Προς το περιεχόμενο

Απογοήτευση


makisperama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω ,όσοι φύγατε έξω στην αρχή δουλεύατε εργάτες και λάντζα και μετά βρήκατε κάτι καλύτερο; Η από την αρχή είχατε τις δουλειές που επιθυμούσατε; Γιατί από ότι βλέπω όσοι γράφετε εδώ βρήκατε απευθείας δουλειά στον τομέα σας, κυρίως στον τομέα της πληροφορικής.

Το ρωτάω γιατί τον έχετε αποπάρει τον άνθρωπο.Γιατί να μην μπορεί να βρει με την πρώτη δουλειά καλοπληρωμένη και στην οποία δεν θα τον εκμεταλλεύονται;


Κόψε το ίντερνετ μάκη και βγές έξω άν είσαι μόνος σου σημασία δεν θα έδινα αλλά έχεις παιδί και μάλιστα μικρό εδώ θα σου πουνε αυτονόητα πράγματα οι περισσότεροι είναι και κάτω των 25.....

 

κυριολεκτικά κόψε το ίντερνετ είναι ενα έξοδο που δεν το χρειάζεσαι αυτή την στιγμή της ζωής σου και υπάρχουν τρόποι να παίρνεις δωρεάν απο wifi (στο μέλλον ) προς το παρόν απλά μην μπαίνεις. Κάθε ώρα που κάθεσαι εδώ είναι μια ώρα χαμένη για την ορθοπόδηση της οικογένειας σου.


Έχεις σταθερό; κόψτο και αυτό δεν χρειάζεται να πληρώνεις πάγια τώρα σου φτάνει το νοίκι και το ρεύμα που όπως λες και αυτά ακόμη αδυνατείς... σίγουρα θα έχεις κινητό εκει να σε παίρνουν... και άν έχει συμβόλαιο κοψτο! κάρτα τέλος.

Τρως 3 φορές την ημέρα; κόψτο. Τρώγε μόνο το μεσημέρι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ειναι τοσο χαλια η κατασταση στην Ελλαδα, που ενω παλια πες εφευγαν ανθρωποι στο εξωτερικο για 'καριερα',

τωρα πλεον φευγουν απλα και μονο για λογους 'επιβιωσης'!

 

Θυμηθηκα παντως, οτι στην Ημαθία πριν λιγα χρονια, αλλα εντος κρισης νομιζω, εψαχναν εργατες γης, και κανενας Ελληνας δεν πηγαινε, και αναγκαζονταν(ετσι ελεγαν τουλαχιστον...) οι παραγωγοι, να παιρνουν αλλοδαπους.

 

Παντως, η κατασταση στην Ελλαδα ειναι τοσο χαλια, που αν δεν εχεις καποια διεξοδο, πρεπει να δεχτεις στην κυριολεξια, την οποιαδηποτε εξαθλιωτικη δουλεια.

 

Τουλαχιστον στο εξωτερικο, οσο χαλια κι αν ειναι για εναν 'μεταναστη', καποια καλυτερη προοπτικη υπαρχει, σε σχεση με την 'τριτοκοσμικη' χωρα μας, με ανεργια 28%, μισθους πεινας, ασυδοτους εργοδοτες, μηδενικες προοπτικες κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ,όσοι φύγατε έξω στην αρχή δουλεύατε εργάτες και λάντζα και μετά βρήκατε κάτι καλύτερο; Η από την αρχή είχατε τις δουλειές που επιθυμούσατε; Γιατί από ότι βλέπω όσοι γράφετε εδώ βρήκατε απευθείας δουλειά στον τομέα σας, κυρίως στον τομέα της πληροφορικής.

Το ρωτάω γιατί τον έχετε αποπάρει τον άνθρωπο.Γιατί να μην μπορεί να βρει με την πρώτη δουλειά καλοπληρωμένη και στην οποία δεν θα τον εκμεταλλεύονται;

Τρως 3 φορές την ημέρα; κόψτο. Τρώγε μόνο το μεσημέρι.

Δε νομίζω ότι υπάρχει στάνταρ απάντηση σε αυτό. Απλά νομίζω ότι όσο περισσότερα προσόντα και μεγαλύτερη εξειδίκευση έχεις τόσο πιο εύκολο είναι να βρεις κάτι καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ,όσοι φύγατε έξω στην αρχή δουλεύατε εργάτες και λάντζα και μετά βρήκατε κάτι καλύτερο; Η από την αρχή είχατε τις δουλειές που επιθυμούσατε; Γιατί από ότι βλέπω όσοι γράφετε εδώ βρήκατε απευθείας δουλειά στον τομέα σας, κυρίως στον τομέα της πληροφορικής.

Το ρωτάω γιατί τον έχετε αποπάρει τον άνθρωπο.Γιατί να μην μπορεί να βρει με την πρώτη δουλειά καλοπληρωμένη και στην οποία δεν θα τον εκμεταλλεύονται;

 

Ο εργάτης εξωτερικού θα είναι χλιδή μπροστά σε αυτά που θα έρθουν (μερικά ήρθαν κιόλας) εδώ.Πχ το να δουλεύεις απλήρωτος, δεν υπάρχει εκεί (εκτός και αν πέσεις σε Έλληνα-λαμόγιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εργάτης εξωτερικού θα είναι χλιδή μπροστά σε αυτά που θα έρθουν (μερικά ήρθαν κιόλας) εδώ.Πχ το να δουλεύεις απλήρωτος, δεν υπάρχει εκεί (εκτός και αν πέσεις σε Έλληνα-λαμόγιο).

Εθελοντική εργασία :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εργάτης εξωτερικού θα είναι χλιδή μπροστά σε αυτά που θα έρθουν (μερικά ήρθαν κιόλας) εδώ.Πχ το να δουλεύεις απλήρωτος, δεν υπάρχει εκεί (εκτός και αν πέσεις σε Έλληνα-λαμόγιο).

 

Ακριβως. Υπαρχουν νομοι, και τηρουνται.

Πχ να πω μια ξεχασμενη φραση για ελληνικα δεδομενα...να ευθυμησουμε και λιγο...'πληρωμη υπερωριων'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ,όσοι φύγατε έξω στην αρχή δουλεύατε εργάτες και λάντζα και μετά βρήκατε κάτι καλύτερο; Η από την αρχή είχατε τις δουλειές που επιθυμούσατε; Γιατί από ότι βλέπω όσοι γράφετε εδώ βρήκατε απευθείας δουλειά στον τομέα σας, κυρίως στον τομέα της πληροφορικής.

Το ρωτάω γιατί τον έχετε αποπάρει τον άνθρωπο.Γιατί να μην μπορεί να βρει με την πρώτη δουλειά καλοπληρωμένη και στην οποία δεν θα τον εκμεταλλεύονται;

 

 

Εγώ όσους ξέρω που φύγανε έξω με ένα εισιτήριο στο χέρι, ελπίδα στην καρδιά και Καζαντζίδη στο spotify απέτυχαν και γύρισαν πίσω παρ όλη την καλή διάθεση και προσπάθεια που κατέβαλαν. 

 

Αυτοί που γνωρίζω που δουλεύουν εξωτερικό και είναι ικανοποιημένοι είτε:

  • Σπούδασαν έξω και μετά δεν κάναν την υπέρτατη μαλακία να γυρίσουν Ελλάδα (έγκλημα από τα λίγα, θα έπρεπε να είναι παράνομο βασικά)
  • Μάζεψαν σπουδές / εργασιακή εμπειρία Ελλάδα και έψαξαν δουλειά ως καταρτισμένοι επαγγελματίες έξω - αφού βρήκαν, έφυγαν. (εδώ είμαι και εγώ).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τρως 3 φορές την ημέρα; κόψτο. Τρώγε μόνο το μεσημέρι.

Αν νομίζεις ότι στην θέση που είναι συγκρίνεται το φαί με το ίντερνετ τότε οκ μάλλον ο μπαμπάς σου σε ταΐζει.

 

και αποτελεί ενα ακόμη επιχείρημα του ότι ξοδεύει τον χρόνο του μπαίνοντας στο ιντερνετ για να πάρει "συμβουλές"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομίζεις ότι στην θέση που είναι συγκρίνεται το φαί με το ίντερνετ τότε οκ μάλλον ο μπαμπάς σου σε ταΐζει.

και αποτελεί ενα ακόμη επιχείρημα του ότι ξοδεύει τον χρόνο του μπαίνοντας στο ιντερνετ για να πάρει "συμβουλές"

Δεν εχω μπαμπα.Εσυ που εχεις σου πληρωνει το ιντερνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ που έχω φραμπαλα πιτουρας είναι :) Τσιλ παιδιά. Ναι στην τελική αν δεν έχει να φάει ο άλλος θα κόψει και το ίντερνετ από εκεί κ πέρα δεν μπορούμε να γίνουμε δικαστές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απευθυνθεις στην ενορια σου

 

Ναι, γιατί ως γνωστών οι πάπαρδοι είναι άριστα βύσματα για να σε χώσουν στο δημόσιο και οι καλογριές έχουν άκρες σχεδόν παντού.

Τρως 3 φορές την ημέρα; κόψτο. Τρώγε κάθε δεύτερο μεσημέρι.

 

FIXED,

 

Είναι αλάνι αυτός, αντέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατί ως γνωστών οι πάπαρδοι είναι άριστα βύσματα για να σε χώσουν στο δημόσιο και οι καλογριές έχουν άκρες σχεδόν παντού.

 

FIXED,

 

Είναι αλάνι αυτός, αντέχει.

Νομίζω ότι ο φίλος το είπε με την λογική αν χρειαστεί ένα πιάτο φαΐ αλλά ίσως το είπε και ειρωνικά, δεν είμαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ όσους ξέρω που φύγανε έξω με ένα εισιτήριο στο χέρι, ελπίδα στην καρδιά και Καζαντζίδη στο spotify απέτυχαν και γύρισαν πίσω παρ όλη την καλή διάθεση και προσπάθεια που κατέβαλαν. 

 

Αυτοί που γνωρίζω που δουλεύουν εξωτερικό και είναι ικανοποιημένοι είτε:

  • Σπούδασαν έξω και μετά δεν κάναν την υπέρτατη μαλακία να γυρίσουν Ελλάδα (έγκλημα από τα λίγα, θα έπρεπε να είναι παράνομο βασικά)
  • Μάζεψαν σπουδές / εργασιακή εμπειρία Ελλάδα και έψαξαν δουλειά ως καταρτισμένοι επαγγελματίες έξω - αφού βρήκαν, έφυγαν. (εδώ είμαι και εγώ).

 

Επειδή έχω μικρό κύκλο γνωστών και φίλων, δεν γνωρίζω πολλά άτομα που να έφυγαν έξω. Ο ξάδερφός μου είχε φύγει για μεταπτυχιακό στο Εδιμβούργο, ήξερε και 2 ξένες γλώσσες άριστα και παράλληλα έψαχνε και δουλειά στο αντικείμενό του, δεν κατάφερε να βρει κάτι και τελικά γύρισε εδώ γιατί έπρεπε να πληρώνει ενοίκια και έξοδα και το κομπόδεμα που είχε τελείωσε.

Άλλος φίλος μου τώρα, με πολλά οικονομικά προβλήματα που είχαν οι γονείς του, ζούσε στην φτώχεια από μικρός, φαγητό ανέκαθεν μόνο μακαρόνια και ρύζια, δούλευε τα καλοκαίρια. Αυτός έφυγε αγγλία χωρίς να ψάξει κάτι από εδώ εντελώς χύμα κατάσταση με μερικά χρήματα μαζί του, βρήκε αμέσως δουλειά σε ένα φαγάδικο στο Λονδίνο και άλλαξε 2 δουλειές μετά, τώρα διανύει το 3ο έτος διαμονής του και έχει μια σχετικά σταθερή δουλειά σε supermarket, η ποιότητα ζωής που έχει εκεί δεν συγκρίνεται με εδώ. Αλλά είναι άτομο που δεν παίρνει λεωφορείο και πάει με τα πόδια στην δουλειά, περπατάει κάποια χιλιόμετρα την ημέρα συν 11ώρες δουλειάς, τρώει πολύ λίγο είναι πετσί και κόκαλο αλλά δεν τον πειράζει, για κάποιο διάστημα έμενε σε κοινό σπίτι με πακιστανούς και αργότερα ανεξάρτητος.

 

Το γενικό συμπέρασμα που έχω βγάλει, το αν θα βρεις δουλειά έξω εξαρτάται από τον τρόπο που έχεις μεγαλώσει, τις απαιτήσεις σου και τις ανάγκες σου. Οτι και να κάνεις έξω τον πρώτο καιρό θα περάσεις πολύ δύσκολα αλλά μετά μπαίνουν γερές βάσεις για να μείνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...