Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται αγοραπωλησια με αντικαταβολη μεσω ελτα?


kougi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Συζηταω με ενα παλικαρι για να του πουλησω αυτο http://www.insomnia.gr/classifieds/videogames/xbox/502077-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-xbox-360-elite-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9/  και λεμε να το κανουμε με αντικαταβολη.

 

Γνωριζει κανεις να μου πει λεπτομερειες επειδη δεν το εχω ξανακανει με αυτο τον τροπο? Γινεται με ταχυδρομειο η με κουριερ (η και τα δυο)? Ποσο θα ειναι το κοστος αποστολης (+αντικαταβολης) για το συγκεκριμενο δεμα περιπου (ειναι σιγουρα πανω απο 8 κιλα και θα τα βαλω ολα μαζι σε ενα κουτι σχετικα ογκωδες)?

 

Η αποστολη θα γινει απο Αθηνα σε Θεσ/νικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας το δέμα στα ΕΛΤΑ και θα πεις ότι θες να το στείλεις με αντικαταβολή. Θα σε ρωτήσει την τιμή η οποία θα είναι η τελική, δηλαδή κόστος προϊόντος + κόστος αποστολής. Δηλαδή αν το προϊόν κοστίζει 120 ευρώ και το κόστος αποστολής και αντικαταβολής είναι 5 ευρώ, θα δηλώσεις 125 ευρώ. Το κόστος της αποστολής που είπα είναι τυχαίο νούμερο αλλά κυμαίνεται περίπου εκεί για μικρά δέματα, αλλά να μην σε πάρω στον λαιμό μου, μπορεί να σου βγει και παραπάνω. Ο υπάλληλος θα σου πει εκ των προτέρων πόσο θα είναι το κόστος οπότε υπολογίζεις πριν το στείλεις. Επίσης το κόστος της αποστολής το πληρώνεις εσύ από την τσέπη σου την ημέρα της αποστολής. Όταν το παραλάβει ο παραλήπτης, μετά από 1-2 μέρες θα σε ειδοποιήσουν από τα ΕΛΤΑ και πας να πάρεις τα χρήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν το κοστος ειναι 10 ευρω, τα πληρωνω εγω εκεινη την στιγμη και μετα απο 2-3 μερες παω και τα παιρνω ολα μαζι (λεφτα για δεμα + εξοδα αποστολης-αντικαταβολης)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν το κοστος ειναι 10 ευρω, τα πληρωνω εγω εκεινη την στιγμη και μετα απο 2-3 μερες παω και τα παιρνω ολα μαζι (λεφτα για δεμα + εξοδα αποστολης-αντικαταβολης)?

 

ακριβως... Τις 2-3 μερες μην τις δενεις και κόμπο πάντως... Πιο πολυ σε 5-6 το υπολογίζω!

Προτίμησε ΕΛΤΑ γιατι οι κουριερ ζητανε ΙΒΑΝ και κρατανε προμηθεια οι τραπεζες + το οτι θέλουν 10 ημερες για να τα βάλουν...

 

Πρόσεξε να εχει αξιολογήσεις ο χρήστης γιατί μου εχουν κάνει 2-3 φορές λαδιά κάποιοι και δεν παρέλαβαν (και χρεωθηκα τα μεταφορικα) και εκτοτε δε ξαναεστειλα αντικαταβολή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως... Τις 2-3 μερες μην τις δενεις και κόμπο πάντως... Πιο πολυ σε 5-6 το υπολογίζω!

Προτίμησε ΕΛΤΑ γιατι οι κουριερ ζητανε ΙΒΑΝ και κρατανε προμηθεια οι τραπεζες + το οτι θέλουν 10 ημερες για να τα βάλουν...

 

Πρόσεξε να εχει αξιολογήσεις ο χρήστης γιατί μου εχουν κάνει 2-3 φορές λαδιά κάποιοι και δεν παρέλαβαν (και χρεωθηκα τα μεταφορικα) και εκτοτε δε ξαναεστειλα αντικαταβολή...

Η αληθεια ειναι πως επικοινωνησαμε μεσω τηλεφωνου οποτε δεν εχω το προφιλ του στο ινσομνια. Αλλα για ποιο λογο καποιος να το κανει αυτο, δεν εχουν αλλα πραγματα να ασχοληθουν? 

 

Καμια εκτιμηση στο περιπου για το κοστος αποστολης+αντικαταβολης? Τελειως προχειρα υπολογιζω το πακετο να ειναι λιγο κατω απο 10 κιλα, και θα τα χωρεσω σε ενα κουτι 70*70*50 εκατοστα περιπου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εδώ με απλά ΕΛΤΑ, υπολογίζω γύρω στα 7,30. 5 ευρώ για δέμα βάρους 10 κιλών, και 2,30 για την υπηρεσία της αντικαταβολής. Προσοχή, μιλάω για τα απλά ΕΛΤΑ, υπάρχει και η ΕΛΤΑ Courier που για τόσο μεγάλο δέμα πιθανώς να σου χρεώσει και πολλαπλάσια (όσο και οι άλλες Courier). Η διαφορά είναι ίσως στην ταχύτητα που θα στο στείλουν. Εγώ πάντως έχω στείλει αντικαταβολή με απλά ΕΛΤΑ από χωριό της επαρχίας και μου έχει πάει σχετικά γρήγορα εκεί που το έστειλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μεγαλύτερη μαγκιά που είχαμε κάνει με έναν ήταν να πάω στα ελτα να πάει κ αυτός στα ελτα της περιοχής του και να ζητήσει να αγοράσει ένα πακέτο απο τα ελτα της περιοχής μου. (έτσι το ζήτησε  , θέλω να αγοράσω ένα πακέτο 80 euro.) Οπότε πλήρωσε 80euro πχ για το πακέτο και φάνηκε στο σύστημα του υποκαταστήματος που βρισκόμουν οτι ο τάδε απο το τάδε υποκατάστημα ζητάει να αγοράσει ένα πακέτο αξίας 80 euro απο εμένα. οπότε το πλήρωσε και όταν φάνηκε στο σύστημα το έστειλα κ εκείνη τη στιγμή μου έδωσαν τα χρήματα μου στο χέρι πριν φύγω απο το υποκατάστημα.!

1) η υπάλληλος(50ρα) στο δικό μου υποκατάστημα δεν το είχε ξανακούσει οτι γίνεται και ήταν και ηλίθια χωρίς τρόπους οπότε μου σπάσανε λίγο τα νεύρα αλλα μίλησε με το άλλο υποκατάστημα και βγάλαμε άκρη αφού κατάλαβε οτι αυτή η υπηρεσία υπάρχει απλά δεν γνώριζε.

2)σε αυτή την περίπτωση με εμπιστευόταν γιατι είχα αξιολογήσεις (στο παλιό μου acc) και όλες θετικές οπότε δεν το προτείνω , είναι ρίσκο και θα πρέπει να σε εμπιστεύεται ο άλλος για να το κάνει. Το είχα κάνει κ εγώ να αγοράσω πακέτο αλλα απο άτομο με αξιολογήσεις 100% θετικές. 

  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως επικοινωνησαμε μεσω τηλεφωνου οποτε δεν εχω το προφιλ του στο ινσομνια. Αλλα για ποιο λογο καποιος να το κανει αυτο, δεν εχουν αλλα πραγματα να ασχοληθουν? 

 

Καμια εκτιμηση στο περιπου για το κοστος αποστολης+αντικαταβολης? Τελειως προχειρα υπολογιζω το πακετο να ειναι λιγο κατω απο 10 κιλα, και θα τα χωρεσω σε ενα κουτι 70*70*50 εκατοστα περιπου.. 

 

Το 70*70*50 θα εχει ογκομετρικό βάρος και μπορει να ξεπερνα τα 10 ευρω μεταφορικά. Κανε ενα τηλεφωνο πριν πας καλου κακού.

 

Το γιατι να το κάνει κάποιος μιας και ρωτάς εχει πολλές απαντήσεις: 1) γιατι ειναι λακαμας 2) το μετανιωσε 3) το ήθελε αλλα δε τους βγηκαν τελικά τα οικονομικά του 4) πεθανε η γατα του και ήταν τεθλιμμένος or whatever...?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εδώ με απλά ΕΛΤΑ, υπολογίζω γύρω στα 7,30. 5 ευρώ για δέμα βάρους 10 κιλών, και 2,30 για την υπηρεσία της αντικαταβολής. Προσοχή, μιλάω για τα απλά ΕΛΤΑ, υπάρχει και η ΕΛΤΑ Courier που για τόσο μεγάλο δέμα πιθανώς να σου χρεώσει και πολλαπλάσια (όσο και οι άλλες Courier). Η διαφορά είναι ίσως στην ταχύτητα που θα στο στείλουν. Εγώ πάντως έχω στείλει αντικαταβολή με απλά ΕΛΤΑ από χωριό της επαρχίας και μου έχει πάει σχετικά γρήγορα εκεί που το έστειλα.

Μαλλον με τα απλα ΕΛΤΑ θα το στειλω κι εγω, δε με πειραζει αν κανει περισσοτερες μερες, αρκει να μην ειναι πανω απο 10 εργασιμες πχ. Με τα απλα ΕΛΤΑ μπορω να στειλω μονο σε αλλο καταστημα ΕΛΤΑ στην Θεσ/νικη ετσι? Οχι κατευθειαν στο σπιτι του αγοραστη εννοω.

 

Το 70*70*50 θα εχει ογκομετρικό βάρος και μπορει να ξεπερνα τα 10 ευρω μεταφορικά. Κανε ενα τηλεφωνο πριν πας καλου κακού.

 

Το γιατι να το κάνει κάποιος μιας και ρωτάς εχει πολλές απαντήσεις: 1) γιατι ειναι λακαμας 2) το μετανιωσε 3) το ήθελε αλλα δε τους βγηκαν τελικά τα οικονομικά του 4) πεθανε η γατα του και ήταν τεθλιμμένος or whatever...?

Κοιτα λογικα μεχρι 15 ευρω θα τα δωσει απο αυτα που ειπαμε στο τηλεφωνο, αλλα παραπανω για 120€ δεμα δεν ξερω. Θα κανω ενα τηλεφωνο αυριο στο ταχυδρομειο να ρωτησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελτα (όχι ελτα courier) η πιο φθηνή λύση.
Θα πρέπει ο παραλήπτης να πάει να το παραλάβει από υποκατάστημα των ΕΛΤΑ.
Ο ταχυδρόμος απλά θα του αφήσει ειδοποιητήριο.
 

οτιδήποτε άλλο (courier) το συζητάς με τον τύπο για να το επιβαρυνθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή όταν συμπληρώσεις τα στοιχεία στη φόρμα αντικ/λής, γράφονται αντίστροφα

(οι όροι σχετίχονται με την πληρωμή, όχι με το δέμα).

Δλδ:

  • όπου "αποστολέας" βάζεις τα στοιχεία του άλλου (=αυτός που θα στείλει την πληρωμή)
  • όπου "παραλήπτης", τα δικά σου στοιχεία (=αυτός που θα λάβει την πληρωμή).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το σε πόσες μέρες θα κάνει η αποστολή, εξαρτάται τι θα σου τύχει, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα κάνει 10 εργάσιμες μέρες. Εγώ έχω παραλάβει τα χρήματα σε 5 μέρες από τότε που έστειλα το δέμα, και η καθυστέρηση είχε γίνει διότι το δέμα έφτασε Παρασκευή στην πόλη του παραλήπτη, και ο παραλήπτης είδε το ειδοποιητήριο το απόγευμα που γύρισε από την δουλειά. Οπότε πήγε την Δευτέρα και το πήρε. Αλλιώς θα είχα τα λεφτά σε 2-3 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσοχή όταν συμπληρώσεις τα στοιχεία στη φόρμα αντικ/λής, γράφονται αντίστροφα

(οι όροι σχετίχονται με την πληρωμή, όχι με το δέμα).

Δλδ:

  • όπου "αποστολέας" βάζεις τα στοιχεία του άλλου (=αυτός που θα στείλει την πληρωμή)
  • όπου "παραλήπτης", τα δικά σου στοιχεία (=αυτός που θα λάβει την πληρωμή).

 

Ενταξει αυτο θα το επιβεβαιωσω και στο καταστημα για να ειμαι σιγουρος.

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια, με απλα ελτα τελικα θα την κανω την αποστολη αφου απ'οτι καταλαβα συμφερει περισσοτερο σε τετοιες περιπτωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ολα καλα ολα ανθηρα, την εκανα την αποστολη με την μεθοδο της αντικαταβολης, το δεμα εφτασε, τα λεφτα πως τα παιρνω τωρα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε θα σου ρθει ειδοποιητήριο ώστε να πας με την ταυτότητα στο ταχυδρομείο να τα πάρεις είτε θα έρθει να στα φέρει ο ταχυδρόμος. 5-10 εργάσιμες το πολύ κάνουν από την ημέρα που θα παραλάβει ο άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...