Προς το περιεχόμενο

Το λογισμικό που χρησιμοποιεί ο Stephen Hawking για να μιλάει στον κόσμο είναι πια δωρεάν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σημαίνει αυτό; Για κάθε κομμάτι λογισμικού ανοιχτού κώδικα κάποιοι έχουν εργαστεί και έχουν αφιερώσει χρόνο, με ή χωρίς χρηματική ανταμοιβή.

 

Έχει διαφορά το να κάνεις κάτι ως χόμπι με το να το κάνεις κάτι ως επάγγελμα. Με την ίδια λογική όσοι σχεδιάζουν ιατρικά μηχανήματα, ακόμη και οι γιατροί πρέπει να προσφέρουν τη δουλειά τους ως φιλανθρωπία. Not...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαφορά το να κάνεις κάτι ως χόμπι με το να το κάνεις κάτι ως επάγγελμα. Με την ίδια λογική όσοι σχεδιάζουν ιατρικά μηχανήματα, ακόμη και οι γιατροί πρέπει να προσφέρουν τη δουλειά τους ως φιλανθρωπία. Not...

 

Και στο open source παίζουν projects που όποιος δουλεύει πληρώνεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο open source παίζουν projects που όποιος δουλεύει πληρώνεται κανονικά.

Αυτο το αποκαλώ "the freetard's last argument": Αφου μερικες εταιριες καταφεραν να ενταξουν το open source στο επιχειρηματικο τους μοντελο, ολες οι εταιριες πρεπει να ενταξουν το open source στο επιχειρηματικο τους μοντελο. Το πως θα γινει αυτο ειναι δικο τους θεμα. Εγω απλα θελω τα sources τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το αποκαλώ "the freetard's last argument": Αφου μερικες εταιριες καταφεραν να ενταξουν το open source στο επιχειρηματικο τους μοντελο, ολες οι εταιριες πρεπει να ενταξουν το open source στο επιχειρηματικο τους μοντελο. Το πως θα γινει αυτο ειναι δικο τους θεμα. Εγω απλα θελω τα sources τους.

 

Δεν έγραψα πουθενά τι πρέπει να κάνει και πως πρέπει να δουλεύει κάποια εταιρία.

Και επειδή αντί για φαντάσματα μάλλον βλέπεις linux zealots και "freetards" και ο ρόλος σου εδώ είναι να trollareis μπας και ξεκινήσει κάνα flame, την επόμενη φορά που θα με κάνεις quote σε αυτό το άρθρο έχει φύγει report με τη μία. Για να μην παρεξηγηθούμε δηλαδή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς ότι το AOSP (τυχαίο παράδειγμα) ήταν hobby για τη Google, sure, why not?

 

Δεν έχω δει πάντως καμιά σοβαρή συσκευή να έρχεται χωρίς play store και google play services και αμφιβάλω πολύ αν μπορεί μια τέτοια συσκευή να είναι χρηστική. Και για να βάλει ένας κατασκευής τα closed source google play services πρέπει να συνάψει συμφωνία με την google και να αποδεχτεί τους όποιους όρους που φυσικά περιλαμβάνουν την προώθηση των υπηρεσιών της google. Κοινώς το AOSP είναι όντως το χόμπι/τυράκι της google και αν πχ. έρθει η apple και πει βάζω εγώ το λειτουργικό, βάλε εσύ τα play services, το AOSP σταματάει να αναπτύσεται χθες.

 

Δεν ξέρω πως μπορεί κάτι τέτοιο να εφαρμοστεί σε άλλους κλάδους που από πίσω είναι πχ. ιατρικές και όχι διαφημιστικές εταιρείες. Εκτός αν με κάθε εξέταση... κάνουμε και ένα τατουάζ της ιντέλ στο μέτωπο... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimex αν ξαναδιαβάσεις το 1ο μου post θα δεις ότι η διαφωνία μου ήταν στο "Δεν παύει όμως κάποιοι να έχουν δουλέψει γι' αυτό."

Και στα open source/free software κάποιοι δουλεύουν για την ανάπτυξή τους. Δεν γράφεται ο κώδικας μόνος του.

 

Υπάρχουν τρόποι να βγάλει κάποιος κέρδος και από free software (το οποίο δε σημαίνει δωρεάν λογισμικό) αλλά προφανώς και δε μπορούν να εφαρμοστούν παντου. Συνεπώς το τι επιχειρηματικό μοντέλο θα επιλέξει η κάθε εταιρεία είναι καθαρά δική της επιλογή και δεν το κατακρίνω.

 

offtopic:

Το AOSP τυράκι μπορείς να το πεις, σίγουρα όμως όχι χόμπυ. Ξεκίνησε σαν ανοιχτό project, στην πορεία όμως συνειδητοποίησε ο χορηγός ότι δεν του αρέσει το forking με αποτέλεσμα (καλώς ή κακώς) να βάλει φρένο στην ανάπτυξη του ανοιχτού κομματιού και να το κλείσει μέσω των services. Δικαίωμά τους, δε μου αρέσει αλλά δε μου πέφτει και λόγος, πέρα από το αν θα τους δώσω χρήματα για να αγοράσω προϊόν τους... ;)

 

edit: Παραπάνω ο Oxygene γράφει "Ένα τόσο ωφέλιμο λογισμικό για άτομα με ειδικές ανάγκες έπρεπε να είναι ελεύθερο από την πρώτη μέρα. Κάλιο αργά παρά ποτέ όμως..."

 

Το ανοιχτό λογισμικό γενικά αναπτύσσεται γρηγορότερα και πιο ολοκληρωμένα από το κλειστό, με το οποίο ασχολείται μια μικρή ή μεγάλη ομάδα. Συνεπώς καθαρά για πρακτικούς λόγους θεωρώ ότι τέτοια project θα ήταν καλύτερα αν αναπτύσσονταν από το community.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει αυτό; Για κάθε κομμάτι λογισμικού ανοιχτού κώδικα κάποιοι έχουν εργαστεί και έχουν αφιερώσει χρόνο, με ή χωρίς χρηματική ανταμοιβή.

 

Σημαίνει οτι κάθε εταιρεία έχει το δικαίωμα να επιλέξει αν θα δίνει δωρεάν ή με χρηματικό αντίτιμο το προϊόν της. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το λογισμικό είτε ανοιχτού είτε κλειστού κώδικα εργάστηκαν κάποιοι προγραμματιστές και είχε κόστος για την intel δεν το έκαναν τζάμπα. Αλλά τώρα επέλεξαν να το διαθέσουν δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...