Προς το περιεχόμενο

Ροκ 60's - 70's


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν κάτι να μου λέει, ότι ο Paul Weller, άκουσε αυτό το κομμάτι και έπαιξε κομμάτια στο Cafe Bleu το 1984. Ακούω ίδια τεχνοτροπία στο The Whole Point Of No Return. Τυχαίο που το εξώφυλλο του Cafe Bleu, είναι από το Παρίσι; Μπορεί...

Click - To Paris (Handle With Care) - 1969

 

Αλλο ένα ιδιοφυές τους διαμαντάκι

Click  - Find It For Yourself (1969)

 

 

On 18/09/2022 at 23:24, ariadnimusiclover said:

Επισης ενας πανακριβος σπανιος δισκος με εξαιρετικη μουσικη του ειδους

Breud Dwyd by Bran 1975

Η ροκ μουσικη εκτος απο σπανια τραγουδια μας αφησε μουσικαρες και περιτεχνα εξωφυλλα..

Από τους Bran, έχει μπεί εδώ, το αριστουργηματικό Hapus Awr του 1976. Πολύ καλοί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/09/2022 at 15:50, ariadnimusiclover said:

Wolfe kookie- All Fall Dawn

Obscure 7"

Υπερσπάνιο ε; Εψαξα γιά χρονιά και δεν βρήκα τπτ

Θυμίζει λίγο "Epitaph" , αλλά οκ. Είναι όμορφο τραγούδι και με συναίσθημα

Από μιά συλλογή που το περιείχε, βρήκα κάτι διαμαντάκια

Vicki Britton - In Another Womans Arms (1974)

 

Εκανε και μιά πολύ καλή διασκευή στο Shoot Out On The Plantation του Leon Russell 

Εδώ το original από τον δάσκαλο του Εlton John

Leon Russell - Shoot Out On The Plantation (1970)

 

Aλλο ένα μαργαριτάρι!

Flaming Grace - I Don't Know How To Love You (1973)

 

Και επιστρέφουμε στα διαμάντια!

Chapter VI - Fear (1967)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τόσα μαργαριτάρια κάνω έναν θαυμάσιο κολιέ δάσκαλε 😊 (να παρθεί ως τιμητική προσφώνηση παρακαλώ) και γι αυτό το κύπελλο του τσαμπιον μουσικού link 

Aς πάρει η ροή και ένα μαργαριτάρι και ελπίζω να μην έχει ξανα αναρτηθεί εντός...

Gentle Giant Funny Ways  από λατρεμένο live τους 

Μιλάμε η δεκαετία 60 70 έχει να μας δώσει μαζικά καλλιτεχνήματα σαν να έχει πέσει μονομιάς μπόρα από βροχή  έμπνευσης και να χει δημιουργηθεί τσουνάμι δημιουργικότητας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ariadnimusiclover said:

Mε τόσα μαργαριτάρια κάνω έναν θαυμάσιο κολιέ δάσκαλε 😊 (να παρθεί ως τιμητική προσφώνηση παρακαλώ) και γι αυτό το κύπελλο του τσαμπιον μουσικού link 

Aς πάρει η ροή και ένα μαργαριτάρι και ελπίζω να μην έχει ξανα αναρτηθεί εντός...

Gentle Giant Funny Ways  από λατρεμένο live τους 

Μιλάμε η δεκαετία 60 70 έχει να μας δώσει μαζικά καλλιτεχνήματα σαν να έχει πέσει μονομιάς μπόρα από βροχή  έμπνευσης και να χει δημιουργηθεί τσουνάμι δημιουργικότητας...

 

Από τους Gentle Giant, έχουν μπεί εδώ 2 κομμάτια. Αυτό που έβαλες και το Nothing At All. To Nothing At All, μου άρεσε περισσότερο...χα χα! (στο είπα ότι θα διαφωνούμε). Ισως γιατί ακούω "μπητλικές" επιρροές

Συμφωνούμε όμως ως προς το τι έδωσαν τα 60's - 70's. Eχω γραψει και έχω αναλύσει πολλές φορές, πού έφτασαν την Μουσικη. Σε σημειο, να μην καταδεχομαι να ακουσω οτιδηποτε καινουργιο μετά τα 80's (και δεν το εχω μετανιωσει)

Jay Fortunato - Thoughts of You (1971)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Coscas είπε

Από τους Gentle Giant, έχουν μπεί εδώ 2 κομμάτια. Αυτό που έβαλες και το Nothing At All. To Nothing At All, μου άρεσε περισσότερο...χα χα! (στο είπα ότι θα διαφωνούμε). Ισως γιατί ακούω "μπητλικές" επιρροές

Συμφωνούμε όμως ως προς το τι έδωσαν τα 60's - 70's. Eχω γραψει και έχω αναλύσει πολλές φορές, πού έφτασαν την Μουσικη. Σε σημειο, να μην καταδεχομαι να ακουσω οτιδηποτε καινουργιο μετά τα 80's (και δεν το εχω μετανιωσει)

Jay Fortunato - Thoughts of You (1971)

 

Αν εισαι μπιτλικος συμφωνουμε στο οτι διαφωνουμε...χωρις τον Λενον δεν θα ειχαν καμια εξεληξη και θα εργαζονταν σαν σκυλια χωρις αναγνωρηση...ωχ τι εχω να σκουσω τωρα μον ντιε!!@@@@!!!! Χαχα ομως το οτι συμφωνουμε κατα το ημιση δεν ειναι και λιγο...η 80λα δεν ηταν ποτε το φορτε μου εκτος απο καποια high energy κομματια. Και τι κομματαρα εβαλες με κεκαλυμμενη northern soul  κρυφη εισαγωγη ενα τσικ δηλαδη και στον ρυθμο ....ευγε "δασκαλε" ημουν σιγουρη...σχεδον οτι θα ειχε μπει γι αυτο εβαλα το live😜

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί οι Beatles παιδιά, αλλά είναι εμφανείς οι επιρροές τους από τους Oasis!

😂

13 ώρες πριν, ariadnimusiclover είπε

αν εισαι μπιτλικος συμφωνουμε στο οτι διαφωνουμε...χωρις τον Λενον δεν θα ειχαν καμια εξεληξη και θα εργαζονταν σαν σκυλια χωρις αναγνωρηση...ωχ τι εχω να σκουσω τωρα μον ντιε!!@@@@!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MrsPeel είπε

Καλοί οι Beatles παιδιά, αλλά είναι εμφανείς οι επιρροές τους από τους Oasis!

😂

 

Όι οασις ειναι μεταγενεστεροι.κανενας δεν εγινε απο παρθενογενεση το πρωτο τραγουδι ροκ ειναι το rocket 88 του 1951 που δεν ειναι ροκ εν ρολ ακριβως αλλα ξεφευγει πολυ φανταστειτε τωρα ποσο ποπακια ηταν τα σκαθαρια μετα απο χρονια οταν ο Λενον με την τρελιαρα Γιοκο αλλαξαν το στυλ τους γιατι εκαναν παρεα με ψυχεδελες σιταροβιους και αν μου βρειτε απο την εισαγωγη του ροκετ ποιοι εχουν επηρεαστει θα σας παραδεχτω!!!

 

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ariadnimusiclover είπε

Όι οασις ειναι μεταγενεστεροι

Το ξέρω... Το χιούμορ μου μερικές φορές είναι... Κάπως. 😄

Είχε γίνει ένας χαμούλης όταν είχαν πρωτοβγεί οι Oasis επειδή το στυλ τους θύμιζε Beatles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

BOB MARLEY  - THREE LITTLE BIRDS (1977)

 

 

Ενας μόνο δίσκος το 1967. Ολα σχεδόν τα τραγούδια του δίσκου, είναι πολύ καλά

Τι τραγούδι!!! Αέρινο

The New Wave - The Evening Mist / Morning Dew (1967)

 

The New Wave - Little Dreams (1967)

 

The New Wave - Where Do We Go From Here (1967)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...