Προς το περιεχόμενο

Τι είναι HEC,FEC,CRC errors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε τι είναι τα HEC,FEC,CRC errors;Και γιατί αυξάνονται;


    OmDWuzd.png    

 

Έχω προσέξει ότι τις τελευταίες 2 ώρες έχουν ανέβει κατά 3000 τα HEC errors ενώ είναι up 22ώρες.

Θέλω να μου εξηγήσετε τι ακριβώς σημαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Σφάλματα FEC

 

Η καταμέτρηση των σφαλμάτων FEC (Forward Error Correction), μας δείχνει το σύνολο σφαλμάτων της γραμμής τα οποία έχουν διορθωθεί λόγω της διαδικασίας διόρθωσης σφαλμάτων που εφαρμόζεται στη γραμμή. Γενικά, ο σκοπός του FEC είναι να μειώσει τα σφάλματα μετάδοσης από θόρυβο και να ελαχιστοποιήσει έτσι την απαιτούμενη ισχύ που χρειάζονται τα συστήματα επικοινωνίας. Φυσιολογικό να δείτε FEC λάθη στην τηλεφωνική γραμμή καθώς φαίνεται πως η διαδικασία διόρθωσης σφαλμάτων λειτουργεί κανονικά.

 

 

Σφάλματα CRC

 

Η καταμέτρηση σφαλμάτων CRC (Cyclic Redundancy Check), είναι ουσιαστικά ένα σύνολο σφαλμάτων το οποίο χρησιμοποιείται για την επαλήθευση μετάδοση πακέτων μεταξύ του αποστολέα και παραλήπτη. Ένα σφάλμα CRC δείχνει ότι ένα μέρος του πακέτου δεδομένων είναι κατεστραμμένο και απαιτεί την αναμετάδοση του. Πολλά σφάλματα CRC σε σύντομο χρονικό διάστημα, δείχνουν μια αισθητή μείωση στην ταχύτητα της γραμμής. Αυτό μπορεί να αποτελεί μια πρώιμη ένδειξη ότι υπάρχει πάρα πολύ θόρυβο στη τηλεφωνική γραμμή και σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια συγχρονισμού του Router.

 

 

Σφάλματα HEC

 

Τα σφάλματα HEC (Header Error Check/Correction), είναι ένα είδος σφαλμάτων που προέρχεται απο την καταγραφή σφαλμάτων CRC. Είναι καταμέτρηση σφαλμάτων στην οποία κάποια πακέτα δεδομένων δέν έχουν διορθωθεί και έχουν απορριφθεί. Εάν αυτά τα σφάλματα είναι πολλά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, δείχνει και πάλι μείωση στην ταχύτητα της γραμμής και θα μπορούσε ακόμη να οδηγήσει σε αστάθεια σύνδεσης.

 

 

=======================================================================================

 

 

1. Τα σφαλματα δημιουργουνται απο διαφορους λογους, με μεγαλυτερο λογο τον θορυβο στις γραμμες μεταφορας, λογω ποιοτητας και αλληοεπηρεασμο στις adsl καλωδιωσεις. Πρακτικα δεν υπαρχει γραμμη adsl χωρις σφαλματα...

 

2. Απ' οτι βλεπω δεν εχεις καθολου σφαλματα FEC πιθανοτατα γιατι εισαι σε fastpath για χαμηλοτερο ping (ειναι καλο για οσους παιζουν παιχνιδια στο διαδικτυο, αλλα αυξανουν τα υπολοιπα σφαλματα). Εφ' οσον λοιπον δεν διορθωνονται, εν μερει καποια σφαλματα γινονται CRC και HEC. Ειναι φυσικο...

 

3. Βασει του χρονου που αναφερεις οτι ειναι ανοιχτο το ρουτερ, τα σφαλματα δεν ειναι πιστευω ανησυχητικα. Αν μαλιστα δεν "καταλαβαινεις" καποιο προβλημα στο ιντερνετ, δεν χρειαζεται να ασχοληθεις περισσοτερο...

  • Like 11
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,τους ζήτησα να με βάλουν σε interleave και με έβαλαν γιατί ωρες ωρες τα HEC ανέβαιναν πολύ,γιατί όμως έπεσε λίγο το upload;Είναι φυσιολογικά τα FEC errors για 1 ώρα που είμαι up;

3Ya6WaZ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια είναι. Εμένα ορισμένες φορές ανεβαίνουν 10.000 σε κάθε συνεχόμενο refresh που κάνω. Μη σε ανησυχούν. Σε HOL είσαι; Ζήτα 9 margin ή ακόμα καλύτερα 6 για να πάρεις να μέγιστα της γραμμής σου. Θα κλειδώσεις πάνω από 20 λογικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ΟΤΕ είμαι εδώ και 4 μέρες,πριν ήμουν στην forthnet(δεν είχα βγάλει άκρη,τεχνικοί είχαν έρθει πολλές φορες κτλ) και είχα όλο αποσυνδέσεις και πολλά σφάλματα για αυτό ρωτάω αν είναι καλά τα errors.Και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είναι το upload 1020 που ήταν πριν γίνω interleave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τέλεια είναι. Εμένα ορισμένες φορές ανεβαίνουν 10.000 σε κάθε συνεχόμενο refresh που κάνω. Μη σε ανησυχούν. Σε HOL είσαι; Ζήτα 9 margin ή ακόμα καλύτερα 6 για να πάρεις να μέγιστα της γραμμής σου. Θα κλειδώσεις πάνω από 20 λογικά...

το 9 και 6 margin ειναι δωρεαν να τα ζητησεις;;;

ευχαρισρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δωρεαν ειναι, αλλα αν η γραμμη σου μαζευει σφαλματα, τοτε ανεβαζεις margin για να τη βελτιωσεις, δεν κατεβαζεις. Αν μαζευει σφαλματα κ κατεβασεις margin θα δεις ακομα περισσοτερα μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Κι εγώ βλέπω αρκετά crc errors από χτες  που διορθώθηκε η γραμμή (σύνδεση την Δευτέρα) ομως δεν υπάρχει καμία πτώση στην ταχύτητα, ούτε κάποια επανεκκίνηση στο ρουτερ. 

Screenshot_20190321_182558_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Screenshot_20190321_221910_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...

Πώς το βλεπετε??Μια αλλαγή σε Fastpath,προφανώς με αισθητή πτώση της ταχύτητας θα βοηθούσε σε σταθερότητα gaming?Σε γενικές γραμμές δεν έχω αισθητή αστάθεια στην γραμμή..απλά κάποια delay σε gaming

Screenshot_2020-02-08-13-57-42-593_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2019 στις 10:25 ΜΜ, achilles_g_ είπε

Κι εγώ βλέπω αρκετά crc errors από χτες  που διορθώθηκε η γραμμή (σύνδεση την Δευτέρα) ομως δεν υπάρχει καμία πτώση στην ταχύτητα, ούτε κάποια επανεκκίνηση στο ρουτερ. 

Screenshot_20190321_182558_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Screenshot_20190321_221910_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Εσυ εχεις πολλα ερρορς.

Κοιτα τη συνδεσμολογια σου οσο αναφορα το ρουτερ να βρισκεται στη πρωτη πριζα του σπιτιου, να εχεις βαλει το καινουριο σπλιττερ (αν εχεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Εσυ εχεις πολλα ερρορς.

Κοιτα τη συνδεσμολογια σου οσο αναφορα το ρουτερ να βρισκεται στη πρωτη πριζα του σπιτιου, να εχεις βαλει το καινουριο σπλιττερ (αν εχεις)

Ο φίλος εννοεί ότι ενώ έχεις attainable 105, εσύ κλειδώνεις στα 84. Βρες την πρώτη πρίζα του σπιτιού και βάλε ρουτερ εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό παρατηρώ πάρα πολλές πτώσεις στο ίντερνετ και συγκεκριμένα τη στιγμή που προσπαθώ να κάνω streaming (netflix, etc). Να σημειωθεί ότι χρησιμοποιώ powerline device (το ιντερνετ πέφτει από το modem και όχι από το powerline). Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αν είναι ορισμένες συσκευές στο wifi, ακόμα και αν δε χρησιμοποιούν το internet δημιουργούν μεγάλο ping.

- Η τηλεφωνική συσκευή είναι συνδεδεμένη σε φίλτρο.
- Μένω σε πολυκατοικία με πολλά WiFi τριγύρω.
- Έχω δοκιμάσει να αλλάξω τα κανάλια, χωρίς αποτέλεσμα.
- Στο ρούτερ φαίνεται να φτάνουν κανονικά τα 50Mbps αλλά εγώ μετράω 10 έως 12 Mbps με πολύ υψηλό ping, ενώ το upload speed είναι καλό (στα 4Mbps).

Είναι λογικό να έχω 0 errors σε CRC και HEC; 

Έχει κανείς καμία ιδέα, γιατί με Forthnet δε βγάζω άκρη;

image.png.4201f041fe7f82655a39c6931fb885b3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, _PoSeiDon είπε

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό παρατηρώ πάρα πολλές πτώσεις στο ίντερνετ και συγκεκριμένα τη στιγμή που προσπαθώ να κάνω streaming (netflix, etc). Να σημειωθεί ότι χρησιμοποιώ powerline device (το ιντερνετ πέφτει από το modem και όχι από το powerline). Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αν είναι ορισμένες συσκευές στο wifi, ακόμα και αν δε χρησιμοποιούν το internet δημιουργούν μεγάλο ping.

- Η τηλεφωνική συσκευή είναι συνδεδεμένη σε φίλτρο.
- Μένω σε πολυκατοικία με πολλά WiFi τριγύρω.
- Έχω δοκιμάσει να αλλάξω τα κανάλια, χωρίς αποτέλεσμα.
- Στο ρούτερ φαίνεται να φτάνουν κανονικά τα 50Mbps αλλά εγώ μετράω 10 έως 12 Mbps με πολύ υψηλό ping, ενώ το upload speed είναι καλό (στα 4Mbps).

Είναι λογικό να έχω 0 errors σε CRC και HEC; 

Έχει κανείς καμία ιδέα, γιατί με Forthnet δε βγάζω άκρη;

image.png.4201f041fe7f82655a39c6931fb885b3.png

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Ωστοσο δοκιμασε χωρις φιλτρα/σταθερα/σπλιττερ κτλπ να δεις διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...