Προς το περιεχόμενο

Editorial: Γιατί οι τιμές στην ψηφιακή διανομή είναι τόσο ψηλές;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες βρίσκεις και πιο φτηνά...

 

Κουτί με τροφοδοτικό 50 ευρώ max

Μητρική 1150 με usb3,sata3, pcix3 κτλ 60 ευρώ max

Επεξεργαστής i5 180 ευρώ

Μνήμες 8gb 1600/1866 80 ευρώ

Κάρτα Γραφικών 180 ευρώ

Δίσκος 50 ευρώ (όχι ssd)

Dvdrw (15 ευρώ)

Windows ... αστείο αλλά ας πω 110 ευρώ

 

Σύνολο: 615 + Windows ...

 

Εγώ έχω PS4. Μόνο που σκέφτομαι τα περίπου 170 ευρώ που θα δώσω για 3 παιχνίδια το Σεπτέμβριο (Fifa 16, MGS V, Uncharted Collection) μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο...

 

Τα είπες και εσύ (και άλλοι) ξεκάθαρα. Πλέον το κόστος ενός PC εφάμιλλου με τις τωρινές κονσόλες (αν όχι λίγο καλύτερου) έχει πέσει αρκετά (άμα δεν θέλεις να δώσεις παραπάνω και να ξεπεράσεις τις κονσόλες πολύ) και αν συνυπολογίσεις τι παραπάνω μπορείς να κάνεις με ένα PC, τους emulators για παλαιότερες κονσόλες καθώς και τα παιχνίδια που τα βρίσκεις κατά πολύ φθηνότερα σε steam, gog, kinguin, κτλ, ένα είναι το συμπέρασμα. Ότι το PC gaming είναι πλέον οικονομικότερο και κάνεις απόσβεση πολύ γρηγορότερα...Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι εξακολουθούν να το αρνούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα είπες και εσύ (και άλλοι) ξεκάθαρα. Πλέον το κόστος ενός PC εφάμιλλου με τις τωρινές κονσόλες (αν όχι λίγο καλύτερου) έχει πέσει αρκετά (άμα δεν θέλεις να δώσεις παραπάνω και να ξεπεράσεις τις κονσόλες πολύ) και αν συνυπολογίσεις τι παραπάνω μπορείς να κάνεις με ένα PC, τους emulators για παλαιότερες κονσόλες καθώς και τα παιχνίδια που τα βρίσκεις κατά πολύ φθηνότερα σε steam, gog, kinguin, κτλ, ένα είναι το συμπέρασμα. Ότι το PC gaming είναι πλέον οικονομικότερο και κάνεις απόσβεση πολύ γρηγορότερα...Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι εξακολουθούν να το αρνούνται.

 

Παιδιά κάτι άλλο που δεν αναφέρθηκε είναι η επεκτασιμότητα στο PC. Δεν σε ικανοποιεί κάτι? το αλλάζεις. Επίσης στο PS4 για παράδειγμα, εάν προκύψει κάποιο πρόβλημα στην κονσόλα (πχ. χαλάσει το bluray) και δεν είναι στην εγγύηση σκας 150 ευρώ στην Σόνυ για να το φτιάξει. Στο PC αγοράζεις ένα καινούργιο με 20 ευρώ και το αλλάζεις μόνος σου σε 3 λεπτά.

 

Εγώ έχω ένα PS4 και ένα παλιό (σχετικά) PC. Το ps4 κάνει τρελό θόρυβο όταν παίζω και δεν μπορώ να κάνω πολλά για να το διορθώσω. Εάν είχα PC, θα άλλαξα το ανεμιστηράκι και θα έλυνα το πρόβλημα (με μεγάλη ευκολία).

 

Με λίγα λόγια, το PC είναι πολύ ανώτερο σαν μηχάνημα (για τους λόγους που ανέφερα και πολλούς άλλους) αλλά για gaming δυστυχώς τελευταία έχει γεμίσει ο τόπος με άθλια ports και φυσικά δεν έχει τα exclusives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι το PC ρε παιδιά θα θέλει σε δύο χρόνια αναβάθμιση για να παίζει το τελευταίο παιχνίδι σε maxinum γραφικά και fps. Η κονσόλα τη δεκαετία τη πιάνει στην κυκλοφορία παιχνιδών που όλα είναι optimized για εκείνη. Από είναι - εκτός αν η κονσόλα πατώσει τελείως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάνε υψηλά τις τιμές στα ψηφιακά γιατί δεν θέλουν να ανταγωνιστούν τα καταστήματα...Τα καταστήματα βοηθάνε άμεσα την Sony/Microsoft/Nintendo γιατί εκεί πάει ο κόσμος και βλέπει κονσόλες, περιφερειακά και όλα τα συναφή. Αν τους την φορέσουν στα παιχνίδια θα πούνε τα καταστήματα "Πολύ ωραία κύριοι πουλήστε και τις κονσόλες σας ονλαιν, εμείς δεν τις εμπορευόμαστε". Και ειδικά στην Ελλάδα που ο φόβος της αγοράς από το νετ ακόμα υπάρχει θα ήμασταν ακόμα πολύ πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάνε υψηλά τις τιμές στα ψηφιακά γιατί δεν θέλουν να ανταγωνιστούν τα καταστήματα...Τα καταστήματα βοηθάνε άμεσα την Sony/Microsoft/Nintendo γιατί εκεί πάει ο κόσμος και βλέπει κονσόλες, περιφερειακά και όλα τα συναφή. Αν τους την φορέσουν στα παιχνίδια θα πούνε τα καταστήματα "Πολύ ωραία κύριοι πουλήστε και τις κονσόλες σας ονλαιν, εμείς δεν τις εμπορευόμαστε". Και ειδικά στην Ελλάδα που ο φόβος της αγοράς από το νετ ακόμα υπάρχει θα ήμασταν ακόμα πολύ πίσω...

 

Αν το καταστημα εχει κερδος απο την κονσολα,θα συνεχισει να την πουλαει εσαει.

Θα μπορουσε να χρησιμοποιησει το εμπαργκο σαν μεσο πιεσης για να κρατησει τιμες στα παιχνιδια τους,αλλα κανενα δικτυο λιανικης με φυσική παρουσία δεν ειναι τοσο μεγαλο,για να παει κοντρα στην σονυ κ.λ.

Να πιέσει την νιντέντο ίσως,αλλά τη σόνυ ούτε για αστείο.

Δεν πουλάς την κονσόλα μου,δεν πουλάς και τις τηλεοράσεις μου,κινητά μου,κάτσε και ψόφα εν ολίγοις.

 

Αυτος που θελει κονσολα,θα παρει κονσολα,ειτε την εχεις εσυ στο καταστημα σου,ειτε του τη στειλουν απο το Βιετναμ.Δεκτό αυτό για την Ελλάδα,και για αρκετές χώρες φαντάζομαι,αλλά τα μεγέθη αυτά για μία πολυεθνική είναι αστεία.Όχι αδιάφορα όμως.

Και δε θα στείλεις επιστολή διαμαρτυρίας στην Σονυ,στο πλαίσιο π.χ. θα πας και θα πεις "γιατί δεν έχετε xperia";

 

Βέβαια,το θέμα είναι πολυσύνθετο,και για να υπολογίσουμε όλες τις παραμέτρους,θέλει όχι απλά σεντόνι,αλλά θέση ολόκληρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καταστημα εχει κερδος απο την κονσολα,θα συνεχισει να την πουλαει εσαει.

Θα μπορουσε να χρησιμοποιησει το εμπαργκο σαν μεσο πιεσης για να κρατησει τιμες στα παιχνιδια τους,αλλα κανενα δικτυο λιανικης με φυσική παρουσία δεν ειναι τοσο μεγαλο,για να παει κοντρα στην σονυ κ.λ.

 

Δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα δικτύων λιανικής γιατί δεν τα γνωρίζω, αλλά υπάρχουν τέτοιου μεγέθους, ειδικά στην Αμερική, που αν ρίξουν εμπάργκο σε μια κονσόλα και τα παιχνίδια της, θα δεις πως θα κάνουν πίσω και sony και MS.

 

Το λέω αυτό γιατί θυμάμαι όταν έγινε το θέμα με τα μεταχειρισμένα του XB1, είχαν αναφερθεί στις τότε συζητήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου αρχισατε πολεμο παλι consoles vs pc  ας βαλω κι εγω το λιθαρακι μου :P.προτιμω κονσολα και οχι pc για διαφορους λογους..εχω pc και βαρεθηκα καθε φορα που βγαινει ενα καινουργιο βαρβατο παιχνιδι να φοβαμαι τις απαιτησεις και το κωλοoptimisation..επισης εχω και 2 κονσολες.xbox 360 k xbox one.ναι ο υπολογιστης ειναι εργαλειο.ναι στον υπολογιστη εχω παιξει και συνεχιζω να παιζω παιχνιδαρες..και στην κονσολα θα τις παιξω με καποιες παραχωρησεις αλλα το σημαντικο ειναι αυτο..στην κονσολα θα παιξω ενα παιχνιδι χωρις να χρειαζεται να το κανω ΕΠΙΣΤΗΜΗ για να παιξω..τα παιχνιδια μου στην κονσολα τα παιρνω μεταχειρισμενα στην μιση τιμη και πιο κατω ακομα εναν μηνα μετα.και ξερω πως τουλαχιστον για μια 10ετια οπως το xbox 360 θα παιζω τα παιχνιδια μου χωρις να πειραξω ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Η/Υ ήταν και είναι το απόλυτο εργαλείο τις τελευταίες δεκαετίες.

Είναι ποιο φθηνό σε βάθος χρόνου, είναι απείρως πιο ευέλικτο, έχει(σχεδόν) τα πάντα και φυσικά δεν περιορίζεται στα παιχνίδια.

 

To θέμα είναι το PC ρε παιδιά θα θέλει σε δύο χρόνια αναβάθμιση για να παίζει το τελευταίο παιχνίδι σε maxinum γραφικά και fps. Η κονσόλα τη δεκαετία τη πιάνει στην κυκλοφορία παιχνιδών που όλα είναι optimized για εκείνη. Από είναι - εκτός αν η κονσόλα πατώσει τελείως. 

Παίζεις στις κονσόλες τα παιχνίδια σε max γραφικά και fps;

Από πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...