1969)

Διαμαντάκια έχει μέσα βλέπω. Tα Things we said και Airplaine μου άρεσαν περισσότερο

On 30/04/2021 at 01:01, JennyP said:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Raw Material - Time and Illusion

Κλασσικό

On 30/04/2021 at 01:01, JennyP said:

Andreas Thomopoulos - False Eyelashes

Πολύ καλός! Δεν τον ήξερα. Μου θύμισε τον Σπανουδάκη, που στα πρώτα του τραγούδια ήταν psych, prog rock 

Εχω βρεί πολλούς Ελληνες που έγραφαν στα 60's-70's psych, prog rock

Μαζί με τον Σπανουδάκη, είχα βάλει και τους Axis (Eλληνες που πήγαν κι' αυτοί στην Γαλλία, σαν τους Aphrodite's Child)

Το Dedicated, παίζει να είναι από τα πιό όμορφα τραγούδια που έχουν γραφτεί ποτέ

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στον Κώστα και τα άλλα παιδιά.

Δεν ξερω αν θυμάσαι που είχαμε μιλήσει αρκετά εδω και στο youtube για μουσική πριν καμποσα χρόνια. Eίχα ψιλοπαρατήσει το insomnia, αλλά βλέπω με χάρα πως κρατάτε ακόμα ενεργό αυτό το thead που μου είχε προσφέρει πολλή αγαπημένη μουσική που δεν θα εβρισκα αλλιώς. Έχω 30 σελίδες να κάνω catch up αλλα I'm back.

 

Επεξ/σία από Pankar95
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/05/2021 at 22:50, Pankar95 said:

Καλησπέρα στον Κώστα και τα άλλα παιδιά.

Δεν ξερω αν θυμάσαι που είχαμε μιλήσει αρκετά εδω και στο youtube για μουσική πριν καμποσα χρόνια. Eίχα ψιλοπαρατήσει το insomnia, αλλά βλέπω με χάρα πως κρατάτε ακόμα ενεργό αυτό το thead που μου είχε προσφέρει πολλή αγαπημένη μουσική που δεν θα εβρισκα αλλιώς. Έχω 30 σελίδες να κάνω catch up αλλα I'm back.

Joe Walsh - Turn To Stone

Καλώς τον να! 

Πού χάθηκες εσύ; Θυμάμαι που μαζί ειχαμε πιάσει κουβέντα στο ΥΤ, με τον μπασσίστα των Cosmic Dealer, τον Angelo Noce Santoro (μεγάλες στιγμές!). Και σ' ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια τότε

Δεν υπήρχε περίπτωση να παρατήσω την Μουσική ποτέ. Να μην φάω ...μπορεί. Να μην ζω για την Μουσική, αποκλείεται

Είχες πολλά μουσικά "γκάζια" και λυπήθηκα που σταμάτησες να γράφεις εδώ

Εκανες τρομερή επιστροφή , βάζοντας αυτό το ΕΠΟΣ!

Αυτή η αποχή σου όμως...σε έκανε να ξεχνάς...και θα τιμωρηθείς

Το Turn To Stone, (φυσικά :P )το είχα βάλει στην 40η σελίδα

Μου θύμισες όμως τι υπέροχο τραγούδι είναι, οπότε...αναστέλλω την ποινή σου (επ' αόριστον :))

Ελπίζω να ακούσεις τις υπόλοιπες 30 σελίδες και περιμένω την συνεισφορά σου στο thread

Long Live Rock!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ που γινομαι πάλι δεκτός 🙂

Η αληθεια είναι πως ειχα μπει στη φάση με τις ομάδες facebook και δεν ερχομουν τόσο ινσομνια για Μουσική, κακώς βεβαια. Να ξέρεις πάντως κατα καιρούς γυρνούσα στο thread σου οταν είχα όρεξη για μια τζουρα καλής ροκ.

Επειδή οι σελίδες που μου μένουν είναι πολλές και κατεβαίνουν υπο συγκεκριμένες συνθήκες, με ποτήρι κρασί ή σε χαλαρό περπάτημα έξω θα αρχίσω απο τώρα να συνεισφέρω. Πρώτο ένα πρόσφατο κόλλημα μου

Circus - Conquistador και In Spite of It All (I Don't Want Die)

Απο Νότια Αφρική το γκρουπ, δεν είναι οι ίδιοι που εβγαλαν τα Stop Wait Listen και My captain που εχουν ανεβει. Έχουν καλαίσθητα synths, ωραια μελωδικά σόλο, γενικά ότι μου αρέσει στο prog της εποχής, προτείνω όλο το δισκο In the Arena που υπαρχει στο youtube.

Ragnarök - Ragnarök(1976)

Fabriksfunky και Dagarnas Skum

Εχω πάθει πλακίτσα και με τους Σουηδούς Ragnarok

Ορχηστρικό folk/prog, βρίσκω και πολλά στοιχεία απο το στυλ που αργότερα έγινε το post-rock. Δεν θα μου εκανε καμια εντύπωση αν μαθω πως τους άκουσαν τυχαία σε παλιο δισκάδικο οι Talk Talk ή οι Bark Psychosis.

 

Επεξ/σία από Pankar95
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Pankar95 said:

Ευχαριστώ πολύ που γινομαι πάλι δεκτός 🙂

 

Ελπίζω να κάνεις πλάκα (όπως έκανα κι΄εγώ). Θα ξέρεις ότι στα φόρα, παρεξηγείται ο τρόπος που γράφουμε κάτι. Ας πούμε η πλακίτσα για΄"τιμωριες" κλπ, μπορεί να τα πάρει κανείς ότι λέγονται σοβαρά. Ακόμα και η "παρατήρηση", ότι έχει ξαναμπεί κάτι (που δεν είναι παρατήρηση αλλά προτροπή και δεν απαιτείται υποχρεωτικά)

Μόνο οι φίλοι δεν παρεξηγούν

6 hours ago, Pankar95 said:

Η αληθεια είναι πως ειχα μπει στη φάση με τις ομάδες facebook και δεν ερχομουν τόσο ινσομνια για Μουσική, κακώς βεβαια. Να ξέρεις πάντως κατα καιρούς γυρνούσα στο thread σου οταν είχα όρεξη για μια τζουρα καλής ροκ.

Ποτέ δεν μπήκα σε ομάδα. Προτιμώ την τακτική του "lone wolf"

Είδα μερικές, αλλά πολύ "υπερπληροφόρηση" και αποτέλεσμα 0. Οι γνωστές ψεύτικες "φιλοφρονήσεις" γιά κανά like και τόνωση του εγώ

Καλύτερο το ΥΤ, αλλά κι΄εκεί, πολύ απρόσωπα τα πράγματα (στο άλλο άκρο δλδ)

Οπότε, κατέληξα στην σταθερή αξία του φόρουμ

6 hours ago, Pankar95 said:

Circus - Conquistador και In Spite of It All (I Don't Want Die)

Απο Νότια Αφρική το γκρουπ, δεν είναι οι ίδιοι που εβγαλαν τα Stop Wait Listen και My captain που εχουν ανεβει. Έχουν καλαίσθητα synths, ωραια μελωδικά σόλο, γενικά ότι μου αρέσει στο prog της εποχής, προτείνω όλο το δισκο In the Arena που υπαρχει στο youtube.

Ωραίοι οι Circus. Το Conquistador, θα το ξέρεις ότι είναι διασκευή στους Procol Harum ε;

Τεράστιο τραγούδι και μεγάλη έλλειψη που δεν έχει μπεί εδώ. Δεν μπήκε, γιατί είναι από τα πολύ γνωστά τους

Εχω βάλει 3-4 τραγούδια τους βέβαια (των Procol Harum)

Οι Ragnarok, πολύ "έντεχνοι" και "jazz". Ωραίοι! Με πολυ καλά στοιχεία μουσικής

Το Dagarnas Skum ΥΠΕΡΟΧΟ!

Εδώ, έχουν μπεί οι Νεοζηλανδοί Ragnarok, που κι΄αυτοί είναι prog, με το Butterfly Sky

Άκουσέ το. Είναι καταπληκτικό και θα σου αρέσει. Είναι στην 31η σελίδα

Και πάλι θα "γκρινιάξω"...Βάλε βρε όνομα γκρούπ και τραγουδιού, για να βρίσκουμε στα επόμενα 30 χρόνια τι έχει μπεί εδώ και γενικά στην Ελλάδα

Στους  Circus, το έκανες. Στους Ragnarok, όχι. Μισές δουλειές...Χα χα!

Δεν βάζω τραγούδι, γιατί έχω κολλήσει με το Mirror Of The Sky

Τι τραγούδι! Τι τραγούδι! Τι τραγούδι! 

Οταν ακούω ένα υπέροχο τραγούδι, κολλάει ο χρόνος

Πάω να το βάλω στο "Τι ακούτε" :)

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παρακάτω κομμάτι το έμαθα από την αδελφή μου πριν χρόνια. Είναι υπέροχο! Είναι γαλλικό του 1972, αρκετά ρομαντικό με έξοχη μουσική και ερμηνεία. 

Ringo - Ma jalousie

 

H δική μου γαλλική επιλογή είναι το παρακάτω κομμάτι, το οποίο σαν ήχος μου φάνηκε αρκετά μπροστά της εποχής του. Η χορωδία όμως σε κάποια σημεία το προδίδει.😊

Atlantide - The lonely man

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 1978 ένας Φιλιππινέζος folk καλλιτέχνης δημιούργησε ένα τραγούδι αριστούργημα!

Ως φόρο τιμής στον καλλιτέχνη θα αναρτήσω το πρωτότυπο τραγούδι. Στο κρυμμένο κείμενο υπάρχει η αγγλική μετάφραση.

Freddie Aguilar - Anak (Child)

Spoiler
Child
 
The day you were born to this world
Your parents were full of joy
And their arms are your light
 
And your mother and father
Worry and don't know what to do
Watch over you even in your sleep
 
And in the night, a sleepless night, your mother
Is still awake to prepare your milk
 
And in the morning you are in the lap
Of your father, who is so joyful because of you
 
Now you are all grown up
You desire to be independent
Even if your parents forbid, they can't stop you
 
Isn't it you that changed a lot
Disobeyed them, remained stubborn
And you did not follow their advice
 
You did not take the time
To think about all the things they've done for you
 
For you desire, only what is pleasurable
You just ignored them
 
And the days have passed
And you took a wrong turn in life
You are imprisoned in a horrible vice
 
And you approach
Your dear crying mother
And she asks "Child, what happened to you?"
 
And your eyes immediately shed tears
Without you noticing
 
You are regretful and realize
That you were at fault

 

Στις 5/5/2021 στις 7:39 ΜΜ, Coscas είπε

Μιά υπέροχη μελωδία από τον μπασσίστα των Animals

Danny McCulloch - Mirror Of The Sky (1969)

 

 

Πολύ ωραίο!

===============================================

Θα κάνω αναφορά σε αυτό το νήμα σε ένα ελληνικό συγκρότημα τους Yesteday's Thoughts. Οι κύριοι αυτοί δημιούργησαν ένα δίσκο το 2017 με τίτλο "Paper Ship". Όλος ο δίσκος είναι garage-punk και ψυχεδέλεια μέσα δεκαετίας '60! Βάζεις τα κομμάτια να παίζουν και πηγαίνεις πίσω στο χρόνο.  Απίστευτο!

Προτείνω ανεπιφύλακτα,  όσοι είναι λάτρεις κυρίως της garage-punk μουσικής εκείνης της εποχής να τον ακούσουν. 

Δεν ανεβάζω κανένα κομμάτι εδώ γιατί δεν ταιριάζει στο νήμα. Θα αναφέρω όμως ότι το δικό μου αγαπημένο αυτού του δίσκου είναι το "Ι will remember". 

Χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχουν τέτοιοι αξιόλογοι Έλληνες καλλιτέχνες. Κρίμα που δεν είναι τόσο γνωστοί όσο θα έπρεπε. 

 

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα θα cheat-άρω, gia να τιμήσω και τις πιο βαριές ρίζες μου.

Sir Lord Baltimore - Kingdom Come (1970)

Χαρντ ροκ με Σαμπαθικά ριφφάκια, ακούς έυκολα και τις βάσεις που πάτησαν πάνω πολλοι μεγάλοι οπως Rainbow, Alice Cooper. Θεωρούνται απο τους πρωτεργάτες της heavy metal.

Sam Gopal - The Dark Lord (1969)

Βρετανικη μπαντα που δημιουργηθηκε απο τον ομώνυμο Μαλαισιανο Σαμ Γκοπαλ, ο οποίος αντικατέστησε τα ντραμς με το παραδοσιακό Ινδικό οργανο τάμπλα.

Spooky Tooth - Better By You, Better Than Me (1969)

Ηδη γνωστοί στους μύστες αυτου του thread :) αλλα έχουν χρόνια να μπουν. Πρωτοκλασσάτο ροκ, το συγκεκριμένο κομμάτι αμέσως κατι μου θύμισε και είναι γιατί έχει γίνει διασκευή απο τους Judas Priest

 

Επεξ/σία από Pankar95
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο repeat εναλλάξ ! To Sam είναι τυχαίο!😄

Sam Apple Pie - Winter of my love 

Sam Dice - Tears are  wasted all the time

 

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cliff Richard - Sci-Fi 

Cliff Richard - We Don't Talk Anymore 

Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ:  Είπε ο  Coscas στην JennyP ....     

Στις 27/4/2021 στις 5:02 ΜΜ, Coscas είπε

Επειδή λογικά, είσαι νέο μέλος εδώ, θα ήθελα να σου εξηγήσω, ότι .................

 Και βλέπουμε στα προφίλ ότι ο Coscas έγινε μέλος 9 Ιανουαρίου 2009 και η JennyP έγινε μέλος  29 Ιανουαρίου 2008....  :-D  B)   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...