Προς το περιεχόμενο

Τι είναι HEC,FEC,CRC errors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια 200 αρα γραμμη οτε οπως βλεπετε συχρονιζει στα 130 περιπου με SNR 9.2 και πολλα ερρορ γινεται να κανουμε κατι τι λετε να φταιει και μας τα κανει 

ευχαριστω

133844281_1349773255374333_6284099635989250570_n.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, hiphoper13 είπε

Kαλησπερα παιδια 200 αρα γραμμη οτε οπως βλεπετε συχρονιζει στα 130 περιπου με SNR 9.2 και πολλα ερρορ γινεται να κανουμε κατι τι λετε να φταιει και μας τα κανει 

ευχαριστω

133844281_1349773255374333_6284099635989250570_n.png

Αρχικά πρέπει να αλλάξεις την εσωτερική σου καλωδίωση από τον κατανεμιτη του σπιτιού μέχρι την πρώτη πρίζα. Τα CRC είναι θεμα χαλκού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, thetiesthatbind said:

Αρχικά πρέπει να αλλάξεις την εσωτερική σου καλωδίωση από τον κατανεμιτη του σπιτιού μέχρι την πρώτη πρίζα. Τα CRC είναι θεμα χαλκού 

δεν αλλαζουμε τιποτα πριν καταργησουμε τα bridge taps.

17 hours ago, hiphoper13 said:

Kαλησπερα παιδια 200 αρα γραμμη οτε οπως βλεπετε συχρονιζει στα 130 περιπου με SNR 9.2 και πολλα ερρορ γινεται να κανουμε κατι τι λετε να φταιει και μας τα κανει 

ευχαριστω

133844281_1349773255374333_6284099635989250570_n.png

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 08/12/2020 at 12:39, panatha1369 said:

υπαρχει φαινομενο brigde tap σε adsl 2+??

Ναι απλα επηρεαζει παρα πολυ λιγοοοοοοοοοοοο

On 07/12/2020 at 12:14, panatha1369 said:

τελικα εχω τρια καλωδια στο κεντρικο μπριζακι..το βασικο που δινει τηλεωνια στο σπιτι,,και μετα το ζευγαρι που δινει  τηλεφωνια στα αλλα δωματια..και το αναπληρωματικο απο το κατανεμητη..το βασικο μονο του δινει τηλεφωνια στη πρωτη μπριζα μονο..με το που ενωσω το καλωδιο που δινει τηλεφωνια στο υπολοιπο σπιτι εχω κανονικα τηλεφωνια και στα δυο εξτρα μπριζακια..το δευτερο μπριζακι εχει μονο ενα ζευγαρι μαυρο κοκκινο που ερχετε κατευθειαν απο τη κεντρικη.το δευτερο μπριζακι ομως εχει δυο καλωδια κοκκινο μαυρο..αν ενωθει μονο το ενα ζευγαρι δεν εχω τηλεφωνια στο δευτερο μπριζακι.πρεπει να τα ενωσω και τα δυο για να εχει τηλεφωνια το δευτερο και το τριτο μπριζακι..το θεμα ειναι οτι σε εξερχομενες κλησεις ολα καλα..σε εισερχομενες ομως εχω ανεβοκατεβασμα του snr και crc errors γυρω στα 250-300 μεχρι να το σηκωσω,,με το που το σηκωσω ολα κομπλε..μονο στη κεντρικη εχω σπλιτερακι..στη δευτερη το ρουτερ και η τριτη κενη..

στην πρωτη πριζα θα μπει διπλο πριζακι.στην μια θα μπει το ζευγαρι απο τον κατανεμητη.δηλαδη θα εχεις

κατανεμητη ->πριζακια νουμερο 1 -> line splitter.

απο το dsl splitter θα πας στο vdsl modem router.

απο το Phone του splitter θα πας στο δευτερο πριζακι ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΠΡΙΖΑΣ που θα ενωνεται με το ζευγαρι που παει στο επομενο πριζακι για να δωσει τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
1 ώρα πριν, Ribakos13 είπε

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα την γνωμη σας γιατι μου φαινεται πως μαζευει αρκετα crc 

Untitled.png

Πακέτο έχεις VDSL 200Mbps? Συγχρονίζεις στα 67/22, πολύ μακριά από τα 200..

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά, το ρούτερ το έχεις απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα; Χωρίς σπλιττερ κλπ;

Πόσες πρίζες τηλεφώνου έχεις; Το έχεις στην πρώτη/κύρια του σπιτιού; (συνήθως κοντά σε χωλ/είσοδο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πακέτο έχεις VDSL 200Mbps? Συγχρονίζεις στα 67/22, πολύ μακριά από τα 200..

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά, το ρούτερ το έχεις απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα; Χωρίς σπλιττερ κλπ;

Πόσες πρίζες τηλεφώνου έχεις; Το έχεις στην πρώτη/κύρια του σπιτιού; (συνήθως κοντά σε χωλ/είσοδο)

 

Σχετικα με την ταχυτητα, ειναι θεμα της καθετης μου, το εχω κοιταξει και θα φερω ηλεκτρολογο να το φτιαξουμε σε καποια φαση...
Σχετικα με τη συνδεσμολογια, το ρουτερ δεν ειναι στη κεντρικη γιατι δεν με βολευει καθολου και ειναι με σπλιττερ για να παιζει και το voip. συν τ/σ σε αλλη τ/π με φιλτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
4 λεπτά πριν, goana12 είπε

Τιποτα δεν ειναι...

Showtime Start 1 h 51 min 3 s 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/1758
 
 
 
δηλαδη για την ωρα αυτη τα ερρορ ειναι νορμαλ να μην το κοιταω καν ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως. Γενικα τα fec ειναι διορθωμενα σφαλματα, δεν χρηζουν ιδιαιτερης προσοχης, και δεν δημιουργουν προβλημα. Σε σενα ακομα περισσοτερο, μιας και ειναι και σχετικα λιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2021 στις 9:20 ΜΜ, goana12 είπε

Ακριβως. Γενικα τα fec ειναι διορθωμενα σφαλματα, δεν χρηζουν ιδιαιτερης προσοχης, και δεν δημιουργουν προβλημα. Σε σενα ακομα περισσοτερο, μιας και ειναι και σχετικα λιγα...

Actual Rate(Up/Down) 10999/83741 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 40296/90007 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 30.6/8.1 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 1.3/11.7 dB
 
Showtime Start 94 h 38 min 8 s 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 16/11 
FEC Errors(Up/Down) 230/38453
 
εχει 2 μερες εχει πεσει η ταχυτητα αλλα δεν ειχα θεματα αποσυνδεσεις η λαγκ τιποτα τετοιο γιατι ομως εγινε αυτο ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...