Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα bench που έκανα σήμερα,πρώτη μέρα με το crossfire στο crysis 3. παραθέτω από fraps

 

2016-09-21 21:18:20 - Crysis3
Frames: 36562 - Time: 496547ms - Avg: 77.633 - Min: 43 - Max: 135 
 
Μαξ ρυθμίσεις MSAA x 4 1080p (3570κ oc->4.2) gpu clock 1330
 
Να πώ επίσης και δυο λόγια για τις θερμοκρασίες μιας και στο crysis ,με όλες τις κάρτες που είχα ,έβλεπα τις υψηλότερες.
Σε αντίθεση με single gpu που έβλεπα 68-69 μαξ, με default fan είχα 73-74 στη μία και 68 στην δευτερη.Οπότε άλλαξα το curve γιατί δεν θέλω να βλέπω πάνω από 70, με αντάλλαγμα λίγο θόρυβο.Πάντα με θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 25-26.Επειδή και το κουτί μου είναι πολύ ψυχρό ,φαντάζομαι οτι σε άλλο κουτι και σε πιό "ζεστή" υλοποίηση τo 80ρι δεν θα το γλυτώσει κάποιος και ειδικά καλοκαίρι.
Θα επανέλθω και με άλλα παιχνίδια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα bench που έκανα σήμερα,πρώτη μέρα με το crossfire στο crysis 3. παραθέτω από fraps

 

2016-09-21 21:18:20 - Crysis3

Frames: 36562 - Time: 496547ms - Avg: 77.633 - Min: 43 - Max: 135

 

Μαξ ρυθμίσεις MSAA x 4 1080p (3570κ oc->4.2) gpu clock 1330

 

Να πώ επίσης και δυο λόγια για τις θερμοκρασίες μιας και στο crysis ,με όλες τις κάρτες που είχα ,έβλεπα τις υψηλότερες.

Σε αντίθεση με single gpu που έβλεπα 68-69 μαξ, με default fan είχα 73-74 στη μία και 68 στην δευτερη.Οπότε άλλαξα το curve γιατί δεν θέλω να βλέπω πάνω από 70, με αντάλλαγμα λίγο θόρυβο.Πάντα με θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 25-26.Επειδή και το κουτί μου είναι πολύ ψυχρό ,φαντάζομαι οτι σε άλλο κουτι και σε πιό "ζεστή" υλοποίηση τo 80ρι δεν θα το γλυτώσει κάποιος και ειδικά καλοκαίρι.

Θα επανέλθω και με άλλα παιχνίδια.

 

 

Ποιες κάρτες έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-RX480-O8G-GAMING/ 

φαίνεται στην  υπογραφή μου

 

 

 

2 X RX480...Αυτά είναι...Και να σκεφτεί κανείς οτί με GTX1060 δεν μπορείς να κάνεις SLI...lol :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-RX480-O8G-GAMING/

φαίνεται στην υπογραφή μου

Γενικά αυτό που φαίνεται από τις κάρτες της AMD από την 200 σειρά και μετά είναι ότι το Χ chip φαίνεται να είναι αυτό με τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες και το μικρό Oc potential. (290X/390X και τώρα η 480).

 

 

Πόσο Oc έφτασαν οι δικές σου?

 

 

(Υπαρχουν 480 που πάνε μέχρι 1400mhz αλλά είναι σπάνιες). 1340-1360mhz είναι το συνηθισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτό που φαίνεται από τις κάρτες της AMD από την 200 σειρά και μετά είναι ότι το Χ chip φαίνεται να είναι αυτό με τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες και το μικρό Oc potential. (290X/390X και τώρα η 480).

 

 

Πόσο Oc έφτασαν οι δικές σου?

 

 

(Υπαρχουν 480 που πάνε μέχρι 1400mhz αλλά είναι σπάνιες). 1340-360mhz είναι το συνηθισμένο.

πριν το cf ειχα δοκιμάσει 1370 και ήταν stable,(1330 είναι το default oc mode της strix)τώρα με τις δύο δεν δοκίμασα ακόμα,αλλά δεν σκοπεύω άμεσα,γιατί θέλω να δώ πως πάνε by default.

 

τι usage ειχαν οι καρτες σου στο crysis ? 

99 με 100 % περισσότερο ,εκτός από κάτι στιγμές που μπορεί να δεις τη μία να κατεβαίνει πχ και στο 60 αλλά χωρίς frame drops

Crysis3 2016-09-21 22-28-32-10.bmp

Crysis3 2016-09-21 22-31-26-95.bmp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν το cf ειχα δοκιμάσει 1370 και ήταν stable,(1330 είναι το default oc mode της strix)τώρα με τις δύο δεν δοκίμασα ακόμα,αλλά δεν σκοπεύω άμεσα,γιατί θέλω να δώ πως πάνε by default.

 

99 με 100 % περισσότερο ,εκτός από κάτι στιγμές που μπορεί να δεις τη μία να κατεβαίνει πχ και στο 60 αλλά χωρίς frame drops

 

 

Τι gain είχες σε fps με το OC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή από 60fps πήγε 65? Κάτι είναι και αυτό.

κάπως έτσι.αν και δεν είμαι και ειδικός,αυτό που κάνω όταν δοκιμάζω oc ,είναι στο ίδιο παιχνίδι,ίδιο μέρος κάνω το ίδιο πράγμα για κανένα πεντάλεπτο.στο συγκεκριμένο τεστ ήταν 72 avg vs 67.τώρα αν παίξεις όλο το χάρτη μπορει το gain να είναι λιγότερο πχ 3-4 fps.Πάντως έχει αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπως έτσι.αν και δεν είμαι και ειδικός,αυτό που κάνω όταν δοκιμάζω oc ,είναι στο ίδιο παιχνίδι,ίδιο μέρος κάνω το ίδιο πράγμα για κανένα πεντάλεπτο.στο συγκεκριμένο τεστ ήταν 72 avg vs 67.τώρα αν παίξεις όλο το χάρτη μπορει το gain να είναι λιγότερο πχ 3-4 fps.Πάντως έχει αποτέλεσμα

Έ ναι ένα αποτέλεσμα το έχει.

 

 

(Πώς είχες 67avg με την 480? Τα είχες όλα ultra?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ ναι ένα αποτέλεσμα το έχει.

 

 

(Πώς είχες 67avg με την 480? Τα είχες όλα ultra?)

Όπως είπα δοκίμασα σε συγκεκριμένο τυχαία κομμάτι του παιχνιδιού στο οποίο έπαιζε κάπου εκεί,για αυτό λέω οτι αν παίξεις σε άλλο κομμάτι με πιο χαμηλά fps το gain θα ήταν χαμηλότερο.Εμένα με ενδιέφερε να δώ αν "ακούει" και αν είναι stable.έτρεξα βέβαια και heaven και ήταν οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα δοκίμασα σε συγκεκριμένο τυχαία κομμάτι του παιχνιδιού στο οποίο έπαιζε κάπου εκεί,για αυτό λέω οτι αν παίξεις σε άλλο κομμάτι με πιο χαμηλά fps το gain θα ήταν χαμηλότερο.Εμένα με ενδιέφερε να δώ αν "ακούει" και αν είναι stable.έτρεξα βέβαια και heaven και ήταν οκ

 

 

Σίγουρα πχ στο novigrad ακόμα και η 1070 ρίχνει fps, ενώ δεν θα έπρεπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...