Προς το περιεχόμενο

Απογοήτευση


makisperama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ έναν admin να σβήσει σχεδόν όλα τα post γιατί είναι off topic.

Ο άνθρωπος ρωτάει κάτι συγκεκριμένο και αρχίσατε όλοι αμπελοφιλοσοφίες του πληκτρολογίου.

 

Δηλαδή τι θες να κάνουμε φόρουμ είμαστε όχι ο ΟΑΕΔ.Δεν ξέρεις πόσο δύσκολο είναι το εργασιακό;Οι περισσότεροι δεν μπορούν να βρουν καν δουλειά στους εαυτούς τους και θα βοηθήσουν άλλους;Aν αντέχει ο Μάκης και ο καθένας που βρίσκεται στη θέση του Μάκη να πάει Γερμανία για λάτζα.Θα παίρνει γύρω στα  1300 και θα ξεθεώνεται παρέα με Άραβες,Αλβανούς και Τούρκους στην κουζίνα αλλά θα επιβιώσει.Πολλές ταβέρνες προσφέρουν και δωρεάν στέγαση οπότε ότι παίρνει θα το στέλνει κατευθείαν στην Ελλάδα...το θέμα είναι μην πέσει σε τίποτα ξεφτίλες που δεν θα τον πληρώνουν και θα τον εκμεταλεύονται επειδή δεν ξέρει τη γλώσσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δηλαδή τι θες να κάνουμε φόρουμ είμαστε όχι ο ΟΑΕΔ.Δεν ξέρεις πόσο δύσκολο είναι το εργασιακό;Οι περισσότεροι δεν μπορούν να βρουν καν δουλειά στους εαυτούς τους και θα βοηθήσουν άλλους;Aν αντέχει ο Μάκης και ο καθένας που βρίσκεται στη θέση του Μάκη να πάει Γερμανία για λάτζα.Θα παίρνει γύρω στα  1300 και θα ξεθεώνεται παρέα με Άραβες,Αλβανούς και Τούρκους στην κουζίνα αλλά θα επιβιώσει.Πολλές ταβέρνες προσφέρουν και δωρεάν στέγαση οπότε ότι παίρνει θα το στέλνει κατευθείαν στην Ελλάδα...το θέμα είναι μην πέσει σε τίποτα ξεφτίλες που δεν θα τον πληρώνουν και θα τον εκμεταλεύονται επειδή δεν ξέρει τη γλώσσα.

Άραγε όπως και να έχει θα ζει σε σκατένιες συνθήκες. Δεν ξέρω, αλλά η Γερμανία έχει μεγάλο κόστος. Μόνο να πας εκεί πέρα με αεροπλάνο κοστίζει κανα 200άρι όπου όταν δεν έχεις εισόδημα (πόσο μάλλον αναλώσιμο εισόδημα) είναι και αυτό ένα δύσκολο νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ έναν admin να σβήσει σχεδόν όλα τα post γιατί είναι off topic.

Ο άνθρωπος ρωτάει κάτι συγκεκριμένο και αρχίσατε όλοι αμπελοφιλοσοφίες του πληκτρολογίου.

Φίλε makis σε ρώτησα πιο πριν τί ξέρεις να κάνεις και δεν απάντησες...

Το καλύτερο πράμα κάνουμε για να τον ξενερώσουμε να φύγει όταν έχει παιδί 2 ετών και δεν έχει να το ταΐσει το τελευταίο πράμα που πρέπει να κάνει για να διορθώσει το πρόβλημα του ειναι να στρογγυλοκάθεται στο pc να διαβάζει αυτονόητα πράματα απο διάφορους στο internet.

 

"τι ξέρεις να κάνεις;"

 

Θα τον πάρεις υπάλληλο; γιατι αν όχι ότι και να σου απαντήσει και ότι και να του πείς απλά χρόνο θα του φάει χρόνο που θα έπρεπε να ξοδέψει τρέχοντας στην πιάτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε όπως και να έχει θα ζει σε σκατένιες συνθήκες. Δεν ξέρω, αλλά η Γερμανία έχει μεγάλο κόστος. Μόνο να πας εκεί πέρα με αεροπλάνο κοστίζει κανα 200άρι όπου όταν δεν έχεις εισόδημα (πόσο μάλλον αναλώσιμο εισόδημα) είναι και αυτό ένα δύσκολο νούμερο.

43€ Θεσσαλονίκη - Στουτγκάρδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43€ Θεσσαλονίκη - Στουτγκάρδη

Και ο κλασικός που θα πάει να το ψάξει να βγάλει να μου αντιλέξει ένα πράγμα που είπα τελείως παρακάμπτοντας την ουσία. Δηλαδή πιστεύεις ότι εγώ εννούσα μόνο το αεροπλάνο; Γυμνός θα πάει στην Γερμανία; Λεφτά δεν θα πρέπει να έχει έτοιμα να κυκλοφορεί μέχρι να βρεί δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο κλασικός που θα πάει να το ψάξει να βγάλει να μου αντιλέξει ένα πράγμα που είπα τελείως παρακάμπτοντας την ουσία. Δηλαδή πιστεύεις ότι εγώ εννούσα μόνο το αεροπλάνο; Γυμνός θα πάει στην Γερμανία; Λεφτά δεν θα πρέπει να έχει έτοιμα να κυκλοφορεί μέχρι να βρεί δουλειά;

 

Σιγά μην έκατσα να ψάξω για να στην πω, το ξέρω γιατί σκοπεύω να την κάνω

Το post που έκανες παράθεση αναφερόταν σε δουλειά σε ελληνικό μαγαζί που σου δίνουν και δωμάτιο

Πολλοί έχουν φύγει έτσι οπότε ναι, αν έχει άκρη το μόνο που χρειάζεται είναι το εισιτήριο του αεροπλάνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά τώρα είχα τον χρόνο μα διαβάσω όλα τα ποστ αν και η κατάσταση ξέφυγε λίγο αλλά τι να κάνουμε...

Ευχαριστώ όλους που απαντήσατε αν και κρατάω μια κουβέντα που είπε ένα παιδί ότι

Λύση που θα στην πει κάποιος σε ένα forum και να μην την έχεις εξετάσει μάλλον δεν υπάρχει!πολύ σωστός αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!

Και για ένα άλλο παιδί που ρώτησε τι ξέρω να κάνω έχω κάνει πολλές δουλειές και διάφορες καμιά σχέση μεταξύ τους αλλά δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να κάτσω να τις γράψω δημόσια!!!καλή συνέχεια να έχουμε όλοι μας και με υγεία παιδιά πάνω απ όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά είναι αυτά που πρέπει να εξετάσεις.. 

1.Η δουλειά που ξέρεις να κάνεις, τι δυνατότητες υπάρχουν να την συνεχίσεις.

2.Νέα δουλειά, ντελίβερι αν έχεις μηχανάκι, Ταξί αν αντέχεις τις ώρες στο δρόμο. Γενικότερα στην εστίαση..

3.Πόσο μπορείς ακόμα να πηγαίνεις πίσω το ενοίκιο... και αν υπάρχει δυνατότητα να γυρίσεις πίσω στο πατρικό σου με την οικογένεια για να μην χρεώνεσαι.

4.Δουλειά που μπορεί να βρεις σε κάποια γειτονική πόλη ή σε κάποιο άλλο μέρος της Ελλάδας.

5.Λύση εξωτερικού.

 

Και να μην σταματήσεις να προσπαθείς.. η κατάσταση γενικότερα είναι άσχημη και σε καταλαβαίνω. Κάνε υπομονή και συνέχισε να νιώθεις σημαντικός για τον εαυτό σου και για την οικογένεια σου. Ξεκίνα την μέρα σου με κάτι που αγαπάς(φίλησε το παιδί σου, την γυναίκα σου) και νιώσε δυνατός, είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα το ξεπεράσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα τις προαλες δυο ξεκωλα κοριτσια μαλλον οχι ελληνιδες, ουτε μοντελακια αλλα ειχαν αυτοπεπηθηση ρε παιδι μου. Και που λετε ενω περιμενα στη σταση για το λεωφοριο τις εβλεπα που εμπαιναν σε καθε μαγαζι, στη σειρα, της οδου που βρισκομουν και ρωτουσαν αν θελουν ατομα/ υπαλληλους κτλ.

 

Προσωπικα ντρεπομαι να παιρνω σβαρνα ολα τα μαγαζια και εργοστασια και να κανω το ιδιο, αλλα τις παραδεχομαι! Σιγουρα κατι θα βρουν, και αναλογα τον χαρακτηρα τους ισως τις κρατησουν.

 

Σε τουριστικα επαγγελματα οπως σερβιτορος, πιστευω ειναι ευκολο να σε παρουν αν πας καπου να ρωτησεις, αλλα εξαρταται απο σενα αν σε κρατησουν. Επισης σε μεταφορικες εταιριες και φορτηγα μπορεις να πας σαν βοηθος, αλλα απο χρηματα δεν παιζουν πολλα γιατι εχουν καλομαθει με τους πακιστανους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ντρεπομαι να παιρνω σβαρνα ολα τα μαγαζια και εργοστασια και να κανω το ιδιο

Υπάρχει κάτι που σου αυξάνει τις πιθανότητες να βρεις δουλειά, δεν κοστίζει τίποτα (χρόνο, αλλά αν είσαι άνεργος απ αυτό έχεις πολύ) και δεν το κάνεις επειδή ντρέπεσαι; Κάποιος που δε ντρέπεται θα πάρει τη δουλειά αντί για σένα.

 

Σκέψου το.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ρωτησα τον ανθρωπο τι ξερει να κανει για να του βρω δουλεια αλλα για να του δωσω τη συμβουλη μου.

Μια γενικη συμβουλη ειναι να προσπαθησει να μαθει μια δουλεια που δεν θα ειναι αναλωσιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά τώρα είχα τον χρόνο μα διαβάσω όλα τα ποστ αν και η κατάσταση ξέφυγε λίγο αλλά τι να κάνουμε...

Ευχαριστώ όλους που απαντήσατε αν και κρατάω μια κουβέντα που είπε ένα παιδί ότι

Λύση που θα στην πει κάποιος σε ένα forum και να μην την έχεις εξετάσει μάλλον δεν υπάρχει!πολύ σωστός αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!

Και για ένα άλλο παιδί που ρώτησε τι ξέρω να κάνω έχω κάνει πολλές δουλειές και διάφορες καμιά σχέση μεταξύ τους αλλά δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να κάτσω να τις γράψω δημόσια!!!καλή συνέχεια να έχουμε όλοι μας και με υγεία παιδιά πάνω απ όλα

Κόψε το ίντερνετ μάκη και βγές έξω άν είσαι μόνος σου σημασία δεν θα έδινα αλλά έχεις παιδί και μάλιστα μικρό εδώ θα σου πουνε αυτονόητα πράγματα οι περισσότεροι είναι και κάτω των 25.....

 

κυριολεκτικά κόψε το ίντερνετ είναι ενα έξοδο που δεν το χρειάζεσαι αυτή την στιγμή της ζωής σου και υπάρχουν τρόποι να παίρνεις δωρεάν απο wifi (στο μέλλον ) προς το παρόν απλά μην μπαίνεις. Κάθε ώρα που κάθεσαι εδώ είναι μια ώρα χαμένη για την ορθοπόδηση της οικογένειας σου.

 

 

Έχεις σταθερό; κόψτο και αυτό δεν χρειάζεται να πληρώνεις πάγια τώρα σου φτάνει το νοίκι και το ρεύμα που όπως λες και αυτά ακόμη αδυνατείς... σίγουρα θα έχεις κινητό εκει να σε παίρνουν... και άν έχει συμβόλαιο κοψτο! κάρτα τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε τις αγγελίες για εξωτερικό.

Σαν εσένα υπάρχουν χιλιάδες που ψάχνουν.Και το κακό είναι ότι θα χειροτερεύει η κατάσταση με την πάροδο του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα τις προαλες δυο ξεκωλα κοριτσια μαλλον οχι ελληνιδες, ουτε μοντελακια αλλα ειχαν αυτοπεπηθηση ρε παιδι μου. Και που λετε ενω περιμενα στη σταση για το λεωφοριο τις εβλεπα που εμπαιναν σε καθε μαγαζι, στη σειρα, της οδου που βρισκομουν και ρωτουσαν αν θελουν ατομα/ υπαλληλους κτλ.

 

Προσωπικα ντρεπομαι να παιρνω σβαρνα ολα τα μαγαζια και εργοστασια και να κανω το ιδιο, αλλα τις παραδεχομαι! Σιγουρα κατι θα βρουν, και αναλογα τον χαρακτηρα τους ισως τις κρατησουν.

 

Σε τουριστικα επαγγελματα οπως σερβιτορος, πιστευω ειναι ευκολο να σε παρουν αν πας καπου να ρωτησεις, αλλα εξαρταται απο σενα αν σε κρατησουν. Επισης σε μεταφορικες εταιριες και φορτηγα μπορεις να πας σαν βοηθος, αλλα απο χρηματα δεν παιζουν πολλα γιατι εχουν καλομαθει με τους πακιστανους..

Όλο και κάτι θα βρουν....:P

 

Φίλε Μάκη, σε ρώτησα νωρίτερα αν σε κρατάει κάτι εκεί που είσαι. Αν όχι σκέψου το ενδεχόμενο να αλλάξεις ζωή, να πάρεις την οικογένεια και να φύγεις. Γιατί και να βρεις ένα μεροκάματο δεν λύνεται το πρόβλημα...έχεις παιδί να μεγαλώσεις. Δες για επαρχία, χωριά, αγροτικές δουλειές και για νησιά, τουρισμό. Είναι από τα λίγα πράγματα που μας έχουν μείνει...ειδικά στον τουρισμό μια δουλειά δεν υπάρχει περίπτωση να μην την βρεις αλλά πλέον πας για του χρόνου...είναι και το εξωτερικό βέβαια αλλά η γνώμη μου γι'αυτό είναι να πας εκεί με κάποια εξειδίκευση, αν δεν υπάρχει καλύτερα Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...