Προς το περιεχόμενο

Ροκ 60's - 70's


Coscas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, MissArrow είπε

Ουαου, δεν περίμενα τόση ανάλυση. 😋 Αισθάνομαι τύψεις που έκατσες και έψαξες ΚΑΙ νησιά και έχω κάνει ένα λάθος. Κεντρική Ευρώπη για να το διορθώσω...και ναι το έχεις βρει είναι εκεί που έχεις πιει τις μπύρες.😂

Αν έψαξα λέει!! Εδώ έβαλα ολόκληρη την Google Earth να ψάχνει για να σε βρει χαχα. Αυτό λέγεται τρίπλα κυρία μου και γκολ από Γερμανική ομάδα lol 

Όταν είπες για τις μπύρες είπα δεν μπορεί, στα βόρεια πίνουν βότκες και παρόμοια ποτά, μπόμπες δηλαδή.

Το μόνο που μένει τώρα είναι, όταν έρθω προς τα κει να με μάθεις τοξοβολία για να εξιλεωθείς  και εγώ θα κεράσω τις μπύρες.

It Came in the Night - A Raincoat από συλλογή το εξώφυλλο του δίσκου είναι διαφορετικό 

Και αυτό για σας κυρία μου (ενός μέλους από τους  a raincoat)  ελληνιστί  έφαγα τη γη να σε αναζητώ χαχα

Andy Arthurs - I Can Detect You (For 100,000 Miles)

Primary

 

 

Μόλις άκουγα τους The Pretty Things στο Private Sorrow 1968 παίζει να είναι ο δίσκος SF Sorrow από τις πρώτες ψυχεδελικές ροκ όπερες όπου περιγράφεται η ζωή, η θλίψη,η τρέλα ενός ανθρώπου, δηλαδή ένας κύκλος ζωής και όπως φαίνεται και στο βίντεο αρκετά προχωρημένο σαν οπτική ιδέα. Άντε να το έκανες αυτή την εποχή θα το θεωρούσαν παρατραβηγμένο και ανήκουστο! Που πήγαν αυτά τα χρόνια αυτές οι αντιλήψεις; Πως γυρίσαμε τόσο πίσω και στην παρακμιακή ποπ και άλλα είδη; 

Πάντως αν και το συγκρότημα πέρασε δια πυρός και σιδήρου που λένε έκανε και δυο χιτς  το Rosalyn" και "Don't Bring Me Down" 1964 και 1965 αντίστοιχα,τραγούδια που διασκεύασε ο David Bowie 1973 στο 7ο άλμπουμ του το Pin Ups. 

 

 και αφού τα ανέφερα ας τα ποστάρω 

The Pretty Things - Don't Bring me Down

 

Pretty Things- Rosalyn(1964)

 

Βλέπω συγχωνεύονται οι απαντήσεις μακάρι να μην γινόταν αυτό χμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Manthos79 Τρίπλα στο 92' με καθυστερήσεις και γκολ. Επίτηδες το έκανα (και καλά 😂 ).

Πάντως στην τοξοβολία τα πάω καλύτερα απ'ότι στη γεωγραφία. 😂 

Ευχαριστώ για το τραγούδι! You can detect me ναι, το alter ego της Νικολούλη.  😂😋

Heart - "Barracuda" (1977)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MissArrow είπε

Τρίπλα στο 92' με καθυστερήσεις και γκολ. Επίτηδες το έκανα (και καλά 😂 ).

Πάντως στην τοξοβολία τα πάω καλύτερα απ'ότι στη γεωγραφία. 😂 

Ευχαριστώ για το τραγούδι! You can detect me ναι, το alter ego της Νικολούλη.  😂😋

Kαι μετά σου λέει μάθε μπαλίτσα αν ήταν μπάσκετ θα χα φάει τρίποντο χαχα

Βλέπω ότι σου αρέσουν βόλτες στα δάση, τοξοβολία τοποθεσία Mirkwood,είσαι και στην Γερμανία αμάν ελπίζω μόνο να μην είσαι Βαλκυρία και εγώ ο Σίγκφριντ γιατί την πατήσαμε lol

Ε όχι και Νικολούλη κοτζάμ Μάνθος να μου πεις για Χαρδαβέλλα οκ (Ρεπορτάζ στην ομίχλη, Ο Αθέατος Κόσμος, Οι Πύλες του ανεξήγητου) τέτοια πραγματάκια γιατί είσαι ένα μυστήριο πως να το κάνουμε;

Σε όλους και όλες αρέσει να παίζουν με τη φωτιά δεν συμφωνείς;

The Runaways - I love playing with fire

 και μετά ψαχνόμαστε να δούμε αν είναι μέρα ή νύχτα χαχα

The Runaways - Is It Day Or Night?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι το Βιετναμ κάτι η ελληνική ταινία καλώς ήρθε το δολάριο κάτι το ένα κάτι το άλλο σκέφτηκα τους The Blendells που δεν έχουν αναρτηθεί εδώ.

Το είδος του ροκ είναι chicano latin rock 

La La La La La · The Blendells 1965 με στίχους

 

Καλώς ήρθε το δολάριο 1967

Στην πραγματικότητα το lalala ήταν του little stevie wonder του γνωστού μας Stevie Wonder  πού ήταν πιτσιρικάς και  λατινοροκάριζε στις αρχές του 1960 συγκεκριμένα το 1962 και δεν είχε στίχους

LITTLE STEVIE WONDER - La La La La La [Tamla 54070] 1962

 

 Οι Blendells ήταν ένα από τα τρία γκρουπ του East LA που είχαν ένα εθνικό ρεκόρ επιτυχίας κατά την περίοδο 1964-65, μαζί με τους Premiers και τους Cannibal & the Headhunters, και αν δεν είχαν στρατολογηθεί για τον πόλεμο του βιετνάμ θα είχαν κάνει πολλά ωραία τραγούδια. 

Πολλοί καλλιτέχνες που στρατολογήθηκαν εκείνη την εποχή όταν γύρισαν είχε ήδη μπει το heavy metal rock, disco, punk  και ήταν λίγο άκαιροι. Πολύ κρίμα 

O ήχος the West Coast, συμπεριλαμβάνει τους Cannibal & the Headhunters , Thee Midniters , The Jaguars, The In Crowd , Sly, Slick,  the Wicked, Thee Counts, Touch, The Viscounts, The Premiers , The Montclairs, and Thee Atlantics.

Μερικά δείγματα κλειστού τύπου χαχα

Spoiler

Touch - Street Suite 1969 (full album)

 

Thee Counts - Someday I'm Gonna Get You

 

The Viscounts / Harlem Nocturne

αυτό έχει ακουστεί σε κάποιες  ελληνικές ταινίες 

The Atlantics - Bombora (1963) δυνατά κρουστα

και δεν μπορεί να λείπουν οι Thee Midniters - It'll Never Be Over For Me

 

Land Of 1000 Dances (original unedited Version) · Cannibal & the Headhunters

 

χμμ δεν τα πήρε όλα κλειστά κάτι έκανα λάθος ελπίζω να μην πειράζει

Επεξ/σία από Manthos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, JennyP είπε

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πολύ ωραίο 

Φοβερή τραγουδίστρια η Πολωνέζα.

Aπό breakout μου αρέσει και αυτό 

και το ροκ μπλουζ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό γκρούπ, με 1 μόνο LP που δεν έχει μπεί εδώ

Υπέροχο γκρούπ. Υπέροχο LP! Oπως πρέπει να παίζεται η Ροκ

Tin House - Silver Star (1971)

 

Tin House - Personal Gain (1971)

 

Tin House - Tomorrow (1971)

 

 

Κομματάρα! Αξιζε καλύτερης παραγωγής, αφού σημεία του τραγουδιού, πλησιάζουν Κλασσική Μουσική

Tin House - Lady of the Silent Opera (1971)

 

Αλλο ένα super-group!

Leslie West, Jack Bruce, Corky Laing...

No comments

West, Bruce & Laing - Pollution woman (1972)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Blues Breakers with Eric Clapton , γνωστό στην καθομιλουμένη ως The Beano Album , είναι το ντεμπούτο στούντιο άλμπουμ του αγγλικού μπλουζ ροκ συγκροτήματος John Mayall and the Bluesbreakers . Παραγωγή Mike Vernon και κυκλοφόρησε το 1966 από την Decca Records (Ηνωμένο Βασίλειο) και την London Records (ΗΠΑ), πρωτοστάτησε σε έναν ήχο blues-rock που κυριαρχούσε η κιθάρα. Ο Eric Clapton στο εξώφυλλο διαβάζει ένα βρετανικό παιδικό κόμικ ως γνήσιος αντιδραστικός για την στημένη φωτογράφηση γι αυτό και Beano Album

John Mayall & The Bluesbreakers -All Your Love (φωνητικά ο John Mayall)

Ramblin' On My Mind (Φωνητικά Eric Clapton)

Double Crossin' Time (εδώ η κιθάρα σπέρνει κανονικά ροκάρει αλά μπλουζ)

 

@Coscas φοβερά άλμπους.

Μήν χάνεσαι βάλε μουσικάρες να γουστάρουμε !

Επεξ/σία από Manthos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 23/01/2023 at 00:50, Manthos79 said:

 

@Coscas φοβερά άλμπους.

Μήν χάνεσαι βάλε μουσικάρες να γουστάρουμε !

Πόσες άλλες να βάλω ο καψερός...

87 σελίδες επί 40 κομμάτια την σελίδα, είναι περίπου 3500 τραγούδια (οκ..δεν τα έχω βάλει όλα εγώ, αλλά ένα 80-90% το εχω βάλει)

Αν συνυπολογίσω και πόσα έχω βάλει στο "Τι ακούτε", πάω σε καμμιά 5000άδα

Κι' όμως! Ακόμα βρίσκω! 

Οπως τον Lord Sutch, που μόλις χτες έμαθα, ότι ήταν ο προπάτωρ των Arthur Brown και Alice Cooper στις μακάβριες σκηνικές παρουσίες

Η μουσική του δεν μου λέει πάρα πολλά, αν και αναγνωρίζω ότι είναι πρωτοπόρος ακόμα και στην Μουσική (και πώς να μην είναι, όταν το γκρούπ του στα 1970 , οι Heavy Friends, ήταν οι...Jimmy Page, Jeff Beck, John Bonham κλπ)

Διακρίνω προ- πάνκ σε πολλές συνθέσεις του "Lord Sutch and Heavy Friends" του 1970

Οταν κάνεις αυτά το 1964, ε λίγο respect!

Screaming Lord Sutch - Jack The Ripper (live 1964)

 

Το κομμάτι που ξεχώρισα από το "Lord Sutch and Heavy Friends"

Screaming Lord Sutch - Brightest Light (1970)

 

 

22 hours ago, blueaegean said:

 

 

Τι διαμαντάκια έβαλες εσύ! Και πού χάθηκες; Welcome back!

Μάλλον έχεις καταλάβει το στυλ που μου αρέσει ;)

Από τους Little Free Rock, έχει μπεί μόνο το EΠΟΣ "Castles In The Sky"!

Ο ένας και μοναδικός δίσκος τους, έχει μέσα πολλά καλά τραγούδια

Απόδειξη τα επόμενα

Little Free Rock - Blud (1969)

 

Little Free Rock - Roman Summer Nights (1969)

 

Little Free Rock - Evil Woman (1969)

Αυτό το "Μακαρτνεϊκό" κομμάτι, υποψιάζομαι ότι θα σου αρέσει @blueaegean. Oπότε...αφιερωμένο

Little Free Rock - Age Of Chivalry (1969)

 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγα διαμαντάκια ακόμα για να μην ξεχνιόμαστε

Το συνοδευτικό συγκρότημα του David Bowie πίσω στα τέλη των 60's

Junior's Eyes - My Ship (1969)

 

Junior's Eyes - Imagination (1969)

 

Ενα μόνο LP το 1970. Ιδρύθηκαν το 1968

Horse - And I Have Loved You (1970)

 

Τους Coven, τους έχω βάλει με το αριστουργηματικό White Witch Of Rose Hell του1969

Παρεξηγημένοι...(τους είχαν γιά "σατανιστές"). Εδώ, παίζουν πολύ πόπ και θα μπορούσε να ήταν συνθέσεις των Carpenters ή των Fleetwood Mac. To LP πάντως, ειναι επιπέδου καλών Fleetwood Mac

Coven - This Song's For All You Children (1974)

 

Αλλο ένα πολύ καλό κομμάτι από τον ίδιο δίσκο που θα νόμιζες ότι τραγουδάει η Stevie Nicks. Aντε η Christine McVie

Coven - Lady O (1974)

 

Αλλη μιά κομματάρα! Τι κομμάτι!!!

Coven - Blue Blue Ships (1974)

 

Αυτός είναι ο συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας και Sword and Sorcery (Elric of Melniboné) που οι Ροκ καλλιτέχνες (Hawkwind,  Blue Öyster Cult) τον είχαν εικόνισμα και συνεργάστηκαν. Δημιουργός και του Cyberpunk! (πού να το ήξεραν αυτό οι insomniacs...Μακάρι δλδ να τον ξέρουν)

Ασχολήθηκε και με την Ροκ και το αποτέλεσμα είναι αρκετά υψηλού επιπέδου (Snowy White μέσα στους Deep Fix και πολλά μέλη των Hawkwind), όπως και το συγγραφικό του έργο

Michael Moorcock & the Deep Fix - In the Name of Rock and Roll (1975)

 

 
Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2023 στις 7:56 ΜΜ, Coscas είπε

87 σελίδες επί 40 κομμάτια την σελίδα, είναι περίπου 3500 τραγούδια (οκ..δεν τα έχω βάλει όλα εγώ, αλλά ένα 80-90% το εχω βάλει)

Αν συνυπολογίσω και πόσα έχω βάλει στο "Τι ακούτε", πάω σε καμμιά 5000άδα

Έχεις κάνει φανταστική δουλειά και να συνεχίσεις να ενημερώνεις με ό,τι νεότερο βρίσκεις το θέμα.

Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος τον τελευταίο καιρό οπότε μέχρι να ξαναβρεθούμε σε χαιρετώ με ένα μαγικό κομμάτι  που για μένα είναι σπέσιαλ,δεν προλαβαίνω να ελέγξω αν το έχεις ήδη αναρτήσει, το πιθανότερο μπορεί.

Walkin' In The Park · Emtidi 1972

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manthos79 είπε

Έχεις κάνει φανταστική δουλειά και να συνεχίσεις να ενημερώνεις με ό,τι νεότερο βρίσκεις το θέμα.

Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος τον τελευταίο καιρό οπότε μέχρι να ξαναβρεθούμε σε χαιρετώ με ένα μαγικό κομμάτι  που για μένα είναι σπέσιαλ,δεν προλαβαίνω να ελέγξω αν το έχεις ήδη αναρτήσει, το πιθανότερο μπορεί.

Walkin' In The Park · Emtidi 1972

 

Oνειρεμένο!!!!! 💖  Πάρε κυπελάκι να το βάλεις στη συλλογή σου με τα άλλα τα αθλητικά.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...