Προς το περιεχόμενο

Huawei P8 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρομαι παντως που βγαλατε πορισμα και λογια που δεν ειπωθηκαν απο εμενα.
@ tragic δεν θελω να ασχοληθω με τη παρτη σου αλλο διαβαζεις και γραφεις οτι και οπως το θελεις και καταληξαμε πως το συμπερασμα σου ειναι huawei το ονομα της ειναι γνωστο αρα δικαιού και η τιμη της και ας μη πουλησει ουτε 200.000 κομματια.
Εμενα η αποψη μου ειναι οτι η huawei ειναι μεσα στην 3αδα των κινεζικων εταιριων αλλα καλος ή κακος ο κοσμος δεν τη γνωριζει. Εγω τη ξερω πολυ καλυτερα απο σενα γιατι εχω αρκετες συσκευες huawei σπιτι μου εσυ παλι μονο ακουστικα; Φαντασου που να μην την ηξερες τι και ποσα θα ειχες απο αυτη.
Αντιλογο εκανα μαζι σου διοτι εγραψες πως το επωνυμο δεν εχει κλιμακα ή βαρος και πως ο καταναλωτης προτιμαει μονο value for money ή αγοραζει οτι βρει μπροστα τους διχως να κοιταει αν γραφει samsung/iphone.... Αν ηταν ετσι θα ειχαμε λυσει το προβλημα του ανταγωνισμου σε ολα τα προιοντα. Αλλα βλεπεις το θολωμα να στυριξεις ή καλυτερα να πεις και να μη διαβασεις σε εβαλαν στο τρυπακι sepsekasan vs huawei.

Τωρα για τους αλλους που απαντανε στα ποστ μου παλι δεν διαβαζουν αυτο που διαβαζουν αλλα το μεταφραζουν με το "μυαλο" τους (?) οπως το θελουν οποτε οτι εγραψα στον tragic ας το λαβουν και ως απαντηση.
Ευχαριστω.

Επεξ/σία από sepsekasan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Huawei βασικά έχει μια τάση να αντιγράφει το 5s.

 

Και το 5s αντέγραψε κάποιο άλλο και άλλες εταιρίες έχουν μια τάση να αντιγράφουν τη Huawei. Αυτές τις άλλες εταιρίες, τις αντιγράφουν πάλι άλλες. Ο ένας τον άλλον δηλαδή.

 

Τι πάει να πει αυτό;

ΥΓ: και το iphone στην κινά κατασκευαζετε 

 

Ε ναι καί; Αυτό είναι επιχείρημα κατά των "θα πάρω iphone και όχι κινεζιά", το να πετάς στο άκυρο το αυτονόητο-ότι δηλαδή μια εταιρία ηλεκτρονικών κατασκευάζει προϊόντα στην Κίνα όπως και το 99% των άλλων δεν θεωρω ότι στο παρόν άρθρο έχει να προσφέρει κάτι.

 

Φιλικά πάντα.

Χαιρομαι παντως που βγαλατε πορισμα και λογια που δεν ειπωθηκαν απο εμενα.

@ tragic δεν θελω να ασχοληθω με τη παρτη σου αλλο διαβαζεις και γραφεις οτι και οπως το θελεις και καταληξαμε πως το συμπερασμα σου ειναι huawei το ονομα της ειναι γνωστο αρα δικαιού και η τιμη της και ας μη πουλησει ουτε 200.000 κομματια.

Εμενα η αποψη μου ειναι οτι η huawei ειναι μεσα στην 3αδα των κινεζικων εταιριων αλλα καλος ή κακος ο κοσμος δεν τη γνωριζει. Εγω τη ξερω πολυ καλυτερα απο σενα γιατι εχω αρκετες συσκευες huawei σπιτι μου εσυ παλι μονο ακουστικα; Φαντασου που να μην την ηξερες τι και ποσα θα ειχες απο αυτη.

Αντιλογο εκανα μαζι σου διοτι εγραψες πως το επωνυμο δεν εχει κλιμακα ή βαρος και πως ο καταναλωτης προτιμαει μονο value for money ή αγοραζει οτι βρει μπροστα τους διχως να κοιταει αν γραφει samsung/iphone.... Αν ηταν ετσι θα ειχαμε λυσει το προβλημα του ανταγωνισμου σε ολα τα προιοντα. Αλλα βλεπεις το θολωμα να στυριξεις ή καλυτερα να πεις και να μη διαβασεις σε εβαλαν στο τρυπακι sepsekasan vs huawei.

 

Τωρα για τους αλλους που απαντανε στα ποστ μου παλι δεν διαβαζουν αυτο που διαβαζουν αλλα το μεταφραζουν με το "μυαλο" τους (?) οπως το θελουν οποτε οτι εγραψα στον tragic ας το λαβουν και ως απαντηση.

Ευχαριστω.

 

Εξακολουθείς να συσχετίζεις ΜΙΑ συσκευή, ΜΙΑ αναθεματισμένη, ΜΙΑ γαμημένη συσκευή και κατά πόσο αυτή αξίζει με την εταιρία που την έφτιαξε λες και είναι η μονάκριβη της και μου σπας τα νεύρα. Σε παρακαλώ, πες μου απλά ότι το κάνεις επίτηδες για να με τσατίσεις και όχι ότι σοβαρολογείς. Το πρώτο συγχωρείται, το δεύτερο με τίποτα. Όσο για τα Huawei, εχω servicάρει αρκετά φίλων και σε θέματα hardware αλλά και software και σε διαβεβαιώ ότι τα γνωρίζω πολύ καλά και είναι άριστα. Λόγω μη-αναγκών δεν απέκτησα ποτέ μία δική μου συσκευή Huawei πέρα από τα ψιλολόγια που σου είπα-δεν υπήρχε λόγος βασικά. Όσο γι αυτό ειλικρινά έχω την εντύπωση ότι παραληρρείς, να το κοιτάξεις.Τι να σου πώ, πρέπει να τα έχεις χάσει πραγματικά.

 

Από ότι έχεις καταλάβει ο μόνος που βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα και βάζει λόγια στο στόμα αλλονών είσαι εσύ, γι αυτό και ο αντίλογος τοποθετείται μεταξύ "Σε Ψέκασαν" < μισό insomnia. Εντάξει να είναι ένας χαζός και να μη σε πιάνει, αλλά να είσαι ο μόνος λογικός και οι άλλοι ηλίθιοι, μάλλον κάτι που αν όχι ολοκληρωτικά τουλάχιστον τείνει προς το αντίθετο.

 

Ο νοών νοείτω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τη ξερω πολυ καλυτερα απο σενα γιατι εχω αρκετες συσκευες huawei σπιτι μου εσυ παλι μονο ακουστικα;

Βγάζει ακουστικά;

 

Παντως η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Δηλαδή: 

 

Το αν είναι ποιοτικό το κινητό έχει να κάνει με το πόσο γνωστό είναι ή όχι;

Έχει να κάνει με το ποιας χώρας εταιρεία το κατασκευάζει;

Η τιμή πηγαίνει μόνο ανάλογα με την ποιότητα/κόστος κατασκευής; Με το όνομα; Και με τα δύο;

Κανείς αγοράζει ένα κινητό βάσει ποιών πραγμάτων; Το πόσο καλά την ξέρει αυτός την εταιρεία και τι ξέρει για την εταιρεία ως προς την αξιοπιστία, ή με βάσει το τι ξέρουν οι άλλοι;

Το τι ξέρει η πλειονότητα του κόσμου και τι άποψη έχει, συνάδει πάντα με την πραγματικότητα;

 

Ο καθένας απαντά διαφορετικά στις παραπάνω ερωτήσεις, και έχει διαφορετικές καταναλωτικές συνήθειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραια τα huawei αλλα τα σαμσουνγκ ειναι καλυτερα και γενικα τα πιο αξιοπιστα που εχω δοκιμασει .. βεβαια αν δεν υπηρχε το note αυτη τη στιγμη θα ειχα κινεζικο σιγουρα ..ειναι απλα τρομερα και πλεον μπροστα και σε design ..παρεπιπτοντως αυτοι οι κλωνοι με android του iphone τα σπανε?? χοχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sepsekasan και alex1001 αντί να κράζετε μια εταιρία μάθετε πρώτα για αυτήν, σε λίγα χρονιά την  huawei την βλέπω για 1 εταιρία,

 μάθετε  να αγοράζετε εκτός αν σας περισσεύουν και μπορείτε να έχετε ότι θέλετε και όποτε γουστάρετε .

 Βάζω στοίχημα ότι πριν από χρονιά θα κράζατε και κόσμο που πρώτο είχε smartphone πχ iphone 3 και εσείς απλό κινητό και πείτε μου που είναι οι εταιριακλες στην κατάταξη τώρα nokia motorola ericsson που αγοραστικέ από την sony, και η sony σύμφωνα με φήμες θα σταματήσει την παραγωγη στα smartphone 

ΥΓ: και το iphone στην κινά κατασκευαζετε 

 

Ε καλά αυτό τώρα δυστυχώς είναι πλέον σχετικό, γιατί με 500 ευρώ δεν το λές και φθηνό ή ότι έκανες και την πιο έξυπνη αγορά. Αυτό ίσχυε επί εποχής Ρ6 οριακά , μιας και πλέον οι τιμές τους έχουν εξισωθεί. Και όπως και να χει (για την ώρα τουλάχιστον) , κανένα από όλα αυτά Κινέζικα (και το λέω έχοντας αγοράσει το 1+1) δεν μπορεί να πιάσει την εμπειρία χρήσης και γενικώ της αίσθησης ενός HTC M8 ή ενός NOTE 4 .

Και δεν συγκρίνω σίγουρα αρχικές τιμές των Ελληνικών καταστημάτων, γιατί ούτως ή άλλως είναι απατεώνες, μιλάμε ότι έχεις στο χέρι σου αυτή την στιγμή 500 ευρώ, τι θα πάρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα του επώνυμου ή μη... 
Δεν έκατσα να διαβάσω όλα τα σχόλια... TL;DR!

Επώνυμο θεωρείτε οτιδήποτε είναι ευρέως γνωστό ασχέτως της ποιότητας του!
Επίσης αν κάτι είναι επώνυμο σε μια χώρα, δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα επώνυμο και σε μια άλλη χώρα ή ακόμη και σε άλλη περιοχή της ίδιας χώρας.

π.χ. Τα καταστήματα "Κωτσόβολος" στην Ελλάδα είναι επώνυμα σε σχέση με τα "Παπαδόπουλος".
Και τα δύο όμως είναι ανώνυμα στην Τουρκία!
Τα σουπερ μαρκετ "Αρβανιτίδης" στην Β. Ελλάδα είναι επώνυμα σε σχέση με τα "Σκλαβενίτης".
Και τα δύο όμως "τρώνε την σκόνη" μπροστά στα "Α.Β. Βασιλόπουλος" τα οποίο με την σειρά τους υστερούν σε δημοτικότητα στο εξωτερικό σε σχέση με τα "LIDL".

Με την παραπάνω λογική, η Huawei επειδή υπάρχει χρόνια στα ελληνικά καταστήματα είναι επώνυμη αλλά όχι στον βαθμό που είναι η Apple ή Samsung.
Ακόμη ακόμη τον πατέρα μου να ρωτήσεις θα σου ότι είναι πιο γνωστά τα Alcatel από την Huawei γιατί κάποτε τα Alcatel είχαν κατακλείσει την αγορά!
Η επωνυμία έχει βαθμίδες αλλά δεν είναι βαθμίδες επωνυμίας αλλά δημοτικότητας!
Μπορείς να ποσοτικοποιήσεις την δημοτικότητα των εταιρειών και να τις χωρίσεις σε βαθμίδες!

-

Για το κινητό... 
Πολύ ωραίο εμφανισιακά και από άποψη χαρακτηριστικών αρκετά τίμιο για τα λεφτά του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα καλυτερα reviews που εχω διαβασει ( και ειναι πολλα αυτα ειδικα εν αναμονη του κινητου)....οποιος ξεπερασει το συνδρομο του μισοφαγωμενου μηλου ή της κινεζικης προελευσης θα καταλαβει περι τινος προκειται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξωτερικα θυμιζει iphone 6,βεβαια ειναι μεγαλυτερο κατα 5.2"  ενω το iphone 4.7" και λενε πως εχει καλυτερη μπαταρια τα iphone απο τα android ,αλλα πληρωνεις ονομα στα iphone παρα λογισμικο π.χ οπως το samsung 4 με κινητηρες κινησης και καμερα 13mp και μπροστινη 2mp+full hd ,ενω τα iphone μονο εξωτερικα ειναι ωραια σχεδιασμενα και σου προστατευει το κινητο το ios αρκετα.αξιζει να δωσεις πολλα λεφτα μονο σε κινητα που εχουν πιο πολλα να "δωσουν" παρα να λες οτι εχεις μια γνωστη μαρκα που να μην  εχει καλο επεξεργαστή ή οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό το είδα σήμερα σε ένα κατάστημα Wind κι ήταν απίστευτο. Λεπτό,ανύπαρκτα bezzels,πολύ ωραία οθόνη,ωραίος σχεδιασμός κι πολύ καλή τρομερη ποιότητα κατασκευής! Το λογισμικό άψογο κι απλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...