Προς το περιεχόμενο

Στις 13 Αυγούστου η παρουσίαση του Galaxy Note 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Samsung καλά κάνει (απο την πλευρά της). Έβγαζε συσκευές με το τελευταίο hardware και η Apple παρέμενε πρώτη. Έβγαζε συσκευές με inovation (πχ σειρά note) και η Apple παρέμενε πρώτη. Προσπάθησε να φτιάξει τα 2 μεγάλα της μειονεκτήματα (TouchWiz και υλικά) και η Apple παρέμενε πρώτη.

 

Η Samsung στο Android είναι πρακτικά μονοπώλειο. Το S5 και τώρα το S6 έχουν χαμηλές πωλήσεις αλλά παραμένουν μπροστά απο όλα τα υπόλοιπα Android. Επομένως η Samsung βλέπει τι θέλει ο κόσμος κοιτάζοντας τον πρώτο (Apple). Τι θέλει, εμφανέστατα) ο κόσμος; Θέλει συσκευές χωρίς επέκταση μνήμης, με καλή κάμερα, μέταλλο/γυαλί και μικρή μπαταρία. Οπως ακριβώς είναι το iPhone. Επομένως γιατί να σου δώσει τεχνολογία, innovattion κτλ όταν πρώτη σε πωλήσεις συσκευή είναι ενα τηλέφωνο με hardware διετίας και software που προσθέτει features 4 χρόνια μετά τους ανταγωνιστές. Καλά κάνει η Samsung!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς ξύπνησε η Samsung. Όχι άλλη Micro sd εν έτει 2015. Χορτάσαμε καμμένες κάρτες, φορμαρισματα και αργή προσπελαση την τελευταία 15ετια. Ειδικά το Note δεν είναι multimedia server να ψάχνουμε όλοι να έχουμε 30gb μουσικής και 40gb βίντεο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται κακή ιδέα η μη αποσπώμενη μπαταρία;

Δηλαδή στα 2 χρόνια χρήσης εαν πέσει (που θα πέσει) η απόδοση της μπαταρίας τι κάνεις; Πετάς το κινητό και σκάς άλλα τόσα για το επόμενο ή μεθεπόμενο μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω καλα κανει οχι πια αποσπωμενη μπαταρια κ micro sd αλλιως να πατε σε προγενεστερα μοντελα

 

Καλά κάνει η Samsung!

Τι λογικη ειναι αυτη ρε παιδες. Θελω να μπορω να βαλω επιπλεον μνημη και να μπορω να αλλαζω μπαταρια. Ακυρο που πανε να συναγωνιστουν iPhone. Eγω βασικα θα μεινω με το Νοτε 3 :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται κακή ιδέα η μη αποσπώμενη μπαταρία;

Δηλαδή στα 2 χρόνια χρήσης εαν πέσει (που θα πέσει) η απόδοση της μπαταρίας τι κάνεις; Πετάς το κινητό και σκάς άλλα τόσα για το επόμενο ή μεθεπόμενο μοντέλο;

Δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα εφοσον το σχεδιο ειναι ετσι , μπορει να αλλαχθει η μπαταρια.Απλα οχι τοσο ευκολα οσο στα προηγουμενα.Θελει ειτε να πιανουν τα χερια σου με τα καταλληλα εργαλεια , ειτε να το δωσεις σε καποιο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν είναι αποσπώμενη η μπαταρία είναι μλκια (ιδιαίτερα αν φάει σκάλωμα η συσκευή και δεν κλείνει αλλιώς) .

Βλέποντας και άλλα leak παρατηρώ ότι το sim tray είναι πολύ μεγάλο για nano sim όποτε έχουμε ελπίδες να παίρνει και microsd. Αν δεν παίρνει είναι θέμα ( για εμένα) .

 

Προς το παρόν μένουμε με rootαρισμενο note 2 resurrection remix (android 5.1.1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Samsung καλά κάνει (απο την πλευρά της). Έβγαζε συσκευές με το τελευταίο hardware και η Apple παρέμενε πρώτη. Έβγαζε συσκευές με inovation (πχ σειρά note) και η Apple παρέμενε πρώτη. Προσπάθησε να φτιάξει τα 2 μεγάλα της μειονεκτήματα (TouchWiz και υλικά) και η Apple παρέμενε πρώτη.

 

Η Samsung στο Android είναι πρακτικά μονοπώλειο. Το S5 και τώρα το S6 έχουν χαμηλές πωλήσεις αλλά παραμένουν μπροστά απο όλα τα υπόλοιπα Android. Επομένως η Samsung βλέπει τι θέλει ο κόσμος κοιτάζοντας τον πρώτο (Apple). Τι θέλει, εμφανέστατα) ο κόσμος; Θέλει συσκευές χωρίς επέκταση μνήμης, με καλή κάμερα, μέταλλο/γυαλί και μικρή μπαταρία. Οπως ακριβώς είναι το iPhone. Επομένως γιατί να σου δώσει τεχνολογία, innovattion κτλ όταν πρώτη σε πωλήσεις συσκευή είναι ενα τηλέφωνο με hardware διετίας και software που προσθέτει features 4 χρόνια μετά τους ανταγωνιστές. Καλά κάνει η Samsung!

 

Ναι, αλλά η Apple έχει (το μόνο βασικά που μου έρχεται τώρα) ένα καλό.

IOS. Το λειτουργικό της. Γι αυτό την προτιμά πολύς κόσμος. Την Sammy την θέλαν για τη σειρά Note, το πενάκι του και τα έξτρα. Τα έξτρα είναι αποσπώμενη μπαταρία και micro SD, πράγματα που έχουν αποτρέψει κόσμο να πάρει iPhone και έχουν προτρέψει κόσμο να πάρει Note.

 

Μάντεψε τώρα ποιον θα προτιμήσουν. Αυτόν που μέχρι πρότινος είχε γιγάντια ποσοστά στις πωλήσεις των σμαρτφόν, τώρα θα έχει απλά μονοπώλειο. Καλά κάνει η Samsung που πατώνει λοιπόν! Αντε να 'ρθουν οι Κινέζοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα εφοσον το σχεδιο ειναι ετσι , μπορει να αλλαχθει η μπαταρια.Απλα οχι τοσο ευκολα οσο στα προηγουμενα.Θελει ειτε να πιανουν τα χερια σου με τα καταλληλα εργαλεια , ειτε να το δωσεις σε καποιο service.

Έτσι ενδεικτικά, βάλε στο youtube ένα disassembling να δεις το τι κόλες έχει η μπαταρία του S6 και πόσο εύκολα μπορείς να χαλάσεις την οθόνη του αφού στην πλάτη της οθόνης είναι κολλημένη η μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Samsung καλά κάνει (απο την πλευρά της). Έβγαζε συσκευές με το τελευταίο hardware και η Apple παρέμενε πρώτη. Έβγαζε συσκευές με inovation (πχ σειρά note) και η Apple παρέμενε πρώτη. Προσπάθησε να φτιάξει τα 2 μεγάλα της μειονεκτήματα (TouchWiz και υλικά) και η Apple παρέμενε πρώτη.

 

Η Samsung στο Android είναι πρακτικά μονοπώλειο. Το S5 και τώρα το S6 έχουν χαμηλές πωλήσεις αλλά παραμένουν μπροστά απο όλα τα υπόλοιπα Android. Επομένως η Samsung βλέπει τι θέλει ο κόσμος κοιτάζοντας τον πρώτο (Apple). Τι θέλει, εμφανέστατα) ο κόσμος; Θέλει συσκευές χωρίς επέκταση μνήμης, με καλή κάμερα, μέταλλο/γυαλί και μικρή μπαταρία. Οπως ακριβώς είναι το iPhone. Επομένως γιατί να σου δώσει τεχνολογία, innovattion κτλ όταν πρώτη σε πωλήσεις συσκευή είναι ενα τηλέφωνο με hardware διετίας και software που προσθέτει features 4 χρόνια μετά τους ανταγωνιστές. Καλά κάνει η Samsung!

Ξέχασες να αναφερθείς στο γεγονός ότι η Apple προσφέρει το δικό της λειτουργικό, appstore και άλλες πολλές υπηρεσίες. Αν θέλει, λοιπόν, να ολοκληρώσει την αντιγραφή, δε μένει παρά να προσφέρει συσκευές με Tizen και Samsung υπηρεσίες για να διαφοροποιηθεί από το σωρό του Android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται κακή ιδέα η μη αποσπώμενη μπαταρία;

Δηλαδή στα 2 χρόνια χρήσης εαν πέσει (που θα πέσει) η απόδοση της μπαταρίας τι κάνεις; Πετάς το κινητό και σκάς άλλα τόσα για το επόμενο ή μεθεπόμενο μοντέλο;

Ούτε το πετάς, αλλά ούτε παίρνεις καινούριο. Το πας στα ένα κάρο κέντρα service της Samsung και αγοράζεις καινούρια μπαταρία. Αυτό που είπες είναι κάτι αντίστοιχο του "ξέμεινε από μπαταρία το αμάξι. Τώρα πρέπει να πάρω άλλο ή να το δώσω για απόσυρση".

 

Το γεγονός ότι η αποσπώμενη μπαταρία επιτρέπει στον χρήστη να τοποθετήσει 3rd party του κώλου ζημιογόνες μπαταρίες και να αναγκάζει την samsung να πληρώνει την νύφη δεν το σκέφτηκε κανείς;

 

Δεν υποστηρίζω την μη αφαιρούμενη μπαταρία (ίσα ίσα που έχω πάνω μου πάντα μια δεύτερη μπαταρία για το κινητό μου το οποίο έχει αφαιρούμενη) αλλά πριν κατηγορήσετε την samsung, δείτε πιο βαθιά ποιος την ανάγκασε να προβεί σε αυτήν την "φυλακή με περιορισμούς".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...