Προς το περιεχόμενο

Τι είναι HEC,FEC,CRC errors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

εδώ και ένα μήνα με έχει ταράξει τα dc η Vodafone.

Ήρθαν και μου είπαν ότι φταίει η καλωδίωση του σπιτιού (που δεν έφταιγε σε τίποτε πριν από ένα μήνα και χωρίς να πειράξω κάτι χάλασε). Και ότι μαζεύει πολλά λάθη (CRC/FEC?) και για αυτό κάνει restart την γραμμή μου.

τα errors όταν κάνω refresh το page του router είναι:

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Noise Margin(Up/Down) 14.3/11.9 dB ~ 15/7 dB

CRC (U/D) 0/10343 ~ 0/12104

FEC (U/D) 0/56065 ~ 0/60662.

Any tips? Να τους ακούσω και να φέρω κάποιον ηλεκτρολόγο για την γραμμή στην δική μου άκρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, tjfsiroko είπε

Καλησπέρα σας,

εδώ και ένα μήνα με έχει ταράξει τα dc η Vodafone.

Ήρθαν και μου είπαν ότι φταίει η καλωδίωση του σπιτιού (που δεν έφταιγε σε τίποτε πριν από ένα μήνα και χωρίς να πειράξω κάτι χάλασε). Και ότι μαζεύει πολλά λάθη (CRC/FEC?) και για αυτό κάνει restart την γραμμή μου.

τα errors όταν κάνω refresh το page του router είναι:

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Noise Margin(Up/Down) 14.3/11.9 dB ~ 15/7 dB

CRC (U/D) 0/10343 ~ 0/12104

FEC (U/D) 0/56065 ~ 0/60662.

Any tips? Να τους ακούσω και να φέρω κάποιον ηλεκτρολόγο για την γραμμή στην δική μου άκρη?

Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μαζεύει πάρα πολλά errors η γραμμή με αποτέλεσμα να έχω αρκετές αποσυνδέσεις μέσα στην ημέρα. Ήρθε τεχνικός και το πόρισμά του ήταν να φέρω ηλεκτρολόγο να δει την εσωτερική καλωδίωση. Όλα άρχισαν από τη στιγμή που αναβάθμισα σε 50άρα vdsl. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να έπαθε ξαφνικά η καλωδίωση. Μου πρότεινε να μου αλλάξει, όταν φέρω ηλεκτρολόγο,  ζεύγος από το κουτί του ΟΤΕ μέχρι την τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού μήπως βελτιωθεί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ειμαι Vodafone και γω και μενω Παγκρατι . 100αρα συνδεση . Οσο ημουν στα 50 μεχρι πριν 1 χρονο δεν ηξερα τι σημαινει κακο ιντερνετ , κλειδωνα στα 99 και για ενα χρονο ημουν τελεια. Μολις αναβαθμιστηκα σε 100 , αρχισα να εχω αποσυνδεσεις και παρα πολλα crc ερορς. Εχει ερθει τεχνικος 6-7 φορες σπιτι , ολοι μολις μετρησαν στο ρουτερ μου ειπαν για καλωδιοση... μολις κατεβηκαν και μετρησαν και κατω στην πολυκατοικια ομως βρηκαν περιπου τα ιδια ερορς και μου παν πως δεν ειναι το σπιτι. Παρολα αυτα εδω και 6 μηνες δεν το χουν φτιαξει. Το σπρωχνουν με οποιο τροπο μπορουν ,ειτε το φτιαξαμε και παιζει καλα για 10 μερες και μετα τα ιδια , ειτε οτι πρεπει να ρθει ο οτε και δεν ερχετε και πολλες αλλες δικαιολογιες.Εν το μεταξυ σε ερωτηση μου αν η γραμμη ειναι της vodafone ή του ote πηρα την εξης κουλη απαντηση που δεν καταλαβαινω. " Η γραμμη ειναι του οτε σε ενα σημειο αλλα εχουμε κομβο που το κοιταμε μαζι" και " η καμπινα ειναι του οτε αλλα υπαρχει σημειο που περναει και απο δικη μας καμπινα " .
668792532_Screenshot2020-08-17at5_35_11PM.png.5270e509875f52d21db186c2515aba59.png
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το καφαο(kv) ειναι του οτε τοτε και ο χαλκος  και το dslam ειναι του οτε. οτι μετα ο οτε ενωνεται με οπτικη ινα με τον παροχο δεν μας ενδιαφερει στην προκειμενη περιπτωση. 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 8/2/2020 στις 8:06 ΜΜ, _PoSeiDon είπε

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό παρατηρώ πάρα πολλές πτώσεις στο ίντερνετ και συγκεκριμένα τη στιγμή που προσπαθώ να κάνω streaming (netflix, etc). Να σημειωθεί ότι χρησιμοποιώ powerline device (το ιντερνετ πέφτει από το modem και όχι από το powerline). Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αν είναι ορισμένες συσκευές στο wifi, ακόμα και αν δε χρησιμοποιούν το internet δημιουργούν μεγάλο ping.

- Η τηλεφωνική συσκευή είναι συνδεδεμένη σε φίλτρο.
- Μένω σε πολυκατοικία με πολλά WiFi τριγύρω.
- Έχω δοκιμάσει να αλλάξω τα κανάλια, χωρίς αποτέλεσμα.
- Στο ρούτερ φαίνεται να φτάνουν κανονικά τα 50Mbps αλλά εγώ μετράω 10 έως 12 Mbps με πολύ υψηλό ping, ενώ το upload speed είναι καλό (στα 4Mbps).

Είναι λογικό να έχω 0 errors σε CRC και HEC; 

Έχει κανείς καμία ιδέα, γιατί με Forthnet δε βγάζω άκρη;

 

 

καλησπερα κι απο μενα,

Βγαλε τα powerline απο την πριζα (εντελως) και ξαναελεγξε τι συμβαινει. Αντιμετωπιζω κι εγω θεματα με τη VDSL με κυριο την καλωδιωση εντος σπιτιου που εμφανιστηκε μολις εκανα αναβαθμιση στα 100Mbps (100 Mbps στο σαλονι και 50Mbps εκει που εχω modem και τηλεφωνικες συσκευες) και αρχισα να ψαχνω διαφορα.

Για να μην κουραζω, με τα powerline απλα στην πριζα (ασυνδετα στο modem) το modem συγχρονιζει κανονικα αλλα με ethernet και wifi το speedtest της ookla εβγαζε 2-5Mbps. Μολις τα εβγαζα απο πριζα το speedtest της ookla εβγαζε 50Mbps. Προφανως τα powerline τα εχουν παιξει και πεταγαν σκουπιδια. Απο το application μου εδειχναν 50-70Mbps μεταξυ τους σε μακρινα δωματια και 180Mbps σε πριζα στο ιδιο δωματιο (ειναι 200αρια).

Επίσης, προσεξε και με τις λαμπες led, νομιζω επηρεαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/12/2020 at 18:55, gpikasso said:

 

καλησπερα κι απο μενα,

Βγαλε τα powerline απο την πριζα (εντελως) και ξαναελεγξε τι συμβαινει. Αντιμετωπιζω κι εγω θεματα με τη VDSL με κυριο την καλωδιωση εντος σπιτιου που εμφανιστηκε μολις εκανα αναβαθμιση στα 100Mbps (100 Mbps στο σαλονι και 50Mbps εκει που εχω modem και τηλεφωνικες συσκευες) και αρχισα να ψαχνω διαφορα.

Για να μην κουραζω, με τα powerline απλα στην πριζα (ασυνδετα στο modem) το modem συγχρονιζει κανονικα αλλα με ethernet και wifi το speedtest της ookla εβγαζε 2-5Mbps. Μολις τα εβγαζα απο πριζα το speedtest της ookla εβγαζε 50Mbps. Προφανως τα powerline τα εχουν παιξει και πεταγαν σκουπιδια. Απο το application μου εδειχναν 50-70Mbps μεταξυ τους σε μακρινα δωματια και 180Mbps σε πριζα στο ιδιο δωματιο (ειναι 200αρια).

Επίσης, προσεξε και με τις λαμπες led, νομιζω επηρεαζουν.

σε καποια powerlines πχ devolo εχεις επιλογη να διαλεξεις αλλο profile για να αποφυγεις διαφορα θεματα.νομιζω το εχω αναφερει και στα review των devolo  που εχω κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, panatha1369 said:

ποσα crc θεωρουνται νορμαλ σε μια γραμμη ανα ημερα;;

αυτα που δεν σου δημιουργουν προβλημα.αν βλεπεις να ανεβαινουν ανα δεκαδες εκατονταδες σε  μια γραμμη ανα δεπτερολεπτα τοτε σιγουρα εχεις καιβαλλα θεματα.αποσυνδεσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

αυτα που δεν σου δημιουργουν προβλημα.αν βλεπεις να ανεβαινουν ανα δεκαδες εκατονταδες σε  μια γραμμη ανα δεπτερολεπτα τοτε σιγουρα εχεις καιβαλλα θεματα.αποσυνδεσεις κτλ.

μου βγαζει γυρω στα 200 τη μερα..αλλα δεν εχω θεμα με αποσυνδεσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, panatha1369 said:

μου βγαζει γυρω στα 200 τη μερα..αλλα δεν εχω θεμα με αποσυνδεσεις..

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

must να μην εχεις παραλληλα(bridge taps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τρεις πριζες στο σπιτι..στην κεντρικη εχω 2 ζευγαρια κοκκινο μαυρο..τα οποια τα εχω συνδεση και τα δυο μαζι για να εχει σημα σε ολες της πριζες..ειναι brigde tap συνδεση?αν στη τελευταια πριζα δεν ενωσω το καλωδιο το κοοκινο που το εχει διπλο δεν εχει τηλεφωνο ουτε η δευτερη..μονο η κεντρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, panatha1369 said:

εχω τρεις πριζες στο σπιτι..στην κεντρικη εχω 2 ζευγαρια κοκκινο μαυρο..τα οποια τα εχω συνδεση και τα δυο μαζι για να εχει σημα σε ολες της πριζες..ειναι brigde tap συνδεση?αν στη τελευταια πριζα δεν ενωσω το καλωδιο το κοοκινο που το εχει διπλο δεν εχει τηλεφωνο ουτε η δευτερη..μονο η κεντρικη.

μονο και μονο που τα εχεις συνδεσει ολα μαζι εχεις bridge tap ακομα και αν δεν εχεις βαλει τιποτα στις αλλες πριζες.οποτε εισαι φαουλ απο την αρχη οπως λενε.

δες το cyta pdf και δες τι ειναι το bridge taps σε wikipedia και θα καταλαβεις:)

επισης σιγουρεψου απο ποια πριζα πηγαινει σε ποια πριζα.μπορει απο την κεντρικη πριζα να φευγουν δυο αλλα αυτα τα δυο δεν σημαινει οτι πηγαινουν στα 2 πριζακια σου.το πιο πιθανο ειναι οτι απο το α παει στο β και απο το β παει στο γ.και το δευτερο ζευγαρι που εχεις ενωσει στο α πριζακι δηλαδη το κεντρικο ειναι το αναπληρωματικο μεχρι τον κατανεμητη.οποτε το εχεις κανει ακομα χειροτερα.και bridge tap μεσα στο σπιτι και bridge tap προς τα πισω.και μπορει να ειναι και ακομα χειροτερα αλλα μην σε μπλεξω.φτιαξε για αρχη αυτα αλλα με βαση το pdf της cyta.δηλαδη διπλο πριζακι στην κεντρικη πριζα και δες τι πηγαινει που.το αναπληρωματικο προς τα πισω δεν πρεπει να ενωθει σε καμια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα εχω τρια καλωδια στο κεντρικο μπριζακι..το βασικο που δινει τηλεωνια στο σπιτι,,και μετα το ζευγαρι που δινει  τηλεφωνια στα αλλα δωματια..και το αναπληρωματικο απο το κατανεμητη..το βασικο μονο του δινει τηλεφωνια στη πρωτη μπριζα μονο..με το που ενωσω το καλωδιο που δινει τηλεφωνια στο υπολοιπο σπιτι εχω κανονικα τηλεφωνια και στα δυο εξτρα μπριζακια..το δευτερο μπριζακι εχει μονο ενα ζευγαρι μαυρο κοκκινο που ερχετε κατευθειαν απο τη κεντρικη.το δευτερο μπριζακι ομως εχει δυο καλωδια κοκκινο μαυρο..αν ενωθει μονο το ενα ζευγαρι δεν εχω τηλεφωνια στο δευτερο μπριζακι.πρεπει να τα ενωσω και τα δυο για να εχει τηλεφωνια το δευτερο και το τριτο μπριζακι..το θεμα ειναι οτι σε εξερχομενες κλησεις ολα καλα..σε εισερχομενες ομως εχω ανεβοκατεβασμα του snr και crc errors γυρω στα 250-300 μεχρι να το σηκωσω,,με το που το σηκωσω ολα κομπλε..μονο στη κεντρικη εχω σπλιτερακι..στη δευτερη το ρουτερ και η τριτη κενη..

Επεξ/σία από panatha1369
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...