Προς το περιεχόμενο

Ροκ 60's - 70's


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα τα τοσα like  μη μιλας καθολου search  δεν παιζει με τιποτα , βαζω μια κομματαρα και κανε εσυ search  αμα θες αφου ειναι τα λημερια σου

1969-Creedence Clearwater Revival - Fortunate Son
Άλμπουμ: Willy and the Poor Boys

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, triplex1 said:

Μετα τα τοσα like  μη μιλας καθολου search  δεν παιζει με τιποτα , βαζω μια κομματαρα και κανε εσυ search  αμα θες αφου ειναι τα λημερια σου

1969-Creedence Clearwater Revival - Fortunate Son
Άλμπουμ: Willy and the Poor Boys

 

Γιατί ρε; Ενα απλό γράψιμο μιάς λέξης είναι (αν βάλεις πολλές, δεν το βρίσκει)

Αλλά...ας μην είμαι αχάριστος. Πήρα τόσα likes και απέκτησε νόημα η μουσική ζωή μου :lol:

Θα φανείς χρήσιμος. Εγώ (και οι περισσότεροι), βάζουμε τα σπάνια με αποτέλεσμα , αν μπει κανάς πιτσιρικάς  ν' ακούσει, δεν θα έχει ακούσει τα γνωστά

Κι' επειδή το' χω γρουσουζιά να μπαίνω και να μην βάζω τραγούδι...

Harsh Reality - When I Move (1968)

 

 

Edit: Με το που έγραψα στο search: fortunate, έβγαλε ότι έχει μπεί το 2015 

Ετοιμάσου γιά μαστίγωμα :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μαθαινουν οι παλιοτεροι και να ακουνε οι νεοτεροι ......αφιερωμενο

1964-Don't Let the Sun Catch You Crying

Στιχουργός:  Fred Marsden
Συνθέτες:  Gerry Marsden , Les Chadwick , Les Maguire

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, triplex1 said:

Για να μαθαινουν οι παλιοτεροι και να ακουνε οι νεοτεροι ......αφιερωμενο

1964-Don't Let the Sun Catch You Crying

Στιχουργός:  Fred Marsden
Συνθέτες:  Gerry Marsden , Les Chadwick , Les Maguire

 

Ωραίος! Ελπίζω να μην εννοείς εμένα ότι δεν το ήξερα. Και many thanks γιά την αφιέρωση. Eλειπαν από εδώ οι Gerry and The Pacemakers

Αφιερώνω κι' εγώ το επόμενο :)

Gerry & The Pacemakers - Ferry Cross The Mersey (1965)

 

Βρε συ! Σε βολεύει περισσότερο να βάζεις στιχουργό και συνθέτη από το να βάζεις μόνο εκτελεστή; Στο λέω γιά να μην κουράζεσαι. Νταξ! Σε τρομοκράτησα λίγο ( αν κι΄εσύ δεν μασάς απ' όσο ξέρω), αλλά δεν είναι τπτ υποχρεωτικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα!!

Οι τελευταίες αναρτήσεις σας με βοήθησαν να μην βάλω κάποια κομμάτια αν δεν τα ψάξω πρώτα και αυτό το θεωρώ σωστό. 

Λέω να συνεισφέρω κι εγώ στο θέμα που μου αρέσει με κάποια τραγούδια, μετά και όταν έχω χρόνο θα αρχίσω το βαθύ σκάψιμο εντός lol.

Το τραγούδι το έγραψε ο Bob Dylan και ηχογραφήθηκε τον Γενάρη του 1965 (πόσα χρόνια πίσω)! με την ακουστική κιθάρα  τη φυσαρμόνικα του Dylan και το μπάσο του William E. Lee η μοναδική ενορχήστρωση με το οποίο και έκλεινε την δεύτερη πλευρά του δίσκου του Bringing It All Back Home.

Αργότερα το ερμήνευσαν οι Them, Baez και the Byrds. 

Πριν μετατρέψουν το όνομά τους σε Τhem (από μια ταινία τρόμου στις αρχές της δεκαετίας του 50) λέγονταν Gamblers.

Η εισαγωγή έχει ένα ενδιαφέρον γιατί θυμίζει κατά πολύ την εισαγωγή (τουλάχιστον στα δικά μου αφτιά) του Stay by Me 1961 του Ben E. King και ενός άλλου κομματιού που δεν μου έρχεται τώρα στο μυαλό.

Κατά την γνώμη μου, όλοι οι νέοι πρέπει να ξεκινήσουν να ακούν από το 1960 έως και  1979 βία 1980 μουσική ποπ, και όλα τα είδη του ροκ ακόμα και το soft west coast rock, αλλά και άλλα είδη μουσικής μέσα σε αυτές τις δυο δεκαετίες. 

 Εποχές χρυσωρυχείο. 

It's All Over Now, Baby Blue · Them · Van Morrison 1966

 

Επεξ/σία από Manthos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/01/2023 at 14:57, Manthos79 said:

Καλησπέρα στην παρέα!!

Οι τελευταίες αναρτήσεις σας με βοήθησαν να μην βάλω κάποια κομμάτια αν δεν τα ψάξω πρώτα και αυτό το θεωρώ σωστό. 

Λέω να συνεισφέρω κι εγώ στο θέμα που μου αρέσει με κάποια τραγούδια, μετά και όταν έχω χρόνο θα αρχίσω το βαθύ σκάψιμο εντός lol.

It's All Over Now, Baby Blue · Them · Van Morrison 1966

Το τραγούδι το έγραψε ο Bob Dylan και ηχογραφήθηκε τον Γενάρη του 1965 (πόσα χρόνια πίσω)! με την ακουστική κιθάρα  τη φυσαρμόνικα του Dylan και το μπάσο του William E. Lee η μοναδική ενορχήστρωση με το οποίο και έκλεινε την δεύτερη πλευρά του δίσκου του Bringing It All Back Home.

Αργότερα το ερμήνευσαν οι Them, Baez και the Byrds. 

Πριν μετατρέψουν το όνομά τους σε Τhem (από μια ταινία τρόμου στις αρχές της δεκαετίας του 50) λέγονταν Gamblers.

Η εισαγωγή έχει ένα ενδιαφέρον γιατί θυμίζει κατά πολύ την εισαγωγή (τουλάχιστον στα δικά μου αφτιά) του Stay by Me 1961 του Ben E. King και ενός άλλου κομματιού που δεν μου έρχεται τώρα στο μυαλό.

Κατά την γνώμη μου, όλοι οι νέοι πρέπει να ξεκινήσουν να ακούν από το 1960 έως και  1979 βία 1980 μουσική ποπ, και όλα τα είδη του ροκ ακόμα και το soft west coast rock, αλλά και άλλα είδη μουσικής μέσα σε αυτές τις δυο δεκαετίες. 

 Εποχές χρυσωρυχείο. 

 

Καλώς όρισες στο νήμα! Οπως σε όλους, έτσι και σε σένα. θα γυρίσω σε mod σπασίκλα (χα χα!) και θα σου ζητήσω να βάζεις όνομα καλλιτέχνη /γκρούπ και τραγουδιού. Οπως ανέφερες κι εσύ, έψαξες πριν. Χωρίς όνομα/τίτλο, είναι αδύνατον να ψάξουμε. 

Οι Them, είναι ολόκληρο κεφάλαιο στην Ροκ

Οσο γιά το σχόλιό σου γιά την Μουσική των 60's-70's, δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω απόλυτα

Μακάρι να φωτιστούν κάποιοι νέοι και να την ακούσουν αυτήν την χρυσή περίοδο. Και όχι μόνο τα χιλιοπαιγμένα hits, αλλά και τα λιγότερο γνωστά που βα΄ζουμε εδώ. Δεν έχουν τπτ να ζηλέψουν από τα "γνωστά". Απεναντίας. Πολλά τα θεωρώ και ανώτερα

Αφού έπαθα την πλάκα μου από τους Freedom με το Man Made Laws (που θα μπεί κι' εδώ γιά να μην λείπει και με bonus τους στίχους που έκατσα και τους βρήκα μόνος μου. Ελπίζω να μην είναι λάθος), θα βάλω και μερικά άλλα τρομερά τους κομμάτια. Τεράστιο γκρούπ!

Το ΕΠΟΣ των Freedom! Aν οι στίχοι έχουν κάποια λάθη, παρακαλώ να με διορθώσει όποιος έχει την καλοσύνη

Στίχοι

Spoiler

What can the people do, about the situation
We forget about the mess, recreat it, selfishness

Can it be the truth, an eye for an eye and tooth for a tooth
As I remember someone said, man made laws to see you dead

That will be what will be, that's far as you can see
Many laws to see you dead as I remember someone said 

What can the people do, about the situation
We forget about the mess, recreat it, selfishnes

That will be what will be, that's far as you can see
As I remember someone said man made laws to see you dead
 

Freedom - Man Made Laws (1970)

 

Από τον 1ο τους δίσκο το 1968 που έχει μέσα διαμάντια!

Αριστουργηματικό!

Freedom - The Truth Is Plain To See (1968)

 

Και από τα πρώτα τραγούδια τους που άκουσα 

Freedom - Together (1972)

 

Kαι κάτι από Snafu που κι΄εκεί ηγέτης ήταν ο Bobby Harrison

Προσέξτε ειδικά αυτά που κάνει από το 2:05 και μετά! (και τελειώνει έτσι). ΔΕΝ "ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!" Από τα καλύτερα σόλος αρμόνιου ever (το κομμάτι πιάνει επίπεδα Van Morrison

 Snafu - Jessie Lee (1974)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Coscas είπε

Καλώς όρισες στο νήμα! Οπως σε όλους, έτσι και σε σένα. θα γυρίσω σε mod σπασίκλα (χα χα!) και θα σου ζητήσω να βάζεις όνομα καλλιτέχνη /γκρούπ και τραγουδιού. Οπως ανέφερες κι εσύ, έψαξες πριν. Χωρίς όνομα/τίτλο, είναι αδύνατον να ψάξουμε. 

Ναι έχω βάλει αν δεις παραπάνω με bold και μετά έγραψα και μερικά λόγια ακόμα.

Καθόλου σπασίκλας, σε αυτό το νήμα ΠΡΕΠΕΙ να μπαίνουν τίτλοι τραγουδιών και ονόματα καλλιτεχνών για ευνόητους λόγους!

Λοιπόν τον κατέβασα ο τίτλος δεν φαινόταν όπως τον είχα γράψει.

Φίλε μου η μουσική είναι ατελείωτη.

Συνεχώς μαθαίνω νέες μελωδίες, τραγούδια, πληροφορίες και άλλα πολλά.

Αυτή είναι η μαγεία συνεχώς να (την) ανακαλύπτεις.

Επεξ/σία από Manthos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρότημα από το Βέλγιο πολύ γνωστοί για το ''day dream''. 

Oι στίχοι του τραγουδιού είναι διαχρονικοί αν σκεφτεί κανείς ότι ζούμε μέσα στα πλαστικά ακόμα, ενώ η μελωδική γραμμή στους στίχους fly me to the earth είναι πανομοιότυπη από την μελωδική γραμμή fly me to the moon σαν μουσικό/ποιητικό δάνειο.

 H ονομασία του γκρουπ πάρθηκε από ένα μουσείο στο Λονδίνο και απαρτιζόταν και από δυο μέλη της εθνικής φιλαρμονικής ορχήστρας του Βελγίου τον Raymond Vincent βιολί και τον Jacques Namotte βιολί τσέλο.

Μετά την Wallace Collection, ο Raymond Vincent ξεκίνησε το συγκρότημα Esperanto το οποίο παρήγαγε τρία άλμπουμ στα A&M, Esperanto Rock Orchestra , Danse Macabre και Last Tango αλμπουμάρες όλες . Ηχογράφησε επίσης ένα άλμπουμ με πρωτότυπες συνθέσεις και τραγούδια για κουαρτέτο εγχόρδων που ονομάζεται «Metronome» (στην Izarra Records).

Wallace Collection 'Fly Me To The Earth' (1969)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Have You Ever Seen The Rain · Creedence Clearwater Revival

Μεταφορικό το νόημά του για όσους έχουν καταλάβει για τι μιλάει.
Βροχερές καλημέρες 🌧️

 

 

Επεξ/σία από MissArrow
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, MissArrow είπε

Have You Ever Seen The Rain · Creedence Clearwater Revival

Μεταφορικό το νόημά του για όσους έχουν καταλάβει για τι μιλάει.
Βροχερές καλημέρες 🌧️

 

 

Kαλώς την!! Καλησπέρα.

Δεν θα ήθελα στην Ελλάδα μας να δω τέτοιου είδους βροχή, κάτι που συμβαίνει δυστυχώς αυτόν τον καιρό στην Ουκρανία.

Επίσης δεν θα ήθελα να δω παράξενα φρούτα να κρέμονται στα δέντρα βλέπε strainge fruit.

Πολύ ωραία επιλογή και με νόημα.

Όταν λες βροχερές καλημέρες;  Στην Αττική δεν έπεσε στάλα από που μας χαιρετάς;

Les Fleur De Lys - I Can See The Light

Les Fleur de Lys - Prodigal Son 

 

Βρετανικό συγκρότημα που δημιουργήθηκε στα τέλη του 1964 και διαλύθηκε  το 1969,  τα μέλη τους πήγα σε άλλα γνωστά συγκροτήματα της εποχής. 

Το αξιοσημείωτο όμως είναι ότι ηχογράφησαν σινγκλς ξεκινώντας το 1965 με ένα μεταβατικό είδος  ψυχεδελικής μουσικής , αργότερα γνωστό ως freakbeat. οι Creation , the Pretty Things , The Smoke , Denny Laine (στην πρώιμη σόλο δουλειά ) είναι γνωστοί για το είδος αυτό. 

Τον όρο freakbeat (νοείται βρετανικής ροκ μουσικής 1964-1969 ) επινόησε  ο Philip Lloyd-Smee ένας Άγγλος μουσικός δημοσιογράφος, σχεδιαστής και συλλέκτης δίσκων, ευρύτερα γνωστός για τον σχεδιασμό εξώφυλλων μουσικών άλμπουμ. 

Χαρακτηριστικά σχέδιά του είναι τα γράμματα του λογότυπου Motörhead (η εικόνα "War-Pig" είναι του Joe Petagno).

Από ό'τι είδα υπήρξε μια ονομαστική αναφορά για το συγκρότημα χωρίς κάποιο μουσικό βίντεο οπότε όλα οκ.

Επεξ/σία από Manthos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Manthos79 είπε

Kαλώς την!! Καλησπέρα.

Δεν θα ήθελα στην Ελλάδα μας να δω τέτοιου είδους βροχή, κάτι που συμβαίνει δυστυχώς αυτόν τον καιρό στην Ουκρανία.

Επίσης δεν θα ήθελα να δω παράξενα φρούτα να κρέμονται στα δέντρα βλέπε strainge fruit.

Πολύ ωραία επιλογή και με νόημα.

Όταν λες βροχερές καλημέρες;  Στην Αττική δεν έπεσε στάλα από που μας χαιρετάς;

Καλησπέρα!
Κι εγώ το εύχομαι με τη σειρά μου, να μην έρθει η μέρα που θα δούμε αυτό το είδος βροχής στην Ελλάδα.
Βροχερές καλησπέρες θα πω και σήμερα γιατι μας πάει σερί. Θα σου δώσω τρία στοιχεία. Βόρεια Ευρώπη, εδώ γεννήθηκε το power metal και μπορείς να βρεις ποιοτικές μπύρες. Βοήθησα αρκετά νομίζω ε?! 😋

The Cleves - Wait For A Moment 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MissArrow είπε

Καλησπέρα!
Κι εγώ το εύχομαι με τη σειρά μου, να μην έρθει η μέρα που θα δούμε αυτό το είδος βροχής στην Ελλάδα.
Βροχερές καλησπέρες θα πω και σήμερα γιατι μας πάει σερί. Θα σου δώσω τρία στοιχεία. Βόρεια Ευρώπη, εδώ γεννήθηκε το power metal και μπορείς να βρεις ποιοτικές μπύρες. Βοήθησα αρκετά νομίζω ε?! 😋

The Cleves - Wait For A Moment 

 

Αχαα κάνουμε και τέτοια; lol Ένα τσιγάρο δρόμος δηλαδή.

Tώρα με μπέρδεψες αρκετά, όμως για πάμε να τα δούμε όλα ένα ένα με την σειρά.

Βόρεια Ευρώπη = Δανία,  Φινλανδία,  Ισλανδία,  Νορβηγία  Σουηδία,  (Γροιλανδία, Νήσοι Φερόε και Νήσοι Άλαντ). Για τα νησιά έκανα ένα ψάξιμο  είναι η αλήθεια αλλά δε νομίζω να είσαι σε αυτά.

Καλύτερες μπύρες έχω πιει στην Γερμανία και θεωρούνται κορυφαίες αλλά δεν είναι βόρεια Ευρώπη οπότε άκυρο. Βέβαια κάποιοι θεωρούν και την Αγγλία ως Βόρεια Ευρώπη έχει κι εκεί κάτι καλές μπύρες όπως στην Ισλανδία και Φιλανδία τι να πω;

Και τώρα πάμε στην ιστορία του power metal εδώ κάτι θα βρούμε. Τα πρώτα European power metal συγκροτήματα που άνοιξαν τον δρόμο του είδους, πρέπει να αναζητηθούν στα '70s,  Rainbow, Queen, Judas Priest καταρχάς, και τους Scorpions και Riot αργότερα. Όμως εδώ μιλάμε για Αγγλία Γερμανία και Αμερική.

Αν εννοείς Mercyful Fate = Δανία ή τον Yngwie J. Malmsteen = Σουηδία, η πατρότητα του είδους είναι από Αγγλία Γερμανία Σουηδία, Φιλανδία και Νορβηγία . Οπότε δεν είχα καμιά ουσιαστική βοήθεια lol 

Για αυτό θα κάνω μια πρόγνωση του καιρού χαχα είσαι στην Σουηδία γιατί εκεί βρέχει τώρα. Eκτος κι αν είσαι Φιλανδία χμμ έχει πέσει πολύ μελάνι και υπάρχει θολούρα lol

November-Sekunder (Förvandlas Till År)

 

 

Επεξ/σία από Manthos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2023 at 13:23, MissArrow said:

Have You Ever Seen The Rain · Creedence Clearwater Revival

Μεταφορικό το νόημά του για όσους έχουν καταλάβει για τι μιλάει.
Βροχερές καλημέρες 🌧️

 

 

"Παίζεται" τι εννοούσαν. Πάντως στην wiki, δεν λέει ότι ήταν γιά το Βιετνάμ. Γιά "sunshower" λέει κλπ. Κι΄ εγώ, δεν το ήξερα ότι λέει γιά bomb carpet. Ισως άλλη μία από τις "φήμες" που όλοι έχουμε συνδυάσει με ιστορικά τραγούδια 

18 hours ago, Manthos79 said:Les Fleur De Lys 

 

Les Fleur de Lys

Από ό'τι είδα υπήρξε μια ονομαστική αναφορά για το συγκρότημα χωρίς κάποιο μουσικό βίντεο οπότε όλα οκ.

Εχεις δίκιο. Περισσότερο έχω αναφερθεί στους Δανούς Fleur De Lis (τρομεροί!!!). Ξέρεις τι γίνεται; Εγραφα παλιά σε άλλα φόρουμς, έβαζα γκρούπς και εδώ απέφευγα να τα ξαναβάζω. Ασε που πολλά αξιόλογα Ροκ 60's-70's, τα έβαζα στο "Τι ακούτε" και λείπουν από εδώ

Ο Υμνος τους είναι το επόμενο. Το έχω σίγουρα βάλει και άλλα τους τραγούδια. Τώρα...γιατί δεν το βρίσκω ούτε εδώ, ούτε στο "Τι ακούτε", ούτε σε παλιό φόρουμ που έγραφα...δεν το ξέρω και αποτελεί μυστήριο...χα χα!

Ας όψεται η "τεχνολογία" του Ιντερνέτι, που θέλει πρόσκαιρα όλα όσα γράφουμε (ετσι δεν κάνουν στα instagram κλπ;)

Σε ένα άλλο φόρουμ που έγραφα...."'επεσε" (δλδς έκλεισε...τόσο καλά...) και χάθηκαν όλα. Να μην δίνουμε τελικά τόση σημασία σε ό,τι γράφεται σε φόρουμς και η Μουσική να είναι στην καρδιά μας (άντε και στα βινύλιά μας και στα mp3'ς μας, που φυλάσσονται σε καλούς hdd που δεν θα χαθούν ;) ) 

O YMNOΣ!!! Τι κομμάτι!!! Τι κομμάτι!!! Τι κομμάτι!!!

Fleur De Lys - Liar (1969)

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Coscas είπε

Παίζεται" τι εννοούσαν. Πάντως στην wiki, δεν λέει ότι ήταν γιά το Βιετνάμ. Γιά "sunshower" λέει κλπ. Κι΄ εγώ, δεν το ήξερα ότι λέει γιά bomb carpet. Ισως άλλη μία από τις "φήμες" που όλοι έχουμε συνδυάσει με ιστορικά τραγούδια 

Ναι πράγματι φήμες ήθελαν να συνδέονται με το γεγονός του πολέμου στο Βιετνάμ. Ίσως να φταίει και ο στίχος που μιλάει για  βροχή σε ηλιόλουστη μέρα. Τώρα θα μου πεις καλά, στην Αμερική ο καιρός είναι άστατος τέλος πάντων όλα έδεναν μεταξύ τους εκείνη την εποχή.

Επίσης το 1971 βγαίνει και το άλμπουμ του What's Going On (Marvin Gaye album) που αυτό όντως μεταφορικά αναφέρεται για τον πόλεμο στο Βιετνάμ και είναι από τα πρώτα αντιμιλιταριστικά άλπουμς όλων των εποχών που με πολύ κόπο κυκλοφόρησε από την Μοtown Records. 

Επεξ/σία από Manthos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Manthos79 είπε

Αχαα κάνουμε και τέτοια; lol Ένα τσιγάρο δρόμος δηλαδή.

Tώρα με μπέρδεψες αρκετά, όμως για πάμε να τα δούμε όλα ένα ένα με την σειρά.

Βόρεια Ευρώπη = Δανία,  Φινλανδία,  Ισλανδία,  Νορβηγία  Σουηδία,  (Γροιλανδία, Νήσοι Φερόε και Νήσοι Άλαντ). Για τα νησιά έκανα ένα ψάξιμο  είναι η αλήθεια αλλά δε νομίζω να είσαι σε αυτά.

Καλύτερες μπύρες έχω πιει στην Γερμανία και θεωρούνται κορυφαίες αλλά δεν είναι βόρεια Ευρώπη οπότε άκυρο. Βέβαια κάποιοι θεωρούν και την Αγγλία ως Βόρεια Ευρώπη έχει κι εκεί κάτι καλές μπύρες όπως στην Ισλανδία και Φιλανδία τι να πω;

Και τώρα πάμε στην ιστορία του power metal εδώ κάτι θα βρούμε. Τα πρώτα European power metal συγκροτήματα που άνοιξαν τον δρόμο του είδους, πρέπει να αναζητηθούν στα '70s,  Rainbow, Queen, Judas Priest καταρχάς, και τους Scorpions και Riot αργότερα. Όμως εδώ μιλάμε για Αγγλία Γερμανία και Αμερική.

Αν εννοείς Mercyful Fate = Δανία ή τον Yngwie J. Malmsteen = Σουηδία, η πατρότητα του είδους είναι από Αγγλία Γερμανία Σουηδία, Φιλανδία και Νορβηγία . Οπότε δεν είχα καμιά ουσιαστική βοήθεια lol 

Για αυτό θα κάνω μια πρόγνωση του καιρού χαχα είσαι στην Σουηδία γιατί εκεί βρέχει τώρα. Eκτος κι αν είσαι Φιλανδία χμμ έχει πέσει πολύ μελάνι και υπάρχει θολούρα lol

 

 

 Ουαου, δεν περίμενα τόση ανάλυση. 😋 Αισθάνομαι τύψεις που έκατσες και έψαξες ΚΑΙ νησιά και έχω κάνει ένα λάθος. Κεντρική Ευρώπη για να το διορθώσω...και ναι το έχεις βρει είναι εκεί που έχεις πιει τις μπύρες.😂

Peacepipe - Sea of Nightmares

 

Επεξ/σία από MissArrow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...