Προς το περιεχόμενο

Απογοήτευση


makisperama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω μικρό κύκλο γνωστών και φίλων, δεν γνωρίζω πολλά άτομα που να έφυγαν έξω.

Το γενικό συμπέρασμα που έχω βγάλει, το αν θα βρεις δουλειά έξω εξαρτάται από τον τρόπο που έχεις μεγαλώσει, τις απαιτήσεις σου και τις ανάγκες σου. Οτι και να κάνεις έξω τον πρώτο καιρό θα περάσεις πολύ δύσκολα αλλά μετά μπαίνουν γερές βάσεις για να μείνεις.

Απλα αναφερω την εμπειρια μου, χωρις φυσικα καμια διαθεση αντιπαραθεσης. Στην ευρυτερη οικογενεια μου ειμαστε 8 πρωτα ξαδερφια απο 25 ως 36 ετων, ολοι με πτυχια πανεπιστημιου. Απο τους 8 οι 3 ειναι στο εξωτερικο, εγω ειμαι ο 3ος στη σειρα. Οι πρωτοι δυο ξεκινησαν με μεταπτυχιακο, εψαξαν δουλεια μετα, περασαν δυσκολα τον πρωτο καιρο και μετα βρηκαν δουλεια και εχουν ηδη στησει καριερα. Εγω ειδικευτητα στην Ελλαδα και βρηκα δουλεια στο στενο αντικειμενο μου, εφυγα αφου ειχα βρει δουλεια δηλαδη. Ισως δεν ειναι η καλυτερη δυνατη, αλλα απο καπου πρεπει να αρχισει καποιος.

 

Η αληθεια ειναι παντως οτι στο εξωτερικο ζητουν εξειδικευμενο προσωπικο, ανειδικευτους εργατες εχουν οσους θελουν λογω της αθροας μεταναστευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αυτό που μου είχε πει ο ξάδερφός μου για την Αγγλία, είναι οτι σε αρκετά επαγγέλματα όταν οι εταιρείες βάζουν αγγελία και ζητάνε υπαλλήλους, δεν επικεντρώνονται ώστε ο υποψήφιος να έχει βασικό πτυχίο πάνω στο αντικείμενο έτσι όσοι στέλνουν βιογραφικά δεν έχουν σπουδάσει αποκλειστικά μόνο το αντικείμενο του επαγγέλματος που ζητάνε, π.χ αν θέλουν εκτιμητή ακινήτων μπορεί να πάρουν άτομα από πάρα πολλές ειδικότητες και αντικείμενα σπουδών ακόμα και φιλόλογους ή αρχαιολόγους οι οποίοι μπορεί να έχουν κάνει μεταπτυχιακό στον τομέα αυτό, το ίδιο και με αντικείμενο πληροφορικής ή οικονομικών, έτσι παρόλο που ζητάνε εργασία οι εταιρείες υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός μεταξύ των υποψηφίων και δύσκολα βρίσκεις δουλειά, βέβαια δεν νομίζω αυτό το φαινόμενο να είναι καθολικό ,π.χ στο επάγγελμα του γιατρού αποκλείεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ θα σου πουνε αυτονόητα πράγματα οι περισσότεροι είναι και κάτω των 25.....

 

Μακάρι να ήμουν ξανά 25 ετών... μην παίζεις στο στοίχημα την ηλικία των άλλων θα απογοητευτείς με το πόσο έξω πέφτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...